IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - INTERESNA STATISTIKA
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

INTERESNA STATISTIKA

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: INTERESNA STATISTIKA
    Испратена: 10.Мај.2007 во 20:56
Interesna statistika doagja od Japonija, zemjata vo koja se dizajniraat i proizveduvaat poveketo digitalni kameri. Onoa sto e mozhebi ineteresno za nas (za onoe chlenovi koi imaat namera vo skora idnina da kupat novi kameri ili objektivi), e kako nestata pochnaa dramatichno da se menuvaat od polovinata na minatata godina, pa navamu. Imeno, dodeka e evidentno godishnoto kontinuirano opagjanje na prodazhbata na kameri od site proizvoditeli na kameri (iskluchuvajki gi Canon i Nikon), od polovinata na godinata Canon zabelezhuva drastichen pad na svojata prodazhba, dodeka Nikon zabelezhuva isto takvo zgolemuvanje.

Prashanjeto e sto se sluchi vo toj period na godinata i na sto se dolzhi ova znachitelna promena vo prodazhbata na kamerite. Odgovorot e ednostaven. Promenata nastana vo momentot na pojavuvanjeto na modelot Nikon D40, kako i na serijata novi zumovi koi za prv pat go spojuvaat visokiot kvalitet na Nikon stakloto so razumnite ceni. Znaejki deka vo posledno vreme vo moite komentari na ovie strani, kako i vo privatnite prepiski so nekoi nashi chlenovi, jas gi favorizirav D40, D40X i novite objektivi, nekako mi olesna koga ja vidov statistika i indirektnata potvrda na moite zborovi.

Ovaa statistika, vkluchuvajki gi i informaciite sto neodamna gi dobivme od Canon, pokazhuva isto taka deka Canon za sega reshil da se koncentrira vo razvivanjeto na vrvnata klasa profesionalni tela, dodeka Nikon go svrtel vnimanieto kon consumer i pro-user grupite.

Malu razocharuvachki deluva performansata na Sony posle bombastichnite najavi deka ke go osvojat pazarot vo tri godini. Iako na grafikonot ne se gleda, prodazhbata na Pentax vo prvite meseci na 2007 e prepolovena, a Olympus stanuva krajno marginalen. Steta za Zuiko objektivite koi nikogas ne uspeeja da najdat soodvetno kvalitetno telo vo taka narecheniot 3/4 format.





Sina boja - Canon
Crvena - Nikon
portokalova - Pentax
Svetlo sina - Sony
Violetova - Olympus

Изменето од Zoran K - 10.Мај.2007 во 22:25
Кон врв
vlatko_sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlatko_sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 21:13
navistina interesnoSmile
no sepak nisto na svetot nema da me razubedi da preminam na druga firma osven Canon

pozdrav
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 21:50
Steta sto rangefinder modelot na Nikon e tolku elitisticki i skap, a tolku ist na izgled so mojot Kiev, STRASNO

That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 22:22
Vlatko,

Statistikava ne ja postirav za da ubedam nekogo vo nesto. Ja objaviv za da ja pokazham segashnata sostojba vo industrijata, a komenetarot vo vrska so nea go staviv kako objasnuvanje koe mozhebi ke bide relevantno za onie nashi chlenovi koi imaat namera naskoro da kupat kameri ili objektivi, a ne se dovolno upateni vo momentalnata situacija na ova pole. Kako sto veke znaes, redovno se postiraat prashanja vo toj pravec i chesto diskutirame na taa tema .
Кон врв
vlatko_sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlatko_sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 22:41
Znam deka ne ja objavi za da ubeduvas nekogo.
Ubovo kaza deka Nikon se stremi kon consumer,a Canon kon High End Pro Users.


p.s.
dali nesto se suska za FF od nikon???
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 22:42
Originally posted by vlatko_sk vlatko_sk напиша:

navistina interesnoSmile
no sepak nisto na svetot nema da me razubedi da preminam na druga firma osven Canon

pozdrav


Hehe, ako ne docekas da "rikne nacisto" ... kako jas Minolta  Wink
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
vlatko_sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlatko_sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 22:48
Ma,neka izmisli Nikon nesto nenormalno kako na primer 1-1000mm f/1,2 so stabilizator i 6x6 DSLR,ne go menjam Canonov za nisto

LOLLOL
LOL
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 23:46
Vlatko,

Iako Nikon ne dava nekoe posebno znachenje na FF formatot, jasno e deka ako saka da ostane vo nekakov natprevar so Canon, ke treba da ponudi takov model. Kolku sto mi e mene poznato, Nikon raboti na FF, no saka nekoi problemi prvo da gi reshi na podobar nachin, pred da go najavi toj model.

Imeno, za sto se raboti?

