IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - 3 ДЕНА И 3 НОЌИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

3 ДЕНА И 3 НОЌИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2007 во 15:06
Мирко, имаш недоволни познавање и од математиката и од Библијата (најблаго кажано).
Затоа не дигај џева многу, затоа што мислам дека никој повеќе не се предизвикува на твоите прашања.
Ни копи-пејстираше безброј прашања, многу од нив ти беа кристално одговорени, а ти НЕ УСПЕА да ми одговориш ни на ЕДИНСТВЕНОТО ПРАШАЊЕ постгавено до тебе.
Сто пати ти кажав дека тоа не е фер и дека нашата игра не продолжуива додека и ти не почнеш да одговараш на прашања, да те потсетам треба да одговориш на 4 прашања за да ме стигнеш Wink Ама искрено не верувам дека ќе мрднеш од првото.

И горната твоја "контрадикција" си има многу убав одговор и објаснување, но за жал нема да ја дознаеш додека не ме стигнеш во бројот на одговорени прашања
LOL

Иако ги правиш лоши модераторите, погледни само колкава милост покажуиваат кон тебе што ти дозволуваат да ги копираш твоите постови-лепенки од тема на тема и да ги расипуваш сите теми.

Еве ти го неодговореното прашање...среќно! Wink

Предизвик!!!

А сега сакам и ти (Miralem, ако читаш) да ми наведеш неколку претпоставки, зошто ако Исус бил само еден обичен Пророк, како и сите пред Него, не дал таква јасна изјава и одма да ги сопрел гласините што кружеле скоро секаде каде што Исус поминувал и правел чуда и благовремено да спорел едно "големо богохулство" на христијаните подоцна.

Зошто не рекол: "Јас Сум Пророк, само еден обичен пророк како и сите останати."
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2007 во 15:09
Се додека модераторрите му дозволуваат на Мирко да го повторува неговото прашање, јас ќе го повторувам и одговорот, бидејќи тоа е намената на одговорот, да одговори на прашањето. Wink

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

"Зашто, како што Јона беше во утробата на големата риба три дни и три ноќи, така и Синот Човеков ќе биде во срцето на земјата три дни и три ноќи." Матеј 12:40
 
1 Ден - Петок
1 Ноќ - Петок (Вонредна ноќ заради Христовата смрт, од 12pm до 15pm по денешно сметање на времето)
"А беше околу шестиот час, кога настана темнина по целата земја, до деветиот час" Лука 23:44 Star
 
2 Ден - Сабота
2 Ноќ - Петок спрема Сабота
 
3 Ден - Недела
3 Ноќ - Сабота спрема Недела
 
Вкупно: три дни и три ноќи.
 
 
Wink
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2007 во 16:33

da ama odgovorot ti e sosema providen.

Da ne recam zalosen,Jaden.... bas zatoa i go povtoruvam prasanjeto za da go povtoris "odgovorot" edinstven.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2007 во 16:40
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ма која тема бе, не си ласкај дека сега сите ќе се преселиме на оваа тема. Ти реков, не можеш за секое твое прашање да отвараш нова тема и да бараш сите да ти го играме орото. Биди малце колегијален и денмократски настроен.


Отвори си тема "Миралем Шоу" или "Миралем прашува, но не одговара" и таму кој сака да ти го игра орото нека дојде, а ти седни си на водителската вотеља таму и замислувај си дека си водител.

 

Да знаеше како се датирале деновите во тогашен Израел немаше да трескаш изјави од типот "Христос бил распнат во 3 часот", тоа е доволно за нас христијаните да видиме колку си упатен. Подобро ќути си трај си, можеби некој ќе ти поверува дека некогаш си бил "христијанин".

 
А што се однесува до моето прво поставено прашање до тебе, фала за исцрпниот одговор и смешниот обид да избегаш од истото LOL

Па ти беше бе Мирко тој што го постави тој квази-услов врз Христос со цел да докажеш дека Христос не бил Бог и покрај моите 40 непосредни библиски аргументи од кои јасно следува дека Христос е Бог!

