IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КАКВО Е ЧУВСТВОТО ДА СЕ БИДЕ ХРИСТИЈАНИН
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КАКВО Е ЧУВСТВОТО ДА СЕ БИДЕ ХРИСТИЈАНИН

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2007 во 22:46
Edinstvena pricina sto ne pisuvav na ovaa tema bese toa sto da napisam kako se cuvstvuvam kako hristijanin e isto kako da pisuvam kako sum si pominal na nekoja plaza na Mars.....
Nemase da pisuvam ni sega ama sakam povtorno da ja potvrdam mojata zabeleska deka nemoze na forumiv da opstane nitu edna tema a da ne se pretvori vo ona vekevidenoto islam protiv hristijanstvo........
Znaci za nekoe vreme ateistite poveke ne bi ni trebalo da pisuvaat ovde sekoj so zdrav razum koga ke procita kakvi se raboti ne se iznakazaa od strana na vernicite od dvete religii ne veruvam deka bi poskal da sledi nekoja od niv.....

Pozdrav
end off days 15...14...13....
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2007 во 03:13
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Originally posted by moira moira напиша:

TEMATA E SAMO ZA HRISTIJANI! PO NE ZNAM KOJ PAT VI NAPOMENUVAM ILI STE JA SMENILE VERATA?

 

 

InsAllah i ti Moira ke bides eden den "prosvetlena" kako sto velite i ke se priklucis kon praviot pat,sea za sea toa ti e,da se sekiras,ako mirno nemozes da prifatis.

Ponataka...  Musliman,vera ne menuva po nikoja cena.

Kejt Stivens (vi dadov video klipce) vo germanskata televizija RTL e gostin vo studio,kade ima i masa luge,koi mu postavuvaat prasanja na koi im odgovara.Edno od prasanjata bese dali postoi moznost da Jusuf Islam se vrati nekogas povtorno vo Kejt Stivens,negoviot odgovor e: Ako postoi moznost peperutkata da se vrati vo gosenica povtorno ! Znaci NIKOGAS !

 

Po Ponataka,Moira... na samiot start pocnavte vie,so glupavi lagi i ocigledni izmisljotini.... zelba vi e da slusnete kako nekoj ja prifatil (ne)verata vasa i son,koj son samo ke vi ostane za sekogas. Pa,kontrareplika sekogas ke imate,vi pasiralo vam ili ne....

EH, MIRALEM, MIRALEM, JAS SUM NA PRAVIOT PAT, NO KOGA TI GE GO PRONAJDES I KE TRGNES PO NEGO?
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2007 во 03:13
I PRASANJETO MI E POVEKE RETORICKO, NE OCEKUVAM ODGOVOR OD TEBE!

Изменето од moira - 10.Август.2007 во 03:14
Кон врв
Bibi sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 10.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 96
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bibi sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2007 во 11:24
kakvo e cuvstvoto da se bide hristijanin? sega ke objasnam po pat na primeri: odam na vencavka, popot megju drugoto, vo eden moment vika: da vi dade gospod mnogu decinja, za da mozeme da gi prestigneme onie sto ragjaat poveke od nas (ne mozam da veruvam)...odam na pogreb: popot vika: ajde sto ste se nazalile site, pa i kokoska da cuvas, eden den ke ti umre (ne mozam da veruvam i dobivam zelba da go istepam)...naplakjaat za ragjanje, za krstevanje, za umiranje, za slavi i imendeni. Znaci, sto mi e poentata? Zaradi takvi tipovi koi se narekuvaat svesteni lica i koi treba da se produhoveni, i lugje pred se, ponekogas ne sakam da vlezam vo crkva. Vtoro, na site nas, religijata ni e nametnata, nemame pravo na izbor, zatoa sto ne krstevaat uste malecki...ne velam deka bi odbrala nekoja druga religija ili vera, no sepak, nikoj nikogas ne me prasal sto sakam da bidam...treto, ne mora da si pripadnik na odredena vera za da veruvas...bog e nasekade okolu nas, bog e vo nas
Кон врв
Gideon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 302
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gideon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2007 во 14:10
Eh drago mi e sto konecno soi razbrazala mnogu vazni raboti koga se raboti za vistinskata vera vo Boga!no sepak ima i nekoi nedostatoci..
Sekogas imame pravo na izbor i svoja konecna odluka!I Ima mnogu crkvi koi mozat da ti pomognat vo tvojot izbor bibi!i za da se veruva ne mora da si pripadnik na odredena crkva mozebi e opravdano donekade..No ne veruvam zatoa sto nemozes sam bez nikava duhovna podrska od nikogo da istraes i ja socuvas svojata verba,bidejki iskusenijata se nasekade okolu nas,a sekogas postoi duhoven sovetnik koj bi ti ponognal,bi te sovetuval!Veruvaj mi ti kazuvam od licno iskustvo,sam tesko da se snajdes vo ovoj surov svet...Da,bog e vo nas no nie sme sozdadeni da ziveeme vo zaednistvo i mir so Boga,site zaedno!Covekot e sozdaden da zivee so lugjeto...намигнување
 
