IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Корисни совети
  Активни теми Активни теми RSS - како да ја сликам месечината?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

како да ја сликам месечината?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: како да ја сликам месечината?
    Испратена: 25.Септември.2007 во 20:02
имам Canon PowerShot A550, пробав со сите опции и конфигурирања, т.е. подесувања, но некако не ми оди.
а имам прегледна ситуација од мојата тераса.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
whoeverest Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај whoeverest Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2007 во 20:15
Со тој Канон немаш некоја огромна флексибилност.. немаш претерано многу зум, не можеш да кренеш ИСО без да ја уништиш фотката.. Само сталак, најкратка експозиција што можеш, и тоа би било тоа.
I'm so broke I can't pay attention!
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2007 во 20:31
Originally posted by whoeverest whoeverest напиша:

Со тој Канон немаш некоја огромна флексибилност.. немаш претерано многу зум, не можеш да кренеш ИСО без да ја уништиш фотката.. Само сталак, најкратка експозиција што можеш, и тоа би било тоа.


Da ne trebase najdolga? намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
whoeverest Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај whoeverest Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2007 во 22:13
Не, најкратка мислев. Најотворена бленда, кренато ИСО, најкратка експозиција. Со долга експозиција ќе има motion blur.
I'm so broke I can't pay attention!
Кон врв
vlatko_sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlatko_sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2007 во 22:28
ednas nekoj mi kaza f/11 1/125 iso 100
Кон врв
whoeverest Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај whoeverest Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2007 во 22:32
Тоа е црнило, пробав. Нема шанси со толку затворена бленда и толку кратка експозиција на ИСО 100, теорија нема. Тој што ти кажал ти кажал погрешно намигнување
I'm so broke I can't pay attention!
Кон врв
vlatko_sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlatko_sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2007 во 22:37
brat go iam probano TOCNO E!!!
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2007 во 23:31
Jas vo prespa slikav mesecina. Neznam kaj mi se fotkite vo momentov,sega da vidam tocno  exif ama definitivno blendata bese 11. (probuvav na poveke bez da znam i pamtam deka na taa mi uspea)
So dolga expozicija dobiv motion blur ,koj preci pogotovo na odblesokot vo ezeroto.
E sega bez ezero neznam ;)

Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2007 во 23:34
ама со кој апарат?
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2007 во 23:57
otvorenata blenda vo osnova dava slaba ostrina... ne sum mnogu iskusen vo odnos na vakva fotografija [Bobi sigurno moze da kaze poveke], no spored mene, f/11 and above, vo kombinacija so podolga ekspozicija i stativ, davaat najdobar rezultat... bez stativ ovie raboti ednostavno zaboravete giнамигнување
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2007 во 00:05
sepak sum bil greska vo odnos na blendataголема%20насмевка

Exposure

Typically, you will need exposure times for the landscape at between 1 and 4 minutes, f/2.8, using 100 ISO film. The exposure times for this differ so widely that I can't possibly give a correct value; it depends a.o. on lunar altitude, cloudiness, light pollution, lunar phase, time of year and day (night), albedo of landscape, etc. So, use your camera's exposure meter, and expose 1/2 to 1 stop longer than indicated to account for the film reciprocity error. Make sure you also bracket your exposures (one stop less and another with one stop more, to experiment).

It is better to choose a higher aperture such as f/5.6 and f/8 combined with a longer exposure time, so your photo will be sharper and show less vignetting.

For the moon, the exposure differs too, and this is even more difficult to determine because of the various phases of the moon. The brightness of the moon is not just the percentage of disk illuminated! Due to the dry-heiligenschein effect and retro-reflective minerals on the lunar surface, the full moon is much more bright than one would think based on phase angle. So, I'm giving you a formula to determine the proper exposure to within 1/2 stop or so. This formula worked well for me.


t = F2 / (K * ISO)

where:

  • t is the shutter speed in seconds
  • K is a constant:
    20for crescent moon
    40for first/last quarter moon
    100for gibbous moon
    200for full moon
  • F is the focal ratio (e.g. F=16 for f/16)
  • ISO is your film speed, e.g. 100.

So, say you are using a 1000mm lens on f/11 with 100 speed film for the moon, and the moon is gibbous. Then t = 112 / (100*100) or t = 121/10000 sec, or about 1/80 sec.

eve go i linkot;

http://www.weatherscapes.com/techniques.php?cat=miscellaneous&page=doubleexp
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2007 во 00:08
najlesno ako trgnes kon neja
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2007 во 00:39
Dobro e ova Brane.
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2007 во 04:54
A550 so svojata maksimalna dolzina na objektivot ke ti dade mesecina so golemina na paricka ako ja gledas na 100% na ekran...
Za poseriozna astrofotografija obavezno se koristi dslr.
Moeto iskustvo so mesecinata:
300mm
f/4.9
ISO 100
1/250s

i se dobiva solidna tekstura na polnata mesecina...
Dokolku sakas da komponiras dobro osvetlena mesecina vo nokjen pejsaz, toagas moras da napravis dve razlicni ekspozicii, edna kratka (1/200) za mesecinata i edna doooolga 1-2-4-8s za ostatokot od scenata...

eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,143 секунди.