IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ИСУСОВОТО ВОСКРЕСЕНИЕ-ВИСТИНА ИЛИ ЛАГА?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ИСУСОВОТО ВОСКРЕСЕНИЕ-ВИСТИНА ИЛИ ЛАГА?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 11>
Автор
Порака
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 21:27
Bukhari, pishav za ova i prethodno - uchenicite go ostavaat pri apsenjeto, no ne i pri raspnuvanjeto!
Pri raspnuvanjeto - Marija, Marija-Magdalena i Jovan se do samiot krst i se tamu koga se spushta teloto, go povivaat vo povoi i go polagaat vo grobnicata. Taka shto tie se svedoci na raspnuvanjeto i na smrtta.
Potoa - svedoci na Voskresnatiot se Marija, Marija-Magdalena, i site uchenici, na koi im se javuva.
Vo vrska so temata - dali voskresnatiot Isus ima telo ili e samo duh - treba da navlezam vo metafizika, a tamu nema da se razbereme so tebe, zatoa shto ne ja prifakjash.
Pozdrav,
Zidarski
Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 23:15
Originally posted by Sahih Bukhari Sahih Bukhari напиша:

Brate , nekoi raboti navistina neti se jasni!!!!

1. nikoj od nas ne rece deka posle voskresenieto sekoja covek ke bide DUH dushevno bitie!!!! Oba go veli samiot Isus i Pavle!!!!


Korintijanite 15 -35 No ke rece nekoj: kako ke voskresnat mrtvite i vo kakvo telo ke dojdat?

Pa Sv. Pavle odgovara:
43 se see vo bescestie - voskresnuva vo slava; se see vo nemok - voskresnuva vo sila;
44 se see telo dushevno – voskresnuva telo duhovno. Ako ima telo dushevno, ima i telo duhovno.

shto pak jasno dava doznaenje deka voskresnuvanjeto ke bide taka shto teloto ke bide DUHOVNO, nema poveke da se ima telesno telo, tuku samo duhovno telo.
Sv. Pavle vsushnost gi povtori zborovite koi bea iskazani od Isus vo evangelie spored Luka poglavje 20 red 27 -36
27 Togash pristapija nekoi od sadukeite, shto tvrdat deka nema voskresenie, pa Go prashaa, velejki:
28 „Ucitele, Mojsej ni napisha: ako nekoj ozenet umre bez deca, brat mu da ja zeme negovata zena i da go podigne potomstvoto na svojot brat.
29 Si bea sedum braka. Prviot, otkako se ozeni, umre bez deca.
30 zena mu ja zede vtoriot, no i toj umre bez deca.
31 Potoa ja zede i tretiot, a taka isto i site sedummina i umrea bez deca.
32 Po site niv, umre i zenata.
33 Pri voskresenieto, pak, na kogo od niv taa ke mu bide zena, bidejki so sedumminata ziveela?“
34 Im odgovori Isus i rece: „Sinovite od ovoj svet se zenat i mazat;
35 no onie shto ke bidat udostoeni da go dobijat onoj svet i voskresenieto od mrtvite, nitu ke se zenat, nitu ke se mazat;
36 vsushnost, tie veke ne mozat da umrat, zatoa shto se ednakvi so angelite, a bidejki se sinovi na voskresenieto, tie se sinovi Bozji.

Vo posledniot stih se dolovuva poentata, za koja prashuvaa evreite, i dobija odgovor od Isus deka posle voskresnuvanjeto, lugeto nemozat poveke da umrat,ke bidat bezsmrtni, deka nivnoto telo ke bide ednakvo so Angelite, deka teloto ke bide duh, nema poveke da se ima telesno telo koe ima potreba od ovosvetski potrebi, (hranenje, spienje, odmaranje,seks, i tn) tuku teloto ke bide samo dushevno bez ovosvetski potrebi, ova go veli Isus vo Evangelie spored Luka, isto taka i Sv.Pavle vo Korintjanite 15.
      
