IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ИСУСОВОТО ВОСКРЕСЕНИЕ-ВИСТИНА ИЛИ ЛАГА?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ИСУСОВОТО ВОСКРЕСЕНИЕ-ВИСТИНА ИЛИ ЛАГА?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 11>
Автор
Порака
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 11:44
nevideni gluposti!
Od koga necija interpretacija e merilo za vera?
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 12:01
da vo matematika ima

teorija- teorema i dokaz
taka pocnuva sekoja lekcija vo matematikata - zatoa sto e vistinita

no
taka i pocnuva sekoja lekcija vo skoro site oblasti - duri i vo slikarstvoto
- zatoa sto i toa e vistina

samo vo veronaukata ne e taka- nema teoija , teorema i dokaz-
postoi samo vera i preraskazuvanje na nastanite
gledam deka vo celiot forum za veronaukata sakate po cekoja cena da
vmetnete  teorijata teoremata i dokazot----- a so toa i da dokazete koja regilija e vistina

no zaludni vi se obidite
i kje se konfrontirate cel zivot

da razgovaravte za druga oblast do sega kje se usoglasevte ,ili pak i ne

( prim ISTORIJA смеење)





Изменето од anakin - 07.Октомври.2007 во 12:02
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 12:19
Originally posted by anakin anakin напиша:

da vo matematika ima

teorija- teorema i dokaz
taka pocnuva sekoja lekcija vo matematikata - zatoa sto e vistinit
 
Да те исправам малку пријателе...
Теориите се поткрепуваат со теоремите.
Теоремите пак се докажуваат со аксиомите. (ги заборави нив а? среќа)
Аксиомите пак се условно општоприфатени вистини кои не се докажуваат туку се базираат на ВЕРА намигнување
 
Многу аксиоми кои порано се прифаќаа како "вистини" подоцна се докажа дека се лаги.
Таков е случајот со "двете паралелни прави кои се сечат во бесконечнсот" за кои Ајнштајн во специјалната теорија на веројатност докажа дека можат да се пресечат и на 1метар во близина на црна дупка.
Изотропноста и хомогеноста на просторот и времето исто така се сметаа како "вистини" за кои никој воопшто и не се сомневаше дека некој во 19век ќе ги побие овие фундаментални општоприфатени аксиоми.
Да не го спомнувам тука и Првиот Термодинамички Закон за конверзија на масата "Материјата не се губи ниту создава, туку само преминува од еден вид во друг" кој, после интервенцијата на Ајнштајн (Е=м*с2) мораше во сите учебници да се преименува во "Енергоматеријата ниту се создава ниту губи.." итн итн.
 
Треба ли уште да ти докажувам анакине дека сите сме верници? среќа Сите, и научниците, и земјоделците, и горделивите, и скромните, и тие што не знаат многу, и тие што мислат дека знаат се...сите веруваме.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 12:23
Ebu-Hurejre, го заборави овој дел од мојот пост...
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Околу прашањата што ги поставуваш... залудно провоцираш, не знам за другите али јас сум имун на такви провокации. Да ги поставеше некој друг (заинтересиран трагач по вистината) со задоволство ќе му ги одговорев, но за такви подбивачи како тебе не "фрлам бисери", барем не бесплатно (можда сум поп од каj знаеш голема%20насмевка)
 
Што велиш да ти го пратам мојот мобилен број на ЛП и за секој 100ден дополнет кредит ќе ти одговарам по едно прашање. Добар диал а? голема%20насмевка
Think about...
Поздрав!
 
Ќе биде ли од бизнисот или не? Ајде побрзај, тнок сум на кредит голема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 12:23
evan mene nemoras da mi dokazuvas deka ste vernici za toa ima dokaz
tuka ste i pisuvare celi dve godini na ova tema

 dokaz po ocigleden od ova ne mi treba


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 14:11
Тема: ИСУСОВОТО ВОСКРЕСЕНИЕ-ВИСТИНА ИЛИ ЛАГА?
  
ACELERA KE TE ZAMOLAM DA GI EDITIRAS SITE POSTOVI KOI NE KORESPONDIRAAT SO TEMATA
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 14:22
ma nemoj
so znaes ti tocno koi ne korespondirat?????
coveku EBU ova ne e matematika

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 15:13
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


... вие муслиманите да си отварате исламски теми за исламот, значи од ислам за ислам, од Коран за Коран, да го промовирате исламот, да си разменувате информации меѓусебе, да си го надградувате вашето знаење за верата, а не залудно да се мачите да ја напаѓате Библијата и христијанството ...


Apsolutno se slozhuvam i jas toa go velev odamna na ovie stranici.

Neka povelat vernicite od site veri da si gi promoviraat svoite veruvanja, a ne da gi napagjaat drugite.


 
Iznenaden sum Messenger od mislenjeto Tvoe deka bi imale mira koga bi otvorile tema vo koja nie Muslimanite bi pisuvale za Islamot.
 
