IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - СМЕЕ ЛИ МУСЛИМАН ДА СЕ ОТКАЖЕ ОД ИСЛАМ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СМЕЕ ЛИ МУСЛИМАН ДА СЕ ОТКАЖЕ ОД ИСЛАМ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 17>
Автор
Порака
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2007 во 19:37
Па калифе, ти со мене на тема религија никогаш не си ни можел да дискутираш. Од кога и најјакиот пулен (мист) ви го испрашив ко утринско кафе, шо понатаму ќе лафите?

А за Господ, те молам, доволно кажувате со тоа што тврдите дека Бог мора вам да ви се вклопи во тие мали мозочиња, инаку не му верувате. Јас пак, знам и можам да верувам и во Бог кој е поголем од мене, а не помал. Прво мислев дека ти си џуџе, ама испаѓа дека алах бил џуџе...голема%20насмевкаголема%20насмевка


п.с. не ми кажа, беше ли кај нутриционист да го прашаш за исламскиот самоубиствен пост?
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2007 во 19:54
пошто многу љубат снимки од youtube, еве една и за нив на која налетав денес, да има шо да им напраи инсмонија колку за месец Септември... газење%20од%20смеење

http://www.youtube.com/watch?v=R7pALeYGk6o


п.с. еве мал скриншот, за мрзливите (ова е ИСЛАМСКО интервју, на алџезира на арапски)


Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 10:39
Zasto da ne smee da se otkaze ako e resen i ako e ubeden deka ne e na prav pat? Sekoj za sebe ke odgovara eden den. Navistina e glupavo da mu se zakanuvaat so smrt ili so kazna na nekogo samo zaradi negovite LICNI verski cuvstva. Nema prislila vo verata, ako ne veruvas so srce i um dzabe ti e. Neznam kakvo neandertalsko razmisluvanje e toa- ako nekoj od licna ubedenost saka da si ja smeni verata da mu preti opasnost. Cudno тага
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 12:30
Religija koja e represivna kon lugje sto ne sakat da se nejzini vernici ne e religija za lugje, tuku za samata sebe.

Reigijata treba da bide vo funkcija na lugjeto, a ne obratno.

Religijata postoi za lugjeto, ne lugjeto za religijata.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 16:24
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

А ти текнува на она кутрото девојче (муслиманка) која пред неколку години на ораторската вечер на Правен факултет говореше за статусот на жената во Исламот и кога на крај од говорот ја извади шамијата од главата и ја изгази под нозете?
Потоа си доби сериозни закани, а јас ни глас не слушнав за девојчето. Далеку од тоа дека ја убија, ама сигурно заканата не била баш шала.

Што мислиш, како би реагирале нејзините доколку она реши христијанка да стане?


Deka e zastitena ne znam i ne veruvam . Ali sigurno ili ima dobijeno zabrana za ponatamosno obrazovanije/rabotenje ili sosila e omazena za nekoj STo ne go zamisluva kako svoj partner .... A zavisi i od FAmilijata/Semejstvoto Mozno e i da e ubijena ali sepak ne veruvam.
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 17:13
Jas samo mozham da i chestitam na taa hrabra devojka. Toa e prava religioznost, koga sekojdnevno se otkriva i izoduva SVOJOT pat do Kreatorot, bez da se konformira ili slepo da se prifakja bilo kakvi dogmi, samo zatoa sto nekoi nekogash se dogovorile da gi postavat vo tvrdinata na svojata teologija.

Изменето од Messenger - 06.Септември.2008 во 17:14
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 17:24
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Jas samo mozham da i chestitam na taa hrabra devojka. Toa e prava religioznost, koga sekojdnevno se otkriva i izoduva SVOJOT pat do Kreatorot, bez da se konformira ili slepo da se prifakja bilo kakvi dogmi, samo zatoa sto nekoi nekogash se dogovorile da gi postavat vo tvrdinata na svojata teologija.


