IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Брак или живеење заедно
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Брак или живеење заедно

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 15>
Автор
Порака
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 10:25
 
 

Бракот е длабока мистерија. Соединување на двајца во едно тело. Бракот не гарантира љубов, ниту наметнува или присилува љубов, но ако се сфати сериозно како безусловна, доживотна обврска за верност, тогаш сигурно помага да се увиди разликата помеѓу љубовта и похотата. Бракот е тест за да се види дали постои посветеност и обврзување. Како знаеме дека љубиме некого доволно вистински за да имаме секс со него/неа? Бракот го поставува прашањето дали сме спремни да се посветиме и обврзаме за цел живот со таа личност?

Бракот дава сигурност и безбедност. Ние сме лесно кршливи и несовршени. Како може да бидеме сигурни во љубовта на партнерот кога ги знаеме сопствените недостатоци и маани? Одговорот повторно е посветеност. Ако нема посветеност, тогаш љубовта не е вистинска и искрена, а сексот се сведува само на физички оргазам, за кој, технички гледано, не се потребни двајца.........

Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 18:02
ziveenje zaedno...bez predrasudi
Кон врв
mamamija Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Март.2009
Локација: Botswana
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 17:56
POSTOV MI STANA KOLUMNA NO STRPETE SE DO KRAJOT KAZAV MNOGU REALNI FAKTI

Se se oseka. Nemozes da forsiras nesto sto ne shtima, sakal si go priznal toa ne sebe ili ne. Ne e nikaKov minus da steknes iskustvo so promena na nekolku deckovci odnosno karakteri za da imas oset so koj bi ja prodlabocila vrskata i bi zaplivala vo zaednickiot zivot za da nema ogromni nedorazbiranja i nefunkcionalnost na vrskata. Istoto vazi i za mazite; treba da steknes iskustvo ne samo kako seksualno da ja zadovolis zenata tuku i da ja razberes ako sakas i taa da te razbere koga ti na site nedovrseni domasni obvrki za koi taa ocekuva pomos od tebe ti ne bi pravel nisto duri ne ja izgledas vecernata fudbalska utakmica
Vo zaednickiot zivot stanuva zbor za delenje na se, od krevet do poslednoto parce leb. No sepak stojam na stavot deka za da se snajdes vo zaednickiot zivot najbiten e miksot na dobro izgraden karakter i kvaliteno domasno vospituvanje t.e. da te naucile sto e pocit (mazi) i kolku i sto smee da se i ne se tolerira (zeni). Tie PROzapdnjacki filmovi sto gi citam po forumov (a se inicirani samo od gledanje holivudski prici,demek samo dolg zaednicki zivot) [inaku da potsetam dekoa forumot se vika 'zaednicki zivot ili brak' a ne 'zaednicki zivot pred brak'] se ili na mladi devojki koi seuste imaaat sto da vidat vo zivotot; ili na povozrasni koi se nemazeni no se krijat zad prirodnata zelba na sekoja zena deka treba da bide del od semejstvo vo koe ke raste potomstvo so celosna poddrska od partnerot; ili se mazi koi majka im tolku gi razmazila sto vo glavata nesvesno im e vrezano deka taa e edninstvenata zena vo nivniot zivot i sledstveno nejzinite pravila se edinstveni taka sto niedno odnesuvanje na potencijalnata nevesta nema da mu chini, pa taka ziveejki promiskuitetno misli deka si go resil zivotot, ZA ZAL

So slednovo im repliciram na tie sto mislat deka SE MAZAT SAMO NEVRABOTENI i ONIE STO MALKU ZARABOTUVAAT:
Za edna zena da opstane vo brakot treba da e: samouverena (ne citaj RAZMAZENA), obrazovana (citaj KULTURNA i SVOJA) i najvazno da mu ima dadeno do znaenje na partnerot kolkav e nejziniot prag na tolerancija (citaj IAKO IMAM DECA KAKO-TAKA MOZAM I BEZ TEBE), a dali ke zarabotuva mnogu zavisi od srekata da vlezes na dobro rabotno mesto sto ti pruzi napredok, VISINATA NA INKAMOT NE TE PRAVI MINORNA VO BRAKOT. Zarem pogolema sreka i zadovolstvo bi ti donelo ako gledas da se izboris da zarabotuvas mnogu i pritoa dojdes do situacijata da veke ti ostanuva samo da im kupuvas podaroci na decata na drugarkite a ne na svoeto. SEPAK SME ZENI MAJCINSKIOT INSTINKT DOAGA SO GODINITE A BIOLOSKIOT CASOVNIK CUKA !!!

I koga sme kaj RAGANJETO BILO KOGA i ZIVOTOT E DOLG !!!!!! I majka mi mislela deka cel zivot ke ima tatko pa dedo mi pocinal koga sum bila samo 2 godini. Koga se pravat najgolemite greski vo zivotot na eden adolescent treba li da ima koj da te izvede na prav pat, treba li nekoj da te turne vo akademskite vodi za da stanes svoj covek! Epa da ne bideme sebicni koga stanuva zbor za naseto hedonisticko plovenje niz zivotot I toa dete treba da ima roditeli i da uziva vo svoite ubavi godini a ne da mizeruva vo depresivniot oblak vo koj se naoga.   SEPAK ZIVOTOT I NE E TOLKU DOLG KOLKU STO VI SE CINI

