IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што кажуваше опозицијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што кажуваше опозицијата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
Автор
Порака
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2007 во 10:52
абе ти ништо не си сфатил... те жалам искрено другар... CryCryCry
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2007 во 11:40
Originally posted by аџија аџија напиша:

абе ти ништо не си сфатил... те жалам искрено другар... CryCryCry


Тоа ли е одговорот ?. Не ти текнуваше ли ништо... поконкретно. Ништо, не те бива за вакви дискусии каде треба читање, прочување и разбирање на работите...
оди пцуј други вери.
Таму не треба многу.. памет
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2007 во 11:48
па што да кажам, за човек, кој не може ниту една реченица да ја сфати како што е напишана?

ич не се замарам ја да ти објаснувам, кога ти едноставното не го сфаќаш, така да мене па ќе ме гледаш како пребледен...
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2007 во 11:52
Ќе се суди спрема законите дадени на народодт (нема аџи злато малечко ни амандмани ни дополненија ни укинувања на закони) Бог е бе ова не е премиер па преку влада да менува закони. На страшниот суд ќе се суди по тие закони, од глава ќе ти се акат кременадлите што ги мљаскаше онака побожно, ќе плачиш затоа што не си се обрежал (сунетил), ќе пиштиш затоа што Сабоотите не си ги почитувал.
А зошто
Ради кабадајлук и мрза да седниш и прочиташ малку Библијата.

О Хипероболо параболична.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2007 во 12:12
што се нервираш толку бе? LOLLOLLOLLOL па ако нема Бог, што толку се секираш зошто не го сфатил Новиот завет?

како во сето ова да гледам една ленинистичка фобија, дека можеби ленин е мртов? или се лажам? LOLLOLLOLLOL
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2007 во 12:17
Ти не се лажиш... ти лажеш

Страшниот суд ќе му суди на луѓето спрема старозаветните закони. Каде е забрането свинско, каде се бара обрежување, жртвување, почитување на саботите.
Инаку Ленин беше христијанин и тоа голем и дури 2 години пред смрта беше патријах на Руската црква (тоа што не е запишано така не значи дека не беше така - по св. Хаџ)


Изменето од Чорбаџија - 14.Мај.2007 во 12:18
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2007 во 12:21
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:


Инаку Ленин беше христијанин и тоа голем и дури 2 години пред смрта беше патријах на Руската црква (тоа што не е запишано така не значи дека не беше така - по св. Хаџ)


знаев знаев дека си марксистичко-ленинистичко поданиче... LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2007 во 12:42
Не бе, Ленин беше Патријарх на Руската Црква. После комунситите рекле дека всушност бил нивен само за да си го присвојат. (Е сега не е така нигде запишано - али не значи дека ако не е запишано дека и не се случило - по св.Хаџ)

Али
тоа не го менува фактот дека законите божји се непроменливи. Се уште важат старозаветните закони, оние кои Христијаните ги отфрлија.


Изменето од Чорбаџија - 14.Мај.2007 во 12:43
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2007 во 12:53
абе ти се чита на чело... даскал по марксизам... LOLLOLLOL
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2007 во 13:32
i socijalistichko ureduvanjeWink
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2007 во 13:39
хехехех
Во недостаток на аргументи и притеснети во ќош и кркајќи го срамот пред очите на воодушевените дискутанти што ги читаат овие дискусии се фрлифте сега на идеолошко политичко “оправдување“. хахааааа
Демек “Чорбаџијата не пораза али само затоа што е комуњара...“
Не бе деца јас су стар али не толку за да бидам активист во комунистичка (а и било која друга партија)
хехеееее

Види Ким ил сунг умре, Тито умре, Сталин умре, падмнаа режими, допрва ќе паѓаат, али се уште седат контрадикторностите околу раѓањето , животот делото, судењето, распнувањето и воскесението на Исус.  Хаџијата кутар чека Кастро да умри па “ќе се сределе работите во Христијанството“ хахаха ееее деца деца... баш знаете да го расположите страиот човек.

Ај сега озбилно

Новиот завет не се согласува кога е роден Исус, Каде проповедал, кога беше вечерата тајна, кога судењето, кој барал смртта, кога умрел на крстот, што рекол последно, кога воскреснал, и како........ Тоа на некој длабоко религиопзен човек на му семта, (и не треба) но ако некој многу чита и проучува... некои прашања остануваат необјаснети...


Изменето од Чорбаџија - 14.Мај.2007 во 13:39
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2007 во 13:54
chorbajiya kako go promarshi kade shto pishi za ova oti onie koj go primnija Hristos za spasitel nema sudenje za niv .ako je kako shto velish ko taka za zabe verbata vo Hristos i ajde site da bideme evrej ili muslimani ili etc.ama nie shto bevne pagani nemozime da bideme evrej prven pa poslem Hristiani ,nese bara toa od nas,apostolite koga dojdoja vo mak shto zakon ni dadoja?da se sakame eden so drug,ne ni gi nametnaja nivnite zakoni oti sni bile pagani ova go pishuva vo acts.a ako Hristos ne beshe ok so ova nemashe apostolite da go rechat.a sega kako shto velish sudenjeto ke bide golemo i ogromno ama zal za nekoi shto samo uchat a nishto ne nauchile tuku ja chitaat Biblijata za da se protivat.izvini ama ti ne mi se slushash kako nekoj shto chita za svoeto spasenie .ti pred nekoj den pisha od kade znam oti ne si bill spasen,no so ovie coments ne mi se verva da si ,navistina te zalam oti samo duri si ziv imash shansa za da se spasish.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2007 во 13:57
leleee najinteresno mi beshe ona ti chitash samo za da se protivish..lele Rome kolku si vo pravoLOLLOLLOLLOLLOL
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2007 во 13:59
Originally posted by rome rome напиша:

chorbajiya kako go promarshi kade shto pishi za ova oti onie koj go primnija Hristos za spasitel nema sudenje za niv .ako je kako shto velish ko taka za zabe verbata vo Hristos i ajde site da bideme evrej ili muslimani ili etc.ama nie shto bevne pagani nemozime da bideme evrej prven pa poslem Hristiani ,nese bara toa od nas,apostolite koga dojdoja vo mak shto zakon ni dadoja?da se sakame eden so drug,ne ni gi nametnaja nivnite zakoni oti sni bile pagani ova go pishuva vo acts.a ako Hristos ne beshe ok so ova nemashe apostolite da go rechat.a sega kako shto velish sudenjeto ke bide golemo i ogromno ama zal za nekoi shto samo uchat a nishto ne nauchile tuku ja chitaat Biblijata za da se protivat.izvini ama ti ne mi se slushash kako nekoj shto chita za svoeto spasenie .ti pred nekoj den pisha od kade znam oti ne si bill spasen,no so ovie coments ne mi se verva da si ,navistina te zalam oti samo duri si ziv imash shansa za da se spasish.


Тоа се што го кажуваш се зборовите на САВЛЕ т.е. ПАВЛЕ, кој сам се прогласи за АПОСТОЛ, кој никогаш не го видел ни слушнаал Исуса, кој напротив, ги прогонуваше и убиваше Христијаните, и кој ги измена старозаветните закони. Исус рече не сум дојден ни буква да сменам од законите стари, а Павле вели... МЕНУВАЈТЕ ГИ
Па на кој му веруваш повеќе?

ПС Јас читам да разберам, а ако нешто е напишано неразбирливо,се обидувам да го објаснам.
Поопасен е тој што НЕ чита а се преправа дека знае.


Изменето од Чорбаџија - 14.Мај.2007 во 14:02
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.