Svati ednash deka nie ja citame Biblijata, a biblijata veli vaka, deka posle sekoe voskresnuvanje nemoze veke da se ima telo so koza i koski.....

Pa spored toa sudime deka Isus ne bil voskresnat tuku ZIV!!!!

samiot Isus ti go kazuva toa:


Luka 20 -39 Videte gi racete Moi i nozete Moi: Jas sum Istiot; doprete se do Mene
i gledajte; zashto duhot nema telo i koski, a, kako shto gledate, Jas imam.“


Sledniov citat od Biblijata, isto taka potvrduva deka Isus beshe ZIV , a ne voskresnat:
dela na apostolite 1 red 3 se veli:
Nim po Svoeto stradanje im se pretstavi ZIV, so mnogu verni dokazi, javuvajki
im se cetirieset dni i zboruvajki im za carstvoto Bozjo.

Ushte eden dokaz kade se veli deka Isus im se pojavi ZIV , a ne voskresnat!

Evangelie spored Marko 16 red 11   No tie, koga cuja deka e Toj ZIV i
deka taa Go videla, ne poveruvaa.(se zboruva za Marija Magdalena deka go videla ZIV na Isus, pa im posvedocila a tie ne poveruvale)

Evangelie spored Luka 24 -22 A i nekoi zeni od nash*te ne zaprepastija; tie bile rano na grobot, 23 i ne go nashle teloto Negovo; i koga se vratija, rekoa deka im se javile angeli i deka im kazale deka e Toj ZIV.


Eveti shto kazuva Biblijata be brat, kako nemozete osnovni rabotai da razberete, tolku li e teshko da se slusha shto kazuva Isus????

Ili vi prestavuva zadovolstvo da mu pripishuvate lagi a?

Kazuvash deka imalo svedoci,na voskresenieto, eve ja keti kazam deka nemalo niti eden!!!! site bile svedoci od slushanje, a ova ti go ptvrduva Biblijata:


Evangeli spored Marko, 14 – (red 50) I otkako Go ostavija, site se razbegaa.

Konteksot na ova 14 –to Evangelija zboruva za toa kako ucenicite bile so Isus, pa doshle vojncite rimski, pa odkako go zarobile na Isus, ucenicite negovi i site shto bile so nego, go ostavile i izbegale…

Jas sega prashuvam, shto znaci site?????
Dali na Makedonski jazik SITE, se misli na Bokvalno SITE?????      


I daj ve molam, odgovorete na postot shto vi go pishav, nemojte samo da obvinuvate i prazni zborovi da govorite.
Eve dokazimi deka gresham, i kazimi shto kazuva Biblijata vo gorenavedenite citati?



...dozvoli mi da se obratimсреќа...imeno...se toa za sto vie polemizirate kako da ste politichari nekoi i tumachite sekoj na svoj nachin e fino, megutoa sekoe preteruvanje za bilo sto ne e dobro...poradi toa sto verata i biblijata e napravena na toj nachin da bide toa duhovno a ne materijalno, ili ako sakash prikaska za verbata na lugeto vo neshto moralno najveke...znachi dokazi nema i nema ni da ima materijalni i bezpredmetno e da se polemizira za neshto sto e duhovno...zatoa sto ostaveno e na lugeto da si go protolkuvaat boga kako neshto mislovno ili duhovno...i tuka nema dilemi okolu toa, se drugo bi bilo idolopoklonstvo i paganstvo vo najmala raka...blagodaram na vnimanieto...:)


Изменето од ...Well... - 08.Јануари.2008 во 23:16
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 23:36
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Bukhari, pishav za ova i prethodno - uchenicite go ostavaat pri apsenjeto, no ne i pri raspnuvanjeto!
Pri raspnuvanjeto - Marija, Marija-Magdalena i Jovan se do samiot krst i se tamu koga se spushta teloto, go povivaat vo povoi i go polagaat vo grobnicata. Taka shto tie se svedoci na raspnuvanjeto i na smrtta.
Potoa - svedoci na Voskresnatiot se Marija, Marija-Magdalena, i site uchenici, na koi im se javuva.
Vo vrska so temata - dali voskresnatiot Isus ima telo ili e samo duh - treba da navlezam vo metafizika, a tamu nema da se razbereme so tebe, zatoa shto ne ja prifakjash.
Pozdrav,
Zidarski