Gluposti do beskraj.
Kolkavav e svetot edna devojka za primer se zema.A neznaeme sto se krie pozadi seto toa.... Znaci,ima poveke Muslimani vo Makedonija i nitu eden primer takov ne ispadnal i nikoj an nisto ne se zali.... Da ti brojam primeri kade sto mazot sekoj den si ja tepa zenata (PIJAN/hristijanin) ima mnogu. Nedavna na TV imase eden kako sekoja vecer ima odnos so majka mu,prisilno,,, Toa se Hristijani. I da ne ti redam vakvi grozomorni primeri kade sto tatko siluval kerka,ili bratot so sesrata (incest)....

Ova e samo dokaz na ogranicenosta na vasite pameti.
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 17:38
Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Jas samo mozham da i chestitam na taa hrabra devojka. Toa e prava religioznost, koga sekojdnevno se otkriva i izoduva SVOJOT pat do Kreatorot, bez da se konformira ili slepo da se prifakja bilo kakvi dogmi, samo zatoa sto nekoi nekogash se dogovorile da gi postavat vo tvrdinata na svojata teologija.


Gluposti do beskraj.
Kolkavav e svetot edna devojka za primer se zema.A neznaeme sto se krie pozadi seto toa.... Znaci,ima poveke Muslimani vo Makedonija i nitu eden primer takov ne ispadnal i nikoj an nisto ne se zali.... Da ti brojam primeri kade sto mazot sekoj den si ja tepa zenata (PIJAN/hristijanin) ima mnogu. Nedavna na TV imase eden kako sekoja vecer ima odnos so majka mu,prisilno,,, Toa se Hristijani. I da ne ti redam vakvi grozomorni primeri kade sto tatko siluval kerka,ili bratot so sesrata (incest)....

Ova e samo dokaz na ogranicenosta na vasite pameti.



DA vo posledno seto toa se poveke i poveke se povtoruva. Sin silvuval majka.tatko maltretiral siluval kerka. ALi toa ne mora da znaci deka toa se slucuva samo kaj muslimani ili samo kaj hristijani .... + za toa pogore deka mazot si ja tepa zenata... Jas licno da ti kazam deka ima mNMN mazi sto si gi tepaat zenite ... vo pijana sostojba. a ne mora da znaci da e pijan tuku ako nesto ne mu pasira ... i odma so kjotek... NEkoi od mazite zenata ja smeetaat za MATERIJAL koj sto moze da BIDE samo UPOTREBLIV za zelbite na mazot... EDEN VID MASINA ... toa go mislat i mazi od muslimanskata religija i mazi od hristijanskata religija .... TOa nema vrska ne se poedinecni. I devojkava koja ja trgnala samijata ... mislam deka ne napravila NISTO LOSO protiv ISLAMOt ako taa USTE VERUVA vo GOSPOD samijata e eden vid MINATA TRADICIJA t.e: Bivsa moda za da se prikrije zenskata nadvoresna ubavina!
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 17:39
Sto si mislese koga go napisa ova? Deka na oci budali ke ne praves? Ne mi se veruva deka si sposoben takva laga da izmisles. Posto sura El Baqara ja znam na pamet odamna odma vo mig znaev deka takov Ajet vo Quranot ne postoi,ikako se osmeluvas be da lazes? (Molam da ne bide cenzurirano zasto go zasluzi ova )ЦЕНЗУРИРАНО Е Eve go originalniot text : وَلَا يَزَالُونَ يُقَاتِلُونَكُمْ حَتَّى يَرُدُّوكُمْ عَنْ دِينِكُمْ إِنِ
اسْتَطَاعُوا وَمَنْ يَرْتَدِدْ مِنْكُمْ عَنْ دِينِهِ فَيَمُتْ وَهُوَ كَافِرٌ
فَأُولَئِكَ حَبِطَتْ أَعْمَالُهُمْ فِي الدُّنْيَا وَالْآَخِرَةِ وَأُولَئِكَ
أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ ili prevod ...A tie (nevernicite) seuste ve ubivaat so cel da ve odvratat od vasata vera ako mozat. Pa koj od vas ke se odvrati od svojata vera i umre kako nevernik ,site negovi dela ke propadnat na ovoj i drugiot svet, I tie ke bidat stanovnici na pekolot kade vecno ke ostanat )Eve i na Engleski da ne rece nekoj deka namerno lazno preveduvam2:217....They will always fight you to revert you from your
religion, if they can. Those among you who revert from their religion, and
die as disbelievers, have nullified their works in this life and the Hereafter.
These are the dwellers of Hell, wherein they abide forever.)
[/QUOTE]


me interesira ako sakate da odgovorite:
evangelos dade link za makedonski koran,
ovde veli deka toa e laga.
dali ova znaci deka makedonskiot koran e laga?
kako sto gledam evamgelos go koristi koranot,
moze li nekoj da objasni
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 17:53
Svemirski,

