IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Интернет
  Активни теми Активни теми RSS - Акција за заеднички бројач на .mk сајтови
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Акција за заеднички бројач на .mk сајтови

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
Executive Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Executive Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2005 во 13:00
Еве една мала забелешка која успеав да ја приметам за сајтметарот на идивиди. Тој е поставен на сите страни на порталот, а не само на главната, па така всушност статистиката за посети е збир од вкупно посетени страни, а не unique visits. Ќе ме поправи ли некој од вас дека грешам? Дали ќе го ставите сајтметарот само на почетна за да се види реално колку посети има идивиди? Бидејќи статистиката на другите сајтови е за таков вид на посетеност.
Во право сум или грешам?
Кон врв
Chksss Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Chksss Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2005 во 16:01

Originally posted by Executive Executive напиша:

Еве една мала забелешка која успеав да ја приметам за сајтметарот на идивиди. Тој е поставен на сите страни на порталот, а не само на главната, па така всушност статистиката за посети е збир од вкупно посетени страни, а не unique visits. Ќе ме поправи ли некој од вас дека грешам? Дали ќе го ставите сајтметарот само на почетна за да се види реално колку посети има идивиди? Бидејќи статистиката на другите сајтови е за таков вид на посетеност.
Во право сум или грешам?

грешиш... еден ист код на сајтметарот е на сите страни на сајтот... одкоа ќе влезеш те рачуна као посетител, после коа сурфаш низ идивиди рачуна колку страни си прегледал т.е page views и колку време си поминал на сајтот, од која страна си влегол, од која страна си излегол и слично...

у статистиките за мене има само една спорна работа. што јуник визитор на разни статистики различно се дефинира. некои работат на принцип на ип адреса, некој на кукис, некој на двете. едни рачунаат сесија три саата, други па 24 саата и слично. за да се избегне тоа според мене треба да има светски стандардизирана вредност за јуник визит.

Кон врв
gero Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gero Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2005 во 04:49
Gresis Chksss, dali si staval kod od sajtemetarot? Koga ke go stavis, samo na glavnata strana se pojavuva ikonceto, a ne na site strani na sajtot. I jas mislam deka treba da bide ikonceto samo na pocetnata strana.
Кон врв
Chksss Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Chksss Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2005 во 11:33
абе ја не грешам вие грешите и незнам од кај ви е идејата дека само на насловна искача иконата :))) еве и на www.a1.com.mk има исти бројач, и правилно е да искача на секоја страна....
Кон врв
diva Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2005 во 11:40
Zatoa i a1 ima nerealen broj na poseti, se prevaranti be ej!
Кон врв
Stevan Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Stevan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2005 во 14:48
Brojacot se postavuva na sekoja strana od sajtot i broi i razlicni posetiteli i broj na otvoreni strani po posetitel.

Kako rakovoditel na internet oddelot na A1 Televizija, garantiram deka vrednostite sto gi pokazuva brojacot ne se "nastimani" na bilo koj nacin.

Dokolku sakate, mozam da vi gi pokazam i statistikite od web serverot kade sto e hostiran sajtot i ke vidite deka tie vrednosti se vsusnost povisoki od tie sto gi pokazuva Sitemeter.
Кон врв
Igor Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2005 во 18:35
Stevan, jas gledam samo visits i page views, kade se unique visits?
Кон врв
Stevan Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Stevan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2005 во 19:10
Sega bi trebalo da rascistime sto podrazbiras pod unique visits?

Ako podrazbiras apsolutno razlicni posetiteli, togas brojkata od Sitemeter ne e precizna, bidejki jas bi mozel na sekoj dvesetina minuti da otvoram po edna strana na sajtot i sekogas da me smeta kako nov posetitel.

Megutoa obicno ovaa brojka se smeta za dovolno dobar pokazatel za brojot na posetiteli.

Na istiot nacin gi broi posetitelite i web serverot. Gi broi razlisnite sesii sto se kreirani vo tekot na denot. I tuka bi mozel na sekoi 20 minuti (tolku e session timeout na serverot) da otvoras po edna strana i toa da se broi kako nov posetitel.

Od druga strana ako ne poseti nekoj koj koristi dial-up konekcija i na sekoe priklucuvanje dobiva razlicna adresa, bi mozelo da se sluci, otkako toj ke se iskluci, provajderot istata IP adresa da mu ja dodeli na nekoj koj odma ce go otvori sajtot i serverot ke "misli" deka toa e istiot posetitel.

Druga varijanta bi bilo da zapiseme cookie sekogas koga ce ne poseti nekoj i taka ce dobieme kolku navistina razlicni posetiteli imame, megutoa sto so tie sto imaat iskluceno cookies vo browserot?

Znaci nema idealno resenie, bi trebalo da se prifati nekoe sto e dovolno dobro.
Кон врв
Перун Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2005
Локација: МК
Статус: Офлајн
Поени: 1141
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Перун Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2005 во 19:37

Дали ова значи дека наместо македонски независен бројач, почнавме наголемо да го користиме SiteMeter?
Тоа е така заради тоа што никогаш нема да му веруваме на некое независно тело како на пример МАРНЕТ.
Нема врска, барем некој бројач има, па макар тоа бил SiteMeter на кој секој момент може да му текне да почне да го наплаќа бројачот и со тоа да се испооткажат скоро сите.

Останува некој да ги убеди и другите најпосетувани WEB-ови да го постават SiteMeter (Оннет, Кајгана, Вест) или јавно да ги презентираат податоците (Дневник, Утрински...)

Кон врв
Pero Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pero Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2005 во 08:17

Абе што сте се фатиле за тој SiteMeter има и други добри бројачи. Погледнете го овој и кажете дали му фали нешто
http://www.extreme-dm.com/tracking/
според мене овој е најдобар и најреален. Поставете си го сите на веб страните, па ќе видите колку ви се реални бројките на сите.

Кон врв
Stevan Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Stevan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2005 во 14:06
Јас лично, сега за сега, не би прифатил македонски бројач. Во иднина веројатно нема воопшто да поставуваме бројач.

Sitemeter немам намера да го менувам, ако не за друго тогаш затоа што ме мрзи :)
Кон врв
Pero Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pero Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2005 во 15:54

E sto te mrzi. Treba samo da go izbrises kodot i da go iskopiras noviot. Ama ako treba na site strani da go trgas...eeee toa e mnogu rabota. Ama neli site kazuvate deka samo za na index stranata e biten brojacot, sto ke mi se i drugite hitovi, za da mi se brojat samo kako brojka vo vkupnite hitovi ?

Abe stavete go ovoj brojac http://www.extreme-dm.com/tracking/

pa posle da pravime muabet kolku unique poseti imate site sto se prcite deka ne znam kolku poseti imate

Кон врв
Pero Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pero Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2005 во 12:19

Kaj ste ???

Se isplasivte site od brojacov sto vi go kazav, pa ne diskutirate veke na temava.

Кон врв
Stevan Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Stevan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2005 во 16:54
Јас веќе напишав дека на сајтот на А1 Телевизија нема да го менуваме бројачот и покрај тоа што е далеку од идеален. Со оглед на тоа што Sitemeter се користи на неколку од најпосетните македонски сајтови, мислам дека и другите би требало да го прифатат.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.