IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Астрономија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Астрономија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
Автор
Порака Обратен редослед
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2009 во 15:52
Мислам дека ќе заврши работа и околината на изворот Рашче, кој е на 15-16 km од Скопје. Посебно ако можеш да се искачиш (барем до средината) на ридот Жеден. Таму бев (за време на конфликтот 2001) и навистина многу е подобро во однос на урбаната средина на Скопје, каде поради светлината (light pollution) неможеш да забележиш ниту ѕвезди со магнитуда 3 , а да не спомнувам за помалку сјајните, а овде се гледаа ѕвезди со магнитуда 5.
Исто така, можеш да отидеш до Катланово (на пр. во насока кон Ѓуриште) И таму е релативно добро. Иако не е баш идеален погледот како од некое високо и оддалечено планинско место, каде нема некое поголемо населено место, сепак е многу, многу подобро од Скопје!
Ако сакаш други места, малку подалеку од Скопје, веќе е друга работа. Такви ги има многу, ама ти треба превоз, опрема ... На пример, можеш да отидеш на веќе спомнатото Ѓуриште, кое е на околу 800-850 m н.в. и не е многу далеку од Скопје, а е оддалечено од населени места (најблиску е Свети Николе околу 10-12 km) Од таму дури и јас со овие моиве (ќоравиглупчо) очи можам да видам 5-та, 6-та магнитуда. Дури и галаксијата Андромеда ја забележувам како многу слаба бела дамка. Се разбира зборувам за „голо око“!
А имаш ли телескоп и кој?
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2009 во 10:41
daj kazete nekoi prakticni raboti vo vrska so astronomijata, ne copy paste od wikipedia, dovolno e link samo da postavite ... pa da cita koj saka...

eve prasanje od mene, kaj ima okolu skopje dovolno temno mesto za nabljuduvanje?

pred nekoja nedela imase meteorski dozd, nikoj niso ne napisa deka ke odi da nabljuduva.
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2009 во 16:04
Ne trebese da ja banirate Vazna, so nea bar imase nekoja razdvizhenost niz podforumov среќа
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2009 во 15:18
Originally posted by zagor zagor напиша:

Originally posted by Sunny Sunny напиша:

Еј има од Охрид на форумов? Ај си напрајме едно астрономско друштвенце кај нас? голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
 
 
газење%20од%20смеење...vo golema prednost ke bidete,za razlika od drugite vo RM...mozete na dnoto na ezeroto da postavite teleskop i taka...da gi posmatrate zvezdite od SITE galaksii..!duri moze i vselenski BROD  od istata luka da ispratite vo .....


голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2009 во 13:37
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

Еј има од Охрид на форумов? Ај си напрајме едно астрономско друштвенце кај нас? голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
 
 
газење%20од%20смеење...vo golema prednost ke bidete,za razlika od drugite vo RM...mozete na dnoto na ezeroto da postavite teleskop i taka...da gi posmatrate zvezdite od SITE galaksii..!duri moze i vselenski BROD  od istata luka da ispratite vo .....
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2009 во 13:29
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

Шо убо си праша и сам си кажа голема%20насмевка

Ќути ма!    Белким некого ќе го навлечам на темава!голема%20насмевкасвиркање

Originally posted by Sunny Sunny напиша:

... Ај јас да прашам нешто... Дали знаете од што зависат годишните времиња т.е. поради што настануваат? плазење
Ај да ве видам голема%20насмевка

Да кажам или да те оставам ти да си кажеш, па јас да ти се смејам! смеењеголемо%20гушкање
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2009 во 18:36
Еј има од Охрид на форумов? Ај си напрајме едно астрономско друштвенце кај нас? голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2009 во 18:31
Шо убо си праша и сам си кажа голема%20насмевка

И кажи дека последните две со едно име се викаат ПРЕЦЕСИЈА плазење

Ај јас да прашам нешто... Дали знаете од што зависат годишните времиња т.е. поради што настануваат? плазење

Ај да ве видам голема%20насмевка
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2009 во 18:23
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


... може да се дискутира за движењата на Земјата на пример (еве, дали знаеш колку движења прави Земјата) ... и такви некои работи!


