IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Патување низ времето
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Патување низ времето

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 16>
Автор
Порака
GORGIIV Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 07.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GORGIIV Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 23:00
Originally posted by Psych Psych напиша:

Eve kako eden naucnik objasnal deka patuvanje niz vremeto e vozmozno...Brzinata na slvetlinata patuva so 300.000 km/s. Nasata najbliska galaksija, Andromeda, e oddalecena okolu 2 miloini svetlosni godini... Dokolku od tamu ja nabljudubame zemjata vo ovoj moment, ke ja vidime koga taa bila samo vzestena masa, zatoa sto densenata svetlina ke stigne tamu po 2 mil sv godini. Dokolku uspeeme da se "tansportitrame" vo ovoj moment na Andromeda ke gi gledame planetite kakvi sto bile pred okolu 100 miliijardi godini... - samo ke ni treba nesto enormno pobrzo od mlazen pogon... - dokolku se napravi letalo koe bi patuvalo mnogu pobrzo od brzinata na svetlinata togas patuvanjeto niz vremeto bi bilo vozmozno голема%20насмевка


Не знам дали такво летало би можело да се направи,ами претпоставка да ние сме суштества склоп на голем број на информации,ако би можеле да сите ги регистрираме во даден момент,и ги испратиме во просторот и времето на некое место со брзина на светлината каде тие би можеле
да се регистрираат и да креираат човек во тој простор и време,Машина за разложување,а во друг простор и време системи за синтеза.???????????    
Кон врв
Psych Кликни и види ги опциите
MAXarena админи
MAXarena админи
Лик (аватар)
Max Arena Admin

Регистриран: 26.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 103
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Psych Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 01:32
hmmm ne mi e bash jasen odgovorot ama da znaes...sekogas koga go gledas sonceto, go gledas onakvo kakvo sto bilo pred 8 min, zatoa sto tolku vreme i treba na svetlinata da stigne do zemjata...

jas toa ti go zboruvam, a za razlozuvanje i sintezi vrska neam!


Изменето од Psych - 13.Јануари.2008 во 01:33
1f y0u c4n r34d th1s u r34lly n33d t0 g3t l41d
Кон врв
Puma* Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Yugoslavia
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Puma* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 02:31
O poz Psych vidim i ovde te ima preso si malo na nauku :):):) poz Puma*
Кон врв
Psych Кликни и види ги опциите
MAXarena админи
MAXarena админи
Лик (аватар)
Max Arena Admin

Регистриран: 26.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 103
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Psych Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2008 во 13:00
LOL puma, pa sto baras ti ovde, mrs na max arena плазење
1f y0u c4n r34d th1s u r34lly n33d t0 g3t l41d
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 20:42
People like us, who believe in physics, know that distinction between past, present and future is only a stubbornly persistent illusion. - Albert Einstein

Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2008 во 20:16
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ајнштај не докажал никакво патување низ вермето.
Времето тече по една непроменлива насока: Од минатото, низ сегашнсота, кон иднината.
Релативноста на времето се однесува на брзината на неговото течење. Имено, она што Ајнштајн (и неговите предхонции) докажаа е дека времето тече со различна брзина во различни инерцијални системи.

Точно така.Времето , на начин како што ние го перцепираме, само тече со различна брзина во различни инерцијални системи. Тоа нема баш врска со враќање во времето, што би подразбирало практично паралелни светови.
Враќање во времето е само научна фантастика, точно таква каква што ја прикажуваат во научнофантастичните филмови.

Парадоксот на близнаците сеуште не е експериментално потврден и истиот има теоретски проблем со основните постулати на теоријата на релативитетот.

Е, ова баш и не е точно!
Парадоксот на близнаците, во буквална смисла, навистина не е докажан, но многу слични експерименти(два часовници-еден во авион еден на земјата) има како доказ, а и многу други посредни или директни.
А тоа дека има проблем со основните постулати на теоријата на релативност, тотално не е точно.
Не!
Парадоксот ПРОИЗЛЕГУВА од основните постулати на СПЕЦИЈАЛНАТА ТЕОРИЈА на релативност!!!!



Изменето од којсумјас - 28.Март.2008 во 20:20
Кон врв
ntg2003 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 483
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ntg2003 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2008 во 21:15
Originally posted by anakin anakin напиша:

neznam za toa

 no znam za obratno vreme

zamisli se dvizis kon nekoja planeta so golema brzina mnogu pogolema od signalot sto go prakjas kon neja

i si brois 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 vo mikrofonce kon planetata

si stignal na planetata i sakas da se slusnes oti signalot tek kje dojde

kje se iznenadis koga kje slusnes tvojot glas
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1





Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2008 во 21:30


Како не сум ја видел дискусијава порано!

Па да, не докажал Ајнштајн, туку Гедел!
И кога Гедел му "објаснил" на Ајнштајн дека неговите сопствени равенки дозволуваат патување низ времето, Ајнштајн се фатил за глава и рекол: "Не можам да поверувам дека можам да си пратам телеграма во минатото!"   



ВОЗМОЖНО Е ! ! !





Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2008 во 14:58
Овде не би се согласил баш дека е возможно патување низ времето, без разлика што математиката можеби ни дава право на таков заклучок!!!!!!!


Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2008 во 16:17


Возможно е (теоретски сигурно), а практично - се уште немаме доволно развиена технологија за да го изведеме! Ама, како и да е, тоа не е на начин како што си го замислуваат повеќето!






Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2008 во 18:34
Многу работи што денес ни изгледаат невозможни,(степенот на науката и техниката не го дозволуваат тоа)биле предмет на размислување на теоретичарите и писателите. На темава не сум компетентен да зборувам, само ќе ве потсетам дека човекот сеуште нема конструирано подморница од типот на НАУТИЛУС (на Жил Верн ),која ќе може да ја користи енергијата од просторот.Во времето на писателот подморници немало.За „ Времеплов “ од Херберт Џорџ Велс мислам дека не треба да ве потсетувам, но ви препорачувам една книга чиј автор го заборавив,а во која имате и за црните дупки; и за патувањето во минатото;опис на тлото на месечината;средба со вонземјани...многу елементи од книгата подоцна се користени во научно-фантастични филмови, а Американците својот Аполо го конструираа според описот во делото „ Авантура на месечината“.Книгата, доколку добро ме држи сеќавањето, на македонски е преведена педесет и ...
Можеби некој од вас ја прочитал, но ја препорачувам на љубителите на научна фантастика.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 21:18
Originally posted by lpartik lpartik напиша:


......................
Можеби некој од вас ја прочитал, но ја препорачувам на љубителите на научна фантастика.

Vo pravo si, kniga so takva sodrzina bez razlika koj ja napisal e odlicna kniga za ljubitelite na naucna fantastika!!!!

Изменето од којсумјас - 12.Април.2008 во 21:19
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 22:55
da ne ja ima nekoj taa kniga?
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
zdravevm Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zdravevm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 21:13
eee pro4itajte za philadelphia project ..mnogu raboti ke vi stanat jasni...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.