IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Sporedba na DSLR kameri vo brojki i proce
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Sporedba na DSLR kameri vo brojki i proce

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2007 во 22:22
Mislev na mojot aparat - Fuji s6500. No ne moras da baras. Ne e tolku vazno ili itno.
Fala i pozdrav
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2007 во 23:13
Originally posted by mdeni mdeni напиша:

Пофино изгледа второто, НО...
1. Има премалку место во колоната за името и понекогаш оди во два реда. (кај мене) Значи малку поширочка да е, убаво би било.
2. Да речеме на секои дваесет камери, да се стави тој редот со објаснувања (имаге љуалитѕ, ресолутион... итн), за да не мора да скролаш до горе да гледаш...
3. Ако почне да се зголемува бројот на камери. ќе се изгуби прегледност, па убаво би било барем по марки да се подредени. (Поарно сега дур се малце, отколку после 100 редици да се префрлаат.)

Супер ако имаме ап-ту-дејт табела на камери... како сега! трепкање


Deni,
Kaj mene se gledaat iminjata vo eden red. Taka da de cudno sto kaj tebe se vo 2 reda nekoi iminja.

Inaku, podredeni se po marki i po abeceda ako ne se lazam намигнување

Ne e loso, dokolku uste nekomu iminjata mu se javuvaat vo 2 reda da kaze, za da znaeme sto treba da se pravi. Vaka e stisnato za da ima pomalku skrolanje.

Za update-ot se grizi Zoran. Jas samo ja sklepav tabelata, nisto povece.


Изменето од Mire - 21.Декември.2007 во 23:14
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2007 во 04:09
Originally posted by mdeni mdeni напиша:

Пофино изгледа второто, НО...1. Има премалку место во колоната за името и понекогаш оди во два реда. (кај мене) Значи малку поширочка да е, убаво би било.2. Да речеме на секои дваесет камери, да се стави тој редот со објаснувања (имаге љуалитѕ, ресолутион... итн), за да не мора да скролаш до горе да гледаш...3. Ако почне да се зголемува бројот на камери. ќе се изгуби прегледност, па убаво би било барем по марки да се подредени. (Поарно сега дур се малце, отколку после 100 редици да се префрлаат.)Супер ако имаме ап-ту-дејт табела на камери... како сега! трепкање
I jas razmisluvav okolu toa i se plasham de so vreme ke stane neshto takvo... skrolanje gore-dolu, levo-desno... Od edna strana podobro e za sporeduvanje megju razlichni kameri, no od druga strana toa pak prichinuva teshkotija pri drzhuvanje vnimanie na redot i kolonata koi treba da se gledaat... Ne znam, mi rekov na Mire deka mene mi e poednostavno spored prviot nachin. Ako me interesira nekoja kamera, odam kaj nea i na edno mesto imam se, bez da trcham levo-desno, gore-dole. Posle, ako sakam da ja sporedam so druga, odam kaj drugata i povtorno se mi e se na edno mesto. Mozhebi mojot nachin na percepiranje e naviknat na toj nachin... ne tvrdam deka toa e podobro. Ama ajde, neka bide kako sakate vie, pa nie ke gi stokmime rabotite po vash izbor. Da gi slushneme i ostanatite chlenovi, pa da vidime sto ke bide.
 

 


Изменето од Zoran K - 22.Декември.2007 во 16:49
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2007 во 05:13
Po sugestija na Vojkan, dodadeni se podatoci na nekolku kompact i bridge kameri: Canon G9, Canon SX100 IS, Fuji FinePix F50fd, Olympus SP-560, Panasonic DMC-FZ18 i Sony DSC-H3.

Изменето од Zoran K - 22.Декември.2007 во 05:15
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2007 во 11:49
Brojkite za Noise za Fuji F50fd se pogolemi otkolku sto ocekuvav. Dali mozebi za nekakva sporedba moze da gi dobieme i onie za Fuji F40. Bas me interesira kolku navistina e dobar po toa prasanje.

Inaku, ocigledno e deka ni najdobrite P&S ne se nitu do kolena na DSLR.


Ups... Brojkite za Sony DSC H3 kako da zalutale. Tie cifri povece prilegaat na nekakov DSLR!
Sony e notoren po visok noise ... mozebi bi mozel da mu napravis double-check na toa Zoran?



Изменето од Mire - 22.Декември.2007 во 11:52
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2007 во 12:53
Fala, Zoran.

Mire, i jas barav za Fuji f40 i f30/31, ama slabo se snaogjam vo internet vodite.

Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2007 во 17:51
Originally posted by Mire Mire напиша:


... Brojkite za Sony DSC H3 kako da zalutale. Tie cifri povece prilegaat na nekakov DSLR!Sony e notoren po visok noise ... mozebi bi mozel da mu napravis double-check na toa Zoran?


