IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Ислам (конечно од Чорбаџијата)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ислам (конечно од Чорбаџијата)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
Автор
Порака
hardcore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hardcore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2007 во 11:05
Cisto opsto,posto i temata e opsta...
 
Najgolema nevozmoznost za bilo-kakov dijalog na tema islam e postoenje na posebna muslimanska psiha sozdadena vo minatoto kako mesavina od kreirana istorija i zadolzitelno potcinuvanje na istata.Vo segasnosta toa se gleda niz nivnata izplacionisticka tradicija,sto se saka da se vospostavi.Nemocta na islamot proizleguva od negovata kontradiktornost sam po sebe,a moze da se vidi so postojanoto povikuvanje za negovo prifacanje,pri toa ne ostavajci moznost za sloboden izbor.Ironicno e toa sto se povece muslimani koi ziveat vo cisto islamski zemji,svacajci gi svetskite realnosti za slobodna razmena na misli i idei,kako i demokratskite procesi okolu niv,se obiduvaat na sekoj nacin da izbegaat od samotijatanarecena islam i od kandzite na negovite propovednici koi po sekoja cena sakaat masata narod vo tie zemji da ja zadrzat na nisko intelektualno nivo so sto pomal kontakt so svetot von nivnite granici,pri toa satanizirajci sve sto e osoznaeno preku tie kontakti.Obidite na tie mali progresivni sili se vo zacetok,no se smeli.Preku izdavanje na knigi,dela,trudovi,poezija...tie samo se obiduvaat na svetot da mu kazat deka na lugjeto sto se vo izolacija im e potrebna pomos.Onie koi pak go gledaat ova a ja poseduvaat moznosta za sproveduvanje na "zelezniot zakon",se obiduvaat uste pozestoko da nametnat"bozji zakoni"kako: obavezna upotreba na velot kaj zenite,izolacija na mazite i zenite na javni prostori....vsusnost sproveduvaat izolacija i vo sopstvenite redovi.Tolkuvajci gi zborovite na nivnite lideri koi velat deka muslimanite ne smeat da se pokorat na ne-muslimanskite svacanja,vsusnost mozeme da vidime deka klucniot uspeh na islamot e voveduvanje na tivka no stroga diktatura.Sporedmene,resenieto e vo samiot narod.Nemoznosta za celosna izolacija ce donese do jaknenje na progresivnite sili tamu,koi se zelni za edukacija,razmena na idei....a toa ce go napravi islamot da izumre sam po sebe kako sistem na diktatorno vladeenje.
Кон врв
zavit Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zavit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2007 во 11:51
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

На темата “Евангелије по Филип) ми е на некој начин замерено зошто сум се нафрлил на Христијанството и зошто не дискутирам за Исламот. Вакви “натукнувања“ имаше и порано како и неклку пораки по ЛП. Прво, Христијанството го проучувам подолго време (прв пат за Исламот почнав да читам негде 1989/1990 (некои 10 години по Христијанството) и ПЛУС многу потешко и поретко се наоѓаше литература за историја на Исламот, неговите учењата, филозофија... отколку за Христијанството (како и денес) Значи Исламот го знам во раниот период, првите неколку века, историски но и догматско - филозофски. Сега како што гледам, нивото на познавање на Исламот овде на форумот се сведува на копи пасте на сури од коранот, како и дискусии “на високо ниво“ кој повеќе тепал жени и која религија е полоша а верници поглупи, така да однапред знам што да очекувам и каков развој на дискусијата. Од премислување дали да почнам со некоја филозофско догматска или историска чиненица, се решив за историјата.... сега само за Арабија пред исламот... (касно е)

Пред да се појави исламот, релиси цела Арабије му се клањала на идоли, освен некои погранични места каде Грците и Абисините донесоа христијанство а Перзијците култот на Магите. Разделени во бројни племиња и родови, арапите имаа и различни божества. Секое племе имаше свој идол на кој му се клањаше. На тие дрвени или камени идоли, често му принесуваа жртви а понекогаш дури и човечки. Каба беше седиште на идолопоклонството, и таму беа сместени сите главни идоли на различните племиња. Внатре, беше поставена и статуата н аИбрахим со седум стрели за предскажување на иднината. За време на хаџилукот (поздрав до аџија) ходочасниците го обиколуваа храмот покрај кој беа поставени стотици идоли, и фрлаа стрелички посветени на најстариот идол (Хобал). На една страна беже напишано “Бог ми наредува“ , а на другата “Бог ми забранува“. На секое поставено прашање, стреличката се фрлала во воздух и се исчекувал одговорот (на која страна ќе падне - кој одговор че се покаже). Тоа беше предисламска Арабија. 

