IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Баба Ванѓа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Баба Ванѓа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2008 во 15:04
Originally posted by IQ IQ напиша:

veruvam, se smeam deka e fina babicka


Да па стварно беше, имаше една случка, доаѓа комшијата и и вели: „Бабо Ванѓо утре ќе дојдат работници, дај им го шишево ракија“, бабичката му вели: „Не се секирај и јас имам едно ќе им дадам да пијат„ и едвај дочека да си замине комшијата и Вањѓа вели: „Ќе им дадам, ќе им дадам како не, јас ќе си ја пијам ракијата“
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 01:24
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Потекнува од Македонија од Струмичкиот крај, а мажена е во Бугарија. Уште кога била мала додека се шетала по поле почнала бура и во тој момент се онесвестила, а кога се разбудила видот и бил изгубен. После ова приметила дека има дарба и моќ да им помага на луѓето. На почетокот комшиите и доаѓале дома и ја прашувале за маките што ги имале, а таа им кажувала што да прават. Набргу се раширил гласот за неа низ цела Бугарија и пошироко. Можела да пронајде изгубена личност, знаела каде расте некое растение, во некој дел од земјата каде што никогаш не била, што лечи одредена болест. Можела да застане на некое место и да види што се случувало на тоа место стотина години наназад.




Бог да и душа прости.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Quentin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Quentin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 18:35
http://myshop.bg/vanga/cases.html

http://myshop.bg/vanga/predictions.html

Ова е извонреден сајт за баба Ванѓа, а првиот погоре даден линк ќе ве одведе директно на конкретни опишани случаи, кога пророкувала. Вториот линк се остварени пророштва, како и такви што допрва треба да се остварат. За нејасни бугарски зборови, обратете ми се, верувале или не, имам бугарски-македонско речник!

Изменето од Quentin - 12.Мај.2008 во 18:36
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2008 во 21:52
Originally posted by blashka blashka напиша:

 
 
 
   kako ovaa baba...ima li ushte...
   ili e taa edna edinstvena...збунетостзбунетостзбунетост


Izgleda nema.....ovaa babicka bese unikatголема%20насмевка
4ISTA SOVEST=MIREN SON
Кон врв
Quentin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Quentin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 00:20
Originally posted by RUSHKA RUSHKA напиша:


Originally posted by blashka blashka напиша:


 

 

 

   kako ovaa baba...ima li ushte...

   ili e taa edna edinstvena...збунетостзбунетостзбунетост
Izgleda nema.....ovaa babicka bese unikatголема%20насмевка


Страшен уникат!
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2008 во 16:29
sum skusnala deka postoela vakva babicka ama volku detalno za nea ne sum znaela
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2008 во 00:17
Баба Ванѓа..???!!!!
А бе не се викаше баба ми така..!!!
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2008 во 01:40
ЛЕЛЕ ЛУЃЕ ПРОЧИТАВ ДЕЛ ОД САЈТОТ ЗА БАБА ВАНЃА ИМА МН.ПАБОТИ ШО МОЖЕ ДА ТЕ ЗАИНТЕРЕСИРААТ ЈАС ВЕРУВАМ ВО ОВА САМО ИМА ПРЕДВИДЕНО ЗА МН. НОВИ БЕЛЕСТИ ПОВРЗАНИ СО МОЗОКОТ,ДЕКА КЕ ИЗУМРАТ МНОГУ ИНСЕКТИ, И ВОДАТА СЕ ПОМАЛКУ КЕ ЈА ИМА..............
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2008 во 01:41
ФАЛА ТИ QVENTIN ЗА СТРАНИЦАТА
Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2008 во 09:36
Ne znam ama mene nekako mornici me lazat samo imeto Baba Vangja koga ke go cujam
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
dule.zasev Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dule.zasev Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2008 во 21:01
Originally posted by fragola fragola напиша:

