IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - 16 години Независна Македонија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

16 години Независна Македонија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
Mihajlov Кликни и види ги опциите
Група
Група

ДУДЛАЧ

Регистриран: 28.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mihajlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: 16 години Независна Македонија
    Испратена: 08.Септември.2007 во 12:30
Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверени држави на Југославија.
Референдумско прашање на 8 септември 1991 година.

Државноста на Македонија прва ја призна Република Бугарија(Турко-Монголија, шо би рекол Boogie), по што следуваа признавања и од Турција, Словенија, Хрватска, Русија, Босна и Херцеговина...

Македонија досега има воспоставено дипломатски односи со 158 држави во светот, а под уставното име е признаена од 117 меѓу кои и три од постојаните членки на Советот за безбедност на ОН - САД, Русија и Кина.


http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=83622


Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверени држави на Југославија.

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2007 во 13:38
Без мака нема науканамигнување
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2007 во 13:40
novace
Сениор
Сениор
Лик
Регистриран: 06.Август.2007
Локација:
Macedonia
Онлајн статус: Онлајн
Пораки: 110
Цитирај novace Одговорbullet Тема: 8-ми Септември денот на МК-та самобитност ?
    Испратена: Денес во 13:37
На денешен ден пред 16 години лошо префарбаните комунИСТИ а кои со разни манипулации ја изигруваа Изборната Победа на МК опозицијата...викана и граѓанска десница ...на чело со доведениот од Белград „мудрец„ Ќиро Глигорови(иќ) ..под притисок на народната волја...сепак мораа да распишат (без претходни неопходни припреми) ден на кој Македонија конечно ќе постане суверена држава на Македонците...нивен вековен идеал...но со РЕФЕРЕНДУМСКО (двосмислено) ПРАШАЊЕ со ОПАШКА..каде на две во низ поставени прашања...бараа ...само еден единствен оодговор..
Сите тие КОЧНИЧАРИ...на чело со мудрецот ...сега молчат...скриени во своите глувчешки дупки..за се она што им го сториле на Македонскиот Народ...ама без видлива до сега одговорност..
Ама Историјата НЕ ПРОСТУВА ничии ГРЕШКИ..
 
изненадување


Изменето од novace - Денес во 13:39
Кој го е това направил ..а ?

IP IP: 89.205.30.243 Измени%20порака Избриши%20порака Сокриј%20порака Премести%20порака
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2007 во 13:57
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

novace
Сениор
Сениор
Лик
Регистриран: 06.Август.2007
Локација:
Macedonia
Онлајн статус: Онлајн
Пораки: 110
Цитирај novace Одговорbullet Тема: 8-ми Септември денот на МК-та самобитност ?
    Испратена: Денес во 13:37
На денешен ден пред 16 години лошо префарбаните комунИСТИ а кои со разни манипулации ја изигруваа Изборната Победа на МК опозицијата...викана и граѓанска десница ...на чело со доведениот од Белград „мудрец„ Ќиро Глигорови(иќ) ..под притисок на народната волја...сепак мораа да распишат (без претходни неопходни припреми) ден на кој Македонија конечно ќе постане суверена држава на Македонците...нивен вековен идеал...но со РЕФЕРЕНДУМСКО (двосмислено) ПРАШАЊЕ со ОПАШКА..каде на две во низ поставени прашања...бараа ...само еден единствен оодговор..
Сите тие КОЧНИЧАРИ...на чело со мудрецот ...сега молчат...скриени во своите глувчешки дупки..за се она што им го сториле на Македонскиот Народ...ама без видлива до сега одговорност..
Ама Историјата НЕ ПРОСТУВА ничии ГРЕШКИ..
 
изненадување


Изменето од novace - Денес во 13:39
Кој го е това направил ..а ?

