IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - 3 ДЕНА И 3 НОЌИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

3 ДЕНА И 3 НОЌИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: 3 ДЕНА И 3 НОЌИ
    Испратена: 22.Јуни.2007 во 17:00
Tri dana i tri noći ostade Jona u ribljoj utrobi.
Jona 2,1

Isus: "Doista, kao što Jona bijaše u utrobi kitovoj tri dana i tri noći, tako će i Sin Čovječji biti u srcu zemlje tri dana i tri noći.
 
28 " Po suboti, u osvit prvoga dana u tjednu, dođe Marija Magdalena i druga Marija pogledati grob. Nije ovdje! Uskrsnu kako reče. "
 
Isus na Krstot umrel vo petok navecer a vo nedela grobot go nasle prazen.
Prasanje za osnovna skola.Kolku dena i noki Isus bil vo grobot ?
Mali Gjokica: Petok,Sabota i Nedela = 3 dena; Petok nok,Sabota nok = 2 noki.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 17:06

Евреите не го датирале времето како што ти го датираш по денешни критериуми.

Библијата е историски документ и мора да се гледа и историската позадина на истата, за да немаш такви лапсузи како она со "3 часот" кога ИСус го распнале LOL
Не верувам дека некој има трпение да ти обајснува вакви елементарни работи, особено не некој кој ги знае твоите мотиви.
 
И до кога за секое "прашање" ќе отвараш нова тема? Smile
Имаш своја тема "falsifikati" или отвори си нова тема "прашањата на миралем" или "Миралем Шоу" или "Миралем прашува, но не одговара" LOL и таму организирај си ги своите "прашања", а не да се расфрлаш по сите теми.
Поздрав!


Изменето од EvAngelos - 22.Јуни.2007 во 17:07
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 17:33
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Евреите не го датирале времето како што ти го датираш по денешни критериуми.

Библијата е историски документ и мора да се гледа и историската позадина на истата, за да немаш такви лапсузи како она со "3 часот" кога ИСус го распнале LOL
Не верувам дека некој има трпение да ти обајснува вакви елементарни работи, особено не некој кој ги знае твоите мотиви.
 
 
Da ti progledam kroz prsti deka  denovite se racunale iako se zapocnati tek navecer ili nautro,,, no vo racunicata nemame NIKAKO poveke od DVE NOKI. (ustvari imame edna vecer (petok) eden cel den (sabota) i dve celi noki)  Istorijata ti treba da ja naucis malku podobro. Kade se Tri dena i Tri noki ? Ajde preracunaj ni ti.
 
*Ako zenite dosle Po suboti, u osvit prvoga dana u tjednu  Toa po Evreite znaci deka dosle posle Sabotata.
 
-u osvit dana te. navecer,zatoa sto po Evreite denot zapocnuva navecer i trae do pocetokot na vecerta,24 sati pokasno. Po togasnoto evrejsko racunanje denot zapocnuva so pagjanjeto na nokta,pola den e utro a drugata polovina na denot e vreme na dnevna svetlost.
Denes "denot" zapocnuva vo 00 casot na polnok,sto e proizvolen odgovor.
Na Evreite "osvit dana" im e ustvari koga denot zapocnuva a toa e na zalezot na sonceto (da se setime deka prvo bila temnica pa Bog go sozdal svetloto)
Neizbezen zaklucok e deka zenite cekale da pomine blagdan Sabota (Sabat) za da go posetat grobot.Sabotata pominala popladne sledniot den te. pred pocetokot na nedela koj e prv den vo nedelata koj zapocnuva so zalezot na sonceto.
E sega,ako zenite stignale koga se smracilo,ili veke bilo mrak,a grobvot veke bil prazen,togas mora da zaklucime nesto sto na Hristijanite koj goslavet nedela kako den na Isusovoto voskresnuvanje nema da im se dopadne. Isus voopsto ne voskresnal/ne izlegol od grobot vo nedela tuku vo sabota. Subotari: Nedelari  1:0
 
*Simbolikata "prestoj tri dena i tri noki vo mrak i konecna pobeda" ustvari e prevzedeno od drevnite mitov,koi na simbolicen nacin pokusavale da go pretumacat misterioznoto vreme na mirovanjeto na sonceto te. koga taa zvezda nakon tri dena na miruvanje (22, 23. i 24. prosinac)
 
Ako podobro ja znaes Istorijata,objasnini podobro.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 17:37

I da...za raspnuvanjeto. Nie naogjame zabeleski,greski,ako ne sme vo pravo (a mozebi i ne sme) ti treba ubavo da ni objasnis ako postoi objasnuvanje.So potsmevot samo kazuvas kolku ti e maka i dokazuvas deka odgovor ne postoi.

 
Za prasanjeto.Sto si zapnal da ti kazam kade isus rekol "jas sum prorok" mi najde li ti citat kade rekol "jas sum bog" ? Ova mozes da go povtoruvas tokmu togas koga ke mi stavis bibliski citati kade isus rekol "jas sum bog" i da mi reces ete miralem,daj mi sega ti citat kade rekol "jas sum prorok" a se' dodeka nema da go najdes toj citat,nemas ni lice da go baras ni onoj drugiot,samo tolku razbiras....
I da ne ja mesame temata... taka ke mi pojde i ovaa. Ke velite posle deka ste dale odgovor a toj nikade ne e.
Znaci da se drzime do temava.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 17:57

Ма која тема бе, не си ласкај дека сега сите ќе се преселиме на оваа тема. Ти реков, не можеш за секое твое прашање да отвараш нова тема и да бараш сите да ти го играме орото. Биди малце колегијален и денмократски настроен.

Отвори си тема "Миралем Шоу" или "Миралем прашува, но не одговара" и таму кој сака да ти го игра орото нека дојде, а ти седни си на водителската вотеља таму и замислувај си дека си водител.
 
