IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Ислам (конечно од Чорбаџијата)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ислам (конечно од Чорбаџијата)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
Автор
Порака
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Ислам (конечно од Чорбаџијата)
    Испратена: 22.Мај.2007 во 23:32

На темата “Евангелије по Филип) ми е на некој начин замерено зошто сум се нафрлил на Христијанството и зошто не дискутирам за Исламот. Вакви “натукнувања“ имаше и порано како и неклку пораки по ЛП. Прво, Христијанството го проучувам подолго време (прв пат за Исламот почнав да читам негде 1989/1990 (некои 10 години по Христијанството) и ПЛУС многу потешко и поретко се наоѓаше литература за историја на Исламот, неговите учењата, филозофија... отколку за Христијанството (како и денес) Значи Исламот го знам во раниот период, првите неколку века, историски но и догматско - филозофски. Сега како што гледам, нивото на познавање на Исламот овде на форумот се сведува на копи пасте на сури од коранот, како и дискусии “на високо ниво“ кој повеќе тепал жени и која религија е полоша а верници поглупи, така да однапред знам што да очекувам и каков развој на дискусијата. Од премислување дали да почнам со некоја филозофско догматска или историска чиненица, се решив за историјата.... сега само за Арабија пред исламот... (касно е)

Пред да се појави исламот, релиси цела Арабије му се клањала на идоли, освен некои погранични места каде Грците и Абисините донесоа христијанство а Перзијците култот на Магите. Разделени во бројни племиња и родови, арапите имаа и различни божества. Секое племе имаше свој идол на кој му се клањаше. На тие дрвени или камени идоли, често му принесуваа жртви а понекогаш дури и човечки. Каба беше седиште на идолопоклонството, и таму беа сместени сите главни идоли на различните племиња. Внатре, беше поставена и статуата н аИбрахим со седум стрели за предскажување на иднината. За време на хаџилукот (поздрав до аџија) ходочасниците го обиколуваа храмот покрај кој беа поставени стотици идоли, и фрлаа стрелички посветени на најстариот идол (Хобал). На една страна беже напишано “Бог ми наредува“ , а на другата “Бог ми забранува“. На секое поставено прашање, стреличката се фрлала во воздух и се исчекувал одговорот (на која страна ќе падне - кој одговор че се покаже). Тоа беше предисламска Арабија. 

Мухамед е роден  во Мека во понеделник, во дванаесетиот ден на месецот ребиелевел (27ми Април 570 година, од татко Абдулах и мајка Амина, од племето К_урјеш. По два месеци умира татко му во Медина, при враќање од Палестина. Мухамед наследил нешто ситна стока, пет камили, куќата во која живееја и една  абисинска робинка Берекет Уми-Ејмен која беше неговата прва доилка. По арапскиот обичај, градските деца да поминуат некое време меѓу слободните бедуини, Мухамед  беше пратен кај Халима, од племето Бен-Саид, и таму останува 4 години. На 6 годишна возраст, мајка му го носи во Медина каде кратко престојуваат кај роднината Аб бин Нуџар. На враќање дома, умира мајка му во Ебвау, мало место на пола пат од Медина до Мека. Кога се вратил дома, го зема кај себе дедо му Абдел Муталиб. По смртта на дедо му живее кај стрико му Ебу Талиб. Во раната младост го завикаја Мухамед ел Емин, (верен, справедлив) Во 17стата година патува својот втор стрико Зубејр во јужна Арабија, а на 20 годишна возраст учествува во војната Ел-фиџар каде К_урјешиите војуваа против Бену Хавазин, за кое учество подоцна жалеше. На 25 години патува во Сирија за сметка на богатата меканска вдовица Хатиџа, а која подоцна ја зеде за жена. Од тој брак имаше 3 сина и 4 ќерки. Синовите му умреа за време на неговиот живот и тој по арапскиот обичај го зема името Ебул-Касим, по името на својот прв син. Најстарата ќерка Зејнеб беше мажена за Еби-ел-Ас а најмладата Фатиме, за Алија бин Ебу-Талиб. Двете средни ќерки, една по друга (по смртта на првата) се мажиа за Осман бин Афан, третиот наследник на Мухамед

Ќе застанам овде пред да продолжам со првата ревелација (објава) на Мухамед. Ако сум згрешил во некои факти, ги повикувам сите кои знаат поинаку да ме исправат.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2007 во 23:34
имам прашање..

