IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Вонредни Избори во Македонија...ВЕДНАШ...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Вонредни Избори во Македонија...ВЕДНАШ...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 78910>
Прашање: Дали сте за вонредни избори сега?
Одговор Гласови Статистика
102 [24,94%]
305 [74,57%]
2 [0,49%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 12:58
Originally posted by AK47 AK47 напиша:

Jas sakam tuka da bide taka, ednas za sekogas da se resat megjuetnickite problemi, i togas vistinski da se posvetime za rabota, a i investitorite bi dosle poveke, posto vaka nema da dojdat, koga vlasta vleguva vo konflikt so niv, a preku niv i so drzavi od Eu ( primer Avstrija)
 
 
НИКОЈПАТ нема да се решат тука проблемите..оти тие се донесени како багаж заедно со вас...
И вие вечно ќе бидете незадоволното малцинство овде..
Затоа само(во) аљбанија ви е чарето...
голема%20насмевка
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 13:10

„Џонсон Мети“ доаѓа со 70 милиони евра

Британската компанија „Џонсон Мети“ ќе инвестира 70 милиони евра во Македонија и ќе отвори 700 работни места во фабрика за катализатори во „Бунарџик“ .

Ова решение претставници на „Џонсон Мети“ вчера им го соопштиле на македонските власти. Одлуката утре и формално треба да ја усвојат највисоките раководни тела на компанијата во Британија.

Одлуката за инвестирање компанијата прв пат ја соопшти во март годинава, кога премиерот Никола Груевски и директорот за планирање во „Џонсон мети“, Колин Џефри потпишаа Меморандум за разбирање.

- Очекувам за неколку месеци повторно да дојдам во Македонија за формално да го потпишеме договорот за инвестирање. Ние посетивме 10 земји, меѓу кои Чешка, Полска, Хрватска, Унгарија, за да најдеме соодветно место за проширување на нашето производство, но ја избравме Македонија - изјави тогаш Џефри.

Тој посочи дека евтината работна рака, ниските даноци, стратегиската позиција на слободната зона „Бунарџик“ и професионалниот однос на Владата кон потенцијалните инвеститори ќе бидат пресудни за да донесат конечна одлука.

„Џонсон мети“ е светски производител на катализатори за автомобили и на други производи од метал. Целокупното производство од Македонија ќе биде за извоз. „Џонсон Мети“ е присутна во повеќе земји во светот. Нејзиниот годишниот приход лани бил 4,7 милијарди фунти, а нето-добивката 151 милион фунти.

Кон врв
AK47 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Октомври.2007
Локација: Albania
Статус: Офлајн
Поени: 286
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AK47 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 14:20

tesko da se napolnat site ovie slobodni ekonomski zoni, barem dodeka nema investitori , neka ostavat da pasat ovci , da ima nekoja dobivka. Dobra investicija lici ova , 700 novi rabotni mesta, no koga ke pocne so rabota, posto uste niti e pocnata rabotata za izgradba na fabrikata, a taa sepak ne se gradi za 1 godina, a i sute ne e odluceno dali ke se investira tuka, posto za nekolku meseci ke dosle pak , somnitelno mi deluva

Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 16:03
Znaci ja prifati mojata sugestija za cuvanjeto ovci, pa sega sakas na Bunardjik da gi pases, ke go razgledame tvoeto baranje

Изменето од moira - 22.Ноември.2007 во 16:03
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 16:24
Originally posted by moira moira напиша:

Znaci ja prifati mojata sugestija za cuvanjeto ovci, pa sega sakas na Bunardjik da gi pases, ke go razgledame tvoeto baranje
 
