IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - СМЕЕ ЛИ МУСЛИМАН ДА СЕ ОТКАЖЕ ОД ИСЛАМ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СМЕЕ ЛИ МУСЛИМАН ДА СЕ ОТКАЖЕ ОД ИСЛАМ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 17>
Автор
Порака
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2008 во 01:15
Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Originally posted by thetan thetan напиша:

а да ти кажам дека и јас сум роден муслиман како и сите вие сахаби тука, но навистина не се најдов себеси во исламот, а и во ниедна религија што ја изучував.
па едноставно одлучив и понатаму да ја барам вистината, но во спознавање на самиот себе,
а за вас ме радува фактот што се најдовте себеси во ислам,
зарем и вашето ограниченост во догматското учење да ме загрижува...


PA KAJ SI TI DO SEGA !? ZIV SI I ZDRAV !

'VAM VASA VJERA MENI MOJA".





Prenose Buhari i Muslim od Ibn Mes'uda, r.a., da je rekao: „Rekao je Allahov Poslanik, s.a.v.s.: 'Nije dozvoljeno ubiti muslimana koji govori La ilahe illahllah i svjedoči da sam ja Allahov Poslanik, izuzev u jednom od tri slučaja: kad kao oženjen učini blud, kad ubije drugog muslimana i kada napusti svoju vjeru i zajednicu (džemat)'“ .


Treća vrsta onih kojima je po hadisu krv dozvoljena jesu oni koji napuste svoju vjeru i zajednicu (džemat). Tako onaj koji ostavi islam i odmetne se od vjere Uzvišenog Allaha i razbije zajednicu muslimana, mora se ubiti. On je otpadnik od vjere (murted). A po pravilu takav se ubija. U sahih-hadisu se kaže: „Ko promijeni svoju vjeru ubijte ga!“   Islam nikoga ne prisiljava da uđe u njega, međutim, ko prihvati tu vjeru i pridržava se njegovih propisa i zakona, nema pravo da od vjere pravi igru. Da svakog dana mijenja vjeru. Da prihvati ovu vjeru a da potom sutra prihvati drugu, kao što su ranije govorili Jevreji: „Pokažite da i vi vjerujete u ono što se objavljuje vjernicima, i to na početku dana, a pri kraju dana to porecite ne bi li i oni svoju vjeru napustili“ (Ali Imran: 72). Ne, vjera nije igra i zabava. Ko tako uradi zaslužuje da bude ubijen. Imam Ahmed kaže: „Onaj ko ostavlja namaz je nevjernik (kafir) i zato je dozvoljeno da bude ubijen. Odnosno, obavezno je ubiti onoga ko ostavlja namaz i u tome je ustrajan“ . O skupino muslimana, zaista je krv sveta!
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2008 во 01:37
smee...a z`s da ne bi smeel..prorokot da ne rekol-nein

Изменето од alan ford - 12.Септември.2008 во 01:37
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
thetan Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај thetan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2008 во 13:34
абе како не смее, и така за пример во мојата блиска и поширока фамилија никој не практикува ислам а муслимани се
нарекуваме,
а најдобар пример за темата е ибрахим ругова, кој јавно ја смени верата во католичка вероисповест, и никој не го уби па дури победи во изборите тоогаш...
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2008 во 20:40
Originally posted by thetan thetan напиша:

абе како не смее, и така за пример во мојата блиска и поширока фамилија никој не практикува ислам а муслимани се
нарекуваме,
а најдобар пример за темата е ибрахим ругова, кој јавно ја смени верата во католичка вероисповест, и никој не го уби па дури победи во изборите тоогаш...



Togas spored nekoi clenovi ovdeka na forumov koi se od muslimanska veroispovest - Ibrahim e mnoooooooogu los musliman a i skoro celo kosovo....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2008 во 23:21
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by thetan thetan напиша:

абе како не смее, и така за пример во мојата блиска и поширока фамилија никој не практикува ислам а муслимани се
нарекуваме,
а најдобар пример за темата е ибрахим ругова, кој јавно ја смени верата во католичка вероисповест, и никој не го уби па дури победи во изборите тоогаш...



Togas spored nekoi clenovi ovdeka na forumov koi se od muslimanska veroispovest - Ibrahim e mnoooooooogu los musliman a i skoro celo kosovo....



