IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Тројцата мудреци
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Тројцата мудреци

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Тројцата мудреци
    Испратена: 19.Мај.2007 во 20:59

Прикаската за Исусовото раѓање ја нема кај Марко и Јован. За тој настан пишуваат Матеј и Лука, а од нив само Матеј ги споменува тројцата мудреци од истокот. За нив повеќе нигде не станува бор во евангелијата, но христијанството е полно со прикаски за нив. Дури и иако не се спомнати , носат и имиња Гаспар, Мелкиор и Балтазар.. Скаските за нив настанаа некаде во 5ти век НЕ, и од нив настанала “Ерменската книга за детството“ и “Арапската книга за детството“. Во Ерменската книга се споменува дека мудреците биле персиски кралеви и се споменуваат нивните имиња. “И брзо Ангелот тргна во земјата на персииците за да им порача на кралевите дека треба да тргнат на пат и да му оддадат почит на новороденето дете.“ Авторот на ова прикаска сигурно ја напишал под влијание на Псалмот 71. Во Арапската верзија, Марија им ја дава пелената на мудреците (кралевите) и тие кога се вратиле дома ја фрлаат во оган и таја не гори со што ја докажуваат божественоста на Исус. Вораното Христијанство се менувал бројот на мудреците (кралевите) На сликите во катакомбите некогаш ги има двајца некогаш четворицанекогаш шестмина а кај Сиријците и Ерменците дури и па двесетмина./ Со тек на време беше прифатена бројката од тројца веројатно како преставници на народите кои потекнаа од синовите на Ное (Семон, Хамон и Јафет) Затоа и еден од кралевите е прикажан како црнец по Хамон (кој е прататко на црната раса). Таа прикаска толку добро фатила корен што божем посмртните останки на тројцата мудреци (кралеви) се наоѓаат во Келнската катедрала таму стигнаа по долгото патешествие од Персија во Цариград па Милано за на крај во 1161 да се најдат во Келн.

Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2007 во 21:20
i sto mu nosele i mu poklonile na Mladenecot???
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
hardcore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hardcore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2007 во 21:42
So ova definitiovno se simna tvojata maska za zelba za dokazuvanje so fakti.Verojatnosta za tvoite pretpostavki barem za ovoj post(ne misli deka ne vazi i za drugite)e ednakva na O!Dobro znaeme kolku mudreci bile,kako se vodele i so sto da dojdat do mestoto na ragjanjeto Hristovo,i poznati se iminjata nivni,kako i darovite sto mu gi prinele...Totalen autsajder si za ovaa tema....LOLLOLLOL
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2007 во 23:29
Не знам зошто толку се исплаши. 
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2007 во 23:42

Чорбаџија, па мора ли за секоја мисла што ќе ти дојде на памет да отвараш нова тема? Smile

Предлагам да си отвориш некоја тема под наслов: Чорбаџиеви Мисли и таму да не информираш со твоите интересни пронајдоци. Немој да ме сватиш погрешно, не велам дека темите се лоши, само мислам дека премногу се расплинуваме по темиве и скоро ниедна тема не ја довршуваме до крај, затоа само рпедлагам малку поорганизирано да си дискутираме.
Respect!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 00:14
Отвори тема “Моите мисли за Чорбаџиините мисли“ па таму напиши што се мислиш. Инаку ова не е моја мисла, ова е дел од црковната историја. (а ги има уште многу) Што стана со Јосиф.... Кој беше Марко, кој беше Лука, Јован... “хеленизирање на христијанството, првата инквизиција, “ерусалемскиот“ собор, ... се се тоа теми кои мислам да ги покренам А велиш се расплинуваат дискусиите.... ги запоставуваме темите “Библијата и злоставување на жената“ или “Ислам и тероризам““Ислам плагијат“ “Контрадикции во Библијата“ ... се одалечуваме од тие теми? Таму гледам најповеќе се “организирани“ дискусиите, копи пасте на српски текстови кои многумина и не ги сфаќаат што значат. Страв од непознато. тоа е она што ве плаши. Неспремни сте да водите подлабока дискусија за религијата и верата, за историјата на сопствената црква. Не ги знаете тие работи. Збунети оти не разбирате за што се диискутира, теми кои прв пат ги читате а се во религијата, во верата. Навикнати сте на дискусии каде поголем верник е оној кој посочно ќе навреди некој од друга вера. Сега дојде да се види кој колку навистина се потрудил да научи за својата вера и се исплашивте пошто најдовте голема празнина. Комедија од дискусии. Инаетот  прави уште повеќе да се тони, срамот тера на агресивност, беспомошноста во вулгарност. Скоро и да нема некој да рече, да тоа е интересно, би сакал да научам нешто повеќе. Па луѓе, вие свети книги немате освен он-лајн на странски јазици. Вера не е блог или копи пасте на најденото преку Гугле. И сега гледам ве потресе и исплаши прикаска маргинална од Новиот завет и нејзиниот историјат само заради тоа што не ја разбирате. Агресивниот став е одбрамбен механизам на исплашените.