А дали ќе бараат и соодветен (рамковен де) овчар???.
изненадување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
AK47 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Октомври.2007
Локација: Albania
Статус: Офлајн
Поени: 286
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AK47 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 18:15
moira, ne mi e toa profesija, ke im gi ostavam na onie od Mariovo neka dojdat, i onaka tamu sami si sedat so ovcite, neka se priblizat kon centarot , kon civilizacijata, neka gi ostavat vise tie kameni kukji od 14 vek. onoj tvojot vek , kako go narekuvas, postto nasite od segasniot ''14'' vek se mnogu dobri kukji голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 18:18
ДА да на шверцерите куќите им се добри ама на овчарите дали им се добри,додуша и оние бомбардирани села од 2001 се поправиа навистина но со парите од државата кои вие ја поткопувате секојдневно.Не ги закачај Македонските селани они не се необразовани како вашите сељаци и имаат барем трошка гордост кои вие ја немателутина
Кон врв
AK47 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Октомври.2007
Локација: Albania
Статус: Офлајн
Поени: 286
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AK47 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 18:21
Znam bogie, iskreno da ti kazam , ne mi se veruvase deka ima takva siromastija i katastrofa vo Makedonija, koga gi gledam tie dokumentrcite vo MTV1 , katastrofa vistinska, selo so 70 starci , bez deca, kukjite vo raspagjanje, e prasuvam , koj im pomaga na bolnite tamu, se prasuvam , zosto gi rodile decata, za da koga ke ostarat da im gi zemat parite i da begat vo grad, ali bez roditelit vo grad , ne so niv ,
Najdi mi ti edno, edinstveno takvo albansko selo , edno , site se so golemi kukji, 3-4 kata,
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 18:28
&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;
Ме изнасмеа бе алал да ти е,гледаш МТВ а,море пред 20 год такви беа сите села,е сега сељаците од вашите села се спуштиа у град и ги заменија избеглиците од Косово па ми продаваш технологија на мене.
Абе знаеш ли кое е најголемо село во бивша Југославија и каде се наоѓа?трепкање
Кон врв
AK47 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Октомври.2007
Локација: Albania
Статус: Офлајн
Поени: 286
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AK47 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 18:35
Bogie, ocigledno e deka ne sakas da prifakas, ne se tie dokumentarci stari ne, mnogu novi se , ali ne si gledal Tv odamna, ili pa ne si setal niz makedonija odamna, sega ne mi se seta po internet za da najdam sliki od tie sela, ali ke ti donesam , ali znam deka ke najdes nekoj drug izlez, ke reces , ne se mnogu vakvi sela, samo 10, pa jas ke ti pratam 100 , ti ke reces , dobro de , makedonija, ima 3000 sela 
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 18:38
Не бе ја ти давам прост пример - најголемото село во бившо Југословенските простори е мл.Нагоричино ако не си знаел.Штета што таму шиптар неможе да преживее воздухот не им е благголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
AK47 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Октомври.2007
Локација: Albania
Статус: Офлајн
Поени: 286
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AK47 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 18:52
NAJGOLEMOTO SELOOOOOO :):):)
SALA TI E NELI ???
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 18:54
Да најголемото село денеска на балканските простори е мл.Нагоричино,пред распределбата беше Кривогаштани ама сега е прогласено за граднамигнување
Кон врв
kojotovik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 369
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kojotovik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 21:32
Originally posted by AK47 AK47 напиша:

Bogie, ocigledno e deka ne sakas da prifakas, ne se tie dokumentarci stari ne, mnogu novi se , ali ne si gledal Tv odamna, ili pa ne si setal niz makedonija odamna, sega ne mi se seta po internet za da najdam sliki od tie sela, ali ke ti donesam , ali znam deka ke najdes nekoj drug izlez, ke reces , ne se mnogu vakvi sela, samo 10, pa jas ke ti pratam 100 , ti ke reces , dobro de , makedonija, ima 3000 sela 


Of lele so da ne prifajka more, ti treba da prifastis deka tie ebani kosovari ja zaebuvaat bezbednosta na makedoncija, na makedoncite i makedonskite albanci, tie so dojdoja so podobran vo 1999, i sega se praat deka ovaa drzava nivna bila.......
So trpi samo zemjava utvrdi more i posle seri
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 78910>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,438 секунди.