Мухамед е роден  во Мека во понеделник, во дванаесетиот ден на месецот ребиелевел(ребиул евел) (27ми Април 570 година, од татко Абдулах и мајка Амина, од племето К_урјеш. По два месеци умира татко му во Медина(татко му умира пред неговото раѓање), при враќање од Палестина. Мухамед наследил нешто ситна стока, пет камили, куќата во која живееја и една абисинска робинка Берекет Уми-Ејмен која беше неговата прва доилка. По арапскиот обичај, градските деца да поминуат некое време меѓу слободните бедуини, Мухамед  беше пратен кај Халима, од племето Бен-Саид, и таму останува 4 години. На 6 годишна возраст, мајка му го носи во Медина каде кратко престојуваат кај роднината Аб бин Нуџар. На враќање дома, умира мајка му во Ебвау, мало место на пола пат од Медина до Мека. Кога се вратил дома, го зема кај себе дедо му Абдул Муталиб. По смртта на дедо му живее кај стрико му Ебу Талиб. Во раната младост го завикаја Мухамед ел-Емин (верен, справедлив, поверлив - оној кој го чува еманетот) Во 17стата година патува својот втор стрико Зубејр во јужна Арабија, а на 20 годишна возраст учествува во војната Ел-фиџар каде К_урјешиите војуваа против Бену Хавазин, за кое учество подоцна жалеше(непознато). На 25 години патува во Сирија за сметка на богатата меканска вдовица Хатиџа, а која подоцна ја зеде за жена. Од тој брак имаше 3 сина и 4 ќерки. Синовите му умреа за време на неговиот живот и тој по арапскиот обичај го зема името (надимак, прекар) Ебул-Касим, по името на својот прв син. Најстарата ќерка Зејнеб беше мажена за Еби ел-Ас а најмладата Фатима, за Алија бин Ебу Талиб. Двете средни ќерки, една по друга (по смртта на првата) се омажија за Осман бин Афан, третиот наследник на Мухамед.

Ќе застанам овде пред да продолжам со првата ревелација (објава) на Мухамед. Ако сум згрешил во некои факти, ги повикувам сите кои знаат поинаку да ме исправат.

 
Во секој случај, соолиден научно-историски приказ, кој секако не е далеку од вистината.
 
Како за почеток супер почнавме, да видиме понатаму.


Изменето од ACELERA - 23.Мај.2007 во 15:21
Кон врв
hardcore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hardcore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2007 во 12:10
Posto zijad e nov clen i so povtoruvanje na izlaganjeto na corbadzijata,samo so dva zbora rece deka dobro pocnale,pri toa kazuvajci deka go poznava islamot i taa religija,eve i do nego prasanje so izvinuvanje do corbadzijata(ne mi e cel da zaluta temava,jas pogore dadov viduvanje za istata).
Objasni go ova zijade:daj ni odgovor;
 
Koj gi zema dusite na umrenite:
  32:11---angelot na smrtta
  47:27-----angeli(mnozina)
  39:42----alah
 
2.Koj bil prv musliman:
   6:14,163-----muhamed
   7:143---------mojsej
   26:51--------nekoi egipjani
   2:127,133----abraham
   2:37----------adam
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2007 во 14:37
ZAVIT KAKO MOZISH  DA RECHISH OTI SITE BILE MUSLIMANI.TOA JE GOLEMA NAVREDA A TI ZAVIT AKO JA PRIFATISH VISTINATA SI PO POTEKLO EVREJN.OTI?OTI KOJ VIE TATKO?ABRAHAM....A MAJKA HAGAR.....ZNACHI SLUGINKA NA EVREJTE....ZNACHI I DO DEN DENES SVE SLUGI.....I NESE NERVIRAJ TUKU PRIZNAJ SI SHTO SI.EVREJN ZA STALNO PO POTEKLO.........
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2007 во 15:04
завит, нека не ти попуштаат нервите, затоа што цел разумен свет, за невидена навреда го смета твоето тврдење дека сме биле муслимани... пупупупупу... шубала, или што веќе викате таму... LOLLOL
Кон врв
zavit Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zavit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2007 во 15:15
Sekoe dete se ragja vo prirodnata vera vo Boga!
 
Toa dete e bez grev, koj mu go pripisuvate na sekoj covek.
 
Prirodnata vera znaci verba i pokornost kon Boga.
 
Pokornost znaci ISLAM.
 
Znaci, site ste bile muslimani, a vasite babi i dedovci ve naucile na ovie babini devetini.
 