Изменето од Чорбаџија - 20.Мај.2007 во 00:15
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 00:51
Чорбаџи, ај наведи ми еден линк од каде што сум направил копи-пасте?
(Освен сликата на наса, бидејќи не сум добар уметник, па морав да ја копирам неа за да му докажам на калифа дека нема 7 "неба" како што они го оправдуваат к*ранот)
 
Ајде наведи ми еден пост каде што сум пастирал нешто на српски, босански или англиски?
 
А ако немаш факт-аргумент, те молам поштедиме од такви критики, бидејќи со истите "аргументи" и јас можам да те обвинувам за плагијат и за бла бла... ама би било детски нели?
 
А што се однесува до муслиманите, не се секирај, контролирано со не повеќе од 50% соодветно има враќам на нивните ниски удари врз Христијанството и се што пишувам пишувам за да ги разобличам, за да не се возгордеат мислејќи дека имаат некакви аргументи за Исламот, а имале илјадници аргументи против Библијата.
 
Знаев дека погрешно ќе ме сватиш за мојот предлог за твојата тема "Чорбаџиеви мисли", ама ако фрлиш само еден брз поглед низ твоите неколку последователно отворени теми ќе видиш дека никој многу не се задржал на нив, па само некако се трупаат и тонат во 2, 3 итн страна. Без лутење затоа ти предложив да си отвориш таква тема, за да си ги организираш твоите постови и за секој заинтересиран за нив да знае каде да си ги најде. Нели тоа е добра идеја?
Поздрав!
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
hardcore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hardcore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 00:55
Voopsto ne ne isplasi temava....i nemoj da vikas deka prv pat slusame za temi od biblijata.Nie si ja znaeme svetata Biblija,samo loso e sto nekoj postojano probuva da izvrti zborovi,da promeni tezi,da zbuni....Ama tesko e toa da se napravi.Prosto pocnuvas da sjaes od arogantnost i kompleks na visa vrednost...najucen,najpameten,najispraven.....ne ke da e bas taka....
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 01:07
За Евангелос
1. Тебе ти се обратив лично само во релација “отвори тема.....“ за се друго зборувам за општата состојба на дискутиите (во множина и за верници од СИТЕ вери)

2.Темите на кои нема одговор се јасно, теми за кои појма се нема. Кој од вас чул или ги читал евангелијата по Петар Тома, Никодимон? зарем мислиш дека некој овде седнал па барал податоци за Пилат? Или има во главата прества за Јудеја, градовите, местата, за Ерусалем, каде бил храмот, каде палатата на херод... или се замарал со таква “ситница“ од каде тројцата мудреци и која е нивната улога. Па и ти не примети дека фали тој дел... дека не сум додискутирал за тоа “е која е улогата што некој евангелист ставил тројца Персиски мудреци во своето писание?“ На што се темели потребата персијци да се прикажат како почитувачи на божественоста на Исус бебето?.
Иако не се дискутира, од моите постови многу се учи. Многумина што ги прочитаја (и одговорија со празни муабети или навреди) станаа побогати за некое знаење. Јас тука не научив ништо ново, освен можеби неколку интересни фрази и комични одговори.


За Хардкор
1. Тебе немам што да ти кажам


Изменето од Чорбаџија - 20.Мај.2007 во 01:09
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 01:12

Чорбаџија, да те потсетам, во предходниот пост ме обвини за плагијат. Јас ти поставив 2 прашања со дебели букви и те замолувам да ги арументираш обвиненијата против мене, а ако не најдеш аргумент, барам јавно да ми се извиниш за обвиненијата ок? Фер е нели?



Изменето од EvAngelos - 20.Мај.2007 во 01:12
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
hardcore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hardcore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 01:14

A be kazi nesto,sto si takov.....Cry

Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 01:18
Не гледам како да ти кажам а да не те исплашам. Не ги разбираш моите зборови, ти се чинат поинакви од како што се. Можеби друг пат.

Изменето од Чорбаџија - 20.Мај.2007 во 01:19
Кон врв
hardcore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hardcore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 01:24
Mnogu gresis,momce...Samo gledam kolkava e "pokornosta"i "miroljubivosta"na vernicite pravi......A za naobrazba,vo druga prilika....Jas dvolicni i provokatorski zborovi razbiram,ama gi izbegnuvam....Samotolkuvanje na knigi koi pisuvaat strogo definirani raboti,ili tolkuvanje na vece izvedeni tezi i zaklucoci...e toa e moeto "negledanje na fakti".
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 01:28

Не ме плашат ни твоите зборови, ни твојата сликичка лево. Но за ова ти зборев кога ти се обратив прв пат на оваа тема, дека темава нема да се дискутира воопшто, види ги постовите погоре и кажи ми каква врска имаат со Тројцата мудреци? Smile

Затоа ти предложив да си отвориш тема "Чорбаџиеви мисли" и таму да слободно и натенане да си се истакнуваш со твоите факто-аргументи.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.