IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - ПОМОШ при избор
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПОМОШ при избор

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
janevskiR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 236
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janevskiR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ПОМОШ при избор
    Испратена: 21.Мај.2007 во 23:00

Луѓе, ај помош малку. Сакам да купувам филтри и стакла за мојот Nikon Coolpix 8800.

Најдов некој китови на интернет.

Едниот кит е со леќи Optrka а другиот Saini. Искрено ништо не ми значат ни едните ни другите.

Еве што вклучуваат китовите:


Opteka .45x High Definition² Professional Wide-Angle Lens

Opteka 2.2x High Definition² Professional Telephoto Lens

Opteka High Definition² Pro Filter Kit (UV, Circular Polarizer, FL-D)

Lens / Filter Adapter For Nikon

Opteka Tabletop Tripod 

5 Piece Camera & Lens Cleaning Kit

53" Deluxe Professional Video/Camera Tripod (веќе имам еден)

Samsonite Deluxe Carry-All Camera Case  (веќе имам едена)

http://cgi.ebay.com/Pro-HD-Digital-Accessory-Kit-for-Nikon-Coolpix-8800_W0QQitemZ280115875292QQcmdZViewItem

 

 и другиот кит:

 

0.45X Super Wide Angle High Definition Lens w/ MACRO

2X Tele Photo High Definition Lens

Pouch for Lens

UV Filter

Fluorescent Filter

Polarizer Filter

Adapter Ring

Deluxe Leather Storage Case Included

Cleaning Kit & Mini Tripod

15 Year International Manufacturer Warranty

Made In Japan

http://cgi.ebay.com/PRO-WIDE-ANGLE-TELE-LENS-FILTER-for-NIKON-COOLPIX-8800_W0QQitemZ150063640745QQihZ005QQcategoryZ116191QQcmdZViewItem

 

 Цените и на двата се околу 80$.

Има ли простор за размислување или е сеедно? :)


Кон врв
DzULA Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DzULA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2007 во 09:38
Imam maka da izberam fotoaparat, pa mislam da ja spodelam so vas, pa ako nekoj moze da mi pomogne bujrum. Wink
 
Imam na izbor 2 fotoaparati od koi "Fujifilm S6500fd" i "Canon S3 IS"
 
Ne bas me zasega koja marka e tuku koj e podobar a cenata e tuka nekade "Fujifilm" 305 evra, a "Canon" 320 evra Confused
 
POMOOOOOOOOOOOOOS!!!!!!!!   Ouch
NIKON D50 ; AF-S NIKKOR 18-55mm ; AF NIKKOR 70-300mmG; Sigma UV 62mm
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2007 во 09:44
jas glasam za "drugiot kit" :)
Кон врв
loser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2007 во 09:49
Za broj 1- ne sakam da te razocaram ama i dvata kita ne gi biva.Koj i da go kupis nema da ima nikakva razlika- i dvata se low budget.  Pretpostavuvam deka Nikon kit-ot e mnogu poskap ama kako i sekogas kolku pari tolku muzika neli ? Ako me prasas mene ne bi kupil nikakov kit nego bi sobral sila i bi kupil d40.

Za broj 2- Sekojpat koga nekoj ke prasuva koj aparat daq go kupi od ovie 2 zaborava deka nekoj aparat e podobar za edna namena, nekoj za druga,. Taka da se dodeka ne ni kazes sto nameravas da pravis so nego ( cisto za fotki na plaza i rodendeni, poseriozno zanimavanje i obrabotka na fotki)  lugevo ovde nema da mozat mnogu da ti pomognat.

Кон врв
janevskiR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 236
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janevskiR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2007 во 10:10

Ne, ne za kupuvanje na nov aparat sega za sega ne stanuva zbor. Out of my budget. Tuku, kazi ti, mene iskreno mi e najmnogu za wide angle lekata i za polarizerot....

Pretpostavuvam znaes kako izgleda Nikon coolpix 8800...toa e...ogranicuvacki e (ama donekade i namerno zemav takov za da ne se letam po objektivi posto kraj nema)

Barem od ona sto pobarav na internet ne ni vidov nesto porazlicno od ova.
Aj da bidam konkreten:
Opteka ili Saini? Ili isto gjubre se i ednite i dugite?
Polarizerot ke mi vrsi li rabota? Ima filozofija vo toa?
Wide angle x45 ke mi smeni nesto vo kadar? Barem od ona sto e dadeno kako primer na sajtot izgleda solidno.
 
