IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - ДЕЖА ВУ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДЕЖА ВУ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака Обратен редослед
FosterThePeople Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FosterThePeople Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ДЕЖА ВУ
    Испратена: 15.Април.2012 во 18:09
Често пати ми се има случено дежа ву до сега.
I just wanna feel real love.
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2012 во 16:20
или сонот за Ерусалим , дали тоа е тоа ?!
Парапсихолозите и источните мистици овој веномен на ’веќе видено’ го објаснуваат на друг начин.
Според нив кога ќе дојдеме на тоа место каде треба да се случи дежа вуто(се разбира несвесно од нас) ние со нашиот дух заминуваме во друга космичка димензија.Ова  објаснува и тоа дека нашиот дух за дел од секундата може да помине низ многу космички димензии и на крај пак да се врати во нашето тело.
Друго објаснување за овој феномен е реинкарнацијата.Кога нешето тело доаѓа до местото на дежа вуто  ние несвесно одговараме на случката,т.е.нашиот дух за момент не потсетува на претходниот живот.
Ова се само мал дел од теориите на овој феномен.
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
After Dark Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 28
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај After Dark Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 14:01
Najinteresno e sto ima deja-vu situacii sto traat podolgo od edna sekunda, t.e nekolku sekundi i togas tocno znam sto ke se sluci sledno i sto ke kazam, i sepak go kazuvam toa...sto trebalo da go kazam! nareden pat ke probam da si prekutam ili da go smenam tekot na situacijata, bas da vidam dali sme sposobni za toa...
Se e relativno...
Кон врв
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 21:44
Originally posted by Schumacher Schumacher напиша:

Ова мене ми се има десено многу пати така што више почнувам да го разбирам тоа. Тоа ти е нешто како предвидување на мозокот кое не е многу јасно бидејки ипак е предвидување, подоцна во реалноста (после ден, недела, или неколку месеци) ви се разјанува случката и знаете што ќе биде следно во тој момент.



не мислам дека е предвидување, туку едноставно чувство како веќе да си го доживеал тоа што во моментот ти се случува, поточно, гледаш дека си во ситуација која како да се повторува до најситен детал, а знаеш дека претходно не си доживеал ништо такво...

мислам дека тоа има врска со соништата, со потсвеста... можеби тоа сме го сонувале (и заборавиле, како што е тоа случај со повеќето од соништата), па потоа го доживуваме на јаве.... тоа е моето скромно мислење
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 21:26
Originally posted by tiggy_sparrow tiggy_sparrow напиша:

Навистина чудна појава...Некогаш и се наежувам кога ми се случува...

Така, бевме на еден концерт со друштво, и наеднаш знам, едноставно знам, дека тој човек ќе ми пријде и ќе ме праша колку е часот...Се до последен детал, па дури и начинот на кој што ме погледна, се насмеа, помина со раката низ косата...Се тоа ми беше исто како да сум го видела...изненадување


Хммм..за ова немам коментар. На сите ни се случува нешто да знаеме однапред, ама ретко, науката за реинкарнацијата вели дека тоа си го доживеала во некој предходен живот, искрено не верувам во реинкарнација, бидејќи во тој предходен ''живот'' не може да биде истото место и димензија, а и времето...чудна работа,...
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 21:24
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Мене ме интересира која е научноста на Дежа Ву-то ? збунетост


Научноста на Дежа Ву е јазикот пред се, а потоа реинкарнацијата.
Навистина смешно.среќа
Позз!
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 14:55
Навистина чудна појава...Некогаш и се наежувам кога ми се случува...

Така, бевме на еден концерт со друштво, и наеднаш знам, едноставно знам, дека тој човек ќе ми пријде и ќе ме праша колку е часот...Се до последен детал, па дури и начинот на кој што ме погледна, се насмеа, помина со раката низ косата...Се тоа ми беше исто како да сум го видела...изненадување


Изменето од tiggy_sparrow - 09.Ноември.2009 во 14:55
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Schumacher Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schumacher Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2009 во 21:30
Ова мене ми се има десено многу пати така што више почнувам да го разбирам тоа. Тоа ти е нешто како предвидување на мозокот кое не е многу јасно бидејки ипак е предвидување, подоцна во реалноста (после ден, недела, или неколку месеци) ви се разјанува случката и знаете што ќе биде следно во тој момент.
Кон врв
Ena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 798
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2007 во 20:46
Originally posted by eva2marija eva2marija напиша:

Interesna Tema.
Na mene mi se ima isto slucuvano, strasno bese ednas: sedam vo eden Restorant - za prv pat, i se zagledav vo edna Slika (veke videna situacija) znaev sto e slednoto: doaga Kelnerot itn.