ти беше тој што замижа на сите аргументи и го постави тој "услов", ајде најди ми стих каде дословно Христос вели "Јас Сум Бог", а кога те условив со истиот тој услов, ти веќе 2-3 месеци мака мачиш и не можеш да најдеш одоговор Embarrassed

Јас ти отворим и цела тема со мои аргументи зошто Исус не рекол Јас Сум Бог, а што ми наведе ти како аргумент зошто Исус не рекол Јас Сум Пророк или Јас Сум Човек? Shocked Апсолутен молк!

Затоа не туку ми отварај нови теми-пародии туку назад на темата фалсификати и зафрчи ракавите да најдеш стих во Библијата каде Исус вели Јас Сум Пророк, еден обичен пророк како и сите предходни, а ако не најдеш, барем наведи некои аргументи зошто Исус не го рекол тоа.

Фер е нели?

Не многу прашања ти беше одговорено и од мене и од други. Па фер и демократски е и ти да одговориш бар на едно прашање Embarrassed

 

Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2007 во 19:40
Originally posted by moira moira напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ма која тема бе, не си ласкај дека сега сите ќе се преселиме на оваа тема. Ти реков, не можеш за секое твое прашање да отвараш нова тема и да бараш сите да ти го играме орото. Биди малце колегијален и денмократски настроен.


Отвори си тема "Миралем Шоу" или "Миралем прашува, но не одговара" и таму кој сака да ти го игра орото нека дојде, а ти седни си на водителската вотеља таму и замислувај си дека си водител.

 

Да знаеше како се датирале деновите во тогашен Израел немаше да трескаш изјави од типот "Христос бил распнат во 3 часот", тоа е доволно за нас христијаните да видиме колку си упатен. Подобро ќути си трај си, можеби некој ќе ти поверува дека некогаш си бил "христијанин".

 
А што се однесува до моето прво поставено прашање до тебе, фала за исцрпниот одговор и смешниот обид да избегаш од истото LOL

Па ти беше бе Мирко тој што го постави тој квази-услов врз Христос со цел да докажеш дека Христос не бил Бог и покрај моите 40 непосредни библиски аргументи од кои јасно следува дека Христос е Бог!

ти беше тој што замижа на сите аргументи и го постави тој "услов", ајде најди ми стих каде дословно Христос вели "Јас Сум Бог", а кога те условив со истиот тој услов, ти веќе 2-3 месеци мака мачиш и не можеш да најдеш одоговор Embarrassed

Јас ти отворим и цела тема со мои аргументи зошто Исус не рекол Јас Сум Бог, а што ми наведе ти како аргумент зошто Исус не рекол Јас Сум Пророк или Јас Сум Човек? Shocked Апсолутен молк!

Затоа не туку ми отварај нови теми-пародии туку назад на темата фалсификати и зафрчи ракавите да најдеш стих во Библијата каде Исус вели Јас Сум Пророк, еден обичен пророк како и сите предходни, а ако не најдеш, барем наведи некои аргументи зошто Исус не го рекол тоа.

Фер е нели?

Не многу прашања ти беше одговорено и од мене и од други. Па фер и демократски е и ти да одговориш бар на едно прашање Embarrassed

 

 
Moira... ako si pametna i imas oci trebase da go pluknes.
Na kakvo prasanje kakov odgovor ?
Kade e tuka odgovorot na prasanjevo ?
 
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2007 во 01:26
miralem moze ova pak e edna od temite samo za tebe evangelos ama moze da prasam nesto kako mislios deka togas go merele vremeto...mislis deka imalo casovnici.........sega jasno e deka nemoze tocno da se kaze kolku casa trael denot i da se odredi tocniot cas na negovboto raspnuvanje....
end off days 15...14...13....
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2007 во 13:31
Pismen si, pa citaj gi prethodnite postovi i ke go najdes odgovorot.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2007 во 19:28
Originally posted by moira moira напиша:

Pismen si, pa citaj gi prethodnite postovi i ke go najdes odgovorot.
 
Moirce,pa pismenosta ne mi dava da vidam odgovor vo prethodnite citati.
 