Koristenjeto na chip vo kamera ne e isto kako i koristenje na film. Dodeka emulzijata na filmot lezhi vo edna ramnina na plastichna podloga, fotoosetlivite tochki na senzorot lezhat POD mikrolekite za koi zborevme porano (http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7295). E sega, kolku sto se dobri ovie mikroleki za sobiranje na svetlina, tolku se i problematichni kon periferijata na senzorot. Dodeka vo sredinata na senzorot svetlina pagja pravoliniski, kolku sto se dvizhi kon periferijata na chipot, pagja pod se pogolem agol. Toa znachi deka nekoi mikroleki, poradi svojata dimezija po vertikala, go poprechuvaat patot na svetlinata pred taa da stigne do poodalechnite leki, a i ovie, poslednive, na ja dobivaat taa svetlina pod prav agol, pa ne mozhat korektno da ja fokusiraat.

Seto ova pridonesuva do mnogu dobro poznatoto vinjetiranje i gubenje na ostrinata i definicijata na detalot na FF kamerite. Koj ima FF Canon mnogu dobro e zapoznaen so ovie problemi. I dodeka so vinjetiranjeto relativno lesno se izlaga na kraj vo PS, namalenata periferna rezolucija e nesto sto se reshava samo so kropiranje. A vo toj sluchaj veke "de fakto" ne se zboruva za vistinsko koristenje na FF senzor. Alternativata na toa e da se prifati situacijata kako sto e i da ne se vkluchuvaat vazhni detali tamu kade sto pradi segashnata tehnologija ne mozhat istite da bidat registrirani so soodvetniot kvalitet.

Nikon uspea da koristi golemina na senzori koi garantiraat kritichen kvalitet po seta povrshina, bez potreba od sakatenje na dimenziite vo 3/4 format.

Denes, kolku sto mi e mene poznato, ima dva nachini na reshavanje na FF problemot. Edniot e da se dizajniraat novi objektivi, so mnogu pogolemi stakla i bajoneti, koi ke garantiraat popravo pagjanje na svetlinata vrz FF senzorot po negovata periferija. Znaejki ja cenata na segashnite objektivi, mozeme da si zamislime kolku bi chinele novite!

Vtoroto reshenie lezhi vo proizvodstvoto na chipovite. Za da se osigura pravata geometrija na pagjanje na svetlinata na periferijata na chipot, kako sto pagja na sredinata, chipot treba da e deformiran - konkaven. Kolku sto znam (ne me drzhi za zbor) Nikon veke podolgo vreme raboti na vakvo reshenie. Ne znam do kade e stignato vo vrska so toa, pa zatoa ne znam dali Nikon ke nastapi so takva modifikacija ili so nesto sosem drugo. Sepak vakvoto reshenie na problemot ne e ednostavno i e moshne skapo.




Изменето од Zoran K - 10.Мај.2007 во 23:54
Кон врв
polikarp Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Февруари.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polikarp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2007 во 00:47
Pred nekoe vrema citav nesto slicno  i se soglasuvam so ona sto si go napisal za D40 i D40x, i deka prodazbata na Nikon se zgolemuva. Megutoa mislam deka Canon seuste e lider ako gledame generalno. Sega sto ke se slucuva ponatamu i vo koja nasoka ke se odvivaat rabotite  ostanuva da vidime.
Подобро да ме мразат заради тоа што сум, отколку да ме сакаат заради тоа што не сум.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2007 во 01:29
polikarp,

Ne sakav prvichno da ve zamaram so poveke informacii, no stom veke se javi so mislata deka Canon i natamu vodi vo prodazbata na digitalnite kameri, eve sto velat nanovite Japonski podatoci:


Poslednata nedela na Januari 2007



2007.02.19 - 2007.02.25



2007.03.26 - 2007.04.01


Statistikava pokazhuva deka na pochetokot na godinava Nikon vodel na pazarot so skoro 50%, sledniot mesec so okolu 48% i poslednive podatoci pokazhuvaat deka vodi so skoro 49%. Canon e na vtoro mesto so okolu 10% pomalu prodadeni kameri i go zgolemuva brojot na procentite na smetka na Pentax i Olympus koi bukvalno se "topat" na pazarot. Olympus veke i ne go pokazhuvaat kako poseben proizvoditel, tuku go stavaat vo vreka so site ostanati proizvoditeli koi SITE ZAEDNO imaat simbolichni 1,2% od pazarot.