Imam dosta citano, za vakvi "pojavi" da gi narecam: nekoi pretpostavuvaat del od minatiot zivot (jas licno ne veruvam vo Reinkernacija), nekoi vikaat: Okoto e pobrzo od Mozokot- pa ne si uspeal/nemal vreme da ja realiziras situacijata...
Edno znam uste dolgo ke se prasuvame, i nema da doznaeme.





Можеби до некаде си во право, но мислам дека никој не може да ја објасни оваа појава...
Рај за очите,пекол за душата, а чистилиште за џебот сме ние жените ....хахахах....
Кон врв
eva2marija Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eva2marija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 22:47
Interesna Tema.
Na mene mi se ima isto slucuvano, strasno bese ednas: sedam vo eden Restorant - za prv pat, i se zagledav vo edna Slika (veke videna situacija) znaev sto e slednoto: doaga Kelnerot itn.

Imam dosta citano, za vakvi "pojavi" da gi narecam: nekoi pretpostavuvaat del od minatiot zivot (jas licno ne veruvam vo Reinkernacija), nekoi vikaat: Okoto e pobrzo od Mozokot- pa ne si uspeal/nemal vreme da ja realiziras situacijata...
Edno znam uste dolgo ke se prasuvame, i nema da doznaeme.


Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 17:20
Мене ме интересира која е научноста на Дежа Ву-то ? збунетост
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
biser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 85
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 14:56
Ми се има случено еднаш на семафор пред Црвен Крст во кола. Навистина чудно чувство, како истите луѓе да биле на истото место, како фотографија која веќе сум ја видел претходно. Немам објаснување. Веројатно некое срање у мозак!
Кон врв
Drlja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Drlja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2007 во 19:14
Ne se sekirajte, Deza vu e samo greska vo matricataкул
Кон врв
nemo84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Young Modern

Регистриран: 24.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 500
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nemo84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2007 во 18:34
Originally posted by Ghost Ghost напиша:

ДЕЖА ВУ
 Повеќето од нас кога во одреден дел од времето ќе се најдат на некое место мислат дека некогаш биле таму.Тоа искуство се нарекува дежа ву(веќе видено).
Можеби не сме биле на тоа место но во тој момент кој трае дел од секундата наеднаш во нашата глава се создава мисла(идеја) дека некогаш сме го виделе тоа.
Лекарите и психолозите различно го објаснуваат овој феномен.
Дежа ву треба да го гледаме од друга перспектива за разлика од некоја случка која била во минатото и ние несвесно сме ја запаметиле.
Според ова дежа вуто е несвесна реакција на нашиот мозок или потсвест,и не мора да значи дека дежа вуто се остварува само на некои познати места.
Неколку примери:
На пример возиме со кола во некоја држава во која не сме биле и застануваме на бензинска пумпа да наполниме бензин.Кога излегуваме од колата наеднаш добиваме чуство дека некогаш сме биле таму порано.Тоа се случува многу брзо и од кога  ќе се случи на нас ни е чудно како е можно тоа.
Парапсихолозите и источните мистици овој веномен на ’веќе видено’ го објаснуваат на друг начин.
Според нив кога ќе дојдеме на тоа место каде треба да се случи дежа вуто(се разбира несвесно од нас) ние со нашиот дух заминуваме во друга космичка димензија.Ова  објаснува и тоа дека нашиот дух за дел од секундата може да помине низ многу космички димензии и на крај пак да се врати во нашето тело.
Друго објаснување за овој феномен е реинкарнацијата.Кога нешето тело доаѓа до местото на дежа вуто  ние несвесно одговараме на случката,т.е.нашиот дух за момент не потсетува на претходниот живот.

Ова се само мал дел од теориите на овој феномен.


Ова се логичните објаснувања на парапихолозите и источните митици?
Во секој случај ова ми се има случено многу пати како и на сите, никако не можам да објаснам зошто и кога првпат одам некаде добивам чуство дека истото што го правам во моментот на истото место како да сум го правел поранозбунетост.
Ако некој знае нешто подетално за ова нека пише. Би било убаво да дознаеме што е можно повеќе за оваа необјаснива проблематика.намигнување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,314 секунди.