IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ИСУСОВОТО ВОСКРЕСЕНИЕ-ВИСТИНА ИЛИ ЛАГА?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ИСУСОВОТО ВОСКРЕСЕНИЕ-ВИСТИНА ИЛИ ЛАГА?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 11>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 17:02
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

sega otkako pocna da odgovaras samo po LP i da begas od mene,
 
Не одговарам на ЛП, читај подоле потенцирав специјално за тебе со плави букви. Од тебе не бегам, само мислам дека ти посветив премногу време и постови... сакам и со другите да си помуабетам, да разменам мислења, не биди толку посесивен срц љубов 
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Околу прашањата што ги поставуваш (Ebu-Hurejre)... залудно провоцираш, не знам за другите али јас сум имун на такви провокации. Да ги поставеше некој друг (заинтересиран трагач по вистината) со задоволство ќе му ги одговорев, но за такви подбивачи како тебе (Ebu-Hurejre) не "фрлам бисери", барем не бесплатно (можда сум поп од каj знаеш голема%20насмевка)
 
Што велиш (Ebu-Hurejre) да ти го пратам мојот мобилен број на ЛП и за секој 100ден дополнет кредит (Од твоја страна - Ebu-Hurejre) ќе ти одговарам (Ebu-Hurejre) по едно прашање (Тука јавно на форум). Добар диал а? голема%20насмевка
Think about (Ebu-Hurejre)...
Поздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 17:20

Pa ne rekov deka Odgovaras... toa vo navodnici go staviv,LAZES preku LP,posto ocigledno tuka javno ti se strav i stram da zboruvas.Mozes amao vaka da se raspravas tuka,da provociras i vregjas,drugo nisto.

A deka sekogas speliras na sekoja tema ako na nekoj ne mu bilo jasno da ti se obrati preku LP.
 
Цитирај
п.с. Ако не некој од христијаните нешто не му е јасно од воведната страна, нека ми се обрати по ЛП. Не ги фрламе бисерите пред...секого. намигнување
Inaku ova go rece ti Evangelos vo temata Falsifikati..... Mozebi pogresno svativ,mozebi i tuka zaboravi nekade da potenciras deka se odnesuva na toa deka tuka sakas da ni odgovoris na site.
 
Kakov Izgovor,mora da e pavle голема%20насмевка Pavle znael i svesen bil za glupostite i lagite koi gi tresel,pa ve' opomenal deka Trojstvoto i Biblijata se nejasni,,,, ama, "blazeni"se onie koi vo toa ke poveruvaat...  Ili,ne frlajte gi biserite pred svinjite.... 
 
Si begal od Realnosta ili ne... nisto nemenuvas vo nea Evangelos,Vistinata ostanuva VISTINA,Lagata ostanuva Laga. Poarno bi ti bilo da si se resis od toj problem.Problemi se resavaat a ne se bega od problemot,zatoa sto sekogas ke ti ostane problem.
 
I cuj,od mene ne bega... begas ! Kako gjavol od Rukija !!! I ke BEGAS !!! Ne si nasol crkva da se krstis.... mozes da lazes nekoj Drug. Zatoa i begas i ke begas i ke gi baras na LP zatoa sto za nas lagite vi se providni i ke ti gi otkrieme.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 17:24
Миралем, залудно провоцираш, не те дружам плазење
Поштеди му ја темава на твојот брат Ebu-Hurjere.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 19:21
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

sega otkako pocna da odgovaras samo po LP i da begas od mene,
 
Не одговарам на ЛП, читај подоле потенцирав специјално за тебе со плави букви. Од тебе не бегам, само мислам дека ти посветив премногу време и постови... сакам и со другите да си помуабетам, да разменам мислења, не биди толку посесивен срц љубов 
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Околу прашањата што ги поставуваш (Ebu-Hurejre)... залудно провоцираш, не знам за другите али јас сум имун на такви провокации. Да ги поставеше некој друг (заинтересиран трагач по вистината) со задоволство ќе му ги одговорев, но за такви подбивачи како тебе (Ebu-Hurejre) не "фрлам бисери", барем не бесплатно (можда сум поп од каj знаеш голема%20насмевка)
 
Што велиш (Ebu-Hurejre) да ти го пратам мојот мобилен број на ЛП и за секој 100ден дополнет кредит (Од твоја страна - Ebu-Hurejre) ќе ти одговарам (Ebu-Hurejre) по едно прашање (Тука јавно на форум). Добар диал а? голема%20насмевка
Think about (Ebu-Hurejre)...
Поздрав!
 
 
 
 
 
Sto e se EvAngelie:  sakas da naogas nekoja ovca pa i pari da ti dava za vasite lagi koi sto gi iznesuvate tuka........
 
ke ti kazam nesto prijatele:
 
so eden od propovednicite na Adventistite, dodeka vodev dijalog so nego vo negova crkva na tema ISLAM I KRISTIJANSTVO, se sluci slednovo:
Imeno i on kao sto sega i ti vo nemoznost da ja odbrani Biblijata, me prasuva slednovo:
 
1. dali vie ke mi dadete STAN?..........rekov......... ne
 
2. dali vie ke mi dadete kola?.............rekov ........ne
 
3. dali vie ke mi dadete plata?...........rekov ........ne
 
a potoa on mi rece:
 
pa ovie seto ovaa mi go davaat!!!!
 
