IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ЈЕХОВИНИ СВЕДОЦИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЈЕХОВИНИ СВЕДОЦИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 29303132>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2008 во 00:03
Originally posted by satka satka напиша:

pa neli se pojavuval otkako voskresnal,a posle go videle kako se voznesuva na neboto.znaci prvo ostanal tuka na zemjata.


Koga umrel, dodeka voskresnal, kade se naogjala negovata dusha?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2008 во 00:13
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by satka satka напиша:

pa neli se pojavuval otkako voskresnal,a posle go videle kako se voznesuva na neboto.znaci prvo ostanal tuka na zemjata.


Koga umrel, dodeka voskresnal, kade se naogjala negovata dusha?


Pet mina ako prasas ke dobies 5 razliciti odgovori.
Zatoa sto,kazano e prethodno,sekoja crkva si ima svoj prevod po svoj kejf. Sekoja po nesto si dodala,sekoja po nesto si odzela....
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2008 во 00:41
A dokaz za toa e ovoj EvAngelos koj seuste ne znae sto e : dali Jehovin svedok ili protestant.

Ocigledno premnogu nasednal na nekoi evtini brosurcinja od OTKROVENIE, pa si zema za pravo da pluka na se sto ne e protestantsko.Pa taka spored nego edinstveni Hristijani se samo tie, a seto ostanatoto e pleva.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2008 во 00:45
Originally posted by deshad deshad напиша:

A dokaz za toa e ovoj EvAngelos koj seuste ne znae sto e : dali Jehovin svedok ili protestant.

Ocigledno premnogu nasednal na nekoi evtini brosurcinja od OTKROVENIE, pa si zema za pravo da pluka na se sto ne e protestantsko.Pa taka spored nego edinstveni Hristijani se samo tie, a seto ostanatoto e pleva.


Mozda ne mu e vreme. Ke se izjasni i toj nekade nekogas deka e Mason.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2008 во 08:55
Ќе те разочарам Свемирски, ама само јас ја имам таа чест за сега на форумов...
Престанете да коментирате други личности, затоа што ќе почнам да ве опоменувам за тоа!
Do what is right, come what may...
Кон врв
princess1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај princess1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2008 во 00:11
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by satka satka напиша:

zdravo!sakam da vi kazam deka ova sto go pisuvate za svedocite nema nikakva vrska.tie se super luge.svaka im cast.odele pokuki pa so/so ima loso vo toa popot neodi?on zima pari ama ovi barem ke te naucat nesto i toa za bezpari.imam nekoi prijateli od niv.fer luge se.najmnogu mi se dopaga toa sto se mnogu obedineti.nekoj od vas prigovarase za nivnoto spisanie strazarska kula.toa e super spisanie redovno gocitam.i site ucat isto.a ne kako pravoslavcite,sekoj grad svoji obicai,e toa li e vera.

[DIV] [/DIV]
[DIV][SIZE=2][B]satka[/B], и јас се сложувам со тебе дека тие (сведоците) се супер луѓе. Јас имам околу десетина пријатели од нив и сите тие се прекрасни луѓе. Токму нивната добрина и обединетост ме инспирираше пред неколку години да ја истражувам и нивната вера, нивната теологија. Две години имав активни проучувања со некои од нив, долги дебати и многу читање. И мене ми се допаѓа нивното списание "Стражарска Кула" и редовно го читам. Ги имам и нивните познати книги: Спознание, Што прашуваат младите, Што учи Библијата, Приближи Му се на Јехова, Творец, Пророштвата на Исаија, Учи од Големиот Учител, Откровение итн итн.[/FONT][/DIV]
[DIV][SIZE=2]Големиот дел од она што тие го проповедаат е библиска вистина, но одреден дел од тоа, за жал, не е. Ех кога би била и нивната теологија 100% библиска, јас веќе одамна ќе бев еден од нив. Доколку имаш библиска студија со нив, те советувам прво добро и детално да ја проучиш Библијата, но внимавај, не нивното издание (кое е различно од сите преводи до сега), туку онаа која е во издание на библиското здружение на РМ или пак преводот од Константинов.[/FONT][/DIV]
[DIV][SIZE=2]Ако имаш дополнителни прашања за нив, тука сум [IMG]http://www.forum.idividi.com.mk/smileys_novi/6.gif" height="18" width="42" align="absmiddle" alt="големо%20гушкање[/IMG][/FONT][/DIV]
[DIV][SIZE=2]Поздрав![/FONT][/DIV]










