IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - ПОМОШ при избор
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПОМОШ при избор

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
janevskiR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 236
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janevskiR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2007 во 12:06
brojkive ako ne drugo barem zvucat ubavo :)
za 80$ ...aki gi biva gi biva...ako ne da sme zdravi i zivi
Кон врв
janevskiR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 236
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janevskiR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2007 во 12:35

ist takov kit samo namesto 2x ima 3x i e 120 dolari

sega ke se poalcam za 1050mm zoom :)



Изменето од janevskir - 22.Мај.2007 во 12:38
Кон врв
DzULA Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DzULA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2007 во 16:00
I sega nikoj ne ki kaza konkretno, zosto mislite deka Canon-ot e podobar? Nema RAW ima pomal senzor 1/2.5 a Fujito ima RAW i senzor 1/1.7, Canon-ot ima samo Image Stabilization...Confused

Inaku sakam da go koristam, onaka, sekojdnevno no i da mozam malku povekje da se "zanesam".

Inaku se dvoumam dali ima tolku vrska goleminata na senzorot? i dali kje imam nekoja si korist od RAW-ot???

Ako ne mi koristi bas RAW-ot iskreno bi si go zemal Canon-ot

Inaku cenite se

Canon PowerShot S3 IS ....... 320 evra
Fujifilm S6500fd ....................305 evra

I da napomenam se raboti za NOVI fotoaparati, koj ne mu se veruva neka proveri na www.axelfoto.com Wink


Изменето од DzULA - 22.Мај.2007 во 16:09
NIKON D50 ; AF-S NIKKOR 18-55mm ; AF NIKKOR 70-300mmG; Sigma UV 62mm
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2007 во 16:18
proveri so kolku dpi e fotografijata na fuji i na canon. napravi sporedba i odlukata e tvoja
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2007 во 16:55
Dzula, jas veke 2 godini imam S5100, za tie pari e "best bang for the buck"
RAW slika so 240 dpi. Generalno prekrasna kamera za tie pari i taa klasa. Mislam deka negde procitav deka Fuji koristat Nikon tehnologija ama ne me drzi za zbor (Zoran sigurno poveke znae za toa), Jas na site im preporacuvam Fuji vo taa klasa. I mnogu bitna rabota - Pixelot mu e mnogu kvaliteten, znaci koga ke napravis zoom 300% vo PS ke vidis za sto zboruvam. Si ima svoi maani, ama kako najgolema za mene e fokusiranjeto vo slabo svetlo (ova e za S5100, novite se sigurno podobri). Nadvor i na dobro svetlo e prekrasen. I, uste edna maana, manuelen focus bez prsten na objektivot e brkanje macka vo vrekja na mal LCD, ama bukvalno. Moznosta za RAW e odlicna rabota, 240dpi so Adobe Lightroom parche pravat za tie pari Wink. Sepak treba da znaes deka site tia vo taa klasa se samo napredni Point & Shoot.
Izborot e tvoj.

P.S. Na Robert koj ja otvori temava, nikonot 8800 e seriozno podobra kamera, sum ja videl  i sum videl rezultati.

P.P.S. od Fuji S5100 mozes da vidis na mojata flickr strana (potpis), iako im e napraven Color Grading, moze da vidis za sto stanuva zbor

Uste od Fuji pari da im zemev za ova LOLLOLLOL


Изменето од D'Dalton - 22.Мај.2007 во 16:55
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
loser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2007 во 01:17
Dpi nema vrska so rezolucijata-bitni za goleminata na fotografijata se megapikselite.Edna kamera od 8 mp koja slika na 240dpi i druga od 8mp koja slika na 300 dpi proizveduvaat podednakvo golema fotografija-dpi se koristi za da se odredi kvalitetot na printot.
Кон врв
DzULA Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DzULA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2007 во 07:47
Hmmmm... , jas mislam deka resiv, Fuji-to nekako mu bega vo rezultati na Canon-ot, edno sto e ponov model, drugo ima pogolem senzor, treto ima RAW i cetvrto nema ImageStabilization no zatoa ima inzvonredni ISO rezultati pa duri i na ISO 1600, a vo kraen slucaj i ISO 3200 moze da se koristi (samo vo kraen slucaj LOL). Inaku denovive stignalo i noviot Fujifilm S5700 koj cini SAMO 250 evra, no mislam deka ne bi trebalo da se cenkam sa 50 evra... Wink 

Fala ca odgovorite i se gledame Cry
NIKON D50 ; AF-S NIKKOR 18-55mm ; AF NIKKOR 70-300mmG; Sigma UV 62mm
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2007 во 22:07
Здраво, Џула!
Јас веќе месец и кусур сликам со фуџито и морам да признаам дека е добар апарат. И јас ги гледав двата апарати, ама на крај се одлучив за фуџито поради неколку причини (бев свесен дека нема стабилизација) меѓу кои беа објективот кој почнува од 28мм, цена во однос на квалитет.
Само тука канонот е 100 евра поскап.
И со канонот сликав и право да ти кажам, стабилизацијата работи, ама само за статични предмети. Инаку скоро ништо друго не е подобро од фуџито. Фуџито има подобра слика (на imaging-resource.com дури викаат дека може да се носи и со апарати кои имаат и по 8 мега), можеш да принташ и слики со големина на постер, можеш до исо800 без проблем да сликаш (исо1600 само raw и да конвертираш во јpeg). Фуџито е поголемо, па кога се држи во рака се добива чувство на стабилност, додека тоа не го осетив кај канонот (левата рака немав каде да ја ставам - два метра сум, па имам големи рацеBig%20smile)

