IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ХРИСТОС ЕДНАКОВ СО ТАТКОТО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ХРИСТОС ЕДНАКОВ СО ТАТКОТО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ХРИСТОС ЕДНАКОВ СО ТАТКОТО
    Испратена: 08.Октомври.2007 во 00:27
 
 
"Чуј, Израелу! Господ е наш Бог, Господ е Еден!"  (Второзаконие 6:4)
 

ИСУС (Бог Синот)

E

ЈАХВЕ (Бог Таткото)

Јован 1:3, "Се стана преку Него, и ништо, што стана, не стана без Него. "Отк. 1:16-17, "зашто во Него е создадено се што е во небесата и на земјата, видливо и невидливо, било престоли, или господства, или началства, или власти, се е создадено преку Него и за Него. И Тој е пред се и се во Него има свое сплотување"

Создател

Исаија 48:13, "Мојата рака ја основа земјата, Мојата десница ги оптегна небесата"

Исаија 40:28, "Зар не знаеш? Зар не си чул? Господ е вечен Бог, Творец на земните краишта.."

Битие 2:4, "Тоа се раѓањата на небото и земјата, кога беа создавани. Во денот кога Господ, Бог, ги правеше земјата и небото"

Отк. 1:17, "Јас сум Првиот и Последниот и Живиот, и умрев, и ете , Жив Сум во сите векови"

Отк. 2:8, "Ова го зборува Првиот и Последниот, Кој умре и оживе"

Отк. 22:13, "Јас Сум Алфа и Омега, и ете, доаѓам скоро, и наградата Моја е со Мене, за да му дадам секому според неговото дело! Првиот и Последниот, Почетокот и Свршетокот."

Првиот и Последниот;

Алфа и Омега

Исаија 44:6, "..Јас Сум Првиот и Јас Сум Последниот, нема Бог освен Мене"

Исаија 48:12, "Чуј Ме, Јакове, Израеле, кого го повикав: Јас Сум истиот, Јас Сум Првиот, Јас Сум и Последниот."

Јован 8:24, "Зашто ако не поверувате дека ЈАС СУМ, ќе умрете во своите гревови." Јован 8:58, "Вистина, вистина ви велам: уште пред да биде Авраам ЈАС СУМ"

Види Излез 3:14

Јован 13:19, "Отсега ви зборувам пред да се збудне, за да поверувате кога ќе се случи -дека ЈАС СУМ. "

Јован 18:6 "А кога им рече: ЈАС СУМ, се тргнаа назад и паднаа на земјата. "

ЈАС СУМ "ego eimi"

Излез 3:14, "ЈАС СУМ КОЈ СУМ, му рече Бог на Мојсеј. Потоа продолжи: Кажи им вака на Израелците: ЈАС СУМ ме испрати пре вас."

Исаија 43:10, "..за да знаете и верувате и да видите дека ЈАС СУМ.."

Исаија 43:12,13, "Вие сте Ми сведоци, словото е Господово, а Јас Сум Бог, од вечноста - ЈАС СУМ! "Види Второзаконие 32:39

  2 Тим. 4:1, "Те заколнувам пред Бога и пред Исуса Христа, Кој е готов да им суди на живите и на мртвите, со Неговото јавување и Неговото Царство. "

2 Кор. 5:10, "зашто сите ние треба да се појавиме пред Христовиот Суд.. "

Судија

Јоил 4:12, "Станете народи, дојдете во долината Јософат, зашто таму ќе седнам да им судам на сите околни народи"

Псалм 50:6 "Небесата ја објавуваат Неговата праведност: Тој е Бог Судија! "

Псалм 75:7 "Бог е Кој суди"

Матеј 2:2, "...Каде е Тој кој се родил, Царот на Јудејците? "

Лука 23:3, "А Пилат го праша, велејќи: Ти ли си Јудејски Цар? А Тој во одговор му рече: Ти велиш." Види Јован 19:21

Цар

Еремија 10:10, "А Господ е вистински Бог, Тој е жив Бог и вечен Цар."

Исаија 44:6, "Вака зборува Израелевиот Цар и Неговиот Искупител, Господ над воинствата.." Види Псалм 47

Јован 1:6-9 "Се јави човек, испратен од Бога, по име Јован. Тој дојде за сведоштво, за да сведочи за Светлината... "

Јован 8:12,"Исус пак прозбори натаму, велејќи: Јас Сум Светлината на светот; кој Ме следи нема да оди во темнина.. "

Јован 12:46, "Јас, Светлината, дојдов во светот..."

Светлина

Псалм 27:1, "Господ ми е светлина и спасение, од кого да се плашам?"

Исаија 60:19 ,"Сонцето веќе не ќе ти биде светлина дење, туку Господ ќе биде твоја вечна светлина... "

1 Јован 1:5, "Бог е светлина и во Него нема никаква темнина"

1 Кор. 10:4 "...зашто пиеа од духовната Карпа, која ги следеше, а таа Карпа беше Христос." Види 1 Петар 2:4-8

Карпа

Второзаконие 32:4, "Тој е Карпа, делото Му е совршено, зашто се прави Неговите патишта "Види исто 2 Самоил 22:32 и Исаија 17:10.

