IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Иван од Куманово
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Иван од Куманово

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
Автор
Порака
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2007 во 14:57


toa e poznata rabota ...

kaj ludjeto ima placebo efekt ...
misli deka pie nesto i se lechi ...

ne sum pobornik na ovoj nachin na lechenje ...

no isto taka i sum protiv klasicnata medicina ...
samo kolku lekovi se koristeni ...
denes vo svetot zabraneti ...

a kaj nas seuste se koristat ...

milijardi se potroseni za lekovite ....
uste povke milijardi se potroseni za lechenje
od stetata na tie lekovi ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
loptica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 173
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loptica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2007 во 15:17
Eve...jas minatata godina bev kaj Ivan...bev tri pati.
Cvrsto veruvav deka pomoga zosto mojata kosivk aod koga bese kaj nego vise ne nosi naocari.
Na mene na primer ne mi pomogna...mozebi mi bese podobro eden mesec, ama posle uste povise mi se slosi sostojbata.
Ne znam sto da kazam..verovatno na nekoj moze da mu pomogne, ama na nekoj i ne.
NE MI ZAMERAJTE NA GRAMATICKI GRESKI....USTE UCAM TA-TO-OT...KE SE SNAJDAM VALJDA BEZ PADEZI...
Кон врв
speed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 803
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај speed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2007 во 17:32
pa ija nosam naocari moze i mene da mi pomogne

ili pa moze  samoe procuen a niso ne pomaga
po so narodot e ovca i takvi luge se javuvaat cesto i sekoj znae po nekoj
speed
Кон врв
speed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 803
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај speed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2007 во 17:33
[QUOTE=loptica]Eve...jas minatata godina bev kaj Ivan...bev tri pati.
Cvrsto veruvav deka pomoga zosto mojata kosivk aod koga bese kaj nego vise ne nosi naocari.
Na mene na primer ne mi pomogna...mozebi mi bese podobro eden mesec, ama posle uste povise mi se slosi sostojbata.
Ne znam sto da kazam..verovatno na nekoj moze da mu pomogne, ama na nekoj i ne.

A SO TI FALI  NA TEBE?
speed
Кон врв
Josefina_m Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Октомври.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 608
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Josefina_m Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2007 во 18:40
Originally posted by starchild starchild напиша:

ne mu pravite reklama na covekovнамигнување ! tipot spored mene e prevarant 
imas pravo pravat reklama na prevarantot treba da se izbrise temata pod itno od vakvi doktori bi trebalo da se zatvorat bolnicite a personalot da odi na ulica.koj uste moze da veruva vo vakvi gluposti.
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2007 во 22:56


Eden doktor vo Bitola ...

poveke pati imam pisuvano za toa ...

ama ajde pak ...

da ja ponovime lekcijata ..

prvo i osnovno ...
nekoj ako odi na bajac ...
znaci ima maka ...

a toa znaci 100 % pogodok ...

taka nekoj doktor pogadjal ...
dali ke dobijat masko ili zensko dete ...

znaci verojatnosta e 50 % ...

i ke mu kazel na ludjeto ....

1. ako pogodel ... site vikale
- fala doktore ... ni pogodi alal da ti e !!!

2. ako pogresil ... nekoj ke si kaze ...
ne e vazno sto e ... da e zdravo i zivo ...

i ne se buni ...

3. ako pogresil ... a reagira covek ...
i koga ke otide kaj doktorot ....
toj ja vikal sestrata ...
a taa so tetratkata ...

i citaat vo nea ...
doktorot stvarno pogodil !!!

kako?

koga ke i kaze na sestrata: sestro pisi masko e ...

taa vo tetratkata obratno .. pisuva zensko e ...

i taka ...

dokolku nekoj se pozali ...
znaci doktorot zgresil ...
ama vo tetratkata napisano obratno ...
znaci doktorot pogodil ...

i taka si ostanalo deka toj "znae" ...