Sosem e prifatlivo da ne se slozhuvame megjusebno za nekoi raboti, no ne e prifatlivo da se potsmevame ili da koristime derogativni termini koga diskutirame megju sebe. So toa samo pokazhuvame deka ni nedostasuvaat fakti, pa sakame so ismevanje na sogovornikot da se napravime popametni.

Ako ne se slozhuvash so neshto sto sum napishal, poveli i civilizirano argumentiraj. Biraj si gi zborovite so koi se obrakjash.

Od sega pa natamu ke sankcioniram sekakvo nedolichno obrakjanje megju chlenovite, ako treba i so brishenje na celiot komentar.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 18:18
Originally posted by fileo fileo напиша:

Sto si mislese koga go napisa ova? Deka na oci budali ke ne praves? Ne mi se veruva deka si sposoben takva laga da izmisles. Posto sura El Baqara ja znam na pamet odamna odma vo mig znaev deka takov Ajet vo Quranot ne postoi,ikako se osmeluvas be da lazes? (Molam da ne bide cenzurirano zasto go zasluzi ova )ЦЕНЗУРИРАНО Е Eve go originalniot text : وَلَا يَزَالُونَ يُقَاتِلُونَكُمْ حَتَّى يَرُدُّوكُمْ عَنْ دِينِكُمْ إِنِ
اسْتَطَاعُوا وَمَنْ يَرْتَدِدْ مِنْكُمْ عَنْ دِينِهِ فَيَمُتْ وَهُوَ كَافِرٌ
فَأُولَئِكَ حَبِطَتْ أَعْمَالُهُمْ فِي الدُّنْيَا وَالْآَخِرَةِ وَأُولَئِكَ
أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ ili prevod ...A tie (nevernicite) seuste ve ubivaat so cel da ve odvratat od vasata vera ako mozat. Pa koj od vas ke se odvrati od svojata vera i umre kako nevernik ,site negovi dela ke propadnat na ovoj i drugiot svet, I tie ke bidat stanovnici na pekolot kade vecno ke ostanat )Eve i na Engleski da ne rece nekoj deka namerno lazno preveduvam2:217....They will always fight you to revert you from your
religion, if they can. Those among you who revert from their religion, and
die as disbelievers, have nullified their works in this life and the Hereafter.
These are the dwellers of Hell, wherein they abide forever.)



me interesira ako sakate da odgovorite:
evangelos dade link za makedonski koran,
ovde veli deka toa e laga.
dali ova znaci deka makedonskiot koran e laga?
kako sto gledam evamgelos go koristi koranot,
moze li nekoj da objasni [/QUOTE]

a,sto tebe te Interesira??

Za kakov Makedonski Quran zboruvash??

Quranot e Eden i toj e na Arapski...aaaaa,Mozebi za Prevodot sakash da kazesh

Znaci sto te Interesira..daj kazi prvo Izjasnise,okolu ajetot nesto te Interesira,,ili??

Daj kazi..pa ce razjasnime!
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 18:26
Originally posted by Shaxito Shaxito напиша:

I devojkava koja ja trgnala samijata ... mislam deka ne napravila NISTO LOSO protiv ISLAMOt ako taa USTE VERUVA vo GOSPOD samijata e eden vid MINATA TRADICIJA t.e: Bivsa moda za da se prikrije zenskata nadvoresna ubavina!


O,tii Infiltrirana Shaxito..koj tebe ti dade za Pravom da kazuvash za Islamot nesto..koga vrska nemash od Islam!?

Ti draga Shaxito,mesash Vera i Tradicija...znaci da ti razjasnam...ISLAMOT ne e Tradicija!ova pamtigo!!

Druga rabota..za Samijata..taa e Fars(Dolznost)na sekoja Muslimanka!!

