IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Прикаска за гробот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Прикаска за гробот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
Автор
Порака
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2007 во 18:08
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

Јас изнесувам мое мислење, е сега во социјализмот (не комунизам, никогаш не било комунизам) значи во тоа време мислењето се наметнуваше а овде не, овде се изнесува секој по прашање на вероисповест, кој за Исламот кој за Христијанство, кој за светиот пес, кој за Атеизмот. Значи нит убедувам нит агитирам нит нарекувам некојх дека е припадник на “гнасна.лажлива смрдена“ вера (какви што епитети гледам овде употребуваат “верниците“) Значи ако е твокјата вера цврста и непоколеблива, не би требало да те вознемируваат вистините и фактите кои јас ги излагам но ако не си ...


Ma ne jas teshko se voznemiruvam..no sum ljubopitna po karakter..zatoa prashavTongue
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2007 во 23:26
chorbajiya jas ne se rodiv vo verbata no i sum vo drzava shto samo po zbor je narechena hristianska  drzava i prifakaat se i seshto.duri da stanam hristianka i jas rasprashvav za veri i evolucija ama ne kolku ti.nishto ne me fati vo dushata kako Hristos.koga nauchiv iti je ziv i chudata shto gi praeshe i samo toj od site drugi veri reche oti je Bog ko taka shto ima drugo da svatam ili da se bunam.ama nemisli oti i tuka je lesno da bidesh hristian ,neje no so silata Bozja ushte prodolzuvam so ljubov kon narodot za da se spasat od pekolot.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 10:56
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

Факт е дека не се знае каде е гробот на Исус.
 
Баш ова е најголемиот доказ дека ХРИСТОС НЕМА ГРОБ!
 
Да имаше, Неговите ученици ОДМА ќе го најдеа, и ќе го светкуваа... Но како што самиот објасни, првите обиди да се лоцира местото каде Исус пребивал само 3 дена, се случуваат во 4 век. Тоа значи дека немало интерес да се најде гробот во 1 век.
 
Всушност постои уште еден НЕВЕРОЈАТЕН ФАКТ! Откако почнува да се шири со вртоглава брзина веста дека Христос ВОСКРЕСНА, се што Римјаните, и Еврејските свештеници ТРЕБАШЕ да направат, за да ја уништат оваа нова религија беше толку едноставно: да го покажат телото!
 
Фактот што ниту римјаните, ниту евреите успеваат во тоа... многу зборува...
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 11:23
Originally posted by rome rome напиша:

.....duri da stanam hristianka i jas rasprashvav za veri i evolucija ama ne kolku ti.nishto ne me fati vo dushata kako Hristos....


Јас цврсто го подржувам секој човек во неговото право да сам одлучи и избере она што мисли дека е најдобро, најточно, највистинито се додека тој тоа исто право не му го одзема на останатите (и мене). За мене како верници (од било која вера) не се глупи, или помалку паметни или во заблуда. Јас едноставно поинаку ги гледам религиите поинаку ги доживеав, можеби од факт дека се интересирав подлабоко за настанокот, историјатот, развојот, или затоа што се интересиравои за Египетската и Грчката и Паганската и Христијанството и Исламот...... а можеби затоа што (можеби) мене во “душата ме фати“  дека  такво нешто не постои.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2007 во 10:45
како што вели Павле во Првото послание до Коринтјаните “околку Христос не воскресналм нашето проповедање е неосновано, неоснована е и нашата вера“.
Za prv pat, i Pavle da imal pravo: Grob nema, covekot ne ni umrel za da voskrese, a verata vi e lazna!!!!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2007 во 12:43
daija dali si tolku tup ili manipulirash zborovite.ti pazi shto zborvash oti vie muslimanite ste vo satanskata vera.lele krvta mi zovre so eden nepismen shto gi menuva zborovite za Hristianstvoto,i Biblijata.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2007 во 12:48
Не сменив ништо, само цитирав.
а, нели не е битно што пишува, туку само да веруваш?
И не навредувај!!!!!!!!!!!!!!!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2007 во 12:50
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

како што вели Павле во Првото послание до Коринтјаните “околку Христос не воскресналм нашето проповедање е неосновано, неоснована е и нашата вера“.
Za prv pat, i Pavle da imal pravo: Grob nema, covekot ne ni umrel za da voskrese, a verata vi e lazna!!!!
 
 
aj kje te zamolam tocno da citiras i daj go  citatot, zasto vaka bez tocno citiran citat i mesto od kade go zemash citatot samiot ispagjas lazlivec,
 
a ako nesto ne svakjas prashaj ima i* pametni lugje kje ti odgovorat, ne svakjaj sve kako sto tvojot um kje ti rece, razumot, i setilata lazat,
 
