IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Што прави оваа влада?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што прави оваа влада?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4950515253 200>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2010 во 14:38
cudno kako toa samo sledbenicite na VMRO go gledaat toj napredok, a site ostanati ne go gledaat toa...

mora da ne zakacilo nas ostanatite nekoe anti vmrovsko slepilo....


The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
computer Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Патриот

Регистриран: 25.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 504
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај computer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2010 во 14:42
чудно како тоа само следбениците на сдсм мислат дека државата не напредува, а сите останати не мислат така...

мора да не закачило нас другите некое анти сдсмовско мрчење....
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2010 во 14:45
Ili te mrzi da citas, ili slepo gledas napred... kade toa jas sum se deklariral kako sdsm... jas i te kako gi mrazam i niv...

jas samo prasuvam kako potpolno neopredelen glasac, kade toa vie go gledate napredokot na drzavata t.e vo koi sveri...

te povikav na druga tema, ama po se izgleda nemas sto da mi odgovoris...

Ajde fino lepo te zamoluvam da mi kazes sto se napravila ovaa vlada dobro za ovoj narod... a posle jas ke ti repliciram, pa ke stavime na kantar...

poveli....


The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
computer Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Патриот

Регистриран: 25.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 504
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај computer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2010 во 14:50
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Ili te mrzi da citas, ili slepo gledas napred... kade toa jas sum se deklariral kako sdsm... jas i te kako gi mrazam i niv...

jas samo prasuvam kako potpolno neopredelen glasac, kade toa vie go gledate napredokot na drzavata t.e vo koi sveri...

te povikav na druga tema, ama po se izgleda nemas sto da mi odgovoris...

Ajde fino lepo te zamoluvam da mi kazes sto se napravila ovaa vlada dobro za ovoj narod... a posle jas ke ti repliciram, pa ke stavime na kantar...

poveli....




а каде тоа виде дека јас тебе те декларирав како симпатизер на сдсм збунетост

За останатиот дел од твојот пост - извини ама навистина треба да си слеп за да не видиш што добро направила оваа влада. намигнување
А кога веќе незнаеш, информирај се прво, па потоа пишувај. Доволно е да прочиташ по форуми што вели народот и што направила оваа влада. намигнување Секако од реалните форумџии, а не од партиските војничиња на сдс кои знаат само да ломотат на празно и да критикуваат имало за тоа причиња или не. намигнување

Ти реплицирав на темата каде што ме повика. намигнување Не избрзувај со заклучоците, не сум Чак Норис па на две теми наеднаш да реплицирам. голема%20насмевка


Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2010 во 14:53
Znam Cak Noris ti e brat...

Inaku jas od tebe licno pobarav da izneses fakti i argumenti, kako sipmatizer ili clen na vmro... bidejki jas ziveam vo realnosta i realniot svet, i sekojdnevno gledam sto se slucuva so narodot... ne sum zatvoreno kancelarisko tipce koe svetot go gleda niz 19 incen monitor....

Bas sakam da gi vidam kontraargumentite...

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
computer Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Патриот

Регистриран: 25.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 504
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај computer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2010 во 15:01
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Znam Cak Noris ti e brat...

Inaku jas od tebe licno pobarav da izneses fakti i argumenti, kako sipmatizer ili clen na vmro... bidejki jas ziveam vo realnosta i realniot svet, i sekojdnevno gledam sto se slucuva so narodot... ne sum zatvoreno kancelarisko tipce koe svetot go gleda niz 19 incen monitor....

Bas sakam da gi vidam kontraargumentite...



Хаха, точно. (не вистински). голема%20насмевка Убаво што свртевме на шега малку.
Ок одиме сериозно сега. Јас мислам дека и сам гледаш ама несакаш да го искажеш тоа, дека од 2006 година Македонија многу се подобри во секој поглед. Ќе ти набројам дел од тоа. Се намали невработеноста, се намали криминалот, нови и корисни закони, се подобри образованието, туризам, изглед итн итн. Доволно или уште да набројувам? намигнување
А не сфатив што сакаш да кажеш со оваа реченица
bidejki jas ziveam vo realnosta i realniot svet, i sekojdnevno gledam sto se slucuva so narodot... ne sum zatvoreno kancelarisko tipce koe svetot go gleda niz 19 incen monitor....
сакаш да кажеш дека јас не живеам во реалниот свет поради мојата работа збунетост

Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2010 во 15:15
се намали криминалот
речиси секој ден има некоја „оружана пљачка“голема%20насмевка
пред некој ден дури имаше и еден мртов на автопат на кој од местото на настанот до влезот на Скопје има три полициски пункта...знам зашто на секое доаѓање во Скопје тука ме сопираат полицајци сокриени во грмушки со радар во рака...ама баш тогаш ги немалоголема%20насмевка
се подобри образованието
да,учебната година заврши ама  стручните училишта не ги видоа БЕСПЛАТНИТЕ УЧЕБНИЦИголема%20насмевка
 нови и корисни закони
на пример?
изглед
ова со изгледов ич не ми е јасно???
ако може да ми објасниш ќе ти бидам благодарнаголема%20насмевка
 
а што е со лековите на клиниките?
депонијата која ја нарекуваат болница во Прилеп?
автопатот кој само така се вика,оти од дупки не можеш да возиш?
100те месеци кои треба да минат додека добиеш пасош?
или лична карта?
 
 


Изменето од Andjelina - 31.Мај.2010 во 15:16
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2010 во 15:15
Originally posted by computer computer напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Znam Cak Noris ti e brat...

Inaku jas od tebe licno pobarav da izneses fakti i argumenti, kako sipmatizer ili clen na vmro... bidejki jas ziveam vo realnosta i realniot svet, i sekojdnevno gledam sto se slucuva so narodot... ne sum zatvoreno kancelarisko tipce koe svetot go gleda niz 19 incen monitor....

Bas sakam da gi vidam kontraargumentite...



Хаха, точно. (не вистински). голема%20насмевка Убаво што свртевме на шега малку.
Ок одиме сериозно сега. Јас мислам дека и сам гледаш ама несакаш да го искажеш тоа, дека од 2006 година Македонија многу се подобри во секој поглед. Ќе ти набројам дел од тоа. Се намали невработеноста, се намали криминалот, нови и корисни закони, се подобри образованието, туризам, изглед итн итн. Доволно или уште да набројувам? намигнување
А не сфатив што сакаш да кажеш со оваа реченица
bidejki jas ziveam vo realnosta i realniot svet, i sekojdnevno gledam sto se slucuva so narodot... ne sum zatvoreno kancelarisko tipce koe svetot go gleda niz 19 incen monitor....
сакаш да кажеш дека јас не живеам во реалниот свет поради мојата работа збунетост



Aj ke pocneme redosledno...

Nevrabotenosta nikogas ne bila pogolema otkolku sto e sega... Brojkite na nevrabotenost se namalija zaradi odlivot na raspolozliva rabotna sila nadvor od Makedonija, i redosledno na toa, se brisat od registarot na Agencijata za vrabotuvanje na RM.
Kriminalot kako nikogas do sega e procvetan. Nikogas nemalo tolku krazbi na banki, posti, menuvacnici, ubistva, se pojavivja UCK pak. Seto toa e rezultat na nemastijata sto go zafati ovoj narod pred i za vreme na krizata... kako i namalenata bezbednost od strana na MVR, zaradi namaleniot kadar sto e na teren.
Toa e ogromen del kade sto ednas pocnav da go repliciram so Bingo i on pobegna od diskusijata..
Turizamot vo makedonskata ekonomija ima vlijanie od 1 %, se nakaci za 0.5 %, a ovaa godina ke padne pod 0.5 % na drzavno nivo..
Inaku opstiot izgled na infrastrukturata go komentirav mnogu pati.. Spomenici i zgradi od bajkite vo vreme na propadnat budzet na drzavata i narodot ne se potrebni i toa ni pod razno.. Toa se pravi koga drzavata e ekonomski mokjna i moze da go izdrzi tovarot na odlivot na finansii koi ke mora da se investiraat..
Ekonomijata, stopanstvoto rabotat t.e disat na ribini skrgi. Kompaniite sekojdnevno otpustaat vraboteni, docnat so plati..
Ustvari dokaz se profesionalnite vojnici na ARM.. Koga za niv i za MVR nema pari dovolno ne treba da se diskutira povekje...

Kolku i da sakam da vidam nesto ubavo, nemozam da go najdam.

A sto se odnesuva do mojata recenica nemoj pogresno da me svakjas... ne e za tebe.. sakam da kazam deka jas sum postojano vo kontakt so narodot, bidejki ne sum vrzan samo za edno mesto, tuku vo opisot na moeto rabotno mesto stoi i dopolnitelna sluzba i preraspored..
Jas kazuvam deka narodot vekje nagolemo place.. Bankite gi aktiviraat kamatite nagolemo, izvrsitelite imaat polni race rabota. EVN T-Home isklucuvaat nagolemo... narodot nema pari za osnoven zivot.. vo ovaa drzava ziveat edvaj 1/4 od naselenieto, ostanatite edvaj ili ic...

imam uste tolku mnogu kontraargumenti, samo koga bi gi iznel i te kako ke ti se smaci od citanje...


