IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ИСУСОВОТО ВОСКРЕСЕНИЕ-ВИСТИНА ИЛИ ЛАГА?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ИСУСОВОТО ВОСКРЕСЕНИЕ-ВИСТИНА ИЛИ ЛАГА?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 11>
Автор
Порака Обратен редослед
PredAndromed Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 41
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PredAndromed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 03:35
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Со тело од крв и месо не се влегува во Божјото царство, по воскресението ке добиеме други бесмртни и нераспадливи тела, но секако и препознатливи, како инаку ке се познаваме мегу себе, па така и Исус му ги покажал раните на неверниот Тома...да и јадел со нив и пиел, но и влегувал низ затворени врати...својства кои баш и не се својствени за нормално физичко тело.
Тоа е мошне посебно,такви ќе бидат веројатно и нашите тела по воскресението.

 


Mnogu bajki gledahs.. :) so telo od krv i meso ne se vleguva vo bozjoto carstvo.. a ti clen si vo bozjoto carstvo :) pa da kazuvas .. i ne postoi bozjo carstvo.. tuku postoi eden i edinstven ALLAH.D.S. za dzaba si se machish sea em znaesh deka hristos ne voskresnal.. em se prajsh naudrena.. sedi te molam.. chitaj dobro svati shto kazuva i kako kazuva pa posle dojdi.. i kazuvaj ti.. kako jas i site muslimani.. Selam!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 02:36
Инаку морам да си легнам, ај утре ќе продолжиме на оваа тема има многу што да се зборува навистина.
Впрочем, и во рајот според исламот, се вели дека луѓето ке јадат, пијат..но ќе имаат и други својства (она околу исфрлањето на телесните опадоци), значи сите ќе бидеме преоблечени во некакви нераспадливи тела со посебни својства...
 


Изменето од maria_magdalena - 09.Јануари.2008 во 02:37
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 02:33
Со тело од крв и месо не се влегува во Божјото царство, по воскресението ке добиеме други бесмртни и нераспадливи тела, но секако и препознатливи, како инаку ке се познаваме мегу себе, па така и Исус му ги покажал раните на неверниот Тома...да и јадел со нив и пиел, но и влегувал низ затворени врати...својства кои баш и не се својствени за нормално физичко тело.
Тоа е мошне посебно,такви ќе бидат веројатно и нашите тела по воскресението.
 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 02:23
Eve sega gi konsolidirav mislite vo mojava glava,i se javuvam da go ispravam ona sto prethodno kako prasanje mu go upativ na Zidarski.Znaci ne stanuva zbor za Tajnata Vecera,tuku za sredbata Isusova so svoite sledbenici posle negovoto raspetie,kade toj od niv pobaruva nesto za jadenje.


      So koe telo dosol Isus kaj svoite sledbenici posle raspnuvanjeto,so duhovnoto ili fizickoto?

   Teorijata na Pavle:

Pavle objasnuva vo svoeto prvo poslanie do Korintjanite (15:35-44) deka Isus,neka e Bozjiot mir nad nego,umrel so svoeto fizicko telo,i potoa bil voskresnat so duhovnoto telo:

      “No ce rece nekoj:kako ce voskresnat mrtvite i vo kakvo telo ce dojdat?”

     “Takvo e i voskresenieto na mrtvite: se see za raspadjanje;se see vo bescest;se see telo dusevno-voskresnuva telo duhovno.'

   Vistinata od strana na Isus:

Isus,neka e Bozjiot mir nad nego,ne umrel nitu pak bil voskresnat;zatoa sto ako bil voskresnat togas bi trebalo da dojde kaj svoite sledbenici so svoeto duhovno telo,no naprotiv,toj niv gi presretnal so svoeto fizicko telo,otkako “navodno bil raspnat”
Negovata telesna sostojba so negovite sopstveni zborovi bila:

   “Videte gi racete Moi i nozete Moi;Jas sum Istiot;doprete se do Mene i gledajte;ZASTO DUHOT NEMA TELO I KOSKI,A,KAKO STO GLEDATE,JAS IMAM.On im rece:;Imate li ovde nesto za jadenje?'Tie mu dadoa parce riba pecena i med so sace.I koga zede,jadese pred niv.”   (Luka,24:39-43)


   Stavot na Islamot e jasen po ova prasanje:”NITU GO UBIJA,NITU GO RASPNAA,TUKU IM SE PRICINI...”

    Vo k*r,anot,Vozviseniot Allah ni dava kompletna i cista slika od Negovoto tocno i vistinsko znaenje:

“...i zaradi izjavata nivna:'Da,nie,navistina,go ubivme Mesihot Isa,sinot Merjemin,Allahoviot Pratenik.A nitu go ubija,nitu go raspnaa,tuku toa samo im se pricini! A onie koi,navistina,ne se soglasija vo toa,se somnevaa:tie nisto ne znaea za nego,samo predpostavuvaa...Ne go ubija sigurno.”    (k*r,an,4:157)
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 01:33
Нема место за извинување, затоа е форумов, за да учиме едни од други, да се допрашуваме и осознаваме-бидејќи заедничко ни е што сите ја љубиме Вистината.среќа
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 01:33
Nema potreba od izvinuvanje, nekoe nedorazbiranje nastana tuka...
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 01:31
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Пред бе ефенди, пред била, нели Исус кога Го прашале Кој ќе те предаде (откако претходно самиот тоа Го соопшил на учениците)рекол „Оној кому ќе му го натопам залакот„...значи Тајната вечера била пред распнувањето.
После нели се случува молитвата во Гетсманиската градина, па доаѓа часот на предавството...