TAKA DA NE GLEDAM RAZLIKA POMEGU TEBE I OVOJ
 
VIE ZA PARI I VASITE DECA KE SI GI PRODAVATE.....
 
NO AKO SI SIROMASEN PA NEMAS STO DA JADES....SAMO KAZI.....NE E PROBLEM
 
NIE SEKOGAS NA SIROMASNITE SME MU POMAGNALE
 
A STO SE ODNESUVA DO VASETO VERUVANJE ......SAMOTO BARANJE PARI..........POKAZUVA DEKA NA VAS VOOPSTE NE VI E CELTA DA VIE VERUVATE VO BOGA.....TUKU EDINSTVENIOT VAS CIL E , KAKO DA PROVITIRATE OD VASATA VERA.намигнување
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 19:30
aaaaa I DA NE ZABORAVAM DA TI NAVESTAM
 
Pa EvAngelie , koa cika Ebu-Hurejre vasite popovi , propovednici, pastori, biskupi, gi stavil vo maliot gjep, ti verojatno uste si vezbal na cucla kako se pie mleko........mozes i ti na ovaa da razmislis a.......задоволство
 
a do temata , ne mora ti da potsetis nekogo da ja postedi temava, koa tokmu ti ....i licno ti ........pocna da ja isvrtuvas temataнамигнување
 
 
 
ima li nekoj koj sto ke moze da mi odgovori na prasanjata postaveni na prviot post?!!!!задоволство


Изменето од Ebu-Hurejre - 07.Октомври.2007 во 21:14
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 20:19
Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

 
 
ima li nekoj koj sto ke moze da mi odgovori na prasanjata postaveni na prviot post?!!!!задоволство
 
Ima,ama ocigledno treba dlaboki da ni se dzepovite :) 100 denari odgovor голема%20насмевка 
Koja bruka,EvAngelos !
 
Pomalku e sramota da kazes deka nemas odgovor odkolku vaka da se sramis pred narodov.
 
Ajde,mene ne druzime,,, odgovori mu na Bratov,pocesti go nego :) Mojata tema odavna mi propadna vaka so isti provokacii i verglanja od tebe,namesto da gi zasukas rakavite i da odgovoris na edno edinstveno prasanje..... eve,ugosti go Ebu-Hurejre,samo ne baraj mu pari za toa :)
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Реакт Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Мај.2007
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Реакт Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2007 во 09:21
Ако е вистина - тогаш се затвораат сите прашања понатаму.
Ако е лага - оти некој отвора толку прашања? За да ја побие лагата, или да ја докаже вистината? Очигледно дека некој се плаши од вистината, па поставува вакви теми.
Вистинитоста на воскресението е многупати кажувана и докажувана. Но ако слепиот не го гледа сонцето, не значи дека тоа и не постои.

Без коментар
Кон врв
Sektas Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sektas Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2007 во 12:23
Ако Христос не воскреснеше немаше да има христијанство.А бидејќи го има веќе 2000 години е доволен доказ за Христовото воскресение.А да не спомнуваме за апостолите кој продолжиле да го следат Христовиот пат и по цена на својот живот.Ако немало воскресение и ако Христос не им се јавил тие ќе си се разотиделе и немало да глумат лудило со сила.Фактот што продолжиле да го шират евангелието доволно зборува за вистинитоста на настаните.
Апостол павле рекол,ако Христос не воскреснеше од мртвите,ние би биле најбедните луѓе и бедна би била нашата вера.Секако дека парафразирам,дека не е точниот цитат.
Поздрав до сите христијани и радувајте се на оваа прекрасна вистина.среќа
.............Тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2007 во 13:55
Originally posted by Sektas Sektas напиша:

Ако Христос не воскреснеше немаше да има христијанство.А бидејќи го има веќе 2000 години е доволен доказ за Христовото воскресение.А да не спомнуваме за апостолите кој продолжиле да го следат Христовиот пат и по цена на својот живот.Ако немало воскресение и ако Христос не им се јавил тие ќе си се разотиделе и немало да глумат лудило со сила.Фактот што продолжиле да го шират евангелието доволно зборува за вистинитоста на настаните.
 
Апостол павле реколtuka lezi zajakot! Apostol pavle rekol!!! A kade se veli Isus rekol, storil, odobril, pa go sledime? a? Toa e negoviot najdobar udar, a kako rezultat, izniknaa risjanskite sekti...,ако Христос не воскреснеше од мртвите,ние би биле најбедните луѓе и бедна би била нашата вера.Секако дека парафразирам,дека не е точниот цитат.
Поздрав до сите христијани и радувајте се на оваа прекрасна вистина.среќа uste da bese vistina...
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2007 во 15:05
Originally posted by Реакт Реакт напиша:

Ако е вистина - тогаш се затвораат сите прашања понатаму.
Ако е лага - оти некој отвора толку прашања? За да ја побие лагата, или да ја докаже вистината? Очигледно дека некој се плаши од вистината, па поставува вакви теми.
Вистинитоста на воскресението е многупати кажувана и докажувана. Но ако слепиот не го гледа сонцето, не значи дека тоа и не постои.

