IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ШТО Е РЕЛИГИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ШТО Е РЕЛИГИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Прашање: Како ја разбирате религијата?
Одговор Гласови Статистика
3 [9,68%]
1 [3,23%]
1 [3,23%]
4 [12,90%]
4 [12,90%]
0 [0,00%]
18 [58,06%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2007 во 23:17

Ete Moira... biblija si nemas citano a mi raspravas sto e Qur'anot.

Zatoa ti vikam,pocituvajte barem edna (OD RETKITE) Isusova zapoved: "Izvadi ja BANDERATA od okoto svoe za da ja najdes RASKATA vo tugjoto.
 
 
Croatian Bible. Proverbs Chapter 13:1-25
 
Sirahova Kniga Moira.
 
 


Изменето од Miralem1 - 26.Јули.2007 во 23:33
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2007 во 23:21
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Ete Moira... biblija si nemas citano a mi raspravas sto e Qur'anot.


Zatoa ti vikam,pocituvajte barem edna (OD RETKITE) Isusova zapoved: "Izvadi ja BANDERATA od okoto svoe za da ja najdes RASKATA vo tugjoto.

 


 

Sirahova Kniga Moira.

 

<SPAN lang=EN-US style="FONT-SIZE: 10.5pt; FONT-FAMILY: Tahoma"><?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p></SPAN> 

BIBLIJATA SIGURNO JA IMAM PROCITANO, NO TI AKO VOOPSTO SI JA CITAL NAJVEROJATNO BANDERATA TI BILA VO OCI
I POVTORNO GI IZVITOPERUVAS RABOTITE I VADIS OD KONTEKST

Изменето од moira - 26.Јули.2007 во 23:22
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2007 во 23:32

Ne se luti Moira... sega treba da si srekna,sega znaes deka vo biblijata toa go pisuva,do sega ne si znaela sega znaes,kazi fala namesto da se litis sto ti kazav.

Eve ti go vo kontext:
 

Chapter 30

1 Tko ljubi sina svog, èesto ga bije šibom, da se na koncu u njemu obraduje. 2Tko valjano odgaja svog sina, imat æe od njega koristi i ponosit æe se njime meðu znancima svojim. 3Tko pouèi sina svoga, èini zavidnim neprijatelja svoga i raduje se pred prijateljima svojim. 4Pa i umre li otac, kao da i nije umro, jer ostavlja sina sebi slièna. 5Za svojeg se života radovao gledajuæi ga i na samrti se svojoj ne žalosti. 6Jer za neprijatelje ostavlja osvetnika, a prijateljima sina koji æe im znati milost uzvraæati. 7Tko miluje sina svoga, zavijat æe mu rane i na svaki æe mu se njegov jauk potresati srce. 8Neukroæen konj postaje æudljiv, a zapušten sin postaje tvrdoglav. 9Razmazi dijete svoje, pa æe te zaprepastiti; igraj se s njim, pa æe te u tugu zaviti. 10Ne smij se njim ako ne želiš plakati s njim i na koncu škrgutati zubima. 11Ne daj mu slobode u mladosti i ne praštaj mu pogrešaka njegovih. 12Savij mu šiju dok je mlad i nagnjeèi mu rebra dok je malen, da ti ne bude buntovan i neposlušan i ne ožalosti te duboko. 13Odgoji sina svojega i dotjeruj ga, da ti ne bi trpio zbog njegove drskosti. 14Bolji je siromah tijelom zdrav i èio nego bogataš bolesna tijela. 15Više valja zdravlje i snaga nego sve zlato svijeta i krepko tijelo više od golema posjeda. 16Nema blaga nad zdravljem tjelesnim niti sreæe nad sretnim srcem. 17Bolja je smrt nego gorak život i poèinak vjeèni nego trajna bolest. 18Dobre su jestvine pred ustima zatvorenim kao jelo žrtveno na grob položeno. 19Èemu žrtve idolu, kad ne može ni jesti niti pomirisati? Tako i onaj koga Gospod progoni: 20samo gleda i uzdiše, kao uškopljenik koji grli djevicu i uzdiše. 21Ne prepuštaj se žalosti i ne kinji se mraènim mislima. 22Veselje srca život je èovjeku, i radost mu produljuje dane životne. 23Prevari svoje brige i utješi srce svoje, otjeraj od sebe žalost: jer je žalost pogubila mnoge, od nje nema koristi nikomu. 24Zavist i srdžba skraæuju dane, i briga donosi starost prije vremena. 25Izdašnu srcu jelo je u slast: i koristi mu ono što pojede.

Eve ti link:
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.