Е сега, да не биде дека нема проблеми, можам да ти кажам и што ми смета кај фуџито:
1. нема копче за брзо менување на исо вредност, туку се оди преку Ф копчето.
2. за white balance и raw мораш да влезеш во мени
3. на теле-фото објективот е спор ф4.9 е минимум
4. самиот апарат е спор за одредени ситуации зашто време од слика до слика е околу 2 секунди (ни канонот не е многу побрз - 0.3 сек или слично). Ако сакаш да сликаш нешто во движење обично имаш само една шанса, пошто додека да дојдеш во ситуација за следната фотка, предметот или ја сменил положбата или го нема во кадар.
5. предности на канонот, покрај стабилизацијата, е што има повеќе опции со блицот и можеш да подесиш да слика неколку фотки по ред во интервали од неколку секунди (погодно за огномети)

Поздрав од Прага
Воко

п.с. со оглед на тоа дека сликаш пејсажи (имаш одлични фотки на trekearth) мислам дека фуџито е подобра опција бидејќи во старт имаш широк објектив, иако и канонот не е лош (неколку пати ми затреба стабилизација, зашто во тие ситуации трипод беше прилично непрактично решение).
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2007 во 22:09
сакав да кажам дека канонот е побрз за околу 0.3 сек од фуџито
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2007 во 09:07
Originally posted by janevskir janevskir напиша:

Ne, ne za kupuvanje na nov aparat sega za sega ne stanuva zbor. Out of my budget. Tuku, kazi ti, mene iskreno mi e najmnogu za wide angle lekata i za polarizerot....

Pretpostavuvam znaes kako izgleda Nikon coolpix 8800...toa e...ogranicuvacki e (ama donekade i namerno zemav takov za da ne se letam po objektivi posto kraj nema)

Barem od ona sto pobarav na internet ne ni vidov nesto porazlicno od ova.
Aj da bidam konkreten:
Opteka ili Saini? Ili isto gjubre se i ednite i dugite?
Polarizerot ke mi vrsi li rabota? Ima filozofija vo toa?
Wide angle x45 ke mi smeni nesto vo kadar? Barem od ona sto e dadeno kako primer na sajtot izgleda solidno.
 


Wide angle adapterot ce ti smeni strasno mnogu vo kadarot, no prasanje e kakov kvalitet ima.
Po pravilo ovakvite kit-ovi se so podprosecen kvalitet.

Sto se odnesuva do polarizatorot, Loser e sosema vo pravo. Dobar polarizator para vredi. Licno bi ti sovetuval nekoe podobro polarizatorce od ova od kitot. Jas imav Hoya Extra-thin Super HMC (Hoya Multi Coated), a prethodno imav standardna Hoya ... samo medju niv bea svetlosni godini razlika, a Hoya e kade-kade po poznata firma od navedenite.

Spored mene, najdobro bi ti bilo da si kupis (na parce) eden WA convertor (po kvaliteten) i asolen polarizator, a ostanatoto da go zaboravis.

E ako sepak ti postoi opcijata da odis na DSLR, bi se soglasil (povtorno) so Loser deka toa e najdobroto sto mozes da go storis. Covekot (kako i jas) e patalec, ne e gatalec LOL LOL LOL

Pozdrav i dobro ni dojde na forumot

Mire
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2007 во 09:12
Originally posted by DzULA DzULA напиша:

Hmmmm... , jas mislam deka resiv, Fuji-to nekako mu bega vo rezultati na Canon-ot, edno sto e ponov model, drugo ima pogolem senzor, treto ima RAW i cetvrto nema ImageStabilization no zatoa ima inzvonredni ISO rezultati pa duri i na ISO 1600, a vo kraen slucaj i ISO 3200 moze da se koristi (samo vo kraen slucaj LOL). Inaku denovive stignalo i noviot Fujifilm S5700 koj cini SAMO 250 evra, no mislam deka ne bi trebalo da se cenkam sa 50 evra... Wink 

Fala ca odgovorite i se gledame Cry


Ako ne se lazam Fuji S5700 e upgrade vo odnos na S5600. Ako e zgora na se i poevtin, ne gledam pricina da go kupuvas postariot?!?!?

Inaku, Vojo ubavo objasni se sto i jas mislam za 2ta aparati.

Pozdrav
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2007 во 14:09
Preku link na edna strana za testiranje na optika stignav do ovaa strana

http://www.magnusireland.com/eos400d.html


Neverojatno...

pojma neam dali e verodostojno...
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2007 во 09:19
Usvet facaj od vakvi ponudi moz pos.
Prevaranti kolku ti dusa saka. Angry

Cudno e samo sto ne sakaat da kradat i od kreditni karticki Confused
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2007 во 12:04
Originally posted by Mire Mire напиша:


Cudno e samo sto ne sakaat da kradat i od kreditni karticki Confused


E toa i mene mi bese cudno pa zatoa postuvav...
Neznam kaj im e zvrckata !?!?!

Ako nekoj ima ideja....



Изменето од moz pos - 08.Јуни.2007 во 12:04
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.