IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - PhotoShop for Photographers
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

PhotoShop for Photographers

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2007 во 10:19
aj koga veke sum prozvan.
na ps gledam kako na nuzno zlo, koe gledam da ne go koristam ili da go odbegnuvam do zlaboga. ne deka ne go pocituvam kako alatka tuku ednostavno sakam da si sredam se vo fazata na fotografiranje. znaci nema protiv nisto drug ako go koristi ps , tuku smetam deka tehnicki dobra fotografija nema potreba od dopolnitelno obrabotuvanje. nekoi moze ke recat deka i samoto printanje od film e obrabotka, togas aj da se vratime na kamera opsk*ra i da gi izvadime lekite i da slikame niz malo dupce i da se slozime deka samo taka ke nema obrabotka, zatoa sto i lekite se staveni so namerada se podobri kvalitetot na fotografijata. zatoa go smetam fotosop kako dopolnitelna art alatka , a ne osnovna. mozebi gresam no toa e moe mislenje
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2007 во 10:41
gresis
jane
hahahaha
no edno si vo pravo
site imat izbor
nekoj da go koristi
a nekoj ne
i dvete varijanti se ok
i ne e umesno nitu da se velicat nitu da se potcenuvat ednata i drugata
prosto
zivot e ubav koga se ima izbor

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
NINA_SK Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 601
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NINA_SK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2007 во 10:46
da taka e se slozuvam so tebe anakin . Ubavo e da se ima izbor . I da ne bidam pogresno svatena nemam protiv drugite da go koristat , samo nekako toa treba da bide odvoeno .
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2007 во 10:47
ne mislev da potcenuvam nikogo, ne mi bese toa namerata. tuku se obiduvav da se zadrzam na znacenjeto na zborot fotografija (foto-svetlo, i grafos-pisuva) barem vo izvornata forma. a ne deka so toa nekogo bi potcenil ili navredil.
na krajot site imaat pravo na izbor, pa koj sto saka, komu sto treba ili komu se sto dopaga
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2007 во 10:47
ej ova ispaga deka dvajca na eden napagame LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2007 во 10:52
ne janeeeeeeee
toa so terminite tocno si go kazal
no
sega se moderni vreminjaaaaaaaaaa
tranzicija
svetot e brz
brza umetnost
art
cuda
veruvajte vo zadutre
jaka sme civilizacija
se mozeme koga sakame
pozdrav
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
NINA_SK Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 601
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NINA_SK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2007 во 10:54
ne napagame nikogo Smile , sepak imam istomislenici ,  a jas mislev deka ziva ke me izedat . Ouch Na krajot na kraistata sekoj ke si odbere spored svoite ubeduvanja . 
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2007 во 10:56
ne nina
kakvo zivo izeduvanje
rekov deka e neumesno nitu da se velici nitu da se potcenuva
ubavinata
se stvara na mnogu razlicni nacini
a toa e celta
da se stigne do ubavinata i umetnosta
patot do tamu i ne e vazen
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2007 во 10:59
a da ve uveram deka e toa taka
vlezete vo photo net all top
momentalno vodat Digital alternation
vazna e samo ubavinata i smislata toa e celta
no koj go velica patot
tesko stiga do celta

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2007 во 11:01
poentata mi bese deka konkretno tebe anakin ti se vosh*tuvam na nekoj nacin za ideite sto ti doagaat na um i istite kako gi realiziras, zatoa sto jas nekako ne se naogam sebesi vo toj film. no ako se sekavas na nasata srdba vo ms ti rece "jas ne sum fotograf", sto ne znaci deka ne mozes da napravis ubava slika, tuku deka nasiot pristap kon fotografijata e dijametralno sprotiven. kako sto mi napisa janus vo eden komentar :"Dobar motiv, provokativna situacija, ama postprocesing ispod sekoe nivo... no hard feelings, cisto subjektivno... Janus"
mislam kako od nesto cisto subjektivno , baras objektivnost?
mislam jas i ja ostavam moznosta za dopolnitelna obrabotka od strana na nekoj koj toa moze, znae i ima zelba da go napravi. zatoa postoi i vtor pogled i anakins place.
nema ljutis, stom sum objavil , treba da sum spremen i na poinakva kritika ili poinakva obrabotka
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2007 во 11:04
znaes so e intersno
deka vo princim se slaqgam vo potpolnost so vas
a ispagja deka se konfrontirame
ahhahaha
se sl*gam
so izborot
prekrasni se i dveta patista
nikogas ama nikogas ne sum napisal vo kritika
so ne si iskoristil fotoshop kako nekoi drugi
atoa sto jas razbiram deka patistata se razlicni do taa cel
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2007 во 13:37
Na kratko:

Digital                   vs                Darkroom
WB                        =                 foto filtri samo poevtino
Dodge&Burn          =                Dodge&Burn (samo dovolno brzo i za color
                                                fotografija)
Contrast Masking  =                Contrast masking
Unsharp Mask       =                 Unsharp Mask
Resize                   =                 Emi toa isto ama so leca


90% od tehnikite se emulacii na ona sto go koristele vo klasicniot dark room.

Kolor fotografija e premnogu senzitivna na temperatura i prekratko e procesiranjeto za da moze bilo sto od toa da se napravi vo klasicen darkroom.

Uste nesto, i da sakate digitalniot image da go obrabotite vo klasicen darkroom nema da moze, bez celuloidot toa ne e mozno.

@ Dalton
Sam gi skeniras slajdovite/filmovite? Kakov ti e setting-ot na skenerot ... autocorrection mozebi?

@Nina
Linkovite sto ti gi dadov imaat vkluceno objasnuvanje zosto odreden stepen na digital workflow e neophoden.
Ednostavna e rabotata, ili ti ce si gi sredis/optimiziras slikite, ili za tebe toa ce go stori nekoj shareware program kako sto e  ACDSee. Koga printas  namesto ACDSee toa ce bide nekoj a masinka so setinzi postaveni da kompenziraat  voobicaeni amaterski greski Wink

Ansel eksponiral za highlights a razvival za shadows. Ja imal opcijata da razviva snimka po snimka. Sledni koi ja imaat taa opcija se onie sto rabotat digitalni fajlovi vo PS (so filmot toa ne e mozno!)
Osven toa bil poznat po koristenje na Contrast Masking, Dodge and Burn tehniki.

Vo eden mail, bas Vlado Lukovic mi imase quote-irano edna izreka od Ansel Adams:

Dodging and burning are steps to take care of mistakes God made in establishing tonal relationships.
Ansel Adams

If Ansel was alive, would've he used Photoshop?

Probably Wink

I rest my case.
Been there, done that .... gone fishin'
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2007 во 15:02
i vo film tehnologija ima alternacii na realnosta (da ne bese taka nemase da ima tolku tipovi filmovi)....a samo da se zamisli velvia sto prai...

Pa taka definicijata za fotografija treba da se dopolni so toa sto bi se navel i mediumot kako klucen faktorWink




Voopsto ne sum protiv "podobruvanje" na koloritot na digital....duri toplo go preporacuvam....

Vsusnost sega toa "podobruvanje" e vgradeno i vo samite digitalni aparati (vivid, sharpen, contrast,...) Najverojatno za da bide pobrzo ona sto go sakame kako custom opcija ili pak zaradi toa sto za da se doplati za PS CS3 kje treba da se plati povekje otkolku za samiot fotografski ured ;) , a da ne zaboravime deka treba da nabavime brz PC za da funkcionira besprekorno...

Pa povelete...

ova se vika nivo na abstrakcija
http://luminous-landscape.com/essays/abstraction.shtml


hmmm sea mi tekna na edna anekdota....

Si bil covek koj naracal portret na zena mu , da bide nacrtan od Picasso...
Picasso go nacrtal portretot i go povikal gospodionot da dojde da si ja zeme slikata....
Ovoj koga doshol se zaprepastil i iskomentiral:
- Ova voopsto ne lici na Zena mi...NE e Ralno....

Picasso mu odgovoril:
- Dobo pokazi mi relna slika...

Covekot vadi fotografija so koja tvrdi deka tamu e sigurno realno prikazen likot na negovat sopruga....

E sega otkako Picasso ja videl fotografijata rekol:
- Zarem navistina ima tolku golem nos i tolku mali oci , zarem tolku e bleda i liceto e nebare napraveno od porcelan...Ako e tolku realno kade se ush*te i vratot....

LOL
LOL



Изменето од moz pos - 06.Јули.2007 во 15:29
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2007 во 15:19
i posle sporedi cena na film od pazar so digitalen aparat, kartcki, kompjuter, softver i slicni drugi nesta
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.