Moze jas da kazam? голема%20насмевка


Ќути ма ти, немој да поткажуваш!    
      смеење

Дали сте знаеле дека Земјата прави неколку движења. Овде ќе наведам неколку (кои јас ги знамголема%20насмевка) :

ротација – вртење на Земјата околу сопствената оска 24 h
револуција – годишно движење на Земјата околу Сонцето 1 година
нутација – брановидно движење на земјината оска 18,6 години
луни-соларна прецесија – конусовидно движење на оската на Земјата 26.000 години под влијание на месечевото и сончевото гравитациско привлекување
планетарна прецесија - привлекување од планетите ккое влијае на „клацкање“ на земјината орбита „горе-долу“

Еве, за почеток од мене толку, а Сани намигнување некој друг нека продолжи ...
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2009 во 01:37
Ili aj da si zborime za astronomijata i religijata голема%20насмевка
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2009 во 01:32
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


... може да се дискутира за движењата на Земјата на пример (еве, дали знаеш колку движења прави Земјата) ... и такви некои работи!


Moze jas da kazam? голема%20насмевка
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2009 во 11:19
Важна, зошто си таква? Зошто не прифаќаш критика? Па навистина имаше иста таква тема. Што е важно дали ти си ја отворила темата или некој друг? (Дали сакаш со тоа да се правиш важна?намигнувањеплазење)
Исто и за пастирањето на текстовите. Во ред е да се пастира некој текст, но да е по краток и по можност да се остави простор за дискусија по истиот.
Зарем мора на тој начин да се возвраќа? Штодека Сани не е модератор. Секоја добронамерна критика е добредојдена, без оглед дали е од модератор или член. А ова од Сани беше токму тоа!големо%20гушкање
Затоа, наместо да се препирате(ме) ајде да зборуваме за астрономијата.
Еве, како прво, дали на пример ти имаш телескоп, дали набљудуваш некои небесни објекти, дали си нашла некои од нив (на пример Орионовата маглина, галаксијата Андромеда ...), потоа може да се дискутира за движењата на Земјата на пример (еве, дали знаеш колку движења прави Земјата) ... и такви некои работи!

Р.Ѕ. Мислам дека ќе ја прифатиш оваа моја доборонамерна забелешка!големо%20гушкање
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2009 во 16:35
Originally posted by ВАЖНА ВАЖНА напиша:

кубење%20косаЌе престанеш ли веќе со твоите ,,умни мисли,,? охКолку што знам не си модератор и не се мешај во нивната работа! Престани! И во темата на Дарко и во мојата(што беше)...твоја ли работа е да кажуваш која тема е дупла и твоја ли работа е да кажуваш да не пишуваме километарски постови копи паст?!губитник



газење%20од%20смеење Koj mi kazuva za moderatoski raboti... pa za nivno mesanje... ох

I ne stanuva za umni misli ili neumni, rabotata e vo toa sto ova e forum, i nekako normalno e da se vodi diskusija okolu nekoja tema, a ne da se nafrlaat podatoci od wiki i ne samo sto se nafrlani tuku, gledas li kakvi kilometarski postovi si pastirala na istorija, i daj zar stvarno veruvas deka nekoj gi procita do kraj изненадување
I za kraj ne se plasi za moite umni misli, imam pravo da si kazam sto mislam i zasto taka, a ako nekoj od moderatorite misli deka mojot post ne e na mesto slobodno neka go trgne i taka dosega nikagas se nemam pozaleno zasto nekoj post ne mi go istavile i kaj mi gi snemuva, a so ogled na toa sto do sega nitu eden moderator ne se pozalil na mene ni javno ni preku lp mislam deka seuste nemam zabegano od kolosekot, so ne sum sigurna za drugite ... голема%20насмевка


Pozdrav i imaj ubav den големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање


p.s. i te molam nemoj da mislis deka poradi mene ti ja izbrisale temata, mamamd koga togas ke zabelezese deka taa tema e dupla i bez moe ukazuvanje, bidi sigurna vo toa намигнување
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2009 во 13:49
...ako ne e nejzina ,moja e!лутина
ajt u politika,ostavi gi zvezdite neka si lutaat...плазење
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.