Eve go "odgovorot":
Цитирај
1 Ден - Петок
1 Ноќ - Петок (Вонредна ноќ заради Христовата смрт, од 12pm до 15pm по денешно сметање на времето)
"А беше околу шестиот час, кога настана темнина по целата земја, до деветиот час" Лука 23:44 Star
 
2 Ден - Сабота
2 Ноќ - Петок спрема Сабота
 
3 Ден - Недела
3 Ноќ - Сабота спрема Недела
 
Вкупно: три дни и три ноќи.
 
E sega kazi mi,pismena si ti ???
 
Gledaj. Isus e raspnat vo petok,neli ???
Vo nedela nautro go nemalo,NELI????
 
Broj na prsti !!! Kako god da racunas,NEMA POVEKE OD DVE NOKI !!
 
Petok EDEN DEN. Petok navecer EDNA NOK. Sabota Dva dena. Sabota navecer DVE NOKI. Nedela Tri dena I NEMA POVEKEEEE..... (Nedela nautro koga posla marija magdalena Isus ne bil tukaa....) 
 
PISMENA LI SI TI SEGA ???
 
Izgleda ti ne si pismena i nemozes da primetis deka vo oci te lazat !
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2007 во 16:08
Tvoite postovi i tvojata cel na forumov e tendenciozen, toa barem se razjasni, a deka si nepismen i deka citas onaka kako sto tebe ti odgovara i toa ni e jasno, zatoa ne cuvstvuvam ama bas nikakva potreba da ti odgovoram, zatoa sto i da ti se odgovori NE SAKAS DA RAZBERES.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2007 во 17:18
Мирко беее...уште ли не можеш да го преболиш тоа што ти ја затнав муцката на оваа тема голема%20насмевка
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

1 Ноќ - Петок (Вонредна ноќ заради Христовата смрт, од 12pm до 15pm по денешно сметање на времето)
 
"А беше околу шестиот час (12pm), кога настана темнина по целата земја, до деветиот час(15pm)" Лука 23:44 Star
"Бог ја нарече светлината ден, а темнината ја нарече ноќ." Битие 1:5 Star
 
 
2 Ноќ - Петок спрема Сабота
 
3 Ноќ - Сабота спрема Недела
 
Вкупно: три ноќи.
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Broj na prsti !!! Kako god da racunas,NEMA POVEKE OD DVE NOKI !!
 
Мирко, да не ти фали тебе некој прст на раката па не можеш да преброиш убаво на прсти газење%20од%20смеење
 


Изменето од EvAngelos - 11.Септември.2007 во 17:18
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2007 во 19:02
Originally posted by moira moira напиша:

Tvoite postovi i tvojata cel na forumov e tendenciozen, toa barem se razjasni, a deka si nepismen i deka citas onaka kako sto tebe ti odgovara i toa ni e jasno, zatoa ne cuvstvuvam ama bas nikakva potreba da ti odgovoram, zatoa sto i da ti se odgovori NE SAKAS DA RAZBERES.
 
Jok Moira,samo taka ti izgleda.
 
Petok eden den. Petok navecer edna vecer.
Sabota dva dena. Sabota navecer Dve veceri.
Nedela tri dena....... (i toa e prasanje,oti nedelata nautro koga marija otisla na grobot (a i toa ne se znae koj ustvari otisol na grobot) teloto go nemalo,"voskresnalo")  намигнување
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2007 во 02:52
A sto ne go procita postot sto e nad mojot post ispraten od Evangelos, tamu ti e objasnuvanjeto. No, ti samo go potvrduvas toa sto go kazuvam, citas i razbiras samo onaka kako sto TI SAKAS, a ne kako sto sekoj normalen i intelegenten covek bi procital i bi razbral.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2007 во 15:22

Ne sto go procitav tuku ednas vo mojot post go staviv da vidite deka nema ogovor.Znaci,sam jas go povtoriv toj post.

Sabota navecer 2 veceri.Sabota sprema nedela 3 veceri ! Toa li e odgovor ???
 
Kratko i jasno.Od petok do nedela nautro ima 3 dena i 2 noki.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2007 во 18:26
ILI CITAJ PRAVILNO I RAZBERI STO PISUVA ILI TE MOLAM VOOPSTO NE KOMENTIRAJ
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.