IP IP: 89.205.30.243 Измени%20порака Избриши%20порака Сокриј%20порака Премести%20порака
 
Почитуван господине модераторе
Иако гледам дека темите имаат заедничка нишка..сепак разликата е во тоа што овде нема форма на Анкета..ами само форум за пишани објасненија..од поединци..
Анкетата е сепак... ЕГЗАКТЕН и видлив ПОКАЗАТЕЛ...за народната волја...барем јас така (си) мислам...нели?
Не се лутам..и сосема те разбирам во која положба си ставен ...оти „тие„ се сеуште насекаде околу нас во човечки облик...и „демнеат„..секако и самите подисплашени од оваа Влада..која ете решила да направи ерадикација..на се што е анти-македонско...се подразбира со Закон дозволени начини и средства...
А не ...како нив и нивните противници...за кои Историчарите имаат сеуште неископани арте факти...
Но никој не побегнал од тоа...и нека внимаваат што прават..барем сега..на крајот од својот животен и „работен„ век...
голема%20насмевка


Изменето од novace - 08.Септември.2007 во 13:58
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2007 во 14:06
Благодарам на разбирање и се надевам дека темава ке има добра дискусија посебно откако и твојата идеја е вметната во темава.Мислам дека нема ништо лошо што ги споиве двете теми,не поради сличноста туку баш поради широкиот дијапазон кој сега го доби темава,а анкетата и не е многу битна нелинамигнување
Кон врв
Mihajlov Кликни и види ги опциите
Група
Група

ДУДЛАЧ

Регистриран: 28.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mihajlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2007 во 14:15
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Без мака нема наука

Boogie-Voogie,

Замисли ти си младо и лично момче на 16 години...И баш на денот кога си се родил бил Референдумот за независност, на нашата ни мила и напатена Македонија...
И така, патриот, како што те родила мајка, дали ќе се запрашаш:
- Зошто се бара „независност„, со право да стане „зависност„. - „Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверени држави на Југославија„.
- Дали ќе сакаш да знаеш кој е тој човек или кои се тие луѓе со име и презиме, кои седнале и го смислиле тоа прашање?!?
- Ќе те боли ли тоа што не само што тие луѓе никој не ги ни пропцул, како што заслужуваат, ниту ги казнил, туку тие ќе влезат во учебниците по Историја.
- Што порака ти треба да добиеш, како 16годишно симпатично дете, од таа контадикторност, на „сакам-не сакам„ независност?

П.С.
Ако бидеш љубезен да ми одговориш, „ашколсум„ ќе ти речам. Посебно ако успееш да не ги спомнуваш твоите „турско-монголоидни-татарски„ фрази, оти главата ме боли што нон-стоп, паметно дете како тебе ги употребува.


П.С.2
И на крајот се разбира „Среќен празник - 8ми Септември Денот на незвисноста на милата и напатена Македонија„
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2007 во 14:21

Повод за отварање на темава .. беше изјавата на поранешниот министер за надворешни за Македонија (намерно не велам како што е вообичаено) ...другарот Д(рв)енко Малески..кој во емисиојата на К-77 ги изврти фактите од тоа време..за да си се спаси од изјавите од типот...јас не можам да ја замислам македонија без југославија...и слични глупости (кои и самиот сега мора да ги гледеа) а кои се сеуште свежи во меморијата на многуимина патриотски настроени Македонци...а кои јавно кажаа (а Столе модераторот таму ги оневозможуваше) дека овој е АНТИ македонец..и дека неговоите изјави се изјави на човек со змиски јазик..и дека вториот дел од интервјуто ...не е потребно да се емитува...што овој Столе (тука испадна умен) и не го стори.

пс
Тој исти „министер„..сосе сметките од мануката негова...поднесе сметки од еден њујоршки хотел на исплата во Владата...што беше обелоденето јавно во првиот парламент..а што овие од сдсм не го споменуваат..мислам на нивните новинари од ФАБРИКАТА.
 
