IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - БИБЛИСКОТО МАТЕМАТИЧКО ЧУДО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БИБЛИСКОТО МАТЕМАТИЧКО ЧУДО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: БИБЛИСКОТО МАТЕМАТИЧКО ЧУДО
    Испратена: 28.Август.2007 во 18:35
Верувале или не, 1 Мојсеева 1:1 и Јован 1:1 (двете генезични книги во Библијата, едната во стариот другата во новиот завет) содржат едно неверојатно математичко чудо. (1 Moj. напишана минимум 10 века п.н.е., а Ев. по Јован во 1 век).

Имено, како што знаете, во хебрејскиот и во грчкиот (слично како и во латинскиот и други јазици), буквите исто така означувале и бројки (така на пример LXII во латинскиот е 62, но исто така е и лхии).

Каде е чудото?

Кога ќе се видат буквите од овие два стиха, и ќе се прочитаат како бројки по следнава формула
(збирот на буквите помножен со множењето на буквите/
збирот на зборовите помножен со множењето на зборовите)

до 4 децимална точност се доаѓа до бројот Pi=3.1416 (1 Мој.) и до бројот е=2.7183. Двата фундаментални константи броеви во математиката.

Уште едно ЧУДО на Господа вградено за сомневачите и критичарите уште еднаш да ги затнат муцките.


п.с. Еве што велат овие стихови на македонски:
1 Мој. 1:1:
1 Во почеток Бог ги создаде небото и земјата.
Јован 1:1   1 Во почеток беше Словото, и Словото беше во Бога, и Словото беше Бог.

Изменето од аџија - 28.Август.2007 во 18:43
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 18:47
O adzo ,o slepecu zanesen! Koja ziva budala ke ti poveruva vo ovaa
glupost bre ?Zbirot na bukvite pomnozen so mnozenjeto na bukvite???
Aloooo ne mi se  veruva газење%20од%20смеење

Pa ti na vakov nacin mozes sekoja glupost  da ja pretvores vo matematicko cudo газење%20од%20смеење

Stom veruvate vo vakvi "cuda" togas sosema mi e jasno i zasto ste hristijani голема%20насмевка
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 18:51
претпоставувам дека ти ја имаш Библијата на хебрејски па преброја  голема%20насмевка
е зашто да не е можно калифа..кога аллах можел да се ‘појави‘ на јајце, па и вие во тоа верувате
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 18:53
Абе фактот што во Библијата е дадено Пи и Е, уште пред 2-3 милениуми, и тоа на таков начин што НИТУ ТИЕ ШТО ГИ ПИШУВАЛЕ тогаш не можеле да видат дека ги има, туку денес нас ни требаат компјутери за да ја откриеме во целина Божјата мудрост и промисла, за мене е ПОГОЛЕМО ЧУДО, отколку да ни напишеле 1. Мој. 1:1: Пи=3.14

А за тебе не знам. намигнување
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 18:59
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

претпоставувам дека ти ја имаш Библијата на хебрејски па преброја  голема%20насмевка
е зашто да не е можно калифа..кога аллах можел да се ‘појави‘ на јајце, па и вие во тоа верувате


Eve da  ti kazam iskreno jas ne sum musliman radi niedno naucno
cudo vo Quranot nitu vo Sunnetot na pejgamberot. Islamot ima mnogu
mnogu poveke raboti da ponudi i e totalno nezavisen od tie stvari.

Ednas kako mal se sekavam mu vikav na tatko mi : Bambi vidi kakvo cudo
vo Quranot ,vidi ova vidi ona.... I dobro se sekavam koga mi rece:
Sine ne go svakaj Quranot kako enciklopedia na naucni otkritija.
Quranot ima stvari koi se mnogu pogolemi od tie naucni cuda.

Ova tek posle nekolku godini mi stana jasno,koga nauciv arapski i koga  vistinski ja otkriv ubavinata na Quranot.

E sega samo koga bi go komparirale matematickoto cudo vo Quranot
i ova sega vo Biblijata bi bilo isto kako da praveme komparacija
megu BMW X5 i Zastava fico голема%20насмевка


Изменето од khaleefah - 28.Август.2007 во 19:00
Кон врв
Miralem2 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 19:43
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

O adzo ,o slepecu zanesen! Koja ziva budala ke ti poveruva vo ovaa
glupost bre ?Zbirot na bukvite pomnozen so mnozenjeto na bukvite???
Aloooo ne mi se  veruva газење%20од%20смеење

Pa ti na vakov nacin mozes sekoja glupost  da ja pretvores vo matematicko cudo газење%20од%20смеење

Stom veruvate vo vakvi "cuda" togas sosema mi e jasno i zasto ste hristijani голема%20насмевка
 
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење 
 Ojde Adzo po petelot.
 