Изменето од Zoran K - 11.Мај.2007 во 02:49
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2007 во 06:17
Zoran tocno deka nikon vodi vo prodazbata i Toyota prodava najmnogu koli ama BMW e podobra neli????Wink














http://www.blissvp.com


www.blissvp.com
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2007 во 11:48
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

polikarp,

Ne sakav prvichno da ve zamaram so poveke informacii, no stom veke se javi so mislata deka Canon i natamu vodi vo prodazbata na digitalnite kameri, eve sto velat nanovite Japonski podatoci:


Poslednata nedela na Januari 2007



2007.02.19 - 2007.02.25



2007.03.26 - 2007.04.01


Statistikava pokazhuva deka na pochetokot na godinava Nikon vodel na pazarot so skoro 50%, sledniot mesec so okolu 48% i poslednive podatoci pokazhuvaat deka vodi so skoro 49%. Canon e na vtoro mesto so okolu 10% pomalu prodadeni kameri i go zgolemuva brojot na procentite na smetka na Pentax i Olympus koi bukvalno se "topat" na pazarot. Olympus veke i ne go pokazhuvaat kako poseben proizvoditel, tuku go stavaat vo vreka so site ostanati proizvoditeli koi SITE ZAEDNO imaat simbolichni 1,2% od pazarot.



Zoran ovie da ne se samo od japonski pazar...
zatoa sto cesto sretnuvav vo tekot na izminatite godini posebno da se pravat vakvi statistiki za svedski pazar....

Kako i da e prodazbata nema nikakvo znacenje...Bitnoto e da znaes sto sakas odnosno sto vsusnost ti treba ,a i kolkava ti e cergata...Sekako bez da se favorizira Brend....

Najinteresnoto e deka (spored mene) nema znacajno implementiranje novi tehnologii vo poslednata godina...Nekako kako zatishje...Hm sto znam so sto kje ne iznenadat...


Изменето од moz pos - 11.Мај.2007 во 11:49
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2007 во 14:40
Jas mislam deka Pentax ke uspee do nekade da go pokaci procentot poradi K10d i K100d i k110d, i ke uspee da zeme del od pazarot na Canon i Nikon.

Sto se odnesuva do Sony, ima samo eden fotoaparat A100 za da se natprevaruva vo osvojuvanje na pazarot, koga ke izlezat i uste nekolku modeli mislam deka i Sony ke uspee da zeme del od kolacot na Canon i Nikon. (interesno bi bilo da se vidi statistika na prodazba na aparatite samo od dolniot segment).

Sto se odnesuva do Nikon i Canon mislam deka se malku zaspani vo dolniot segment od DSLR pazarot kadesto se d40, d40x i 400d. Kritikata se odnesuva poveke na Nikon bidejki tek pred nekoe vreme im tekna deka trebase d40 da bide so 10Mpix, bidejki lugeto koi kupuvaat aparati od ovoj segment najcesto gi spreduvaat spored megapikselite.

Kako minus im se racuna i toa sto treba vo telata od ovoj segment od pazarot da vgradat stabilizacija direktno na senzorot, bidejki objektivite so stabilizacija mnogu se skapi.
Donekade vo vrska stabilizacijata Nikon e vo prednost, bidejki ima objektiv 55-200 VR sto ne e skap so koj moze da se dokompletira opsegot na kitot, kako i objektivot 18-200VR sto do nekade e isplatliv poradi golemiot opseg i stabilizacijata. A tuka se vklopuva  dobro i 24-120VR poradi dobriot isto taka poradi dobriot opseg i stabilizacijata.

Za razlika od Nikon, Canon nema bas dobar izbor na objektivi so stabilizacija, 70-300 IS e edinstveniot objektiv za da go pokries opsegot sto ne go pokriva kitot no e skap. Potoa 28-135 IS sto e poevtin donekade ama ima tapa opseg i ostanuva uste 17-85IS sto e skap
 i pokriva mal opseg, bidejki mislam na kupuvacite od ovoj segment baraat pogolem opseg od objektivot.
Uste eden minus za Canon e toa sto ima samo eden kit objektiv za razlika od ostanatite proizvoditeli koi imaat na izbor poveke kit objektivi pa duri imaat i dual kit objektivi sto e bitno za kupuvacite od ovoj segment.

Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2007 во 15:09
Ne bi navleguval vo procenkite po prasanje na Canon vs Nikon, no bi go prilozil svoeto mislenje po prasanje na Sony.

Osven sto, kako sto Mickey vece kaza, Sony treba da "isfrli" uste nekoe DSLR telo na pazarot, neophodno im e da ja moderniziraat gamata na objektivi.

Fakt e deka gamata na Minolta, koja patem ne e voopsto za podcenuvanje, e na raspolaganje, sepak Minolta imase mnogu jadna propagandna masina i toa nema da bide dovolno.

Licno smetam deka propagandnata masinerija na Sony (koja e na zavidno nivo) ce mora da vlozi mnogu napor za da go nadoknadi zaostatokot i na ova pole.

Sto bi rekle braca Ameri, "Just my 2 cents worth" Wink

Pozdrav, Mire


Изменето од Mire - 11.Мај.2007 во 15:10
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.