голема%20насмевка
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2007 во 14:30
Леле не ме терај да замислувам за независноста бидејки кога ке ми текне уште грбот,ребрата и нозете ме болат од електричните пендреци на српските специјалци.Додека ти како парично моќен интелектуалец и академски иден граѓанин размислуваше што означува прашањето на референдумот и кој го поставува ние сељачињата од работничка класа бевме на Прохор Пчињски да дадеме каков таков отпор на узурпацијата на Македонската територија (подоцна окупирана) и воопшто не ни мислевме на „сакам-не сакам„ независност тоа се подразбираше.Е сега јас како попросто сељаче од работничка класа разбирам што означува самостојна Македонија и што означува сојуз на суверени држави немој сега ти да ме разочаруваш и како новопечен академски граѓанин да незнаеш што значи сето тоа соберено на едно купченамигнување


Кон врв
Mihajlov Кликни и види ги опциите
Група
Група

ДУДЛАЧ

Регистриран: 28.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mihajlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2007 во 14:42
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

...разбирам што означува самостојна Македонија и што означува сојуз на суверени држави немој сега ти да ме разочаруваш и како новопечен академски граѓанин да незнаеш што значи сето тоа соберено на едно купче

Boogie-Voogie,
самостојна Македонија и
сојуз на суверени држави
Соберено на едно место значат „контадикторност„ или деца-сељачишта како тебе би рекле дека зберно на купче се голема „глупост„.
Така да, јас знам што значат на едно место...
Она што те прашав е:
- Дали не сакаш да ги знаеш по име и презиме, еве како другарчево што спомна за Денко Малевски.
Треба да се знае кои, каква функција имале тогаш, на која седница, во која кафана, со кој памет итн одлучиле да го постават тоа прашање пред нашиот мил и напатен македонски народ?!?
И се разбира откако дознаеш, дали и како би ги казнил тие луѓе?

П.С.
Многу ти благодарам, другарче мое најмило, што овој пат ме поштеди од твоите „турко-монголно-татарски„ акробатики...Ашколсум...Бериќат Версен...
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2007 во 15:06
Се е тоа супер,тие луѓе се знаат немој да мислиш дека некој ги заборавил(од постарите генерации) никој не ги заборавил баш напротив сељачињата како мене и ден денеска зборат колку лоша мисла имаа тие во тоа време.Проблемот не е во сељачињата како мене туку во академските сељачишта ко тебе што мислат дека ако купиле една диплома сега се некој интелек во оваа напатена Македонија и можат да повторуваат "зборови-играчки" и повторно да наметнат некоја теза.
А сојуз на држави е САД а сојуз на суверени држави е ЕУ и не е глупост туку баш голем фактор во светот туке еве ја повторно академската глупост на купени дипломи и комплексно докажување дека има нешто што треба да се казни.
Што не ги казните сите од здружението на борците во Македонија кои 1945 год. направија невидено предавство дури и за Македонската нација туку и они најдоа свој дел од Македонската историја и ден денес се некој фактор во државата.Никако аршинот за сите да биде ист а? Затоа оставете и бидете задоволни што живееме во каква таква независна држава дај да продолжиме од тука во иднината и да ја градиме МАкедонија да биде некаков(каков таков па и слаб) фактор а не вечито да биде потрчко на некојнамигнување
Кон врв
Mihajlov Кликни и види ги опциите
Група
Група

ДУДЛАЧ

Регистриран: 28.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mihajlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2007 во 15:29
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Се е тоа супер,тие луѓе се знаат немој да мислиш дека некој ги заборавил

Boogie-Voogie,
Јас не ги знам тие луѓе...
Еве на пример јас сум 16 годишен и не знам ни кој, ни какви функции имале, ни со каков мозок го поставиле прашањето. Те молам кажи ми...

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Проблемот не е во сељачињата како мене туку во академските сељачишта ко тебе што мислат дека ако купиле една диплома сега се некој интелек во оваа напатена Македонија и можат да повторуваат "зборови-играчки" и повторно да наметнат некоја теза.А сојуз на држави
е САД а сојуз на суверени држави е ЕУ и не е глупост туку баш голем фактор во светот туке еве ја повторно академската глупост на купени дипломи и комплексно докажување дека има нешто што треба да се казни.