Ne znam ama mene nekako mornici me lazat samo imeto Baba Vangja koga ke go cujam
I mene...
Кон врв
oroz Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oroz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 03:31
A KAZUVALA LI KOJ ZA KOGO KE SE ZACRNI
Кон врв
oroz Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oroz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 03:33
Originally posted by oroz oroz напиша:

A KAZUVALA LI KOJ ZA KOGO KE SE ZACRNI
ILI PRETSKAZALA DEKA KE IMA BUGARIJA VAKVA "SVETLA" IDNINA KAKO SEGA
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 07:04
Ne se slozuvam so tebe. fakt e deka baba vangja imala sposobnost (taka ke ja narecam) da kazuva raboti za minatoto. vo pravoslavieto e mnogu dobro objasneta ovaa tematika, taka sto jas ke se potrudam nakratko da ti objasnam. za da nekoj ima sposobnost da im pomaga na lugeto treba da ima cista dusa i prosvetlen um od Boga. znaci taa sila na isceluvanje ja dava samo Bog, soodvetno na toa deka Toj e nasiot Tvorec i Tvorec na se ostanato. za da se stekne taa sila od Boga, treba golem trud i podvig vo dobrodeteli, molitva, pokajanie, bdeenje...a pred se, golemo smirenie. dikolku seto toa go nema, sposobnosta na "predviduvanje" i "lekuvanje" ne doaga od Boga, tuku od gavolot. sega ke prasas, kako moze gavolot da pravi nesto dobro, i kako zaklucok ke si dades odgovor deka nema da ti bide gajle od koj doaga taa sila, samo da bides izlecen ili da ti bide kazano odnapred sto treba da pravis. no ne e taka. gavolot e lukav i pravi prividni dobrini. na koj nacin? toj ima sposobnost da "pomogne" za nekoja rabota, megutoa toa e so zlonamerna pozadina, so cel da ne oddeli od nasiot zivotvorec - Bog. edinstvena cel na gavolot e da ne odvoi od Bog i da staneme negovi slugi, za da ne mozeme da vlezeme vo Carstvoto Nebesno. a koga sme bolni i imame problemi (no ne samo togas, tuku voopsto sekogas) nie treba da odime v crkva na liturgija da se pomolime, da davame milostinja, da im pomagame na slabite i nesreknite.... i Gospod ke ni ukaze pomos. no nie toa ne go pravime, tuku vednas trcame kaj gatacki i bajacki koi se direktno povrzani so gavolot koj e covekoubiec.toj vo mementot ke ni pomogne, no po izvesno vreme ke ni se vrati dupla nesreka i sto e najtragicno, ke si ja izgubime dusata. jas mnogu dobro go znam slucajot so baba vangja. imam dosta citano za nea, megutoa fakt e deka taa mok ne moze da dojde sama od sebe. onoj koj veli deka e od Boga e vo golema zabluda bidejki ne si ja poznava verata. znaci i ova e golema opasnost - gavolski dela se promoviraat pod Bozjo ime. i za kraj - nikade ne se spomnati dve bitni raboti od zivotot na baba vangja:
1. taa koga ostanuvala sama so svojata rodnina koja i pomagala, sekogas i velela deka okolu nea ima crni luge koi ne ja ostavaat na mira i sakaat da im sluzi.
2. taa ziveela vo centarot na mesto koe sto vo minatot bilo idolski zrtvenik i se prinesuvale COVECKI zrtvi na bogovite (demonite), a poznato e deka svetite otci velat tamu kaj sto ima mnogu proliena covecka krv, toa mesto e demonsko zbiraliste i nivno mesto na veselba.

p.s. dokolku te interesiraat prevoslavni tolkuvanja na vakvi raboti i raboti od oblasta na parapsihologijata, citaj gi knigite na serafim rouz (seraphim rose). ke ti se dopadnat (ova e sovet od edna nekogasna zabludena parapsihologistka, a sega po Bozjata milost - Pravoslavna vernicka)

Изменето од Maran Ata - 05.Септември.2008 во 01:43
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,453 секунди.