The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
computer Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Патриот

Регистриран: 25.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 504
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај computer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2010 во 15:29
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Originally posted by computer computer напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Znam Cak Noris ti e brat...

Inaku jas od tebe licno pobarav da izneses fakti i argumenti, kako sipmatizer ili clen na vmro... bidejki jas ziveam vo realnosta i realniot svet, i sekojdnevno gledam sto se slucuva so narodot... ne sum zatvoreno kancelarisko tipce koe svetot go gleda niz 19 incen monitor....

Bas sakam da gi vidam kontraargumentite...



Хаха, точно. (не вистински). голема%20насмевка Убаво што свртевме на шега малку.
Ок одиме сериозно сега. Јас мислам дека и сам гледаш ама несакаш да го искажеш тоа, дека од 2006 година Македонија многу се подобри во секој поглед. Ќе ти набројам дел од тоа. Се намали невработеноста, се намали криминалот, нови и корисни закони, се подобри образованието, туризам, изглед итн итн. Доволно или уште да набројувам? намигнување
А не сфатив што сакаш да кажеш со оваа реченица
bidejki jas ziveam vo realnosta i realniot svet, i sekojdnevno gledam sto se slucuva so narodot... ne sum zatvoreno kancelarisko tipce koe svetot go gleda niz 19 incen monitor....
сакаш да кажеш дека јас не живеам во реалниот свет поради мојата работа збунетост



Aj ke pocneme redosledno...

Nevrabotenosta nikogas ne bila pogolema otkolku sto e sega... Brojkite na nevrabotenost se namalija zaradi odlivot na raspolozliva rabotna sila nadvor od Makedonija, i redosledno na toa, se brisat od registarot na Agencijata za vrabotuvanje na RM.
Kriminalot kako nikogas do sega e procvetan. Nikogas nemalo tolku krazbi na banki, posti, menuvacnici, ubistva, se pojavivja UCK pak. Seto toa e rezultat na nemastijata sto go zafati ovoj narod pred i za vreme na krizata... kako i namalenata bezbednost od strana na MVR, zaradi namaleniot kadar sto e na teren.
Toa e ogromen del kade sto ednas pocnav da go repliciram so Bingo i on pobegna od diskusijata..
Turizamot vo makedonskata ekonomija ima vlijanie od 1 %, se nakaci za 0.5 %, a ovaa godina ke padne pod 0.5 % na drzavno nivo..
Inaku opstiot izgled na infrastrukturata go komentirav mnogu pati.. Spomenici i zgradi od bajkite vo vreme na propadnat budzet na drzavata i narodot ne se potrebni i toa ni pod razno.. Toa se pravi koga drzavata e ekonomski mokjna i moze da go izdrzi tovarot na odlivot na finansii koi ke mora da se investiraat..
Ekonomijata, stopanstvoto rabotat t.e disat na ribini skrgi. Kompaniite sekojdnevno otpustaat vraboteni, docnat so plati..
Ustvari dokaz se profesionalnite vojnici na ARM.. Koga za niv i za MVR nema pari dovolno ne treba da se diskutira povekje...

Kolku i da sakam da vidam nesto ubavo, nemozam da go najdam.

A sto se odnesuva do mojata recenica nemoj pogresno da me svakjas... ne e za tebe.. sakam da kazam deka jas sum postojano vo kontakt so narodot, bidejki ne sum vrzan samo za edno mesto, tuku vo opisot na moeto rabotno mesto stoi i dopolnitelna sluzba i preraspored..
Jas kazuvam deka narodot vekje nagolemo place.. Bankite gi aktiviraat kamatite nagolemo, izvrsitelite imaat polni race rabota. EVN T-Home isklucuvaat nagolemo... narodot nema pari za osnoven zivot.. vo ovaa drzava ziveat edvaj 1/4 od naselenieto, ostanatite edvaj ili ic...

imam uste tolku mnogu kontraargumenti, samo koga bi gi iznel i te kako ke ti se smaci od citanje...