Istata Dolznost,vazela od sekogash i ke vezi za Sekogash se do Sudniot den!!

Zatoa ti Shaxito,ne si zemaj za pravo da zboruvash za nesto sto ne poznavash..Ima edno pravilo..Prasajgi onie koi znaat...

P.s.a koja e segasnata Moda...???Da se bide PRODAZNA PAZARNA ROBA!??OVAA E DENESNATA MODA???
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 19:06
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by Shaxito Shaxito напиша:

I devojkava koja ja trgnala samijata ... mislam deka ne napravila NISTO LOSO protiv ISLAMOt ako taa USTE VERUVA vo GOSPOD samijata e eden vid MINATA TRADICIJA t.e: Bivsa moda za da se prikrije zenskata nadvoresna ubavina!


O,tii Infiltrirana Shaxito..koj tebe ti dade za Pravom da kazuvash za Islamot nesto..koga vrska nemash od Islam!?

Ti draga Shaxito,mesash Vera i Tradicija...znaci da ti razjasnam...ISLAMOT ne e Tradicija!ova pamtigo!!

Druga rabota..za Samijata..taa e Fars(Dolznost)na sekoja Muslimanka!!

Istata Dolznost,vazela od sekogash i ke vezi za Sekogash se do Sudniot den!!

Zatoa ti Shaxito,ne si zemaj za pravo da zboruvash za nesto sto ne poznavash..Ima edno pravilo..Prasajgi onie koi znaat...

P.s.a koja e segasnata Moda...???Da se bide PRODAZNA PAZARNA ROBA!??OVAA E DENESNATA MODA???



Gospodicen ... TUKa sme registrirani da davame svoi mislenja ... da replicirame NO NIKAKO DA SE VREGAME!... KAko prvo.... Infiltrirana-ISFILTRIRANA zborot ne ti e napisan dobro ... KAKO vtoro.. .koj tebe ti dade za Pravom da kazuvash za Islamot nesto..koga vrska nemash od Islam!? MISlam deka Akcentot.. ne ti e dobar Prvin nauci MAKEDONSKI pa posle kazuvaj nekomu ZAKoni ....zgora na se toa ... mislam deka NIKOJ NIKOMU NE DAVA PRAVO A isto taka nikoj nikomu ne smeee da odzema pravo da zboruva za ISLAM ili za bilo sto. SITE IMAME ISTI PRAVA! ... Ako jas ne znam za islam (opsto mozda ne samo za islam tuku i nisto ne znam- ne se pravam seznajka).....TI POVEKE ZNAES OD MENE ... i kako sto gledam imas nekoja posebna kultura i educiranost... .
NEKA TI E JASNO ... prvin svati gi rabotive pa posle mesaj babi zabi. NE mesam ISLAM (vera) i tradicija ... TUKU TI MOZDA Si go procital k*ranot ali ne si go svatil.. i nema da se karam za vakvi raboti poso nema POTREBA !Ako tebe tolku te navredi toa so SAMIJATA AMSO SOURY JAS SUM MUSLIMANKA i znam sto zboram

JAs si zemam pravo da zboruvam za nesto sto ne znam??? JAS mnogu dobro znam sto zboruvam TUku toa samija/ferege .... zavisi komu kako pasira... ZNAM DEKA na vas maskite toa vi pasira .... Vasata zena da bide zatvorena .. A AKo vidite vije nekoja TUGA zena otvorena ODMA JA GLEDATE SEGASNATA MODA E : da se oblekuvas po svoja zelba ... bez prisiluvanje na MAZOT!

PRODAZNA PAZARNA ROBA!??OVAA E DENESNATA MODA??? - ova e recenica od maloumnost
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 19:40
  Shaxito, toa sto si muslimanka cuvajsigo za tebe, religijata si e licna stvar... no koga komentirame okolu verski propisi, treba nasite postovi da gi potvrdeme so fakti...   "samijata e eden vid MINATA TRADICIJA t.e: Bivsa moda za da se prikrije zenskata nadvoresna ubavina!"   Vakvi zborovi musliman ne gi izgovara, zatoa sto se kosat so Allahovite zborovi, i neuzubillah se izleguva od vera!

Изменето од Messenger - 06.Септември.2008 во 23:51
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,111 секунди.