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2007 во 10:17
Originally posted by janevskir janevskir напиша:

Wide angle x45 ke mi smeni nesto vo kadar? Barem od ona sto e dadeno kako primer na sajtot izgleda solidno.

Станува збор за 0.45х така?
Ја имам еден 0.8х и ми врши доволно работа за некои фотографии. На моите 36mm со конверторот добивам 28.8mm, што е исто кога имаш на canon-ов апарат со објектив од 18mm.
А тој конвертор што го зборуваш, доколку не појавува хроматски аберации, ќе биде извонреден wide со извонредни 16.2mm
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2007 во 10:40
Originally posted by DzULA DzULA напиша:

Imam maka da izberam fotoaparat, pa mislam da ja spodelam so vas, pa ako nekoj moze da mi pomogne bujrum. Wink
 
Imam na izbor 2 fotoaparati od koi "Fujifilm S6500fd" i "Canon S3 IS"
 
Ne bas me zasega koja marka e tuku koj e podobar a cenata e tuka nekade "Fujifilm" 305 evra, a "Canon" 320 evra Confused
 
POMOOOOOOOOOOOOOS!!!!!!!!   Ouch
 
Јас би одел на Canon-от. А да го почекаш S5IS Wink
Кон врв
loser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2007 во 11:03
Mnogu dobro znam kako izgleda 8800-Sesute go imam 5700 so trista sitnici i slicno. I jas bev zagren vo toa vreme za wide i tele konverteri ama kupiv se osven tie sitnici i posle resiv da kupam DSLR. Zatoa ti govoram od iskustvo deka slikata sto ke ja dobies so nekoj od tie konverteri, pa duri i so Nikonovite, nema sansi da se sporedi so bilo koj DSLR i kit objektiv, i zatoa ti velam deka bilo koj da go zemes nema da zgresis mnogu. Inace kako firma poveke sum slusal za opteka. Za polarizacionot filter-brka mnogu rabota, da si kupis obavezno. Jas go imav kupeno ovoj set sto sega go prodavam

Originally posted by janevskir janevskir напиша:

Ne, ne za kupuvanje na nov aparat sega za sega ne stanuva zbor. Out of my budget. Tuku, kazi ti, mene iskreno mi e najmnogu za wide angle lekata i za polarizerot....

Pretpostavuvam znaes kako izgleda Nikon coolpix 8800...toa e...ogranicuvacki e (ama donekade i namerno zemav takov za da ne se letam po objektivi posto kraj nema)

Barem od ona sto pobarav na internet ne ni vidov nesto porazlicno od ova.
Aj da bidam konkreten:
Opteka ili Saini? Ili isto gjubre se i ednite i dugite?
Polarizerot ke mi vrsi li rabota? Ima filozofija vo toa?
Wide angle x45 ke mi smeni nesto vo kadar? Barem od ona sto e dadeno kako primer na sajtot izgleda solidno.
 
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2007 во 11:04
canon

Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2007 во 11:28
Јане, јас и ти треба да бараме од Импегна и Генел, специјални партнер поволности при купување на опрема. Па ние колку ги рекламираме Canon тие самите не го рекламираат. Big%20smileLOLLOLLOLLOL
 
Шега на страна, Canon прави многу квалитетна опрема. Што е право право е! Clap
Кон врв
janevskiR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 236
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janevskiR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2007 во 11:28

Da Bobi, 0.45x ...taka vikaat barem

eve sto ima mojot Nikon:

10x optical zoom "Nikkor ED " VR

35 - 350 mm equiv.

F2.6 - F4.9

Ke dobijam li 16.2mm kako sto vikas?

...i dali toa znaci deka so x2 telephoto i x10 na Nikonot ke dobijam vkupno x20 ...ne se smejte ako ne e taka :)
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2007 во 11:31
Би требало да добиеш 15.7мм што е уште подобро!
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2007 во 11:37
pravo da ti kazam ni genel ni impegna ne moze da mi dade ona sto go nauciv so iskustvo. od taa pricina canon, a ne od druga
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2007 во 11:54
Како што веќе кажа Александар, ќе добиеш 15.75mm,
а со 2х теле се добиваат 700mm

Изменето од bobicar1 - 22.Мај.2007 во 11:54
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.