lugje prvo doznajte tochno sho pravat oni i koi se a potoa zborete sho sakate i drugo.. jas isto gi imam nivnite spisanija i vo niv nema nishto losho i izmisleno tuku raboti koi shto gi ima vo biblijata samo na poednostaven nachin prikazhani i polesno razbirlivi...a i sto pati se podobri od popovite nashi poradi toa shto ne zemaat pari,knigite im se bespari,ne gledaat politiki kako nash*te popovi,ne te teraat so sila da pravish neshto nitu ti nametnuvaat da prouchuvash so niv kako shto pravat na pr popovite i mnogu drugi stvari sho ne mi teknuvaat vo momentov...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2008 во 00:23
princess1, јас точно знам што прават тие и што поучуваат. Да и јас кога би морал да бирам меѓу сведоците и православните би избрал да бидам сведок, но верувај ми, уште подобро е да бидеш Христијанин големо%20гушкање
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2008 во 00:51
ЕвАнгелос - не претерувај со изјавите и имај малку почит кон другите членови на форумов, ако веќе немаш кон нивниот начин на верување...
Do what is right, come what may...
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2008 во 22:26

На оние кои на Бруклин, Витенберг, Рим, Константинопол, Рим, Њу Делхи,Мека, Пекинг,... Ангели, Пророци, Филозофи, итн. повеќе веруваат одколку на ВОЛЈАТА БОЖЈА, било и ќе им биде посведочено дека:    

Клучот на Името БОЖЈЕ е во Неговиот ДУХ, Кој во ИСУС се отелотвори и 7те печати ги отвори.
7 се и буквите на вечното Име БОЖЈЕ!
Тој е Алфа !
Тој е Омега!
Тој е Алфа и одново!
Среќен е кој не бега од МИЛОСТА на Неговото вечно СЛОВО!

.



Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2008 во 23:10
Originally posted by spiros spiros напиша:


Клучот на Името БОЖЈЕ е во Неговиот ДУХ, Кој во ИСУС се отелотвори и 7те печати ги отвори.
7 се и буквите на вечното Име БОЖЈЕ!
 
1. 7те печати сеуште не се отворени. (Откровение 6то поглавје)
2. Кои се тие седум букви на вечното Име Божјо? збунетост
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2008 во 22:21
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


1. 7те печати сеуште не се отворени. (Откровение 6то поглавје)

2. Кои се тие седум букви на вечното Име Божјо? збунетост


Доброволно се појави на местото на злосторот!
МУДРОСТА БОЖЈА е ГОСПОДАР над времето+просторот!
Во НЕА се сокриени сите тајни и 7те Букви Сјајни!



Мир и Благослов до сите а посебно до оние кои Вистински ја сакаат Мудроста БОЖЈА


АМИН

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2008 во 22:45

spiros, зошто ме цитираш кога ниту реплицираш на мојот коментар, ниту одговараш на моето прашање?

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2008 во 13:30
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

spiros, зошто ...ниту реплицираш ...ниту ... ?



Се мие дозволено но не е се (за читателите) корисно.
Сознанието надувува а Љубовта изградува !

во љубов

спирос

Изменето од spiros - 12.Август.2008 во 13:31
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2008 во 19:48
Па види сега... не е баш се дозволено...
Назад на тема, премногу се оддалечивте.
Do what is right, come what may...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 29303132>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.