 
In God we Trust!
God Bless our Land!
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2007 во 16:10
Ubavo razmisluvanje, no kako i da e crkva si e crkva a koj si pravi za sebe si pravi. Neka mu ja mislat tie sto ja pretstavuvaat crkvata. Da znaete samo kakov pop dalaverdzija poznavam??? Nema da veruvate! Ama lugje se, da bea sovrseni ke bea svetci. Dokolku ne bila crkvata nemalo da ima ni pismenost, ni identitet, ni tradicija.....ima mnogu nesta,mnogu se da se brojat. Zatoa, da gledam jas da sum si OK za drugite ic ne mi e gajle.
Ubavo e cuvstvoto da pripagjas kon ovaa vera.Jas licno se osekam prosvelteno i cisto sto sum hristijanin.,
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2007 во 17:55
Originally posted by Bibi sk Bibi sk напиша:

kakvo e cuvstvoto da se bide hristijanin? sega ke objasnam po pat na primeri: odam na vencavka, popot megju drugoto, vo eden moment vika: da vi dade gospod mnogu decinja, za da mozeme da gi prestigneme onie sto ragjaat poveke od nas (ne mozam da veruvam)...odam na pogreb: popot vika: ajde sto ste se nazalile site, pa i kokoska da cuvas, eden den ke ti umre (ne mozam da veruvam i dobivam zelba da go istepam)...naplakjaat za ragjanje, za krstevanje, za umiranje, za slavi i imendeni. Znaci, sto mi e poentata? Zaradi takvi tipovi koi se narekuvaat svesteni lica i koi treba da se produhoveni, i lugje pred se, ponekogas ne sakam da vlezam vo crkva. Vtoro, na site nas, religijata ni e nametnata, nemame pravo na izbor, zatoa sto ne krstevaat uste malecki...ne velam deka bi odbrala nekoja druga religija ili vera, no sepak, nikoj nikogas ne me prasal sto sakam da bidam...treto, ne mora da si pripadnik na odredena vera za da veruvas...bog e nasekade okolu nas, bog e vo nas
 
Биби, темата е какво е чувството да се биде христијанин, а не какво е чувството да се биде православен среќа
Читајќи го внимателно твојот пост видов дека тој го опфаќа ова второво. Сето тоа погоре што ти го подвлеков го немало и го нема во изворното (Библиско, Христово) христијанство, а изобилува во ткн. православие.
Се надевам правиш разлика.
Поздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2007 во 18:04
Прекрасно е чувството да се биде ХРИСТИЈАНИН да знаеш дека си сакан од Христос и дека те чека неговата благородна преграткаголемо%20гушкањезадоволство
Кон врв
Beli Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Beli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2007 во 17:02
batka moes da se smees kolku sakas.mozam so sigurnost da ti kazam deka,ti licno muslimanstvoto ne go poznavas ,iako se narekuvas musliman.niti si go procital k*ranot.a da se smees umees.se gordees so svoeto neznaenje.ne bi sakal .da ti postavuvam prasanja od k*ranot,veruvam deka nemas poim od nego.a kako drugo nie hritijanite ne se borime protiv muslimanstvoto.i nie hristijanite ja imame procitano Biblijata ,i jas licno.znam koj e BOG zto napravil za MENE ,sto trazi mojot BOG od mene.Isto da pravam za da bidam spasen.Dovolno raboti za Hristos se arheoloski otkrieni.np.Banjata sos 5 tremovi za koja zboruva apost.LUKA.najden e zidot koj go delel Pilat od negovata garda.najden e grob vo koj pisuva;" Hriste daj da voskresne".koi ja potvrduvaat verodostojnosta na Biblijata.I odi masko prasaj go koj bilo Ogha sto Pisuva vo indhil,koj ke dojde po ftor pat.Muhamed ili Azreti Isa<Isus Hristos>..Da se nareces Hristijanin e nesto drugo.DA si Hristijanin e nesto mnogu vozviseno.Hristijanite go imaat Bozjiom MIR a toa so zborovi e neopisivo treba da se dozivee.големо%20гушкањеvaka ISUS ve ceka
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2008 во 22:47
Чувството да се биде христијанин е прекрасно.
Прво, имаш една слобода во Христа, знаеш дека не робуваш на закон кој неизбежно те води во грев, знаеш дека си Божје чедо и дека можеш да Му ги довериш на Бог сите твои грижи, како на родител и пријател, а не како слуга кој се тресе пред својот господар кој казнува.
 
Едноставно-преубавосреќа
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Jorj98 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Jorj98 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 19:22
Просто ..... надежно.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2009 во 22:43
Чувството е супер, а наградата мир и спасение.
Привилегија е да се живее за Исус!
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2009 во 23:27
Слободааааааа!!!!!!!!

Ете такво е чувството......
МИР со сите
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2009 во 23:53
Одлично...
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,453 секунди.