IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Canon ili Nikon ili obratno
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Canon ili Nikon ili obratno

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
Автор
Порака
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2007 во 00:34
ne e hdr, toa e canon efekt
StarStarStarStarStarStarStarStarStarStarStarStarStarStarStarStarStarStarStarStarStarStarStarStar
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2007 во 00:34
Zoran dali ja vide stranavaWink

http://www.elliotterwitt.com/lang/en/index.html

i ne samo Zoran tuku i ostanatite neka otidat da vidat












http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2007 во 00:47
si shefeBig%20smile
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2007 во 01:00
cikava e zakon, mnogu e jak
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2007 во 01:30
Originally posted by zatko zatko напиша:

Zoran dali ja vide stranavaWink

http://www.elliotterwitt.com/lang/en/index.html

i ne samo Zoran tuku i ostanatite neka otidat da vidat



odlicna bw fotografija, go razgledav celo portfolio, nekoi sum videl i porano, no poveketo fotki prvpat gi gledam... osobeno me privlekoa portretite i vednas mi padna na pamet diskusijata tuka na forumov pred nekoe vremeLOL i primetuvam deka kaj covekov [e.erwitt], poimot portret e dosta rastegliva kategorija...Wink



Изменето од branko_k - 25.Јули.2007 во 01:32
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2007 во 02:26
Branko potpolno se slozuvam so tvojata zabeleska,deckovo odi vo ekstremnostWink
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
www.blissvp.com
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2007 во 03:19
Sega znam za koj fotograf se raboti Zatko. On e od urnekot na Henri Cartier-Bresson. Imam meshani chuvstva za takvata fotografija. Gi respektiram tie iminja kako pioneri na dokumentarno-zhurnalistichkiot stil (koj vo svojot ekstremeno-komercialen aspekt stana paparazzi fotografija). Nekoi sliki se odlichni, mali remek dela, a nekoi... ne znam, izgleda nemam mnogi senzibilitet za nekoi pogledi vo fotografskata umetnost. A i vremeto si go pravi svoeto, pa onoa sto mozhebi nekogash bilo avangardno denes, posle demokratizacijata na fotografskata tehnika i eksplozijata od milioni dobri fotografii, gledanjeto na golem del od tie stari sliki ne mi predizvikuva reakcija kakva shto verojatno vo drug sluchaj bi ochekuval...

Изменето од Zoran K - 25.Јули.2007 во 03:29
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2007 во 03:34
Originally posted by jane971 jane971 напиша:

zoki ti ne nosi oprema so tebe da ne ti tezi, imas canon od mene za celiot prestoj vo mkd, za posledicite koga ke se vratis ne odgovaramLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL


Da te drzham za zbor

Ajde ne te drzham, ne e fer... ke chkrapnam samo nekolku sliki koga ke se vidime.

E, toa se vika vistinski prijatel, ami kako!

P.S. Se nadevam deka nema da me fati maja od Canonot.

Изменето од Zoran K - 25.Јули.2007 во 03:35
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2007 во 03:54
Maja da te fati. Big%20smile   inaku imas i filmovi od mene, za da se vratis kon osnovata na fotografijata. da vidis kolku e poubava koga ja pocnuvas so canon
TongueTongueTongueTongueTongue
Tongue
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2007 во 04:16
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Sega znam za koj fotograf se raboti Zatko. On e od urnekot na Henri Cartier-Bresson. Imam meshani chuvstva za takvata fotografija. Gi respektiram tie iminja kako pioneri na dokumentarno-zhurnalistichkiot stil (koj vo svojot ekstremeno-komercialen aspekt stana paparazzi fotografija). Nekoi sliki se odlichni, mali remek dela, a nekoi... ne znam, izgleda nemam mnogi senzibilitet za nekoi pogledi vo fotografskata umetnost. A i vremeto si go pravi svoeto, pa onoa sto mozhebi nekogash bilo avangardno denes, posle demokratizacijata na fotografskata tehnika i eksplozijata od milioni dobri fotografii, gledanjeto na golem del od tie stari sliki ne mi predizvikuva reakcija kakva shto verojatno vo drug sluchaj bi ochekuval...


Koga velam deka so demokratizacijata na fototehnikata i eksplozijata na bezbroj talentirani fotografi denes sme bombardirani so neverojatni sliki mislev na neshto kako na primer ova:

http://www.pbase.com/oochappan/india_your_favorites

Veruvam deka nikogas ne ste znaele za postoenjeto na ovoj fotograf, tamu nekade na istok...kade sto zatalka Aleksandar Veliki. Pa pojdete na linkov i videte sto pravat lugjeto vo svetov. Ne e samo "Amerika i Engleska bice zemlja fotografska..."










