IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Колекција Sounds FX
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Колекција Sounds FX

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Колекција Sounds FX
    Испратена: 29.Јуни.2007 во 09:37
Деновиве низ градов, барав некоја колекција со звучни ефекти, погодни за монтажа, и секаде каде сто прашав, бледо ме гледааConfused.
Имам некоја скромна колекција на звучни ефекти, ама некако ми се малку. Да не имате сретнато вакво нешто негде?
Мислам дека луѓево што работат по електронскиве медиуми би требало да имаат вакво нешто, но како да се дојде до тоа...
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2007 во 10:19
Alexandar, niz gradov tesko deka nekoj ke ti dade takva kolekcija osven ako ne ti e epten blizok. Znam lugje koi gi platile, i normalno ne gi davaat, a znam drugi koi gi simnale (ukrale), i tie se praat fraeri pa ne gi davaat. Demek ke im ja zemes rabotata.
Jas nemam, zaradi toa sto sum mrza za audio. Kumot moj e sound designer, i se sto imam za audio mu davam na nego. On mi vrakja wav, ja staam na timeline i picham Wink. Koga drugar mi pocnuvase, isto kako tebe barase po lugje i nikoj ne mu davase, na kraj najde nekoj tip u srbija koj mu snimi 300 DVD diskovi za neznam kolku pari (ne bese mnogu) i si zavrsi rabota. Sepak mnogu rabota zavrsuvame so nase snimanje na zvuci, deka ako ti treba zvuk na kokoski na primer, polesno e da otides do prva kukja so kokosarnik odkolku da baras 5-6 dena. Zemes dobar mikrofon i snimac i ke si snimis se sto ti treba. Poslednite reklami se pravime sami, duri i muzikata. Zadovolstvoto e garantirano. Poskapo e, posporo e, ama.......
Baraj po netov ima i besplatni. I taka mozes da zavrsis rabota.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2007 во 20:17

Ace, razbudi go Foley artist-ot vo tebe!

Big%20smile

=============================

Mislam ako se potrudesh online  mozhesh da
najdesh biblioteki so Sound FX.

Pozdrav


Igor


PS: Ako snimash Star Wars Fan movie,
      na TheForce.net imashe zvuci za download.
     
      Smile
 
       Ace, may the Force be with you!



Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 13:33
Најдов нешто, и почнав да си правам колекција, но некако тешко наоѓам нешто што ми се свиѓа, па морам да ги модифицирам.
Ќе побарам ова што спомна. Мислам дека такви ефектчиња баш би ми биле погодени.
Благодатам Игор и Владимир! Clap
Поздрав!


Изменето од Александар_А - 02.Јули.2007 во 13:34
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2007 во 01:49
Eee, mi tekna.

Eden kup sound FX mozhesh
da vadesh od video igrite.
I toa High Quality sounds.

Nekoj od igrite gi imaat zvucite
vo posebni folderi vekje vo wav/aif.
Nekoi gi imaat pakuvano vo *.PAK fajlovite.
Primer site FP Shooteri so Quake engine-ot od iD Software.

.........

Kako nauchiv da vadam od niv muzikata i soundovite?

Sakav od Quake 3 da izvadam soundtrackot i videata.
Op na forumi i doznav deka tie golemite PAK files
se u stvari ZIP datoteki.

Preimenuvash primer od RTCW.pak vo RTCW.zip
i otvoresh so nekoj deZip-er/RAR-er i najdesh
gi sound/music folderite.

Kopirash i ... you know the rest.

Mozhebi i direktno se otvarashe datotekata so zip.
Desen klik i "Open with..." WinRAR primer.


Taka gi imam izvadeno sountracite na
Q3 i Return to Castle Wolfenstein.

I od Far Cry imam sounds.
Ne pametam dali bea vekje izvadeni vo
folder koga se instalirashe ili otvarav nekoj fajl.


Epaa... sea vidi!
LOL

Pozdrav


Igor




Изменето од Igor-T - 03.Јули.2007 во 01:59
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2007 во 09:29
Уште прво што ми светна, пред да го дочитам постов беше Far Cry таму има баш звуци кои ми се допаѓаат, онака акциони.
Поздрав!
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2007 во 00:46
Edno vreme jas prodavav Sound Ideas Library, pa ako nesto ostanalo ke vi donesam (dokolku ne zaboravam).
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2007 во 09:05

Епа кажи кога тргнуваш да те потсетимеEmbarrassed.

Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2007 во 12:30

Заборавив да прашам, која е цената?

Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2007 во 15:17
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Заборавив да прашам, која е цената?



Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2007 во 15:39
Jasno i glasno kazano Big%20smile
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2007 во 16:12
LOLLOLLOL
Културно е да се преша, нели?Smile
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2007 во 19:50
Vo megjuvreme, downoadajte kolku vi dusha saka od ovde i napravete si svoja biblioteka. Koristete right click so "Download Link to Disk":

http://www.sounddogs.com/start.asp

Srekno!

Изменето од Zoran K - 10.Јули.2007 во 19:50
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2007 во 22:48
Zoran Tzar Wink

Изменето од D'Dalton - 10.Јули.2007 во 22:49
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.