E mnogu ti blagodaram za odgovorot.Ocigledno e deka sum pogresil.Se izvinuvam,posebno na zidarski.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 01:27
Пред бе ефенди, пред била, нели Исус кога Го прашале Кој ќе те предаде (откако претходно самиот тоа Го соопшил на учениците)рекол „Оној кому ќе му го натопам залакот„...значи Тајната вечера била пред распнувањето.
После нели се случува молитвата во Гетсманиската градина, па доаѓа часот на предавството...
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 01:22


Samo sakam da znam za tajnata vecera.Dali taa bila pred Isusovoto raspnuvanje ili posle toa?

A posle ke dadam moj komentar.

P.S. Ako sum te ispomesal so nekogo,prosti.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 01:01
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Bukhari, pishav za ova i prethodno - uchenicite go ostavaat pri apsenjeto, no ne i pri raspnuvanjeto!
Pri raspnuvanjeto - Marija, Marija-Magdalena i Jovan se do samiot krst i se tamu koga se spushta teloto, go povivaat vo povoi i go polagaat vo grobnicata. Taka shto tie se svedoci na raspnuvanjeto i na smrtta.
Potoa - svedoci na Voskresnatiot se Marija, Marija-Magdalena, i site uchenici, na koi im se javuva.
Vo vrska so temata - dali voskresnatiot Isus ima telo ili e samo duh - treba da navlezam vo metafizika, a tamu nema da se razbereme so tebe, zatoa shto ne ja prifakjash.
Pozdrav,
Zidarski


E vaka,objasni mi sega kako se odvivala TAJNATA VECERA,spored Biblijata,posto gledam deka dobro ja poznavas,i kazi mi kako jadel Isus leb so svoite ucenici,kako tie se uplasile koga go videle,i kako toj im rekol deka ne e duh,i im dozvolil da go cepnat za da se uverat deka e i telesen,a ne samo duhoven.Pa posle ke ti se javam za replika.

P.S. Tajnata vecera bila posle negovoto"RASPETIE"


Efendija - ova od kade pa go izvadi sega?!?!?!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 00:50
Originally posted by topsexy topsexy напиша:

Originally posted by ...Well... ...Well... напиша:

Originally posted by topsexy topsexy напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Абе што си па ти таква горделивка?
Каде тоа виде бунт кај мене?
Не сум јас ни најмалку религиозна типка,  постои огромна разлика прво што е вера а што религија.
Незнам како го сфаќаш форумов, ама за мене е тој место на кое можеме да си полемизираме за разни работи и да учиме едни од други-а за бунтови и востанија нека му ја мислат други.
 
 
 
 
e,ajde eve ti podaruvam edno izvini....
prifakas?


...ajde daj te si ruchinjata...големо%20гушкање

...moze ja da secham?...плазење
 
 
moze be,kako ne........плазење
 
Абе ајде, смир сме сите, дајте да си учиме едни од други и да се усовршуваме ...среќаголемо%20гушкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 00:47
ИСУСОВОТО ВОСКРЕСЕНИЕ-ВИСТИНА ИЛИ ЛАГА?

Ako navistina ve interesira samo Isusovoto uchenje i sakate da navlezete podlaboko vo nego, ova prashanje ke vi stane irelevantno.

Ako tolku mnogu ve interesira odgovorot na prashanjevo i mislite deka toa e od krucijalna vazhnost, togash ne ve interesira Isusovoto uchenje. Za vas povazhno e neshto drugo... ne me prashuvajte mene sto vi e povazhno, na takvoto prashanje najdobro ke si odgovorite samite.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 00:46
Originally posted by ...Well... ...Well... напиша:

Originally posted by topsexy topsexy напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Абе што си па ти таква горделивка?
Каде тоа виде бунт кај мене?
Не сум јас ни најмалку религиозна типка,  постои огромна разлика прво што е вера а што религија.
Незнам како го сфаќаш форумов, ама за мене е тој место на кое можеме да си полемизираме за разни работи и да учиме едни од други-а за бунтови и востанија нека му ја мислат други.
 
 
 
 
e,ajde eve ti podaruvam edno izvini....
prifakas?


...ajde daj te si ruchinjata...големо%20гушкање

...moze ja da secham?...плазење
 
 
moze be,kako ne........плазење
Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 00:44
Originally posted by topsexy topsexy напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Абе што си па ти таква горделивка?
Каде тоа виде бунт кај мене?
Не сум јас ни најмалку религиозна типка,  постои огромна разлика прво што е вера а што религија.
Незнам како го сфаќаш форумов, ама за мене е тој место на кое можеме да си полемизираме за разни работи и да учиме едни од други-а за бунтови и востанија нека му ја мислат други.
 
 
 
 
e,ajde eve ti podaruvam edno izvini....
prifakas?


...ajde daj te si ruchinjata...големо%20гушкање

...moze ja da secham?...плазење
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.