Јован 4:42, "...зошто самите чувме и знаеме дека Тој навистина е Христос, Спасителот на светот."

1 Јован 4:14, "И ние видовме и сведочиме дека Бог Таткото Го испрати Синот како Спасител на светот"

Спасител

Исаија 43:3, "Зашто Јас Сум Господ, твојот Бог, Израелевиот Светец, твој Спасител"

Исаија 45:21, "Нема друг Бог освен Мене; праведен Бог и Спасител, нема освен Мене."

Јован 10:11, "Јас Сум Добриот Пастир. Добриот Пастир го дава животот за овците."

Евр. 13:20, "..Го изведе од мртвите Великиот Пастир на овците, нашиот Господ Исус," Види исто и Јован 10:14,16; 1 Пет. 2:25

Пастир

Псалм 23:1, "Господ е мојот Пастир. Ништо не ќе ми недостига."

Исаија 40:11, "Како пастир го пасе Своето стадо..."

Михеј 5:2, "А ти Витлееме Ефратов, најмалиот меѓу Јудините кнезови, од тебе ќе ми излезе Оној Кој ќе владее со Израел; Неговото потекло е од дамнини, од вечни времиња. "

Вечен

Римјаните 16:26, "..а сега се јави преку пророчките списи и по заповед на Вечниот Бог им беше соопштена на сите народи,"

 

Јас и Таткото сме едно. (Јован 10:30)



Изменето од EvAngelos - 08.Октомври.2007 во 00:29
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2007 во 07:37
hahah  i ova bi trebalo da ti znaci neslo   газење%20од%20смеење 
 
 
 
jooj EvAngelos....

davas tuka nekoja si tabla kade navidum bi tebalo da pokaze deka Isus e (Bog) po vase mislenje , koja vprocem nema nikakva vrska so Boga
 
no ti za da dokazes nekomu deka Isus e (Bog) , predhodno ke mora da dokazes deka ISUS VOSKRESNAL .........prasanje koe ti se nafati da ni namackas oci, i ne uspea da odgovaras na nitu edno od postavenite prasanja...
 
pa prijatele nikoj ne izvikal OP pred da ja preskokne rekata......
vie seuste ne ste ja preskoknale rekata.....
 
dokolku ne ste vie vo moznost da odgovorite na moite prasanja koi sto gi postaviv, CELOKUPNATA TEZA ZA ISUSOVOTO VOSKRESUVANJE VI PAGA VO VODAAAAAAAA  голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
 
AJJJJ trk da si gi zavrsis zadacite, pa potoa ke prodiskutirame na ovaa temaa.......se razbira ako go pomines ispitotголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
 
AKO NE , OTIDE VASATA TEZA ZA VOSKRESUVANJETO голема%20насмевкаголема%20насмевка
 
 
а ако во наредните постови има вакви провокации Модераторот ке ги едитира пак среќа


Изменето од ACELERA - 08.Октомври.2007 во 08:55
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2007 во 10:14
Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

dokolku ne ste vie vo moznost da odgovorite na moite prasanja koi sto gi postaviv, CELOKUPNATA TEZA ZA ISUSOVOTO VOSKRESUVANJE VI PAGA VO VODAAAAAAAA  голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


Мило, еден час по математика ти е од прилика 300ден. А јас ти барам само 100 од час (по библиска интерпретација среќа) за да ти ги одговорам прашањата и сметам дека тоа е многу ефтино заа некој што сериозно сака да ја проучува Библијата. Колку пари, толку музика.


Еве го постот што ти го повторувам таму на таа тема:
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Околу прашањата што ги поставуваш Ebu-Hurejre... залудно провоцираш, не знам за другите али јас сум имун на такви провокации. Да ги поставеше некој друг (заинтересиран трагач по вистината) со задоволство ќе му ги одговорев, но за такви подбивачи како тебе не "фрлам бисери", барем не бесплатно (можда сум поп од каj знаеш голема%20насмевка)
 
Што велиш Ebu-Hurejre да ти го пратам мојот мобилен број на ЛП и за секој 100ден дополнет кредит (Од твоја страна) ќе ти одговарам по едно прашање (Тука јавно на форум). Добар диал а? голема%20насмевка
Think about...
Поздрав!

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Sektas Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sektas Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2007 во 11:11
Јас и небесниот татко сме едно.Јован 10:30
Колку прекрасна вистина.среќа
.............Тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2007 во 14:00
Dokolku ova ne bi bilo vistina, Isus bi bil najegocentricniot covek na ovie dva mileniumiкул. Se kladam vo zivotot deka nikoj ne go dozivuva taka, pa duri ni najradikalnite antihristijani.

