IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ШТО БИЛЕ ПО НАЦИЈА АДАМ И ЕВА?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ШТО БИЛЕ ПО НАЦИЈА АДАМ И ЕВА?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
SABINA Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SABINA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ШТО БИЛЕ ПО НАЦИЈА АДАМ И ЕВА?
    Испратена: 11.Мај.2007 во 18:24
AJDE PISETE SE STO MISLETE
 STO BILE PO NACIJA ADAM I EVA 
ljubovta gi razdeluva ne razdelnite a gi osvojuva ne osvoivite
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2007 во 20:23
Е веќе....... што пишувало во пасошот на Адам?
Националноста и така и така но што биле децата и внуците на Адам.... биолошки и правно?
Библијата вели дека Бог го создал Адама а дека Ева, ја создал земајќи од Адама ребро додека спиел...
Е сега, како настанало човештвото?, значи Адам и Ева, избркани од рајот се размнопжуваат како и нивните деца и внуци и правнуци - меѓусебе “познавајќи ги жените свои“ Ако знаеме дека тие беа првите луѓе (немало други) тогаш нивните деца и внуци правеле инцес се размножувале син соќерка... брат со сестра, брачед со брачеда.
Не баш.....во духот библиски (би рекол)


Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2007 во 20:39
znaes
interesno
e koe od vnucite prvo pocrnelo
pa stana KUNTA KINTE

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2007 во 20:43
ej sega mi tekna
so vika vo k*ranot za adam i eva??????????
POJMA NEZNAM
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2007 во 20:54
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

Е веќе....... што пишувало во пасошот на Адам?
Националноста и така и така но што биле децата и внуците на Адам.... биолошки и правно?
Библијата вели дека Бог го создал Адама а дека Ева, ја создал земајќи од Адама ребро додека спиел...
Е сега, како настанало човештвото?, значи Адам и Ева, избркани од рајот се размнопжуваат како и нивните деца и внуци и правнуци - меѓусебе “познавајќи ги жените свои“ Ако знаеме дека тие беа првите луѓе (немало други) тогаш нивните деца и внуци правеле инцес се размножувале син соќерка... брат со сестра, брачед со брачеда.
Не баш.....во духот библиски (би рекол)


 
 
Da Corbadzija, i jas si go imav mnogu pati postaveno ova prashanje....
 
Bog gi sozdal Adam i Eva kako prvi lugje na zemjata no ne i edinstveni...
 
 
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2007 во 22:01
E, па баш не сум сигурен дека е така. Но и да е ај да видиме што се случува по поморот на човештвото, по потопот, новото човештво настанува со меѓусобно размножување на првите брачеди, деца на синовите Ноеви. пошто сите луѓе беа “истребени“ освен Ное, жената му, и трите синови Ноеви со жените. Е сега, уште попрецизно мислам дека (во прва Мојсеева) се вели од кој син (Сим, Хам, Јафет) настанал кој народ. Значи имаше и поблиски (брат-сестра) инцеси.
Како и да свртиш инцесот е почетокот на човештвото
Спрема библијата.
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2007 во 22:09
Za megjusebno razmnozuvanje...pa site kralski semejsta vo Evropa se megjusebno razmnozuvaniLOL
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2007 во 22:27
Kралските семејства не се размножуваат меѓу себе во склоп на поблиско семејство (брат со сестра) или први брачеди. Тие најчесто се женат и мажат со припадници на други кралски семејства (Австриски со Француски, Српски со Грчки, Англиски со Француски.... како и со припадници на “пониски“ благородници па дури и со “обични“ смртници. Али и тоа не е толку битно пошто не знам зошто би се правдала идејата на Бог да со инцес ја настани планетата само затоа што можеби во некое село во Луизијана некој брат и сестра имаат деца?


Изменето од Чорбаџија - 11.Мај.2007 во 22:37
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2007 во 22:30
AAAAAAAALOLslabo ti odi ovaa temaWink
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2007 во 22:42
Јок мене
Факт е дека во библијата убаво пишува како настана првото (а и второто) човештво. Со размножување на меѓусобно блиски роднин (брат со сестра први брачеди...) Е сега који европски династији на таков начин се “размножуваат“ и каква е врската на европските  кралски семејства и Божијот начин да ја наполни земјатра со инцест... не знам.
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2007 во 22:52
Јок мене
Факт е дека во библијата убаво пишува како настана првото (а и второто) човештво. Со размножување на меѓусобно блиски роднин (брат со сестра први брачеди...) Е сега који европски династији на таков начин се “размножуваат“ и каква е врската на европските  кралски семејства и Божијот начин да ја наполни земјатра со инцест... не знам.
Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2007 во 23:01
темава е промашена као може ме да прашаме што биле ада и ева кога биле само они двајца  Wink
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2007 во 23:23
.


Изменето од khaleefah - 21.Мај.2007 во 16:29
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2007 во 00:12
pa tie ne bea nikakva nacija oti drzavite nepostoele.po moja misla bile earthlings i na gospo dar oti Gospo go napravi adam za negovo raspolozenie.a eva za pomoshnik i drushka na adam. znacii ne postoea togash nacii i ne bi trebalo i na deneshen den da imame omraza koj druga nacija oti site se cheda na Bog.ama mnogu luge imaat duhovna omraza kon drugi nacii oti gavolot nesaka da se sakame kako braka i sestri od Boga i stvoreni od  eden tatko.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,137 секунди.