Povtorno so drugi filozofski misli sakate da odbegnete od prasanjata.
Ovoj pat jas ne gi postaviv.
 
Ako e laga-LAGA E. Otvora prasanja so niv da vi gi otvori vam OCITE.
Nikoj ne se plasi od vistinata,NIE ZA VISTINATA ZIVEEME ! i ke ja donesime na videlo.
A ako e vistina,zosto nekoj od vas ne odgovori na edno bilo koe prasanje... ne  velam prasanjata,tuku na edno prasanje. Zatoa sto e VISTINA ona sto go pisuvame i vie se plasite od nea.
 
Цитирај Вистинитоста на воскресението е многупати кажувана и докажувана. Но ако слепиот не го гледа сонцето, не значи дека тоа и не постои.
 
Ova odlicno go kaza.Kazano e i dokazano i se dokazuva,od vas ne od nas. Nie vaka samo od brosuri i stranici vasi kopirame....  Lugeto do sega bile fokusirani samo na ona sto go citaat i samo toa vo glava im stoelo,ne razmisluvale okolu toa dali edno so drugo se sovpagjaat i tocni se..... E nekoj zabelezal deka Isus e raspnat vo 3 a na drugo mesto vo 6... pa si rekol "cekaj ima nesto tuka" i taka pocnal da si istrazuva... na nekoj drug ne mu bile jasni pavlinite prazni muabeti....
I taka,koj go spoznal SO OTVORENO SRCE HRISTIJANSTVOTO-GO NAPUSTIL.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2007 во 06:12
Originally posted by Реакт Реакт напиша:

Ако е вистина - тогаш се затвораат сите прашања понатаму.
 Ocigledno e deka ne e vistina - pa zatoa se postavuvat i ponatamu ovie prasanja
Ако е лага - оти некој отвора толку прашања?
 Za da lagata izleze na videlina
 
За да ја побие лагата, или да ја докаже вистината?
 
 Na vistinata mozebi i treba vreme , ali sepak izleguva na videlina - lazlivecot sekogas ima kratki noze neliнамигнување
 
 Очигледно дека некој се плаши од вистината, па поставува вакви теми.
 
 Ocigledno nekoj se plasi od vistinata - pa izbegavaat da odgovaraat na vakvi temi

Вистинитоста на воскресението е многупати кажувана и докажувана.
 
 I jas se slozuvam so tebe deka e dokazano
oti celata prikazna ne e vistina
 
 Но ако слепиот не го гледа сонцето, не значи дека тоа и не постои.
 
 
 E ajde - i jas velam ......komu da mu kazes
 
 
 
 



Изменето од Ebu-Hurejre - 09.Октомври.2007 во 06:13
Кон врв
Реакт Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Мај.2007
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Реакт Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2007 во 10:20
Ако некој мисли дека треба да поставува прашања, а друг да одговара - се излажал. Одговорите се дадени, ама и јас ќе кажам нешто што веќе го имам кажано - кога муслимани толкуваат Библија, нешто не е во ред (со толкувањата). Затоа и нема одговори на извртени вистини.

Без коментар
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2007 во 11:24
Originally posted by Реакт Реакт напиша:

Ако некој мисли дека треба да поставува прашања, а друг да одговара - се излажал. Одговорите се дадени, ама и јас ќе кажам нешто што веќе го имам кажано - кога муслимани толкуваат Библија, нешто не е во ред (со толкувањата). Затоа и нема одговори на извртени вистини.

 
forumot postoi tokmu za postavuvanje prasanja i davanje odgovori
 
aj eve da predpostavime deka moeto tolkuvanje ne e vo reed......togas daj kazini koe tolkuvanje e vo red .....
 
so koe tolkuvanje ke odgovaras na postavenite prasanja vo prviot post
 
edinstvena moja konstatacija e deka ne moze da se odgovori
 
a zosto
 
radi toa sto celata prikazna za voskresuvanjeto na isus e farsa , izmislena...
 
arno ama celata taa izmislena prikazna ima ogromni dupki.....i toa takvi golemi dupki.......na koe vie nemate odgovor
 
site vie ste svesni za kontradikciite koi se vo Biblijata, no ste se odlucile da prodolzite so vaseto veruvanje vo slepo, iaku argumentite i faktite govorat deka ste vo zabluda ......
No toa e vase pravo, da vie poveruvate vo sto sakate vo ovoj svet, i toa nikoj ne moze da vi go usporuva ........samo ke dojde denot koa site nie zaedno ke iskocime pred Allah s.w.t vo sudniot den ......denot koa sekoj poedinec ke odgovara za svoite dela i za verata koja ja ima odbrano......toj den ke ti stane jasno dali si bil vo pravata vera , i bez somnenie ke si go dobies onaa sto ke go zasluzis.
Кон врв
Реакт Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Мај.2007
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Реакт Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2007 во 14:17
Има дупки во нечија глава.... и тоа црни дупки!
Без коментар
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.