Taka i so Ivan i ostanati ...

tesko na toj sto kamenot ke mu gi fati nozete ...

samo so pomin da e ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
Antiqua Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1790
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Antiqua Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2007 во 08:39
Абе каков Иван, какви бакрачи! Не се занесувајте со бабини деветини. Ако нешто ви фали, одете си на лекар. Па, ако и тогаш не ви помогнат, сменете го начинот на живеење.
 
Има алтернатива за се, само луѓето го сакаат пократкиот пат.
 
Кога не ви е добро, не ви текнало да ја смените исхраната? Или да почнете да спиете редовно по 8 саати на ден? Да престанете да пиете алкохол? Или цигарите да ги оставите?
 
Аман со тие јасновидци, бајачи и не знам веќе како уште се викаат во име на Бога! Не ги поддржувајте тие преваранти што заработуваат на сметка на болни и несреќни, па уште и Бог го мешаат во приказната!
Veni Vidi Vici
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2007 во 09:10
Originally posted by Antiqua Antiqua напиша:

Абе каков Иван, какви бакрачи! Не се занесувајте со бабини деветини. Ако нешто ви фали, одете си на лекар. Па, ако и тогаш не ви помогнат, сменете го начинот на живеење.
 

Има алтернатива за се, само луѓето го сакаат пократкиот пат.

 

Кога не ви е добро, не ви текнало да ја смените исхраната? Или да почнете да спиете редовно по 8 саати на ден? Да престанете да пиете алкохол? Или цигарите да ги оставите?

 

Аман со тие јасновидци, бајачи и не знам веќе како уште се викаат во име на Бога! Не ги поддржувајте тие преваранти што заработуваат на сметка на болни и несреќни, па уште и Бог го мешаат во приказната!




mnogu dobar post ...

vistinit e celosno ...

no mesto da vodime smetka za sebe ...
zboruvame deka pusenjeto e stetno ...
i pak se pusi ...

toa sme ...
malku sme ludjeto dvolicni ...

za kolata ...
vodime smetka kakvo maslo ke turime ...
kakov benzin ...
dali ima voda ... ili antifriz ...
dali ima glicerin za kochenje ..

za nas ???

nisto !!!

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
Kristin969 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Октомври.2007
Локација: Scotland
Статус: Офлајн
Поени: 340
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kristin969 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2007 во 09:51
spored mene pojavata na vakvi lugje e samo signal ili znak deka nesto mnogu treba da promenime kaj sebe.......ako pojdeme od faktot sto sekoj covecki organizam e tolku sovrsen, sto vo sebe sodrzi programa za samoisceluvanje, a denes  retko koj moze da izdrzi bez lekar ili bez bioenergeticar, sto znaci , se dodeka ne se svestime deka vo nas e problemot i vo nas e resenieto, ke davame pari i po lekari i po bajaci i po bioenergeticari .........samo nie lugjeto sme mrzlivi da rabotime na sebe, polesno ni e da barame drug da ni gi resi problemite, otkolku sami da se pomacime.
Ako se pojavil Ivan, sstom tolku lugje odat kaj nego, zanci ima potreba od lugje kako nego, ke se pojavi i drug kako nego , i tret, se dodeka ne si go stavime prstot na celo......
Ljubov i Svetlina!
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2007 во 10:00
Originally posted by Kristin969 Kristin969 напиша:

spored mene pojavata na vakvi lugje e samo signal ili znak deka nesto mnogu treba da promenime kaj sebe.......ako pojdeme od faktot sto sekoj covecki organizam e tolku sovrsen, sto vo sebe sodrzi programa za samoisceluvanje, a denes  retko koj moze da izdrzi bez lekar ili bez bioenergeticar, sto znaci , se dodeka ne se svestime deka vo nas e problemot i vo nas e resenieto, ke davame pari i po lekari i po bajaci i po bioenergeticari .........samo nie lugjeto sme mrzlivi da rabotime na sebe, polesno ni e da barame drug da ni gi resi problemite, otkolku sami da se pomacime.
Ako se pojavil Ivan, sstom tolku lugje odat kaj nego, zanci ima potreba od lugje kako nego, ke se pojavi i drug kako nego , i tret, se dodeka ne si go stavime prstot na celo......




zdravo kristin,
mnogu ubavo gi kaza rabotite ...

dokolku ova se primeni svetot ke izgleda mnogu poinakov ...

kaj tebe imas "ljubov i svetlina"...

kaj mene "pravilna rezonanca - zdravje i uspeh" ...

svetot bi bil neogranichena ljubov,
svetlina ...
harmonija ...
zdravje i uspeh !!!






