IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Канада ја призна Македонија под уставното
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Канада ја призна Македонија под уставното

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
bojan81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bojan81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Канада ја призна Македонија под уставното
    Испратена: 20.Септември.2007 во 02:49
Нека е со среќа конечно Канада не призна со уставното име со што се приклучи на останатите големи земји кои веќе не признале. 

Торонто, 20 септември (МИА) - Канада го призна уставното име на Република Македонија, соопшти Обединетата македонска дијаспора (ОМД). Одлуката, како што наведува ОМД, се очекува и официјално да биде  соопштена од канадските власти.

- Оваа одлука за Македонија е од големо значење, со оглед на фактот што Канада е членка на  Г8 - групата најразвиени земји во светот и влијателна членка во НАТО. Тоа претставува и значаен момент за сите канадски Македонци, кои со нивната посветеност, постојаност и неограничени напори придонесоа за оваа позитивна измена во канадската надворешна политика. Македонците почнаа да емигрираат во Канада пред повеќе од 100 години и помогнаа во градењето на канадското општество во сите форми на животот, социјалниот, економскиот и политичкиот. Денес, околу 200 илјади Македонци живеат во Канада. Македонија и Канада заедно работат на обновувањето на Авганистан и оваа земја е силен поддржувач на НАТО аспирациите на Македонија, укажува ОМД.

Македонија досега има воспоставено дипломатски односи со 158 држави во светот, а под уставното име е признаена од 117 меѓу кои и три од постојаните членки на Советот за безбедност на ОН - САД, Русија и Кина.




Изменето од bojan81 - 20.Септември.2007 во 11:30
Кон врв
Baron Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 92
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Baron Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2007 во 04:23
Blagodarnost na Kanada...
Kako li ke im go objasnat ova na brojnite grcki lobisti?
 
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2007 во 08:07
Браво бравотанцувањетанцувањетанцувањетанцувањеаплауз аплаузаплаузаплаузаплауз
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2007 во 08:58
zar nekomu se uste nesto mu znaci vakvoto priznavanje? na mene bas nisto, mojot zivot vo Makedonija nema da se promeni so toa sto Kanada ja Priznala Makedonija kako Makedonija.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2007 во 09:00
Можеби за твоите интереси незначи, но ова е голема национална победа.Ајде да не стануваме себичнисреќа
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2007 во 09:02
ne e sebicnost vo prasanje, generalno ,zivotot vo makedonija nema da se promeni.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2007 во 09:05
Па не ни треба да се промени,не заслужуваме бидејки не почитуваме.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2007 во 09:13
Otide vo sosema nekoj drug pravec, koj kogo i sto ne pocituva?

Nie kako samostojna drzava opstojuvame 17-tina godini i togas i normalno bilo da se raduvame na vakvi priznavanja. Sega posle tolku godini, kanada ne priznala i sto? treba da ripame do nebo od radost?

Кон врв
Trilili Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Mr.Bodycheck

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1780
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Trilili Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2007 во 09:16
i love hockey and the oilers tooголема%20насмевкаgo canada go!
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2007 во 09:24
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Otide vo sosema nekoj drug pravec, koj kogo i sto ne pocituva?

Nie kako samostojna drzava opstojuvame 17-tina godini i togas i normalno bilo da se raduvame na vakvi priznavanja. Sega posle tolku godini, kanada ne priznala i sto? treba da ripame do nebo od radost?



Па треба доколку сме свесни што значи ова за Македонија и што значи ова за Канада.Треба да почитуваме политичка одлука на бирање страна,цело време тоа е и поентата - земјите избираат политичка страна со фаворизирање или минимизирање на Македонското име(не дека не ни е битно).Можеби понатака тоа ке доведе до исправување на светската неправда која Македонија ја трпи веке 120год и повеке а сигурно значи и зацврстување на нашето постоење.Ова е 21 век политиката има главен акцент во економијата и прогресот затоа и треба да се радуваменамигнување
Кон врв
naum 1518118 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
GayLord f**ker

Регистриран: 13.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 312
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naum 1518118 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2007 во 09:50
Не е муабетов за карање!! Малку имат филозофски аспекат!!!
Значит вака... аку не признаја!!! то е ок , јас малце ке навлезам ко подлабоко!! Срекни сме за некој факт кој не може да биде поинаку.. исходот околу верификацијата на фактот мора да биде истиот и овај.. мора сите под уставно име да ја признаат оваа земја...Од простиот улов шо САМАТА оваа земја се има ПРОГЛАСЕНО  за со тоа име... Секој нормален човек не му кажува на друг како треба да се вика!! НИе не смееме во афект и масовна хистрија да го прифакаме тоа... едноставно со премолчување на признавањата и оддавање ореол дека тие кои не признаваат само ни го вракаат долгот.. значи прават нешо шо кога тогаш морале да го направат..... а не со масовни славја!!! Секоја друга реакција е одраз на нашиот безкичменизам...
Гордото прифакање на признанијата е услов за натамошни признанија... бидејки тие нас тоа ни го должат...БУКВАЛНО... јас не сум нешо срекен ако некој ми потврди дека се викам така-и така ако пред тоа на некој болен во умон му текнало дека ЈАС не се викам така... Пролонгирани решенија на фиктивен проблем па уше и наметнат ---ја то не јебем... немат шо да имам мислење околу тоа шо некој ми вратил то шо ми борџел!!!
Поздрав!!!
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2007 во 10:14
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаНеможе да те нема тебе асреќа

Вака треба еднаш засекогаш да разбереме една многу важна работа,Македонија е земја која последниве 15 год. стои на крајот на постоење-не постоење-тоа е факт.Можеби ситуацијата не ни се допаѓа на сите нас(најповеке на мене) но факт е дека секој момент било каква промена на ситуацијава на балкано може да е кобен по Македонија.Зошто?Баш поради името,баш поради соседните непријателства и домашните предавници кои сеуште се дебелеат на сметка на вистинскиот Македонец.
Дали има било која земја обврска да има било каков однос со Македонија кога има 4 земји околу нас кои се противници на самото постоење на Македонија.Мислам дека ако јас бев Канаѓанец попрво ке сакав добра соработка со 4 постоечки земји отколку со една држава која е на работ на (не)постоење.Затоа ние треба умно да работиме,да се радуваме и да покажуваме колку на нас ни значи ова мало парче земја,да види целиот свет дека оваа држава ни значи се а не да покажуваме рамнодушност и да се удираме у гради на основа на стари дани.Мора да се покаже благодарност за да може да се континуира државноста,за да може нашето име се повеке да одекнува во секоја држава која не ни слушнала за Македонија или каде таа се наоѓа.
Благодарноста е племенита работа а ние треба да ја покажеме бидејки тие земји се многу поголеми и помоќни од нас и ценат такви работинамигнување
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2007 во 11:07
Честито

ам да почерпите

Изменето од m__g__ - 20.Септември.2007 во 11:07
Кон врв
bojan81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bojan81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2007 во 11:53
Сега треба да наштите во Австралија добро да се организираат и да ја притиснат Австралиската влада да ги следи чекорите на Америка и Канада и да го стори истото.  Според мене ако тоа го направи и Австралија тогаш логично е да се надеваме дека и ЕУ ќе го стори истото. Да се надеваме дека сега сме чекор понапред до остварувањето на нашиот вековен сон Македонија да се признае под уставното име како држава на сите македонци. Нека ни е честоита уште една победа за Македонија!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,264 секунди.