Zaednicki zivot pred brak ??? Vo prvite recenici go kazav mislenjeto. Se oseka dali so nekoj treba da se probas zaednicki da zivees. Da se prasame do kaj ni karakterot ako posle sekoja tri nedelna vrska mu se selime na nekoj doma ednakvo ja vikame devojkata da zivee vo nasiot stan. Kako ke se odvivaat rabotite po vseluvanjeto samo Gospod znae

Bi zborela i za izleguvanje od brak odnosno ne brak po sekoja cena i deka niz celava tema zboruvame za normalen brak a ne za brakovi na magnati i selebriti koi ne ni se nam bliski. Taka da sigurno ke prodolzam kako odgovor na nekoja replika
Eve ve castam edno kafe kako rezultat na vasata istrajnost vo citanjeto na mojov govor
Само знаењето го прави човекот слободен и голем. (Dmitrij Ivanović)
Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 17:57
ziveenje zaedno
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 18:17
blashka srce so e problemov...........da ne treba da istepam nekoj лутина
samo kazi koj mi te ljuti...големо%20гушкање
Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 18:18
a moze i za mene da istepas nekojтрепкање
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
FIDEL Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2009
Локација: Romania
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FIDEL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 18:25
и едното и другото..пофаца е
I'm alive for you.
I'm awake because of you.
I'm alive I told you.
I'm awake swallowing you
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 18:28
eee .......ziveenje zaedno NEMA :

1. zenooooooooo  kaj mi se vleckite , vesnikot , corapite , klucevite....
2. zenooooooooo do kaj e rucekot, vecerata tuuuuu ama si mrzliva....
3. zenooooooooo nema leb , pivo , cigari , baterija za TV dalinsko....
4. zenooooooooo gakive i corapive mi sedat neisprani dva dena ......
5. zenooooooooo so si pravela cel den , zs ne si bila na pazar .......
6. zenooooooooo zs spies ,pa samo sto si bila na rabota sto drugo....
7. zenooooooooo plati smetkite , samo trosis pari tuuuuu nestedliva...
8. zenooooooooo staniiiiii sakam da me "galis" nesto sum napnat......
9. zenooooooooo  kaj se decata , zs ne gi zede od skolo, mrza edna...
10. zenooooooooooooooooo
11. zenoooooooooooooooooooooooплазење

i.t.n.

a samo ziveenje zaedno bez brak .....
bate nema ova ona.......
aj sam sve toa .ne me gnjavi.....
ili ...mrsh....голема%20насмевка

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 18:29
Ме интересира, вие што не сте за брак, туку за "живеење заедно" (небаре во првиот случај живеете одвоено голема%20насмевка) што ви пречи во бракот? Тоа што не мора да поминувате низ процедура на развод доколку одлучите да не живеете заедно?
 
бијонси, ни во брак не мора да го има тој распоред на обврските, а може да има слични такви испади и во "живеењето заедно", освен тој делот со децата, и со таа разлика што нема да те ословува со жено, туку по име. Тој тебе или ти него, сеедно среќа


Изменето од EvAngelos - 08.Јуни.2009 во 18:32
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 18:30
Originally posted by FIDEL FIDEL напиша:

и едното и другото..пофаца е

nemojjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj toa nacisticki znak........skini pod hitno...лутина
aman nemoj ...pomisli samo kolku zrtvi otidoa......barem vo nivno ime...молитва
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 19:17
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

eee .......ziveenje zaedno NEMA :

1. zenooooooooo  kaj mi se vleckite , vesnikot , corapite , klucevite....
2. zenooooooooo do kaj e rucekot, vecerata tuuuuu ama si mrzliva....
3. zenooooooooo nema leb , pivo , cigari , baterija za TV dalinsko....
4. zenooooooooo gakive i corapive mi sedat neisprani dva dena ......
5. zenooooooooo so si pravela cel den , zs ne si bila na pazar .......
6. zenooooooooo zs spies ,pa samo sto si bila na rabota sto drugo....
7. zenooooooooo plati smetkite , samo trosis pari tuuuuu nestedliva...
8. zenooooooooo staniiiiii sakam da me "galis" nesto sum napnat......
9. zenooooooooo  kaj se decata , zs ne gi zede od skolo, mrza edna...
10. zenooooooooooooooooo
11. zenoooooooooooooooooooooooплазење

i.t.n.

a samo ziveenje zaedno bez brak .....
bate nema ova ona.......
aj sam sve toa .ne me gnjavi.....
ili ...mrsh....голема%20насмевка

 Ова некако не ми е јасноразмислување
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 19:28
e pa macale    prvoto so tocki e vo brak.....zarem ne znaes....ajdeeeeee
a poslednoto ...demek koga ne si vo brak...bogami sekoj ke si ucetvuva......
kapishiголема%20насмевка
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 19:36
Бијонсе срц,ако некој е паразит ке биде без разлика дали е во брак или ненамигнување
Ао твоето објанување му доага во брак сме ,мора да му слугувам ,а со заедничко  живеење можам да со одам или да си оди кога нема да помогне збунетост
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 20:13
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

Бијонсе срц,ако некој е паразит ке биде без разлика дали е во брак или ненамигнување
Ао твоето објанување му доага во брак сме ,мора да му слугувам ,а со заедничко  живеење можам да со одам или да си оди кога нема да помогне збунетост


apsolutno tocno.........priznavas.......priznavam .......priznavame ili ne....мир
sega ulogata na zenata e ogroooooголемо%20гушкањеmnaaaaaa....
mazot obvrskite gi svedel na maloooo pomaloooo najmaloooне%20знам
priznavas, priznavam , priznavame....ili ne toa e faktбакнеж
ali nie sme jakiiiiii gajle nemame......трепкање
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,235 секунди.