од кај го препиша сега ова? LOLLOLLOL
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2007 во 23:37
Овој текст еднаш веќе го напишав овде пред година дена, и дел (за Мухамед) го зедов од Ворд, пошто си ги чувам повеќето дискусии. Пошто пишувам за факти имиња, години и мест, значи не дислутирам или објаснувам идеи, ставови...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2007 во 23:45
znaci pedanterija zivaLOLLOLLOL
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2007 во 23:50
Поучен од форуми и јас отпрвин по неколку пати препишував дискусии, кои се вртеа околу иста тема али сега се што е подолго и е озбилна дискусија оди во Ворд. Еден ден хаџијата ќе му се фали на децата од маката дека ги има собраните дела на Чорбаџијата и ќе докажва дека тој е оној аџија кој го споменувам во книгите како лош пример.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2007 во 23:52
какви книги бе чоек... ти стварно мислиш дека некој би го објавил она ѓубре? или уште повеќе, дека некој би го читал?

за жалење си човек... за жалење...Wink
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2007 во 23:55
Па ти не пропушти ни еден пост мој да прочиташ ... да издадам книга... па прв ќе преспиеш пред книжара, за да го купиш првиот примерок.


Кон врв
hardcore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hardcore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2007 во 00:04
1.Koj gi zema dusite na umrenite:
  32:11---angelot na smrtta
  47:27-----angeli(mnozina)
  39:42----alah
 
2.Koj bil prv musliman:
   6:14,163-----muhamed
   7:143---------mojsej
   26:51--------nekoi egipjani
   2:127,133----abraham
   2:37----------adam
 
3.Za alkoholot(nakratko):
   4:43--ponastrana od alkoholot
   2:219---moze da e dobar,moze da e los,ama povece e los(grevot e pogolem od profitot)
   5:90,91---totalno los
(Dali ovie stihovi se pisuvani vo sostojba na "razlicno raspolozenie"vo stilot"pijem da je zaboravim")?
 
4.Dali lugjeto ce stanat od grobovite da ja primat kaznata ili nagradata(vo zavisnost kakvi bile):
    6:36,7:57,21:21,30:50-------na sudniot den
    3:169----vednas posle smrtta
 
***Znaci ne se vozdrza.....se iskaza koj i sto si i po veroispovest i po "naucno"svacanje....E ajde islamistu,razjasni gi ovie gluposti(daj objasnuvanje)...
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2007 во 00:09
кој вика дека ти ги читам постовите?

мислиш неам попаметна работа од тоа да ги читам комплексите на еден излапен старец????

хехе...чорбо чорбо...
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2007 во 00:14
Originally posted by аџија аџија напиша:

кој вика дека ти ги читам постовите?

мислиш неам попаметна работа од тоа да ги читам комплексите на еден излапен старец????

хехе...чорбо чорбо...


хахахаааа
како се зплеткува се повеќе и повеќе... еми како одговараш сега овде ако немаш прочитано што ти напишав

Кај има да си купам еден аџија за дома да ме разонодува?
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2007 во 00:22
па кај гледаш дека одговарам на твоите постови...хихихи...

многу ми е гајле колку деца имал психопатот од мека...

чорба, кажи, најде ли конечно на стари години библија?
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2007 во 00:26
Originally posted by hardcore hardcore напиша:

Corbadzi,odgovori na prasanjeto ili zatvori si ja temava...


Не е тоа темата, то ќе си прашаш на друго место... јас не знам за тоа, овде ме премолија по ЛП и јавно по дискусии да кажам нешто за исламот, па ко кажав зовреа, збеснаа, почнаа да се бришат постови и закани....

а бе ова е луна парк бе... забава невидена
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2007 во 00:28
па КАЖИ нешто за исламот, не да ми препишуваш учебници од социологија за 3 одделение... ХЕхе...
Кон врв
hardcore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hardcore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2007 во 00:32
Islamot se pojavil sesto i kusur godini po pocetokot na odbrojuvanjeto na godinite.Sto ima pred toa?Logicno sledi odgovor---pagani imalo....(glupost).Zosto ne otpocnalo odbrojuvanjeto na godinite od pojavata ma muhamed(bog neka mu e napomos za grevovite).Pausalni razgovori-NE!!!Ne go opravduvaj tvoeto neznaenje so kopiranje na tekstovi sto i sam ne gi razbiras....Zadovolstvo ce mi bide ako i tebe poleka no sigurno te razoblicam kako "studentite",miralem,kairo.....
Ako si upaten vo islamot,profesore,objasni gi stihovite prethodno navedeni,a ako ne,zamolci.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,422 секунди.