Otvoriv tema pod naslov "Islamska Ubavina" so cel da si stavime i nie nekoja slika od Kulturni Islamski mesta,Dzamii... i tamu nemavme mira...  Nikoj poraka ne im pisuva vo temata "pravoslavna ubavina" sto bi pisuval tamu.... vo temata "Islamska ubavina"  na drugata poraka uste,ustvari slika,imase provokacii.....
Tema otvoriv za Islamskata religija..... nitu tamu mira dadoja.
Tema otvoriv "Qur'anski cuda" nitu tamu mira nema.
Otvoriv dosta temi vo koi sakav da zboruvam za Islamot... no za zal,vo neluge se najdov.
 
Sto se odnesuva do toa dali sme sigurni vo nasata religija,,,, ne bi sakal da odgovaram vo ime na nekoj drug,no jas UBEDEN SUM.
Kako prvo,ako razgledas po temava,ke vidis dosta poveke temi otvoreni od vasa strana kako napadi za Islam i toa od onoj tip za koj nemate lice da zboruvate.
Ke kazam za Mene. Jas UBEDEN SUM,deka Islamot e EDNA I EDINSTVENA RELIGIJA BOZJA. Deka Qur'anot e APSOLUTNA VISTINA.
Deka Allah e EDEN.
Deka Muhammed s.a.w.s e Bozji rob i Bozji pratenik. Ova ne sum go poveruval slucajno niti zaradi necii Ater... Ova sum go poveruval OD MNOGU MNOGU LICNI ISKUSTVA.
 
Temite se otvoreni poveke (onie jas sto sum gi otvoril za Hristijanstvoto) kako odgovor na nivni prasanja i so cel da im se kaze ona sto od toa Evangelos go kopiral... da si ja gledaat rabotata i da ne se zamaraat so nesto sto NE GO POZNAVAAT VOOPSTO. Kako na primer temata "koj e jakov" bese odgovor na prasanjeto za siitite,,, samo koj ke go razbere.
Temata "Biblijata i Astronomijata" bese odgovor na nivnoto licemerno ismejuvanje na Aetite koi ne gi razbrale ni troska,aeti na cija osnova astrolozi i astrolozi prifatile islam.Procitaj go pocetokot na temata... imase tema "za ljubitelite na islamskata nauka" ili taka nesto.... i nikoj tie temi ne gi zabelezuva,interesna rabota,site se zapinaat na nas.... tuka ima krvopijci na forumot,da receme,ako malku nie go zgolemime tonot na odnesuvanje.... odma sme buntovnici,extremisti.... Allah naj dobro znae kakvi ni se namerite,ne zaboravajte deka eden den Pred Nego ke zastaneme site i ke posakame da bideme ponisteni od egzistencija od stram koga losite dela pred siot narod na videlo ke ni bidat izvadeni i ke posakame da bideme na mestoto na onie na koi slo zme mu nanele na ovoj svet !!!!!!
No koga ke vidat deka ne mu moze snagata da kritikuvaat poveke,da vregjaat,da napagjaat,oti skroz sme smireni,nikoj nikogas do sega ne dobil navreda od bilo koj musliman na forumov NIKOJ.... mozebi im e krivo malce sto Allah sepak ni podaril i svest i sabur pa pocnuvate da glumite ljubov,milost,sozivot............ ama pazi,glumat... zatoa sto iskrenata namera i glumata,se razlikuvaat.
Eve vprocem go gledame evangelos,koga e nem za nekoi prasanja,togas naj ubavo e zanego da si otvorime tema za Islamot....
 
Ke dokjde i toa vreme,koga samo za Islamot ke se zboruva,,, se razbira,vo pozitivna smisla големо%20гушкање
 
Eh nikako da prestanam... sekogas nekakvi zabeleski.
Ne mi e jasno zosto sekogas Evangelos nudi odgovori po LP i sega duri i br.mob.... zosto ne saka tuka javno da se iskaze,dali se strami od nesto ili se plasi... Luge sme evangelos,site gresime... nema da ti zamerime.Ova e Forum ajde tuka da pisuvame.
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 15:39
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Ne mi e jasno zosto sekogas Evangelos nudi odgovori po LP i sega duri i br.mob....
 
Не сме се разбрале добро, иако не сме се ни договарале нешто со тебе, но добро што ме потсети да го исправам мојот пост бидејќи во него не сум потенцирал дека на форумов ќе му ги одговарам прашањата на Ebu-Hurejre, значи...
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Околу прашањата што ги поставуваш... залудно провоцираш, не знам за другите али јас сум имун на такви провокации. Да ги поставеше некој друг (заинтересиран трагач по вистината) со задоволство ќе му ги одговорев, но за такви подбивачи како тебе не "фрлам бисери", барем не бесплатно (можда сум поп од каj знаеш голема%20насмевка)
 
Што велиш да ти го пратам мојот мобилен број на ЛП и за секој 100ден дополнет кредит (Од твоја страна) ќе ти одговарам по едно прашање (Тука јавно на форум, за да може и Миралем да се поучи гага голема%20насмевка). Добар диал а? голема%20насмевка
Think about...
Поздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 15:44
flagrantna laga!!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 16:31
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Што велиш да ти го пратам мојот мобилен број на ЛП и за секој 100ден дополнет кредит (Од твоја страна) ќе ти одговарам по едно прашање (Тука јавно на форум, за да може и Миралем да се поучи гага голема%20насмевка). Добар диал а? голема%20насмевка
Think about...
Поздрав!
 