Acelera,nie ne veruvame deka Allah se pojavil na Jajce,tuku deka na nekogo znak mu dal... Toa vie taka moze da go svatite,oti kaj vas bog se pojavuva vo starcinja,vo jagotki,vo grmuski.....
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 20:54
Od Adzija
Кога ќе се видат буквите од овие два стиха, и ќе се прочитаат како бројки по следнава формула
(збирот на буквите помножен со множењето на буквите/
збирот на зборовите помножен со множењето на зборовите)

до 4 децимална точност се доаѓа до бројот Pi=3.1416 (1 Мој.) и до бројот е=2.7183. Двата фундаментални константи броеви во математиката.

Уште едно ЧУДО на Господа вградено за сомневачите и критичарите уште еднаш да ги затнат муцките.

hahahahahahahh
eve uste edno cudo
koga ke go napises brojot na letot sto gi urna kulite bliznacki vo N.Y

Q 33 NY
vo word document i go smenis fondot vo Wingdings proverete sami sto se dobiva zasto neznam kako da go pastiram tuka

голема%20насмевка голема%20насмевка голема%20насмевка голема%20насмевка голема%20насмевка
znaci seto toa e slucajno ili tuka pak bog vmesal prsti i vo napadot na kulite bliznacki odnosno ne predupredil ama ete nam ili na naucnicite ne im teknalo da proverat taka ....
da se setile sega mozebi kulite uste ke stoeja
cccccccccccccc
Azdijo ccccccccccc
nemam poveke sto da kazam stvarno so ova se nadmina......

голема%20насмевка
end off days 15...14...13....
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 23:24
абе јас најмалку од се верувам во Светото Писмо заради тоа што го има или го нема бројот Пи и бројот Е. Верувам затоа што тоа е духовна вистина која НАДВИШУВА се друго што сум прочитал. Затоа што кога го запознаваш Бога, вистинскиот Бог на Библијата, го чувствуваш, го имаш, и те обзема и те плени со својата убавина и величина.

НО прашањето овде е, зошто не најдат вакви чуда во Шекспир? Зошто не ги најдат во ТОлстој? Него само во Библијата?

Јас би рекол, за да дрдорковци како вас, бидат замолчени. Знам дека калифот, гоор, вие никогаш нема да го прифатите ова, затоа што ако го прифатите ПАЃА во вода секоја ваша теорија. А највеќе паѓа во вода теоријата дека Библијата е книга напишана од човек. Што? да не имале компјутери и пред 3 милениума?

А паѓа во вода и тоа дека Библијата е измената. затоа што ако една буква се смени, отидоа децималите...

СЛАВА ТИ БОЖЕ! големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2007 во 01:04
adzijo za koi decimali zboris covece......

pa i da se pspomnuva eve da receme ne se spomnuva 3.14 toj broj e 31 416 ako ti taka si go delis za da izleze kako taa decimala ne zanam sto da ti kazam ama toa da burickas i vo mnogu raboti ke go najdes toj broj.....sto znaci  toa ne ti dokazuva ama bas nisto.......

eve proveri go primerot sto ti go dadov pogore ke zabelezis i druga slucajnost.....

end off days 15...14...13....
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2007 во 01:55
Ova e Bibliskiot Kod! Samo mal del od nego.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2007 во 09:22
Originally posted by moira moira напиша:

Ova e Bibliskiot Kod! Samo mal del od nego.


Многу мал дел. Ако почнам да редам што се е откриено во Библискиот код, ќе треба да се отвори посебен форум за тоа.
Кон врв
Trilili Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Mr.Bodycheck

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1780
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Trilili Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2007 во 09:43
mozart, bach, vivaldi i dr. site se bile dobri matematicariнамигнувањенамигнување
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2007 во 10:19


brojot pi i brojot e ...
se konstanti ...

l = 2* r * pi

i prirodniot logaritam e ...

mene toa me cudi ...

zosto mnogu naucnici ne se proglaseni za svetci ...

zatoa sto go napisale na hartija ona sto E ...

E = m * C**2

energijata se pretvorila vo masa ...
ili...
masata moze da se pretvori vo energija ...

pravo cudo e ova ...

napisano mnogu kratko ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2007 во 13:34
Ne sakam da bidam skeptik i ke recam dega se soglasuvam deka ova ako ne e cudo togas e dovolno cudno.
Sepak moram da prasam za koj prevod stanuva zbor Latinskiot Grckiot ili Hebrejskiot za koj prevod na biblijata stanuva zbor, zosto ako se povtoruva na sekoj od ovie jazici togas stanuva zbor za cudo na kub.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.