Да знаеше како се датирале деновите во тогашен Израел немаше да трескаш изјави од типот "Христос бил распнат во 3 часот", тоа е доволно за нас христијаните да видиме колку си упатен. Подобро ќути си трај си, можеби некој ќе ти поверува дека некогаш си бил "христијанин".
 
А што се однесува до моето прво поставено прашање до тебе, фала за исцрпниот одговор и смешниот обид да избегаш од истото LOL
Па ти беше бе Мирко тој што го постави тој квази-услов врз Христос со цел да докажеш дека Христос не бил Бог и покрај моите 40 непосредни библиски аргументи од кои јасно следува дека Христос е Бог!
ти беше тој што замижа на сите аргументи и го постави тој "услов", ајде најди ми стих каде дословно Христос вели "Јас Сум Бог", а кога те условив со истиот тој услов, ти веќе 2-3 месеци мака мачиш и не можеш да најдеш одоговор Embarrassed
Јас ти отворим и цела тема со мои аргументи зошто Исус не рекол Јас Сум Бог, а што ми наведе ти како аргумент зошто Исус не рекол Јас Сум Пророк или Јас Сум Човек? Shocked Апсолутен молк!
Затоа не туку ми отварај нови теми-пародии туку назад на темата фалсификати и зафрчи ракавите да најдеш стих во Библијата каде Исус вели Јас Сум Пророк, еден обичен пророк како и сите предходни, а ако не најдеш, барем наведи некои аргументи зошто Исус не го рекол тоа.
Фер е нели?
Не многу прашања ти беше одговорено и од мене и од други. Па фер и демократски е и ти да одговориш бар на едно прашање Embarrassed
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 18:00

I posle ke mi velite "odgovoreno ti e"

Uci EvAngelos... koga ke naucis malku,togas toj nick stavi go.Za sega ne ti dolikuva.
Tolku od mene vo ovaa tema
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
ZakHay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZakHay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 21:20
Mirallem zosto tolku go pobivas znaenjeto na Evangelosot?Koga nikoj islamski sledbenik ne e ucen da go negira i da mu zaviduva na onoj sto ima golemo znaenje vo nego ?
Nadam se ces shvatiti!
Vozdra!
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 21:22
Originally posted by ZakHay ZakHay напиша:

Mirallem zosto tolku go pobivas znaenjeto na Evangelosot?Koga nikoj islamski sledbenik ne e ucen da go negira i da mu zaviduva na onoj sto ima golemo znaenje vo nego ?
Nadam se ces shvatiti!
Vozdra!
Se trudis i Bosanski da ni zboruvas... pa da ti e alal.
Nadam se SHVATIT CES  da sam skontao da si ti ustvari EvAngelos.
NISKO DRUGAR NISKO.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 21:31
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Se trudis i Bosanski da ni zboruvas... pa da ti e alal.
Nadam se SHVATIT CES  da sam skontao da si ti ustvari EvAngelos.
NISKO DRUGAR NISKO.

не е..има тука евиденција се води Wink модератор шериф е на должност Wink
Кон врв
ZakHay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZakHay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 21:32
ne be toa  e samo Zamka  ili pak ne...
Razumes pecatna grijeska...
Lapsus Linguae
Ili pa koa Rambo se Bori so Mujahedinite protiv Rusite i sto mislis kako toj pobedi sam protiv site a??...(A jas ja bev za Rusite).Ama rambo si e Rambo Bolan!!!

Кон врв
ZakHay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZakHay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 21:34
Vidis i Acelera Znae!!!
ehehe joj!!!Ej bratu bratu Golem E ZBOROT zasto toj bese na poceetokot!!!A muhammad toj e recisi na Krajot! Eh kolku sme silni a sepak obicni!
NEli?



Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2007 во 00:25
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

I posle ke mi velite "odgovoreno ti e"

Uci EvAngelos... koga ke naucis malku,togas toj nick stavi go.Za sega ne ti dolikuva.
Tolku od mene vo ovaa tema
 
Иако не заслужуваш одговор, бидејќи ти е одговорено на неколку (десетици) прашања, а ти никако да одговориш ни на првото прашање поставено од мене, сепак, по законот на милоста, ќе бидам нефер и овој пат и ќе ти одговорам и на ова прашање, за да немаш изговор на судниот ден дека си бил принуден да веруваш во некој си војсковоџа мухамед затоа што Библијата била "полна со контрадикции".
 
"Зашто, како што Јона беше во утробата на големата риба три дни и три ноќи, така и Синот Човеков ќе биде во срцето на земјата три дни и три ноќи." Матеј 12:40
 
1 Ден - Петок
1 Ноќ - Петок (Вонредна ноќ заради Христовата смрт, од 12pm до 15pm по денешно сметање на времето)
"А беше околу шестиот час, кога настана темнина по целата земја, до деветиот час" Лука 23:44 Star
 
2 Ден - Сабота
2 Ноќ - Петок спрема Сабота
 
3 Ден - Недела
3 Ноќ - Сабота спрема Недела
 
Вкупно: три дни и три ноќи.
 
Мирко, темава под ракав и рикверц дома на учење.
Толку и од мене на оваа тема.
Поздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2007 во 00:29
Мирко халуцинира... LOLLOLLOLLOL

Веројатно и во своите кошмари му се појавува Евангелос.... LOLLOLLOLLOLLOL
Кон врв
ZakHay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZakHay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2007 во 12:31
Ej mora da mu e najlosiot Kosmar....Gjoa Fredi the Kruger od ulicata na Brestovite od Dzenemot!Mu vleguva tamu kaj sto spie!NE go ostavaaa ej prosto ne mu dava da diseBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smile!Eh Zosto?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.