Hehe...
Velahavle... pa kolku pati sum ti odgovaral na prasanja,ako ti go dadam brojot i ti racunam za sekoj odgovor 100 denari.... racunaj se bakrotiran.
 
Dobro e sto ne pobara preku Western bankata da ti plakjame. Pa sramota e brate mili,ako nemas odgovor stop voopsto se macis i se brukas ne mi e jasno.
Ponataka... koga bi slusnal od tebe nesto pametno zo zadovolstvo bi go platil,VERUVAJ DEKA ZNAENJETO E SAMO VREDNO DA SE PLATI I NISTO DRUGO. Jas znam sto ke zines pred da go postavam prasanjeto,oti navistina sum PLAKJAL i eve me opkruzen so sekakvi knigi.
 
A mene uste ednas mi e navistina milo sto go iskazuvas tvoeto neznaenje i beganje od vistinata.
Znaci... da gi potsetam NEKOI TUKA... navistina e tesko da se otvorat ocite na onie koi cvrsto resile da gi drzat zatvoreni.
 
Pa neli ti rekov ednas... i koga bi naglasil Jovan deka SAMO Marija otisla na grobot,ti ke recese: Da ama ne gledame deka zborot SAMO Jovan go podvlekol.
Vidis,sega da bi dobile odgovor na prasanje (od "jako vreden i znaen covek") treba da mu nadopolnuvame kredit vo telefonot..... Sekogas pretpostavkite mi bile tocni i ona sto sum go ocekuval od Insanot-Covekot ne me prevarilo,bilo taka... Ova navistina ne go ocekuvav deka covek "evangelist" ke go kaze i ke mu padne na pamet.
 
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 16:38
Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

Тема: ИСУСОВОТО ВОСКРЕСЕНИЕ-ВИСТИНА ИЛИ ЛАГА?
  
ACELERA KE TE ZAMOLAM DA GI EDITIRAS SITE POSTOVI KOI NE KORESPONDIRAAT SO TEMATA
 
Brate... vo ovoj slucaj postot za zenata vo Islamot ubavo bi bilo da go prefrlis vo soodvetna tema,oti e sprotiven od tvoeto baranje.
Ima tema "koranot i zlostavuvanjeto na zenite" eve go linkot:
 
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 16:45
Миралем, постот подоле се однесува на Ebu-Hurejre и се чудам зошто ти ми реплицираш на него. Претпоставувам дека си осамен (бидејќи со сите влагаш во дуел, па сега никој не те дружи), ама верувај ми малку сум зафатен периодов и немам време да те дружам. Тебе не ти одговарам на прашања ни за пари, не си заслужил, бидејќи на сите мои одговорени прашања кон тебе ти ми заглави на моето прво поставено прашање дури на 23 Март голема%20насмевка и секој пат кога ќе те потсетам само кривини ми фаќаш и лукаво го избегнуваш.
 
Затоа, остави ме на мира да си дискутирам со овој (се надевам) "новиов" муслиман и не се мешај во секоја манџа т.е. не мораш да ми се влечеш како некоја сенка по мене во секоја тема.
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Околу прашањата што ги поставуваш (Ebu-Hurejre)... залудно провоцираш, не знам за другите али јас сум имун на такви провокации. Да ги поставеше некој друг (заинтересиран трагач по вистината) со задоволство ќе му ги одговорев, но за такви подбивачи како тебе (Ebu-Hurejre) не "фрлам бисери", барем не бесплатно (можда сум поп од каj знаеш голема%20насмевка)
 
Што велиш (Ebu-Hurejre) да ти го пратам мојот мобилен број на ЛП и за секој 100ден дополнет кредит (Од твоја страна - Ebu-Hurejre) ќе ти одговарам (Ebu-Hurejre) по едно прашање (Тука јавно на форум, за да може и Миралем да се поучи гага голема%20насмевка). Добар диал а? голема%20насмевка
Think about (Ebu-Hurejre)...
Поздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 16:54

Se kolnam deka znaev koj ke bide sledniot Izgovor na EvAngelos... te. 23 mart... i negovoto prasanje koe nikogas ne go postavil !!!!!

A navistina se cuvstvuvam Osamen... edno vreme koga te samarev pointeresno bese... sega otkako pocna da "odgovaras" te. DA GI LAZES  samo po LP i da begas od mene,oti,pretpostavuvam te zdobolea slakanicite koi na sekoja tema gi dobivase,,, ne mi e interesno nekako.
Nemas pojma isto kolku mi e krivo sto na tvoite niski provokacii moram i jas nisko da ti vozvratam....  no da znaes deka imame smisla :)
 
Evangelos Evangelos,,,, kozhata ja napravi da ne ti vredi ni 5 pari.


Изменето од Miralem1 - 07.Октомври.2007 во 16:58
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.