Бугич,
Ако добро те разбрав, значи тоа „иден сојуз на суверени држави на Југославија„ е добро, според селските деца, како тебе...
А, што ќе фалеше ако прашањето гласеше вака:
„Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверени држави на Европската Унија„?
Тогаш Историјата, другарче мое најмило, немаше да и се смее на милата и напатена Македонија, како што и се потсмева сега...
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2007 во 16:48
Ти го разбирам проблемот само многу си настранил,значи не е проблемот со ЕУ од 1991 год. тогаш Македонија по најлегален(природен) пат си се отцепи а поради шкљ политичари сојузот наречен Југославија ни се чинеше лош а не е толку лош колку што е добар.Ако погледаш(прочиташ) малку во историјата на Балканот ке видиш дека единствен успех на целиот Балкан  е постигнат со договор(здружение) на Балканските држави или НФРЈ,е сега што секаде низ Балканот имаше сељачишта како Колишевски кои денеска го наследија комплексоидни сељачишта со купени дипломи и продаваат муда за бубрези на народот преку нов сојуз наречен ЕУ тоа е веке друг проблем и нема потреба да се споредува со независноста 1991 год.

Проблемот на независна Македонија лежи во 1945 год. кога најеминентните Македонски револуционери и целата Македонска предвоена интелегенција беше уништена од домашни предавници како Глигоров(иќ) и Колишевски а за тоа нема потреба да кривиме никој друг (СФРЈ) освен нашите родители кои им даваа подршка на таквите луѓе живеејки живот во изобилство на сметка на денешните генерациинамигнување
Кон врв
Mihajlov Кликни и види ги опциите
Група
Група

ДУДЛАЧ

Регистриран: 28.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mihajlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2007 во 17:10
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

...поради шкљ политичари сојузот наречен Југославија ни се чинеше лош а не е толку лош колку што е добар.

Е па, другарче мое најмило, после се лутиш кога тврдам дека македонската нација е недооформена и дезинтегративна...
„Југославија ни се чини лоша, а и не е толку лоша, колку што е добра. Не е не-добра, туку не е ни лоша, демек лоша, аме не многу, само малкучка лоша„...
Ајде де, биди маж па сфати, кое на каде иде...

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

...единствен успех на целиот Балкан  е постигнат со договор(здружение) на Балканските држави или НФРЈ...

Држава која продуцираше(и се уште трае)нестабилност и се распадна со 200,000 жртви и 3-4 милиона раселени ја дефинираш како „единствен успех на целиот Балкан„?!?
Бугиииии, несреќо моја....
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2007 во 18:36
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаТи изгледа навистина си ја купил дипломата,ауууу колку необразовен тип си братчеееееее.Значи пред "единствен успех на целиот балкан" стоеше едно во "историјата на Балканот",и ФНРЈ и СФРЈ не е исто провери во некоја историја од 8 одд. пишува која е разликата помеѓу ФНРЈ и СФРЈ остај ги ти турко-монголите и нивната омраза кон Балканските народи,кога би ги прашал нив Бугарија е од црно море до јадранско и јонско со се егејскосреќа
Него ако не разбра убаво да дообјаснам пријатееееллллчччеееее мое неразумно.Значи покрвава историја балканот имал од оваа денес што ја имаме,да не гњавам со историја ке посочам само моменти ај од отоманското доаѓање па до парчењето на Македонците(сега само за Македонија) и убиства,раселување,потурчување,бугаризирање и србизирање на скоро 3 мил. Македонци од кои нивните поколениа и ден денес се раселени.

Originally posted by adoks adoks напиша:


Држава која продуцираше(и се уште трае)нестабилност и се распадна со 200,000 жртви и 3-4 милиона раселени ја дефинираш како „единствен успех на целиот Балкан„?!?


Дали воопшто знаеш ти до пред 60 год. што значело 2 генерации од било кои балкански држави да не војуваат,туку не е темата за Балканот а додека отвориме таква тема дај земи малку некоја книга прочитај не буљи у екранот по цел ден.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.