Јас тврдам дека невработеноста се намалува, како и криминалот.
И јас коментирав многу пати за спомениците и мислам дека го виде мојот став околу тоа во темата Скопје 2014. Ако не си го прочитал, ќе го повторам. Со тие споменици создаваме и градиме историја и иднина. Ние треба да си ја почитуваме историјата. Плус спомениците и целокупно проектот Скопје 2014 е добар за Скопје, му дава убавина и го подобрува.
А како живееше народот за време на сдсм? Ајде де да видам што имаш на ова да кажеш. Сега со оваа власт, Македонија се подобрува  и да ти кажам дека не е лесно да исправаш и да чистиш тоа што некој пред тебе го искривил, го посрал вкрај! Тие години кога владееше сдсм многу и наштетија на Македонија и за време на нивното владеење,а дури едвај да се оправиме  и кога си отидоа. Со еден збор - дојдоа, посраа, си отидоа. Но, и покрај тоа, вмро-дпмне успева да ја крене државата и да ја однесе кон подобро со сите тие спроведени реформи. намигнување
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2010 во 15:35
А како живееше народот за време на сдсм?
темата е-што прави оваа влада
СДСМ ги казнивме затоа што не правеа ништо!!!
НРГ убаво те праша-дај аргументи
ти цело време набројуваш неколку општи  работи кои се научени напамет, како ми изгледа.
А ние само сакаме да слушнеме нешто КОНКРЕТНО
зашто, ако некого толку фалиш треба да кажеш КОНКРЕТНО што тоа тој направил!!!
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2010 во 15:37
Ova e denesna aktivnost, sega procitav, a sekoja den ima po eden kup vakvi...
означено пуштањето во употреба на реконструираниот локален пат Сирково - Росоман, што се реализира како дел од владината програма за реконструкција на локалните патишта.
- Со реконструкцијата на патот Сирково - Росоман е извршено асфалтирање на три километри пат со ширина 3,40 метри. Вкупно се инвестирани 4,5 милиони денари, финансии обезбедени од заем од Светска банка. Обновата на патот ќе придонесе за надминување на долгогодишниот проблем со иселување, што беше карактеристично за овој дел од регионот...

А зошто до сега некој не го направил овој и сите други патиштазбунетост


Изменето од MyWay - 31.Мај.2010 во 15:37

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2010 во 15:39
Ti objasniv zosto nevrabotenosta se namaluva? imame preku 100 000 rabotna sila koja izleze od makedonija i raboti vo ceska, italija, polska, rusija i sl... i retroaktivno na toa se brisat od registarot na agencijata...ako e toa namaluvanje na nevrabotenost za tebe, togas nemozam da ti protivrecam...mozeme samo od inaet da zborime...

kriminalot.. pa svedoci sme site na televizija sto se kazuva... voedno eve ti poblizok izvor... dnevni intervencii na mvr vo delot na kriminal ima nad 1000... zgolemuvanje na stapkata od celi 27 %....

vo vrska so spomenicite eve ke ti kazam pak... so parite sto se gradi istorijata i te kako ke se izgradi nova bolnica, uciliste, ke se zakrpi patna infrastruktura...
Vo delot na izgleda ubavo e stvar na licni vkusovi.. mene iskreno kic mi deluva spomenik do spomenik na 5-10 metri... najiskreno.. taka da za ubavina nemoze voopsto da se diskutira...

ne gi branam sdsm... voopsto ne bea dobri, i zatoa otidoa.. kaj niv moze samo edno da se kaze... dojdoa vo povoen period koga budzetot bese ostaven na 0, i raznisana stabilnost vo zemjata.... ne gi branam voopsto zasto mnogute losi potezi gi odnesoa vo bezdna...
ama ovie pa pri poln budzet, go simnaa na 0, demek se razduzuvale, a sega dam beter se zadolzija... toa voopsto ne e ekonomija.. a dokaz deka ne sakaat kontrola vrz nivnoto rabotenje e toa sto mmf (svetski priznaena organizacija) i dava zaem na makedonija po kamatna stapka od 3-4 %, a vladata ja zadolzuva makedonija kaj bankite so kamatni stapki od 10 %... seto toa se pravi za da nemoze mmf da ima uvid vo "racionalnoto trosenje" na parite sto bi im gi dal...


The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2010 во 15:41
останав без текст....во секој случај патов Сирково-Росоман е голема вест...така нема да ни се исселува народотда
извини Мај ама во споредба со кратерите на автопатот Велес -Скопје ова ми звучи  смешноне%20знам
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2010 во 15:44
sirkovo-rosoman.. delnica koja vodi kon 3 sela vo koi ziveat ni povekje ni pomalce 450 ziteli... svaka cast... odlicen poteg... ama kako sto kaza angie... skopje - veles i obratno e arterijata na makedonija... e-75 del od svetskiot koridor... 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4950515253 200>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,422 секунди.