E vaka,objasni mi sega kako se odvivala TAJNATA VECERA,spored Biblijata,posto gledam deka dobro ja poznavas,i kazi mi kako jadel Isus leb so svoite ucenici,kako tie se uplasile koga go videle,i kako toj im rekol deka ne e duh,i im dozvolil da go cepnat za da se uverat deka e i telesen,a ne samo duhoven.Pa posle ke ti se javam za replika.

P.S. Tajnata vecera bila posle negovoto"RASPETIE"
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 00:06
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by topsexy topsexy напиша:

toa e samo edna prikazna koja sekoj ja tolkuva na svoj nacin.......

pr.edno kazuva crkvata,a sosem drugo e ona od naujka kade voopsto ne se spomnuva ni bog,a ni isus......
drugo-deka voskresnal.nema svedoci za toa,a sepak toa e vreme koga lugjeto seuste ne mozele da si objasnat nekoi pojavi.
kodot na leonardo da vinci kazuva sosem drugi raboti.poinakvi od ona na koesto sme naviknat da go slusame.
 
spored mene cista laga
 
Од кога Кодот на Да Винчи стана критериум за оценување на вистинитоста на ’некои појави’?
Ти девојко прво прочитај си ја “приказната“ па дај и свое “толкување“, зашто гледам се живо измеша.
 
 
jas dobro si znam........
ne mesam raboti,a ne posebno napladne...........
znaci....ti ako si nekoja pten religiozna tipka,nema potreba da se buntuvas za sve.........
i si ja procitav jas prikaznata......
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 00:23
Абе што си па ти таква горделивка?
Каде тоа виде бунт кај мене?
Не сум јас ни најмалку религиозна типка,  постои огромна разлика прво што е вера а што религија.
Незнам како го сфаќаш форумов, ама за мене е тој место на кое можеме да си полемизираме за разни работи и да учиме едни од други-а за бунтови и востанија нека му ја мислат други.
 
 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 00:34
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Абе што си па ти таква горделивка?
Каде тоа виде бунт кај мене?
Не сум јас ни најмалку религиозна типка,  постои огромна разлика прво што е вера а што религија.
Незнам како го сфаќаш форумов, ама за мене е тој место на кое можеме да си полемизираме за разни работи и да учиме едни од други-а за бунтови и востанија нека му ја мислат други.
 
 
 
 
e,ajde eve ti podaruvam edno izvini....
prifakas?
Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 00:44
Originally posted by topsexy topsexy напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Абе што си па ти таква горделивка?
Каде тоа виде бунт кај мене?
Не сум јас ни најмалку религиозна типка,  постои огромна разлика прво што е вера а што религија.
Незнам како го сфаќаш форумов, ама за мене е тој место на кое можеме да си полемизираме за разни работи и да учиме едни од други-а за бунтови и востанија нека му ја мислат други.
 
 
 
 
e,ajde eve ti podaruvam edno izvini....
prifakas?


...ajde daj te si ruchinjata...големо%20гушкање

...moze ja da secham?...плазење
Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 00:46
Originally posted by ...Well... ...Well... напиша:

Originally posted by topsexy topsexy напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Абе што си па ти таква горделивка?
Каде тоа виде бунт кај мене?
Не сум јас ни најмалку религиозна типка,  постои огромна разлика прво што е вера а што религија.
Незнам како го сфаќаш форумов, ама за мене е тој место на кое можеме да си полемизираме за разни работи и да учиме едни од други-а за бунтови и востанија нека му ја мислат други.
 
 
 
 
e,ajde eve ti podaruvam edno izvini....
prifakas?