  
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2007 во 00:04
Originally posted by connected connected напиша:

Dokolku ova ne bi bilo vistina, Isus bi bil najegocentricniot covek na ovie dva mileniumiкул. Se kladam vo zivotot deka nikoj ne go dozivuva taka, pa duri ni najradikalnite antihristijani.
 
Точно така. Читајќи ги евангелијата никој разумен не може да го доживее Исус како некој егоцентрик или шизофреничар кој се претставува себе си за нешто што не е. Напротив, неговата смиреност, премудрост, проникливост и одмереност во зборувањето испливува на површината на секое евангелие. Оттука е силен и аргументот на Неговото сведоштво за Самиот Себе, за она за кое што Тој се претставувал.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2007 во 00:50
Nikoj ne ni rekol deka Isus e sizofrenicar....
naprotiv , sekogas sme rekle deka za nas nema razlika pomegu Muhammed a.s i Isa a.s, ne pravime razlika nitu za tie koi bile pred niv , za nas se site isti, site isto gi pocituvame so istiot zar, bez razlika na koj prorok se odnesuv, site isto gi sakame i gi privakame.
 
Da ve potsetam samo , koa pred godina dena vo Amerika , grupa luge koi javno niz Amerikanskite mediumi tvrdea deka Isus bil homoseksualec, kaj bevte vie koi go smetate nego za Bog , da ja branite cesta na Isus i da reagirate, nigde ve nemase da zastanete vo odbrana na Isus.....
I pred se , takvi teski kleveti i obvinuvanja i ponizuvanja , ne bea prateni od nekoja muslimanska drzava , tuku od Kristijanska drzava  "Amerika "
 
Znam deka tie ne se pravoslavni , no za mene toa isto e
oti ako gi prasas niv , tie ke recat deka tokmu tie se vo pravoto veruvanje dodeka vie ste vo zabluda, isto kako sto vie vikate za niv
taka da mene isto mi se faka, fatigo edniot , mavaj go drugiot
 
i vie i tie se povikuvate na edna ista Biblija.....
 
EvAngelos prijatele , ako si ostanal bez rabota , nema potreba tuka da prosis.......ako ne znaes ima birov za vrabotuvanje .... pa ima i institucija za socijalni potrebi........odi si kaj niv i pozalise.......tie ke ti dadat pari I BEZ DA IM JA PROPOVEDAS BIBLIJATA.намигнување


Изменето од Ebu-Hurejre - 09.Октомври.2007 во 00:53
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2007 во 01:00
Ebu-Hujere, кога некој ќе ви го навреди вашиот Мухамед вие одма рипате да го убиете... кога пред извесно време беа изложени некои карикатури за Мухамед одма фативте да ги каменувате амбасадите.
 
Нашиот Христос не не учеше така. Тој не ни заповеда со меч да ја браниме Неговата репутација. Светоста на Неговото име не е засегната од некое американче што Го нарекла... како што Го нарекла.
Ме прашуваш каде бев јас тогаш? Дома бев. А каде требаше да бидам? Да се облечам со динамит и да се разнесам сред Њујорк? Јок, така само ќе го посрамам Името Христово со кое се нарекувам.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2007 во 03:54
znaci po vase moze koj kako saka vasiot bog i homoseksualec da si go narece , vaseto najsveto na kogo se povikuvate vie .....i nikomu nisto aaa.......bravos breee.....
kolku si samo plitok vo razmisluvanje
 
ne mislev na tebe koa rekov kaj bevte vie tuku na vasite crkovni institucii, koja ne se osmeli da stane i da kaze dva tri zbora vo odbrana na Isus.
site kjutean niedna institucija nisto ne kaza
po moe se vide nivnoto iskreno veruvanje
A sto se odnesuva do karikaturite
toa bese cista provogacija i obid da se ponizi i isprla autoritetot na Muhammed a.s ..............i se razbira deka nasiot prorok i negovata cistina ke ja stitime po sekoja cena , a vie sedete si i ponatamu doma .....
jas samo bi dodal deka vo sporedba so provokacijata koja ja prativte so objavuvanjeto na karikaturata na Muhammed a.s
nasata reakcija bese relativna blaga.......
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2007 во 15:22
Kaj moze sodadenoto da e ednakvo so Sozdatelot?
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2007 во 22:00
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Kaj moze sodadenoto da e ednakvo so Sozdatelot?
 
Не може во никој случај!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2007 во 22:08
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Kaj moze sodadenoto da e ednakvo so Sozdatelot?
 
Не може во никој случај!
големо%20гушкање Zatvorisi ja togas temata !
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2007 во 22:15
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Kaj moze sodadenoto da e ednakvo so Sozdatelot?
 
Не може во никој случај!
големо%20гушкање Zatvorisi ja togas temata !
 
Зошто?!?! збунетост
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2007 во 22:28
rADI TOA STO NE MOZES DA DOKAZESнамигнувањезадоволство
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.