                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
Kristin969 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Октомври.2007
Локација: Scotland
Статус: Офлајн
Поени: 340
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kristin969 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2007 во 10:02
љубовголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
Ljubov i Svetlina!
Кон врв
Josefina_m Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Октомври.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 608
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Josefina_m Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2007 во 17:06
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:

Originally posted by Kristin969 Kristin969 напиша:

spored mene pojavata na vakvi lugje e samo signal ili znak deka nesto mnogu treba da promenime kaj sebe.......ako pojdeme od faktot sto sekoj covecki organizam e tolku sovrsen, sto vo sebe sodrzi programa za samoisceluvanje, a denes  retko koj moze da izdrzi bez lekar ili bez bioenergeticar, sto znaci , se dodeka ne se svestime deka vo nas e problemot i vo nas e resenieto, ke davame pari i po lekari i po bajaci i po bioenergeticari .........samo nie lugjeto sme mrzlivi da rabotime na sebe, polesno ni e da barame drug da ni gi resi problemite, otkolku sami da se pomacime.
Ako se pojavil Ivan, sstom tolku lugje odat kaj nego, zanci ima potreba od lugje kako nego, ke se pojavi i drug kako nego , i tret, se dodeka ne si go stavime prstot na celo......




zdravo kristin,
mnogu ubavo gi kaza rabotite ...

dokolku ova se primeni svetot ke izgleda mnogu poinakov ...

kaj tebe imas "ljubov i svetlina"...

kaj mene "pravilna rezonanca - zdravje i uspeh" ...

svetot bi bil neogranichena ljubov,
svetlina ...
harmonija ...
zdravje i uspeh !!!






znaete sto i dvata posta se super napisani.
 
големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
среќасреќасреќа
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 07:13


ami pisuvame devojche ...

kako e organizirano naseto zdravstvo ...
po specijalnosti ...

i na kraj doktorite ne gledaat prvo covek ...
nitu telo ...
tuku gledaat organ ...

sekoj si go gleda svojot del od organot ...

taka da se izgubi celinata ...

a covekot ne e samo telo ...
ne e samo dusa ...
ne jadi samo hrana (ajvar) ...
tuku mu treba i dusevna hrana ...

plus ako se zeme vo obzir
arogantnosta na nekoi doktori ...

ispadja deka nie ludjeto sme zaradi niv ...
a ne tie zaradi nas ...

taka da ostava prostor za se i sesto ...

sigurno ivan znae deka za nego pisuvame ...
so negovite sposobnosti ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 19:19
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Светата книга на Иван - светското чудо
svetata%20kniga.jpg

Денес можат да се прочитаат најразлични реклами од надрилекари, јасновидци, гатачи и луѓе кои се во постојан линк со Севишниот. Лечат од најобична главоболка и пролазна нервоза, па се до ракови на дојка и шизофренија у глава. Специјалисти се за хемороиди, псоријази, метастази.. борци против црната магија и клетвите на комшиката, овие „специјалисти“ растураат магии, прават деца на нероткињи, лечат глисти, одвикнуваат од пушење и помагаат на деца кои мократ у кревет. Дел од нив ја знаат тајната на животот и несебично нудат иљач за среќа у работа, среќа у брак, среќа у учење, среќа у мажачка/женачка

 

Иван од Куманово е еден од нив. Типот е специјалист за сето горенаведено. Нема нешто за што Иван нема иљач. Тој секој вторник и четврток доаѓа од Куманово во Скопје и „лечи“ во некоја куќа во Маџар маало, негде карши Нова Железничка, ред се чекало за сеанса кај Иван.

