IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПРЕВОДИ НА БИБЛИЈАТА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРЕВОДИ НА БИБЛИЈАТА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
Автор
Порака
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 11:24
КАДЕ ИЗЛАГАЛЕ ?
КАДЕ ПИШИ ДЕКА СО ЛАГА ДАЛЕ ПАРИ?

ЧИТАЈ МАЛКУ
ДЕЛ ОД ПАРИТЕ ОД ПРОДАДЕНАТА НИВА МУ ДАЛЕ НА АПОСТОЛИТЕ. ПРИЛОГ КОН ЦРКВАТА. КАЖУВАШ ДЕКА СЕ КУПУВА ДУХОВЕН УГЛЕД А АКО НЕМАШ ДОВОЛНО ПАРИ ЌЕ УМРИШ

Кажи јкад биле ОБВЗАНИ сите пари да му ги дадат на црквата. Та нели е нивна нива, нивни пари а црквата Христова е полна со љубов и разбирање а не со материјализам и сметководство. Кој колку имал, можел... толку давал.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 11:26
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

КАДЕ ИЗЛАГАЛЕ ?
КАДЕ ПИШИ ДЕКА СО ЛАГА ДАЛЕ ПАРИ?



Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

3. Но Петар рече: “Ананија, зошто го исполни сатаната срцето твое да Го излажеш Светиот Дух и да утаиш дел од земените пари за нивата.



Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 13:21
ОД ШТО УТАИЛ???...
ПРОДАЛЕ СОПСТВЕНА НИВА И ДЕЛ ОД ПАРИТЕ ДАЛЕ НА ЦРКВАТА.

АЈДЕ СЕГА ДАЈ ЗАПОВЕД БОЖЈА ДЕКА АКО ПРОДАДЕШ НИВА СИТЕ ПАРИ ДА И ГИ ДАДЕШ НА ЦРКВАТА ПА ДА ЈА ВИДИМЕ СМИСЛАТА ЗА СМРТТА НА АНАНИЈА ИС АПФИРА

ЗОШТО МОРАЛЕ ДА ГИ ДАДАТ СИТЕ ПАРИ, КОЈ КАДЕ И КОГА МУ ГО НАРЕДИЛ ТОА ПА ДА БИДАТ КАЗНЕТИ
ТИЕ ДОБРОВОЛНО ДОШЛЕ И ПОНУДИЛЕ ПРИЛОГ ЗА ЦРКВАТА, НО НАМЕСТО ДА ГИ ОДБИЕ АКО СЕ СОМНЕВАШЕ ВО НИВ (ПОШТО САКАА ДА ВЛЕЗАТ ВО ЦРКВАТА) БИВААТ КАЗНЕТИ СО СМРТ
МОЖЕШ ДА УТАИШ ТУЃИ ПАРИ А СВОИ ДА УТАИШ... ПРВ ПАТ СЛУШАМ

ПС
ХАРИ КОСТООВ ДАЛ 50.000 ЕВРА СВОИ ПАРИ ЗА ЦРКВАТА ПА НЕ УМРЕ. ЕНЕ ГО УШТЕ ЖИВ И ЗДРАВ. И ТОЈ НЕ ДАЛ СЕ ШТО ИМАЛ. ЗОШТО ЕДНИ СЕ КАЗНИЈА СО СМРТ А ДРУГИ НЕ?


Изменето од Чорбаџија - 15.Мај.2007 во 13:24
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 14:08
mislam deka temava ja razjasnivme, sekoj sto saka moze da pronajde odgovor...
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 14:10
Се слагам, појасно не може да биде.
Кон врв
Studentski Klub Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 272
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Studentski Klub Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 14:14
Многу добар дуел. StarStarStarStar
 
Прекрасен натпревар!ClapClapClap
 
Не би сакал да се мешам, и нема, но неможев да издржам а да не го поздравам Чорбаџија за знаењето што го поседува!ClapClapClap
 
 
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 14:18
Originally posted by Studentski Klub Studentski Klub напиша:

