IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Арт vs Туристичка фотографија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Арт vs Туристичка фотографија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
janevskiR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 236
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janevskiR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Арт vs Туристичка фотографија
    Испратена: 06.Август.2007 во 20:07
Човек кога ќе почне да се занимава со фотографија (макар и само како хоби) светот околу станува поинаков. Од секогаш сум велел дека фотографите гледаат работи кои другите не ги гледаат.
Окото станува детектор за убавото, невообичаеното, незабележливото, контрасното, живото, мртвото, ексцентричното, лудото, уникатното...
Мозокот пак, го зауздуваат креативноста, искуството, знаењето, емоциите...
...и така некако се создава уметничката фотографија...
...е сега....ме интересира како се чувствувате во моментот кога сте на летен одмор ...и пред вас ќе застанат вашите насмеани пријатели пред некоја знаменитост и вие треба да направите туристичка фотографија
Постои ли одбивност едноставно да се фотографира а при тоа уште однапред ви е јасно дека фотографијата нема апсолутно никаква уметничка вредност?
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2007 во 20:13
mene fotki od moe drustvo mi se dragi po default,dali e toa leto ili zima seedno,na odmor ili po doma љубов

Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2007 во 20:15
Чувството ми е познато од некаде
Мене лично не ми пречи многу. Најпрви ги фотографирам пријателите а потоа им велам да ми се мафнат од пред објективот за да можам да направам кадар само за мене.
Тоа ми се случи пред 2 години во Охрид. Отидовме групно за да го фотографирам плаошник, и откако ги кадросав пријателите се посветив на мојот проект.

Што би рекле и волкот сит и овците на број
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2007 во 20:26
mislam deka voopsto ne treba da se povrzuvaat, to se dva razlicni sveta, dve razlicni nameni i razlicni motivi...
toa e isto kako nekoj f1 vozac koga vozi niz grad so svojata privatna kola... najverojatno ne se trka so sekoj sto ke go pretekne... ili mozebi se trka?плазењеплазењеплазење
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2007 во 20:32
ako ima profesionalna deformacija se trka смеење

Изменето од MissMurder - 06.Август.2007 во 20:35
Кон врв
janevskiR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 236
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janevskiR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2007 во 20:44
епа за тоа збориме...професионална деформација (ако може да се нарече така) ....мозокот не ти е навикнат едноставно да го притиснеш копчето а при тоа да немаш предизвик
при туристичката фотографија не си предизвикан од величенственоста на моментот туку од ...затоа што сме на одмор и треба да се сликаме за да има што да ставиме во албум
Кон врв
janevskiR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 236
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janevskiR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2007 во 20:49
а Бранко, кога сме веќе кај Ф1, Хакинен ја плати најголемата казна за пребрзо возењево историјата на Финска (таму висината на казната се одредува како некаков процент од месечните примања...а месечните примања на Хакинен се “боли глава“.... ...па така и казната

Изменето од janevskir - 06.Август.2007 во 20:49
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2007 во 20:56
Originally posted by janevskir janevskir напиша:

а Бранко, кога сме веќе кај Ф1, Хакинен ја плати најголемата казна за пребрзо возењево историјата на Финска (таму висината на казната се одредува како некаков процент од месечните примања...а месечните примања на Хакинен се “боли глава“.... ...па така и казната


изненадување


dumbass!среќа

vo vrska so art vs. turisticka... mozebi so fotografiranjeto na art-fotografija, site nie se obiduvame da vneseme malku "umetnost" i vo nasite semejni i turisticki fotki...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2007 во 21:11
dumbass!среќа

vo vrska so art vs. turisticka... mozebi so fotografiranjeto na art-fotografija, site nie se obiduvame da vneseme malku "umetnost" i vo nasite semejni i turisticki fotki...





a da

toa znacit deka
koga kje zastanat kaj spomenikot na kiril i metodij pred ezeroto
posle na fotografiite si gledat nos od Mirko . dugme koe visi kaj Slavka i
makro na ronki od kifla na rakavot na Dushanka????плазење




Изменето од anakin - 06.Август.2007 во 21:12
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
janevskiR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 236
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janevskiR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2007 во 21:20
“vo vrska so art vs. turisticka... mozebi so fotografiranjeto na art-fotografija, site nie se obiduvame da vneseme malku "umetnost" i vo nasite semejni i turisticki fotki...

да де, се обидуваме да внесеме малку уметност и на крај од одморот кога видов туристичките забегале во фотосесии (портрет со матна позадина...најверојатно некоја знаменитост), па архитектура без луѓето што биле таму, па за никој освен за мене разбирливи нешта, па 100 фотки од ластовичка што стои на жица (што можеш и во Скопје и било каде да сликаш)...и секако... од мене имам само 5-6 фотки се` на се`.


Изменето од janevskir - 06.Август.2007 во 21:23
Кон врв
janevskiR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 236
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janevskiR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2007 во 21:21
е Анакин...да си ми здрав и жив ...токму за тоа зборев
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2007 во 21:27
zatoa vo postot staviv navodnici na zborot "umetnost"... imeno, ako fotkame turisticka fotka, moze taa da bide pravilno komponirana, dobro eksponirana i ostra [ne blurry, dali od pogresen fokus ili od mrdanje na kamerata]... a terminot "umetnicka fotografija" mislam deka e malku poveke od: "...koga kje zastanat kaj spomenikot na kiril i metodij pred ezeroto
posle na fotografiite si gledat nos od Mirko . dugme koe visi kaj Slavka i
makro na ronki od kifla na rakavot na Dushanka????..."

se raboti za definiranje na poimi koi tesko se definiraat i megju koi ima mnogu "gray-area"...


Изменето од branko_k - 06.Август.2007 во 21:28
Кон врв
janevskiR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 236
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janevskiR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2007 во 21:31
...а да...и од тие 5-6 фотки кои ги имам од мене имаш една со фокус на позадината, друга со скратени нозе, трета со море со крив хоризонт, четврта со нарушено правило на 2/3 (или кое и да беше) итн
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2007 во 21:36
Originally posted by janevskir janevskir напиша:

...а да...и од тие 5-6 фотки кои ги имам од мене имаш една со фокус на позадината, друга со скратени нозе, трета со море со крив хоризонт, четврта со нарушено правило на 2/3 (или кое и да беше) итн

epa toa mi e poentata, zosto da bidat fotografiite nikakvi od tehnicki aspekt? samo zatoa sto se turisticki?!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.