Tije se nekolku sto krevaat glava i mislat deka samo tije znaaat .. samo tije veruvaatt i samo TIJE SE VO PRAVO. A + na seto toa SUDAT .. ONOJ KOJ E VERNIK KOJ VERUVA VO EDEN BOG NE SUDI NA DRUGITE OKOLU NEGO I NE SE PROCENUVA SAMIOT SEBESI KAKO NESTO POGOLEMO OD DRUGITE.
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
Pacifist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 1618
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pacifist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 22:51
Originally posted by thetan thetan напиша:

абе како не смее, и така за пример во мојата блиска и поширока фамилија никој не практикува ислам а муслимани се
нарекуваме,
а најдобар пример за темата е ибрахим ругова, кој јавно ја смени верата во католичка вероисповест, и никој не го уби па дури победи во изборите тоогаш...
kako prvo ibrahim rugova ne ja smenil verata a uste pomalku deka toa go storil javno
a za temata dali musiman treba da ja smeni verata, jas mislam deka ne treba zatoa sto islamskata vera e mnogu cista i e vistinskiot pat kon najdobroto 
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 22:55
Е баш ја смени, а ако не се лажам лично со тогашниот папа имаше средба пред да почине. Тоа не беше тајна.
Драго ми е што поверувал и се спасил....
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Pacifist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 1618
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pacifist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 22:58
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Е баш ја смени, а ако не се лажам лично со тогашниот папа имаше средба пред да почине. Тоа не беше тајна.
Драго ми е што поверувал и се спасил....
sto ima vrska dali bil kaj papata ili ne
pa i nekoi drugi bea kaj papata no toa ne znaci deka ja menjale verata
toj tamu bese za politicki celi,za nisto drugo
da ja menjase verata ke se vikase nekako drugo a ne ibrahim


Изменето од nema sto - 13.Септември.2008 во 22:59
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 23:01

Тоа што бил кај папата незначи ништо секако, исто како ајс да одам кај некој имам...

Но ако одам на консултација, поука кај имамот пред да прифатам ислам, секако значи нешто, па така и Ругова. Тој поверува и се крсти пред да почине. Со други зборови, се спаси...
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Pacifist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 1618
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pacifist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 23:06
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Тоа што бил кај папата незначи ништо секако, исто како ајс да одам кај некој имам...

Но ако одам на консултација, поука кај имамот пред да прифатам ислам, секако значи нешто, па така и Ругова. Тој поверува и се крсти пред да почине. Со други зборови, се спаси...
mnogu dobro znaes deka papata ima mnogu poveke avtoritet od eden obicen imam...imamot e samo za edna xhamija a papata e za cel svet...toj bi mozel da pridonese i za mnogu drugi celi osven tie verskite
od sto se spasi spored tebe????
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 23:57

Ајде да ја изоставиме посетата на папата, таа е сосема ирелевантна навистина.

Бопг сепак знае што е во срцето на секој човек, но еве Ругова пред самиот крај, да претпоставиме, поверувал и се крстил, според сознанијата.
 
Од што се спасил? Па ова е повеќе од јасно, од првобитниот грев. “Кој поверува и се крсти ќе биде спасен“.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 00:08
HM... ne sum tuka registrirana za da navreduvam (mozda nekogo sum navredila nesvesno neka me izvini) ali... na ova ne mozam da trpam.. Stvarno diskutirame ... i moze da se dava SVoi Licni mislenja ... i ne davam negativni komentri kon Stavovite na nikoj od vas .. bez raslika dali e Musliman,Hristijanin,Budist,Ateist... Ali mislam deka nekogas preteruVAme megusebno... SEKOGAS vo ona sto NIJE veruvame.. mislime deka toa e VIstinskoto. ALI toa treba nije da go mislime. Ali ne na drugite da im vikame deka se po pogresen PAt. Sekoj go ima pametot vo glava i svesen e Vo sto veruva ... PA makar i da e gresno toa e NEGOVA RABOTA. Mislam deka svativte sto sakam da kazam.
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 00:11
Originally posted by Shaxito Shaxito напиша:

HM... ne sum tuka registrirana za da navreduvam (mozda nekogo sum navredila nesvesno neka me izvini) ali... na ova ne mozam da trpam.. Stvarno diskutirame ... i moze da se dava SVoi Licni mislenja ... i ne davam negativni komentri kon Stavovite na nikoj od vas .. bez raslika dali e Musliman,Hristijanin,Budist,Ateist... Ali mislam deka nekogas preteruVAme megusebno... SEKOGAS vo ona sto NIJE veruvame.. mislime deka toa e VIstinskoto. ALI toa treba nije da go mislime. Ali ne na drugite da im vikame deka se po pogresen PAt. Sekoj go ima pametot vo glava i svesen e Vo sto veruva ... PA makar i da e gresno toa e NEGOVA RABOTA. Mislam deka svativte sto sakam da kazam.
 
Девојко, извини ако мојот си го доживеала како навредлив. На ниедно место не реков “моето е вистинско“, “твоето не е“.
Само дадов одговор во склад со моето верување, кое се потпира на таа основа-Кој поверува-ќе се спаси.
Не гледам ништо навредливо тука, не спомнав дури ни име на некоја вера.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 00:12
“Нема што“ погоре ме праша : од што се спасува човек со верувањето.
Во тој правец беше и мојот одговор-од првобитниот грев, што те навреди овде?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.