Многу добар дуел. StarStarStarStar
 
Прекрасен натпревар!ClapClapClap
 
Не би сакал да се мешам, и нема, но неможев да издржам а да не го поздравам Чорбаџија за знаењето што го поседува!ClapClapClap
 
 


e sega ushte da mi kaze chorbazija zashto ne se zafati nikogash so nekoj musliman......Ermmna vremeto se inaeteshe so SARD,a sega so ADZIJA...ochigledno mnogu mu se "na srce" hristijaniteLOLLOLLOLLOLLOLLOL
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 14:23
beleg chorbajiya ke dojde kon nas oti kolku poveke se inaeti i ja chita biblijata poblisku ke dojde do vistinata i ke ja skokne ogradata kon hristianstvoto.ajde da se molime za shto pobrzo toa da se stvori.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 14:27
Originally posted by beleg beleg напиша:


e sega ushte da mi kaze chorbazija zashto ne se zafati nikogash so nekoj musliman......Ermmna vremeto se inaeteshe so SARD,a sega so ADZIJA...ochigledno mnogu mu se "na srce" hristijaniteLOLLOLLOLLOLLOLLOL


со САРД?
Немам дискутирано со Сард... ниту пак имам многу дискутирано за Исламот... можеби неколку поста но повеќе како историски отколку како теолошки.

не би рекол....

Значи дојде време да се испипа пулсот на Чорбаџијата... да не е “од оние... “лошите“..?“
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 14:30
LOLLOLLOLLOLLOL
 
Corbadzija is the bestThumbs%20Up
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 14:32
koj se tie losh*te objasni te molam a znaesh oti jas kolku ke se gordeam da se reshish da stanish hristian?ne za drugo ama oti si mnogu znaen ama ako si taka za hristos mnogu dushi ke spasesh so tvoeto znaenje i ispituvanje.ajde kon nas.join us join us.joke.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 14:52
Прво,
БЛАГОДАРАМ НА СИТЕ (дури и на аџијата) за дискусија во која ете можевма малку да си ги “протресеме“ ставовите на колку толку мирен и цивилизиран начин

За Роме... ти си прекрасна и чиста душа во која како што гледам има голема верба и љубов кон Христа (дури ми е и незгодно поради тебе што потегнувам прашања, “шкакливи“ за христијанството) но јас кога нешто проучувам, емотивно се врзувам, така да јас сосема можев да ги почуствувам древните времиња на сите цивилизации и религии за кои се интересирав. Сосема можам да ги сфатам и разберам и сочуствувам и Египќаните и Грците и Асирците и првите Христијани и првите Муслимани, но и да си ја преставам земјата и океаните во кои се создаваа првите молекули на животот од пред 3 милијарди години ( како и полната месечина со океани и реки црвена лава).

Јас ... накратко бев таму , во сите тие времиња.

ПС
не сум припадник на ниедна верска заедница, имам свое мислење и став околу сето тоа, имам свое мислење околу минатото, сегашноста, иднината.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 15:02
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

Сосема можам да ги сфатам и разберам и сочуствувам и Египќаните и Грците и Асирците и првите Христијани и првите Муслимани, но и да си ја преставам земјата и океаните во кои се создаваа првите молекули на животот од пред 3 милијарди години ( како и полната месечина со океани и реки црвена лава).



некако, ваквите постови, како да издаваат една дури незрела гордост. Човекот кој знае, е во исто време и свесен колку уште треба да научи, и ме чуди, од каде толкава храброст, да се осмелиш да кажеш дека си ја вцицал мудроста на космосот...Confused Да не си Господ Бог отелотворен?Ouch
Кон врв
Studentski Klub Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 272
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Studentski Klub Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 15:10
Ајде Аџија, обиди се да го разбереш!
 
Сигурно не мислел како што велиш!
 
А, неговата гордост, секако, не е поголема од твојата.
 
Прости ако те навредив, само сакав да компарирам.
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,342 секунди.