A argument za ova e koga Bog gi sozdade dusite i rece svedocite li deka Sum Jas vasiot Gospodar, a tie rekoa DA! - Toa e ISLAM!
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2007 во 15:20
aman ne se nbunete pred muhamed nemashe zamija pred isus nemashe crkva dali znaete shto imashe?hramot na solomon a za toa zamijata vo jerusalem ke se turni.a crkva za hristos sne nie nasheto telo je hramot na Hristos.ama nese nerviraj vistinata boli?pa zatoa pazi koj shto go narekuvash.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2007 во 15:24
тоа во вашата фантазија

ние сме покорни на бога...
ама не дај боже да сме муслимани...
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2007 во 15:24
Originally posted by zavit zavit напиша:

Sekoe dete se ragja vo prirodnata vera vo Boga!
 
Toa dete e bez grev, koj mu go pripisuvate na sekoj covek.
 
Prirodnata vera znaci verba i pokornost kon Boga.
 
Pokornost znaci ISLAM.
 
Znaci, site ste bile muslimani, a vasite babi i dedovci ve naucile na ovie babini devetini.
 
A argument za ova e koga Bog gi sozdade dusite i rece svedocite li deka Sum Jas vasiot Gospodar, a tie rekoa DA! - Toa e ISLAM!
ok ama koj je Bog ne go znaevne i zatoa toj se pretvore vo chovek i dojde kaj nas lugeto i se vika Hristos.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2007 во 15:29
TVOJATA VERA VO MUHAMED JE 1400 GODINI STARA.A NIE DEKA TI VELISH SNE MUSLIMANI SNE 4000 GODINI STARI.E SEGA KOJ POJDE KAJ BOG PRVEN I ZATOA BOG NI KAZA OTI SE VIKA HRISTOS .
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2007 во 21:46
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

Originally posted by аџија аџија напиша:

кој вика дека ти ги читам постовите?

мислиш неам попаметна работа од тоа да ги читам комплексите на еден излапен старец????

хехе...чорбо чорбо...


хахахаааа
како се зплеткува се повеќе и повеќе... еми како одговараш сега овде ако немаш прочитано што ти напишав

Кај има да си купам еден аџија за дома да ме разонодува?
 
Na nekoe javno WC pisuvalo: Mazmi me sledi na sekade. A zdola ispod toa napisal toj: LAZE.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2007 во 21:56
,Od ova mozeme da zaklucime deka smetas i ti deka Allah e Vistinskiot Bog.
Na Forumov imame jasna slika STO VI PROPAGIRAAT a licno znaenje nitu eden nemate nitu edna troska.
Allah da go nagradi Corbadzija i da go upati na prav pat,edinstven koj vlozil trud da nauci nesto.
Vidis pogore sto imas napisano. Kazi koj Musliman toa go tvrdi ? Nie ne se klanjame na Muhammed a.s nitui na bilo koj ili sto osven na KREATOROT,STVORITELOT,SOZDATELOT.......  Samo nego mi se molime i samo od nego pomos barame. I nikoj drug osven Nego.
 
prinuden sum da postiram:
 
 
Ete za sekoj zainteresiran za Islamot.
Ubavo e objasneto. Da ne postiram.


Изменето од ACELERA - 07.Декември.2007 во 21:37
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
hardcore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hardcore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2007 во 23:47
Pokornost znaci ISLAM.
 
***E moj neuk prijatele...islam znaci sluzenje,robuvanje...a pokornost kazi od kade go izvadi?Od peralnata za mozoci?A za drugoto so tebe mi e interesno da diskutiram,zosto me potsetuvas na nekoi moi drugari muslimani koga bea prvooddelenci...ama sega se obrazuvani lugje,i so niv mozam da diskutiram za ovie temi...Eden od superiornite vasi gafovi koj tie mi go posocija e deka Aleksandar Veliki bil musliman spored knigiceto vase....(18:89-98)....sto da zboram povece???Katastrofa e blag izraz za lagava....LOLLOL.
Po stoti pat te prasuvam---KOJ E KALI vo indiskata istorija?Ako znaenjeto tvoe e tolku golemo(kako ne,be)odgovori...ili se sramis od odgovorot???
Кон врв
hardcore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hardcore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2007 во 00:25
Возвишениот Алах оставил чувства меѓу Своите робови.(citat od zavit-priuceniot)
 
***ROBOVI,kako sto sam velis,a ne pokorni lugje....ROBOVI...tesko na robinkite ako imale pod 7 godini....tie si znaat....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.