IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ЗАДГРОБЕН ЖИВОТ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЗАДГРОБЕН ЖИВОТ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 31>
Автор
Порака
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ЗАДГРОБЕН ЖИВОТ
    Испратена: 15.Јуни.2007 во 21:12
На сите ни се веке познати познати приказните од библијата за пекол и рај.
Предходно имало ваква тема но сакам да ја обновам со следното прашање:
-зошто се измислени пеколот и рајот?
-зошто во пеколот одат оние кои се казнети а не во рајот?
мислам ако пеколот го основал "ЛУЦИФЕР"(гаоло) кој бил љубоморен ангел која била неговата мок да создаде таква конструкција каде ке се собираат душите после смртта и -зошто бог му ги прака?
-ако лугето одбрале да одат во пеколот со својата слободна волја зошто во пеколот би се мачеле односно би плакале за гревовите кога  основачот на пеколот не изнел никакви правила за  однесување  на овој свет?
-и сега ако душата е казнета да оди во пеколот дали откако ке си ја одлеже својта казна и ке се покае  "БОГ" ке го прими во рајот?



Изменето од goor - 15.Јуни.2007 во 21:14
Кон врв
Danyal1907 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Danyal1907 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2007 во 23:49
Originally posted by goor goor напиша:

   -зошто во пеколот одат оние кои се казнети а не во рајот?
 
LOLLOLLOL
 -и сега ако душата е казнета да оди во пеколот дали откако ке си ја одлеже својта казна и ке се покае  "БОГ" ке го прими во рајот?

 
 
da
Covek koj ne pravi greski obicno ne raboti nisto-Phillips
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2007 во 23:59
znaci kako zatvor a lucifer uprzvnik na zatvorotTongueTongueTongue
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2007 во 00:37
Sto ke pravam sam vo rajot koga site moi najdobri drugari se vo Pekolot?
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2007 во 00:59
ke se dosaduvate mozebi
samo ti i gospodTongueTongueTongueLOL
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2007 во 10:22
Originally posted by goor goor напиша:

На сите ни се веке познати познати приказните од библијата за пекол и рај.
 
Дали си сигурен дека:
Прво: на СИТЕ, и
Второ: им се ПОЗНАТИ ?
 
Originally posted by goor goor напиша:


Предходно имало ваква тема но сакам да ја обновам со следното прашање:
-зошто се измислени пеколот и рајот?
 
Рајот (Царството Небесно) Е Здрава Состојба на Постоење, Промислена, Создадена и Благословена од Бога.
 
Пекол, тоа е падната состојба на постоење измислена од Злиот, која се состои во уривање на Вредностите на Царството Небесно.
 
Бог НЕМА ВРСКА СО ПЕКОЛОТ.
Пеколот НЕМА ВРСКА СО БОГА !
 
Човекот, според системот на вредности кои ги избира во својот Живот, го избира СЛОБОДНО и НЕПРИНУДЕНО Рајот или Пеколот.
 
Originally posted by goor goor напиша:


-зошто во пеколот одат оние кои се казнети а не во рајот?
мислам ако пеколот го основал "ЛУЦИФЕР"(гаоло) кој бил љубоморен ангел која била неговата мок да создаде таква конструкција каде ке се собираат душите после смртта и -зошто бог му ги прака?
 
На Човекот му е Дадена Слобода на Избор.
 
Originally posted by goor goor напиша:


-ако лугето одбрале да одат во пеколот со својата слободна волја зошто во пеколот би се мачеле односно би плакале за гревовите кога  основачот на пеколот не изнел никакви правила за  однесување  на овој свет?
 
Самите избираат во Кој Систем на Вредности сакаат на Живеат.
"Плаќањето за гревовите" се случува (почнува) и во овој живот, на пример: телесните болести.
Бог никому не му ја одзема / нарушува слободната волја.
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2007 во 11:28
Бог НЕМА ВРСКА СО ПЕКОЛОТ.
Пеколот НЕМА ВРСКА СО БОГА !


a dobro e
vekje sme trgnale napred
znaci ima nesto vo koe Gospod nema vlijanie i vrska nema
mozebi voopsto i neznae deka postoi
no se somnava deka dosta dusi mu falat vo rajot
mozebi na smrta so kosata i vika
abe ti si ja vrsis rabotata kako so treba????

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2007 во 11:51
anakine... so vakvi niskoprofilni postovi, sakas da debatiras???

 LOLLOLLOLLOL
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2007 во 11:58
Православие, не се понижувај да пишуваш на вакви теми отворени од некој кој не ги разбира ни самите поими на рај и пекол, а камо ли да ни дава вовед и да ни соли памет околу нив.
 
[quote=goor]
мислам ако пеколот го основал "ЛУЦИФЕР"(гаоло)
[/quote]
 
Originally posted by goor goor напиша:

znaci kako zatvor a lucifer uprаvnik na zatvorot
 
LOLLOLLOL
 
"Тогаш ќе им рече и на оние од левата страна: 'Одете си од Мене, вие проклети, во вечниот оган, подготвен за ѓаволот и за неговите ангели'" Матеј 25:41
 
Како што можете да видите, Луцифер не го основал пеколот, ниту пак ќе биде "управник" таму LOL Туку тој ќе биде рамноправен сослужител на вечната казна како и сите други демони и непокајани луѓе.
 


Изменето од EvAngelos - 16.Јуни.2007 во 12:02
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2007 во 11:59
ne
nekomentiram
karakter i nacin na tvoe pisuvanje
molim izbegavaj i ti toa da go pravis

ako imas neso da odgovoris po temata bujrum

1. ne sum tuka so ovoj post da debatiram
samo sakam da si kazam i na drugi da kazam so mislam

nemoj pogresno da razberesBig%20smile azijo



Изменето од anakin - 16.Јуни.2007 во 12:00
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2007 во 12:07
па анакине, ти во секој твој пост си дозволуваш да коментираш колку верниците се глупи, колку сме ние идиоти, колку сме бла бла бла... Епа ако мене ме прашаш, а и многумина овде верувам ќе се сложат, ние истото не го правиме чисто од учтивост...Embarrassed
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2007 во 12:09
pisuvam za vernicite
ti pisuvaj za ateistite

nemoj licno da karakteriziras
sum napisal li nekogas adzijo tvojot post e niskobudzeten?
nikogas
bidi fer so tvoite postovi

no ova e vekje debatiranje a toa tuka vo veroispoved ne go sakam da go pravam


Изменето од anakin - 16.Јуни.2007 во 12:13
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2007 во 12:17
само реков, воздржи се од карактеризации, зашто многу лесно можеш и самиот да станеш нивни плен...

мноооооогу лесно...Wink
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2007 во 12:30
ok
LOL
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 31>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.