IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Корисни совети
  Активни теми Активни теми RSS - 10 najcesti greski pri fotografiranje
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

10 najcesti greski pri fotografiranje

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: 10 najcesti greski pri fotografiranje
    Испратена: 19.Јуни.2007 во 17:10
Tekstot go preporacuvam na site, i na pocetnicite, i kako potsetuvanje na iskusnite.
http://www.aguntherphotography.com/the-ten-most-common-photographic-mistakes.html
Кон врв
*ivi* Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Септември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 63
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *ivi* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2007 во 17:15
Eeej super! Amazing Big%20smile So primercinja Big%20smile
First they ignore you. Then they laugh at you. Then they fight you. Then you win.

Gandhi
Кон врв
saskojos Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saskojos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2007 во 17:34
Interesno i korisno,
Od slikite vo IDIVIDI foto galerijata zabelezuvam dosta nepoznavanje na tehnikite na fotografija od strana na nasite clenovi. Site sme napredni amateri, no podobro e da se educirame so po nekoja kniga. Imav sreka na saem da zakacam edna koja kompletno mi gi izmeni pogledite na fotografijata.
Nikon D80, Tokina 12-24, Nikkor 85/1.4, Nikkor 18-137, Sigma 30 1.4, Sigma 70-200 2.8, SB800
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2007 во 17:37
edvaj  se otvori,.....ebati dial-up-ot!Angry
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
dejan13 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 122
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejan13 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2007 во 19:03
koja e taa kniga ako ne e tajna, od koja izdavacka kuka e ili  e stransko izdanie?
Jas sum presen vo fotografijata a baska ljubitel sum na pisaniot zbor :).
Originally posted by saskojos saskojos напиша:

Interesno i korisno,
Od slikite vo IDIVIDI foto galerijata zabelezuvam dosta nepoznavanje na tehnikite na fotografija od strana na nasite clenovi. Site sme napredni amateri, no podobro e da se educirame so po nekoja kniga. Imav sreka na saem da zakacam edna koja kompletno mi gi izmeni pogledite na fotografijata.
Кон врв
dejan13 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 122
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejan13 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2007 во 19:13
Originally posted by Janus Janus напиша:

Tekstot go preporacuvam na site, i na pocetnicite, i kako potsetuvanje na iskusnite.
http://www.aguntherphotography.com/the-ten-most-common-photographic-mistakes.html


Навистина странава нуди прекрасни совети, баш нешто што ми треба, а верувам како што рече има и за поискусни.
Кон врв
saskojos Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saskojos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 17:56

Dejan, knigata sto ja imam e:

The new manual of photography,
John Hedgecoe,
410 strani so poveke od 1000 sliki so opis na tehnikite, opremata i ekspozicijata i aperturata.
izdavacka kuka www.dk.com
 
 
2600 denari
Sosema su zadovolen od knigata, no sekako bi nabavil i drugi,
Pisete sto imate literatura i kade ja nabavivte.
Pozdrav
 


Изменето од saskojos - 20.Јуни.2007 во 17:58
Nikon D80, Tokina 12-24, Nikkor 85/1.4, Nikkor 18-137, Sigma 30 1.4, Sigma 70-200 2.8, SB800
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 18:15
:) jas ja imam taa postarata ...tretoto izdanie od istiot pisatel Wink


No Ljubitel sum na pecaten materijal ,pa imam dosta drugi procitano. Vo osnova site se isti..Koja i da se zeme (nad 100 strani) nema sigurno da se pogreshi...Znaci za osnovi na fotografija nema sto da se rasfrlate so pari za razlicni avtori...

Me interesira dali ima nekoj soznanie za knigi koi se povekje od osnova vo fotografija...Nesto pospecijalizirano kon opredelena nasoka...
Toa mi e poproblematicno da najdam...


Na pazarov vo makedonija pretezno se ili osnovno nivo ili editorial...


Изменето од moz pos - 20.Јуни.2007 во 18:27
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2007 во 01:18
Moderatorot neka kazhe, ako e vo red,
mozham da pushtam linkovi od kade da ja simnete:

The Photographic Eye: Learning to See with a Camera
http://www.amazon.com/Photographic-Eye-Learning-See-Camera/dp/0871922835

i

The Digital Photography Book
od Scott Kelby
(
znete koj e toj, neli?... Big%20smile)
http://www.amazon.com/Digital-Photography-Book-Scott-Kelby/dp/032147404X/ref=pd_bbs_sr_1/002-2297942-1605642?ie=UTF8&s=books&qid=1182381165&sr=1-1



Pozdrav

Igor
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2007 во 13:26
Vo Skopjevo ima mnogu slabo knigi za fotografija, eve pred 4 meseci sakav da kupam kniga za osnovi na fotografija za rodendendski podarok. Barav i slabo na makedonski ili srpski, pa na kraj zemav Kuvar od Dzhejmi Oliver LOLLOLLOL.

That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2007 во 13:38
Dalton na makedonski epten teshko ...toa vo FDU ako imaat nesto...
A za srpski, ima dosta kvalitetni vo belgrad..
Najkompletni se angliskite ,zatoa sto za niv ima dosta konk*rencija...

:)

off tema :)
P.S. Dzhejmi Oliver e top, ali  neznam kolku e prakticen za koristenje (tipot stava cudesii sto gi nema po prodavnicive vo Makedonija)
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 01:37
do moz pos:

Личен к*рир: Испрати лична порака Личен%20к*рир%20InboxЛичен%20к*рир%20OutboxЛичен%20к*рир%20Листа%20на%20пријателиНова%20лична%20порака

 
Грешка
Вашата лична порака "RE: :) za linkovi", не е испратена!

moz pos го надмина бројот на дозволени примени лични пораки.


Pa sea vidi...
:)

Pozdrav

Igor





Изменето од Igor-T - 22.Јуни.2007 во 01:52
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 11:11
Licno smetam deka se sto vi treba kako tutorijal mozete da go najdete po internet. Osven po prasanje na odredeni tipovi na fotografija kako sto e studio fotografija, site knigi ce vi pisuvaat isto samo sto razlicni avtori ce imaat razlicni afiniteti.
 
Ako nekoj mi rece deka za landscape fotografija ne mu se dovolni Luminous-landscapes i Photozone kako izvor na podatoci za tehniki i priod kon snimanjeto, ne znam sto ponatamu bi mozelo vo kniga da mu objasnatConfused
 
Ako vece sakate knigi za/so fotografija, zemete si nesto od tipot na Earth from above, ili nesto takvo od Ian Arthus Bertrand ... ne za tehnika na snimanje, tuku kako inspiracija, a bogami i za polnenje na dusa Wink
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 22:26
Jas imam nekolku od avtori kako Lee Frost, Brayan Peterson, ama iskreno, site mi se nekako slicni. Istite raboti se povtoruvaat.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.