 

 Пишувана во ракопис, Света книга на Иван има 8 страни поделена на Уводен дел, Главен дел и Заклучок. Во уводниот дел авторот, т.е. Иван – светското чудо, прави рекапитулар на сето она што го нуди вуду пазарот во Македонија. Притоа посебен акцент става на објаснувањето на светцките религии давајќи историски, социолошки и општествено – политички осврт кон истите.

Главниот дел од Светата книга се однесува на болестите кои ги лечи Иван – светското чудо, со посебен осврт на секоја болест поединечно. Притоа, авторот користи современ и за секого прифатлив вокабулар, правејќи ја оваа книга извонредно интересна и разбирлива за сите возрасти и општествени групи.

На крајот следи Заклучокот како рекапитулар на сето кажано во Книгата, со мудри поуки и совети кон верниците и неверниците.

 

По продолжение, низ неколку постови, ќе се обидам низ цитати и изворно да ви презентирам дел од „тајните“ кои се содржани во оваа Света книга.

Уште на првата страница од Светата книга, нејзиниот автор, Иван – светското чудо, несебично го открива патот како да Ве прати среќа у живот:

„...ако сте во можност да соберете десет луѓе и пред нив да ја прочитате (книгата, м.з.) ќе ве прати среќа, божји благослов и се ќе ви оди од рака наредните две години.... среќно...“.

 

Веќе на втората страна Иван ја нуди својата биографија и пишува:

„...уште кога имав три години седејќи дома кога погледнував во некој предмет тој се помрднуваше. Тогаш јас се исплашив и побегнав од дома мислејќи дека во нашата куќа има вампири или духови. И еден ден се играв во дворот и на нашата улица една кола згази куче. Јас отидов да го видам кучето. Тоа беше целото раскрвавено, а од другата страна седеа три баби и си плетеа чорапи и ми велеа да не се доближувам до кучето. Но јас се доближив и го фатив кучето за нозете, кучето стана, јас се исплашив и плачејќи избегав дома. Комшиките се крстеа и се чудеа на тој мој потег и збореа по цела мала.

 

Веќе во следниот пасус, Иван, говори за својот прв пациент:

„ Мојот прв пациент беше баба ми, што сум ја лекувал на три и пол годишна возраст. Баба ми дојде кај нас на гости и се жалеше на болки во раката. Јас охрабрен од мојот потег со кучето и велев на баба ми да и ја излечам раката. Ја фатив за раката и таа почна да ми вика: уф бре дете ти да не имаш струја, бреее ме дрмаш целата. И така на баба ми и пројде раката.“

 

На седум годишна возраст, Иван ја осознава добро чуваната, со векови, тајна. Коцките почнуваат да се склопуваат:

„кога имав седум години духот ми се појави на јаве вистински и ми кажа дека јас сум одбран од Бога да помагам и да лечам луѓе и да правам чуда. Духот ми објасни дека тој ќе влезе во мене и ќе ги лекува луѓето“.

 

Во понатамошниот текст, Иван почнува со постепено откривање на она што му е кажано:

„За бог важи само закон, а не разни религии и верски обичаи. Бог дал закон. Ако не го поштуе човек си прави грев што сдам си го плаќа или неговата фамилија го плаќа. Како на пример. Во секоја држава има закон. Ако го прекршиш идеш во  затвор. Или еден мајстор ќе направи електричен апарат и ќе му стави упатство и ако не се придруваме ќе се поквари.

Бог дал 10 заповеди, закон за човек. Ако не се придржува човек прави 4 грева: смртен грев (човек умира), болен грев (се шлогира), жив грев (жена роди паализирано дете) и наследен грев (од стари – децата наследуваат).

 

Уводниот дел, меѓу останатото ги третира, брачните и воопшто општествените  односи во заедницата:

„Не прави прелуба. Маж или жена несмејат да имат швалер или швалерка затоа што доаѓа до растурање на бракот.

Не кради. Ако крадеш можи да те утепа некој. Нема да видиш аир.“

 






Дај боже да е така. Доколку е така на Иван бог уште повеќе да му помага.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.