Da, brojkite se tochni, no treba da se znae deka Sony za da gi dobie ovie rezultati upotrebuva agresiven filter za shumot od 800ASA nagore, a za toa se plaka cena vo rezolucijata. Dodeka rezolucijata na 100ASA e 1725, na 1600 taa spagja na samo 1160, dodeka na 3200ASA duri i do 975.

Nema besplaten ruchok nikade, a osobeno kaj poeftinite modeli kameri. Ako ne beshe taka, togash koj ke gi kupuvashe onie drugite ?

Inaku za Fuji F40fd nemam nejdeno nikade konkretni brojki od testovi, mozhebi zatoa sto proizvoditelot imashe namera da dade akcent na noviot F50fd (so pogolem broj pikseli kako odgovor na trendot i konk*rencijata). Zamislete ako ovaa kamera beshe oficijalno testirana i ako pokazheshe deka ima superiorni rezultati vo odnos na onaa koja se forsira kako lider na Fuji... kakavo ke beshe mnenieto na lugjeto za liderot i kako ke se prodavashe na pazarot.

Inaku, za maliot F40 se slushaat samo pofalbi od onie sto go kupile i go sporeduvaat so F30/31. Velat deka ima sosem, sosem malu poveke shum od niv, no zatoa pak i pogolema rezolucija.

Od moe lichno iskustvo bi rekol deka so ovaa kamera napraven e odlichen balans megju rezolucijata, shumot, kvalitetot na objektivot i nejzinite dimenzii. Ne sum sporeduval nishto nauchno megju nea i drugite kameri, no mozham da recham deka do sega ne sum videl nitu eden P&S koj navistina e napraven kako ednostavna minijaturna igrachka so performansi na poseriozna kamera. Vo sporedba so Canonovite kameri od taa klasa, zabelezhliv e nedostatokot na opciite i fleksibilnosta koi gi imaat tie, no od druga strana site niv gi ostava pozadi sebe ako se sporedi performansata na onoa sto e vgradeno vo nea. Onoa sto mene mi nedostasuva e sto nema opcija za potpolno manuelno podesuvanje na site parametri. Od druga strana ovaa kamera e napravena za lugje koi sakaat da pravat dobri "turistichki" sliki bez da se zamaraat okolu toa kako navistina treba da se pravat slikite.

Chisto kako za sporedba i muabet, eve gi rezultatite na F30 (ne gi objevuvam zaedno so ostanatite kameri bidejki ne e poveke vo proizvodsvto i prodazhba):

Very Low at ISO 100 (1.35) and ISO 200 (1.35), Low at ISO 400 (1.6) and ISO 800 (1.8), Moderately Low (ISO 1600), and Moderate at ISO 3200 (2.45)
Resolution: Extremely High at ISO 100 (1655), ISO 200 (1640), ISO 400 (1600), and ISO 800 (1570), Very High at ISO 1600 (1360) and ISO 3200 (1310)
Color Accuracy: Excellent. Average Delta E: 7.94


Изменето од Zoran K - 22.Декември.2007 во 17:58
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2007 во 18:02
Ova e dobar podatok po prasanje na rezolucijata na razlicen ISO
Dali moze da se vkluci vo informacijata.
Razdvoeno so slash noise/resolution (za Fuji f30 bi izgledalo nekako vaka:

  ISO100        ISO200       ISO400
1.35/1655   1.35/1640   1.6/1600

i tn.

Mislam deka ova bi dalo mnogu po kompletna slika na nestata
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2007 во 18:08
Rabotata e sto nemozham sekogash da najdam takvi podatoci. Znachi samo nekade ke gi ima, a kaj poveke to ne...
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 17:23
Dodadeni se podatoci za najnoviot Pentax K20D koj koristi APS-C CMOS senzor od 14,6MP, proizveden od Samsung. Dadeni se vrednosti na odnosot signal/shum do 1600ASA, drugite se naznacheni kako "unacceptable" bez konkretna vrednost.
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 21:28
Фала, Зоран.
Убави бројки.
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 22:57
Kakva e povrzanosta na brojkite za rezolucijata so rezolucijata na senzorot, zarem ne e taa sekogas konstantna?

I ne mi e jasno kako moze da opaga razolucijata so zgolemuvanjeto na sumot?
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 00:05
Резолуцијата, колку што ми е мене познато, се мери со помош на „табели“ кои можеш да ги погледнеш на следниов линк:
http://www.dpreview.com/reviews/olympuse3/page34.asp

Значи се фотографира табелата и се гледа на која бројка ќе престанат да се разликуваат деталите (да не се разликуваат линиите). Колку поголема бројка толку подобро.
Е сега, не секој апарат од 10мп има иста „резолуција“, зашто не прикажува детали на ист начин. А зошто е тоа така, не можам да објаснам зашто не знам. Претпоставувам дека конверзијата во ЈПЕГ формат, редукцијата на шум, големината на пикселот играат улога во сето тоа.

Мој поглед на работите.
Поздрав
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 03:24
Dodadeni se podatocite za Nikon D3.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.