...ajde daj te si ruchinjata...големо%20гушкање

...moze ja da secham?...плазење
 
 
moze be,kako ne........плазење
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 00:47
ИСУСОВОТО ВОСКРЕСЕНИЕ-ВИСТИНА ИЛИ ЛАГА?

Ako navistina ve interesira samo Isusovoto uchenje i sakate da navlezete podlaboko vo nego, ova prashanje ke vi stane irelevantno.

Ako tolku mnogu ve interesira odgovorot na prashanjevo i mislite deka toa e od krucijalna vazhnost, togash ne ve interesira Isusovoto uchenje. Za vas povazhno e neshto drugo... ne me prashuvajte mene sto vi e povazhno, na takvoto prashanje najdobro ke si odgovorite samite.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 00:50
Originally posted by topsexy topsexy напиша:

Originally posted by ...Well... ...Well... напиша:

Originally posted by topsexy topsexy напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Абе што си па ти таква горделивка?
Каде тоа виде бунт кај мене?
Не сум јас ни најмалку религиозна типка,  постои огромна разлика прво што е вера а што религија.
Незнам како го сфаќаш форумов, ама за мене е тој место на кое можеме да си полемизираме за разни работи и да учиме едни од други-а за бунтови и востанија нека му ја мислат други.
 
 
 
 
e,ajde eve ti podaruvam edno izvini....
prifakas?


...ajde daj te si ruchinjata...големо%20гушкање

...moze ja da secham?...плазење
 
 
moze be,kako ne........плазење
 
Абе ајде, смир сме сите, дајте да си учиме едни од други и да се усовршуваме ...среќаголемо%20гушкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 01:01
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Bukhari, pishav za ova i prethodno - uchenicite go ostavaat pri apsenjeto, no ne i pri raspnuvanjeto!
Pri raspnuvanjeto - Marija, Marija-Magdalena i Jovan se do samiot krst i se tamu koga se spushta teloto, go povivaat vo povoi i go polagaat vo grobnicata. Taka shto tie se svedoci na raspnuvanjeto i na smrtta.
Potoa - svedoci na Voskresnatiot se Marija, Marija-Magdalena, i site uchenici, na koi im se javuva.
Vo vrska so temata - dali voskresnatiot Isus ima telo ili e samo duh - treba da navlezam vo metafizika, a tamu nema da se razbereme so tebe, zatoa shto ne ja prifakjash.
Pozdrav,
Zidarski


E vaka,objasni mi sega kako se odvivala TAJNATA VECERA,spored Biblijata,posto gledam deka dobro ja poznavas,i kazi mi kako jadel Isus leb so svoite ucenici,kako tie se uplasile koga go videle,i kako toj im rekol deka ne e duh,i im dozvolil da go cepnat za da se uverat deka e i telesen,a ne samo duhoven.Pa posle ke ti se javam za replika.

P.S. Tajnata vecera bila posle negovoto"RASPETIE"


Efendija - ova od kade pa go izvadi sega?!?!?!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 01:22


Samo sakam da znam za tajnata vecera.Dali taa bila pred Isusovoto raspnuvanje ili posle toa?

A posle ke dadam moj komentar.

P.S. Ako sum te ispomesal so nekogo,prosti.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 01:27
Пред бе ефенди, пред била, нели Исус кога Го прашале Кој ќе те предаде (откако претходно самиот тоа Го соопшил на учениците)рекол „Оној кому ќе му го натопам залакот„...значи Тајната вечера била пред распнувањето.
После нели се случува молитвата во Гетсманиската градина, па доаѓа часот на предавството...
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 01:31
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Пред бе ефенди, пред била, нели Исус кога Го прашале Кој ќе те предаде (откако претходно самиот тоа Го соопшил на учениците)рекол „Оној кому ќе му го натопам залакот„...значи Тајната вечера била пред распнувањето.
После нели се случува молитвата во Гетсманиската градина, па доаѓа часот на предавството...



E mnogu ti blagodaram za odgovorot.Ocigledno e deka sum pogresil.Se izvinuvam,posebno na zidarski.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.