 
 
 


Изменето од belichka - 12.Мај.2007 во 12:51
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2007 во 12:53
od kade go slushna toa neshto.ako nebilo bitno shto pishuva zoshto umrele machna smrt.a i verbata se meri so toa shto je pishano vo Biblijata.kako vie shto vervate vo koranot i nepishi kako ti shto velish. me faka nervoza oti site shto ne ja znaat vistinata i nesakaat da ja priznat si priklavat svoi misli interperatuvanje .
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2007 во 12:57

Pavlovite propovedi ja potenciraat smrtta na Isus

Zapomni Go Gospoda Isusa Hrista od rodot Davidov, Koj voskresna od mrtvite, onaka ka­ko {to vi propovedav.

(Vtoroto poslanie na Pavle do Timotej, 2: 8)

„… se pomirivme so Boga preku smrtta na Ne­goviot Sin.

(Pavle do Rimjanite, 5: 10)

„Ako, pak, Hristos ne voskresnal, toga{ pra­zna e na{ata propoved, prazna e i va{ata ve­ra.

(Prvoto poslanie na Pavle do Korintjanite, 15:14)

Odedna{ Pavle po~nal da propoveda vo imeto na Isus, no vistinskiot motiv za negovoto propovedawe bila negovata al~nost i neprijatelstvoto koe go imal kon Isus, neka e Bo`jiot mir nad nego, stavaj}i go na isto mesto so prorocite i la`nite pratenici i koj dobil zaslu`ena i zlostorni~ka smrt. Za da gi ispolni svojot motiv toj navodno ja proklamiral smrtta na krstot“ na Isus, pravej}i ja da bide osnoven uslov na verata. No kako, {to spomnavme prethodno, Isus ne umrel na krstot, toj ostanal `iv i se sretnal so svoite u~enici vo svoeto vistinsko telo, otkako toj navodno bil raspnat. So cel da go objasni toj nastan i istovre­meno da go potvrdi svoeto tvrdewe, Pavle namerno ja izmislil teorijata za raspetieto na krstot“, kako {to spomnavme prethodno.

Slednive izjavi na Isus, neka e Bo`jiot mir nad nego, se mnogu zna~ajni i ni davaat op{t prikaz na go­re navedenite iskazi:

„Pazete se od la`nite proroci, koi doa|aat vo ov~a ko`a, a odnatre se volci grablivi.

(Matej, 7: 15)

О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2007 во 12:57

Isus na`alen poradi u`asnata smrt

Isus, neka e Bo`jiot mir nad nego, bil zapoznaen so Zakonot na Mojsej, neka e Bo`jiot mir nad nego; toj znael deka proklet e od Boga sekoj {to visi na dr­vo.“ Poradi ova toj bil ta`en, i se molel postojano:

„Toga{ im re~e Isus: ‚Smrtno e na`alena Mo­jata du{a; ostanete tuka i bidete budni so Mene.‘ I {tom se odale~i malku, padna na ze­mja i se mole{e, za da Go odmine onoj ~as, ako e mo`no; i vele{e: ‚Ava, O~e! Se e mo`no za Te­be; otkloni ja od mene ovaa ~a{a; No neka ne bide Mojata volja, tuku Tvojata.”

(Matej, 26: 38; Marko, 14: 35, 36; Luka, 22: 42)

О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2007 во 12:58

Isus e spasen od u`asna smrt

Vo Biblijata:

„… s# {to }e pobarate vo molitva, veruvajte deka }e go dobiete: i }e vi bide.

(Marko, 11: 24)

„I Mu se javi angel od neboto i Go potkrepu­va{e.

(Luka, 22: 43)

Vo k*ranot:

…i zaradi izjavata nivna: ‚Da, nie, navi­stina, go ubivme Mesihot Isa, sinot Merje­min, Alahoviot verovesnik. No ne go ubija i ne go raspnaa, tuku toa samo im se pri~ini! A onie koi, navistina, ne se soglasija vo toa, se somnevaa: ni{to ne znaea za nego, samo pre­tpostavuvaa… Ne go ubija sigurno, tuku Alah go krena kon Sebe. Alah e Silniot i Mu­driot!

(k*ran, 4:157, 158)

О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2007 во 13:02
Проверете кај првиот пост на чорбаџијата, на крај!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2007 во 13:05
te molam ne gi kini zborovite nemozam celosno da go vklopam shto pishuvash
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.