Sakate portreti? Togash pojdete ushte malu po na istok i sretnete go ovoj fotograf:

http://www.pbase.com/manny_librodo/root










Изменето од Zoran K - 25.Јули.2007 во 05:13
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2007 во 09:27
Охооооо!
Далтон браво за темава.
Ај да ги префрлам пораките кои што беа по другиве теми, на ВИСТИНСКОТО МЕСТОBig%20smileLOL
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2007 во 10:00
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
loser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2007 во 15:19
ej Ken e joke i nemozam da veruvam deka nekoj seriozno gi cita rabotite sto gi pisuva. Ken e YELLOW PRESS 
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2007 во 20:36
Originally posted by loser loser напиша:

ej Ken e joke i nemozam da veruvam deka nekoj seriozno gi cita rabotite sto gi pisuva. Ken e YELLOW PRESS 


Loser toa e tvoe mislenje, moeto mislenje e sprotivno i tuka ne mozeme nisto. Covekot go pocituvam zaradi toa sto mi se dopagja negovata rabota pa kolku saka neka e kritikuvan. Ima iskustvo za koe site ovde zaedno ne mozeme da mu se fatime (mozebi gresam). I najveke od se sto mi se dopagja se negovite stavovi okolu umetnikot i tehnikata. Toa e sosema sprotivno na stavovite nalugjeto koi investirale brdo pari vo oprema, pa sega se naogja nekoj da sporeduva 150$ so 5000$ masina. Ne se sporeduvaat no koga ke gi vidis rezultatite 150$ kamerata ne dava 33 pati poslaba slika od drugata, naprotiv. Zatoa e kritikuvan od Leica korisnicite koi dale po 6000$ za najobicno aparatce so najobicna lekja. Da, Leica e mehanicka perfekcija, i lekjite i se edni od najdobrite, ama cenata....da go nemam fateno vo race i da ne sum go koristel neka me laze nekoj.
Mene budala me pravat koga ke kazam deka Kiev e podobra kamera od Leica (moze i site vie tuka, ama mene mi e gajle). I ke vi kazam zosto.
Za pari od edna Leica moze da kupite sleper Kievi. Summicron 50/2 ne prometiv deka e poostra od Jupiter 8 (gi koristam i dvete, koj gi ima dvete neka mi spori, koj ne - neka kjuti LOLLOLLOL). Leica M so godiste kako bilo koj od moite kievi e spored mene poslaba masina.
Prvo-ima platnen zatvorac, kievot ima metalen (znaci na Leica ako ja ostavis na sonce bez zastita na lekjata sonchevite zraci ke go probijat platnoto - ima primeri).
Vtoro - Leica od isto godiste ima brzini od B do 500, Kievot ima od B do 1250, pa vie videte.
Zaradi stavovite koi ohrabruvaat kreativno da se razmisluva i so postojnata tehnika pa ako treba neka e i Smena8, Ken Rockwell e car. Covekot promovira umetnost i kreacija, tehnikata si se kupuva poradi potrebi i spored moznosti.
I za kraj ke spomnam moj primer koj nema vrska so fotografija, no ima vrka so tehnika i so stavovite na Ken, i zasto go pocituvam.
Albumot na mojot bend D'Daltons - "De Luxe" e kompletno snimen doma, na obicno PC, so karticka na staro od celi 200 evra, monitori na staro od 300 evra, mixer najeftin od 150 evra nov i mikrofon plasticen od 60 evra nov. Celata tehnika ja kupivme na nacin sto namesto da davame pari vo studio, kupivme tehnika koja ostana kaj gitaristot i seuste se koristi. Pejacot peese vo sobata na gitaristot bez kabina, taka i Rebeka ja peese nasata verzija na "Lili Dudu". Koga go snimivme albumot moj prijatel koj sekogas svirel tehnicki podobro od mene bas gitara, no sekogas imal sekakvi zamerki za produkcija i tehnika, nikogas ne uspea da napravi ben i da snimi album. Nie snimavme i so ruska gitara koja ednostavno nekoj bi ja stavil vo ogrev, bas snimav so stara italijanska "Eko" so iskriven vrat.
Aj dosta da ne ve gusam, mislam deka me razbravte sto sakam da kazam.
Zemi toa sto mozes i teraj, pravi go toa od srce i najdobro sto moze.
Pozdrav

P.S. ednas veke go pustiv, ama eve pak
EKSKLUZIVNO ZA SITE PRIJATELI FOTOGRAFI
D'DALTONS  DE LUXE


http://rapidshare.com/files/27693919/D_Daltons_-_De_Luxe.rar

i omotot ako sakate da ste kompletni (isto napraven doma)

http://rapidshare.com/files/27880698/Daltons_De_Luxe_Pics.rar

LAPAJTE Big%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smile
Ako ne go biva  deka e snimen LO FI, slobodno brisete go, ama ako ne vi go kazev ova, i vi kazev deka e sniman vo Ljubljana site ke vikaa deka e super. Sledniot ke kazeme deka e snimen vo New York i ke poveruvaat.

Za sporedba na tehnickata produkcija na http://www.mmm.com.mk/mp3.asp
ke najdete makedonska produkcija snimana po vrvnite Skopski studija, slobodno sporeduvajte


Изменето од D'Dalton - 25.Јули.2007 во 20:40
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,160 секунди.