IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Kupuvanje oprema nadvor od MK
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Kupuvanje oprema nadvor od MK

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 11>
Автор
Порака
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 00:00
Originally posted by TafTabiT TafTabiT напиша:

kratko objasnuvanje

znaci deka sekoja pratka nad 50 eur mora da carini

pratka i koja ne e 50 EUR a e tehnicka roba mora da se carini , za privatni lica zakonot dozvoluva 100Eur vo slucaj da ne e tehnicka roba . ako naracuvas od B&H imas opcija po UPS koja kosta 112 USD za prevoz , stiga za 3 dena no tuka te ceka carinenje na Aerodrom .
Da skratam , samo aerodromskata lezarina za vlez vo magacin kosta 1200 denari + spedicija najevtina ti e 1500 den plus carina i ddv

Jas rabotam vo UPS veruvaj znam kako ide procedurata


Znaci ako naracam so UPS koga paketot ke stigne tuka ke treba da platam 1200denari plus za spedicija najmalku 1500. Znaci plus 50 evra na porackata.тага
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
Mari83 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mari83 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 00:43
Ne e plus 50evra,tuku plus 120 evra,jas naracuvav preku UPS stignuva za dva dena toa se si e ok,no koga stigna od UPS me izraduvaa deka se naplaka osven ddv i lezarina,znaci za da ne baras spedicija oni mozat da ti zavrsat rabota i na kraj ti ja oformuvaat cenata od 7.500den.
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 10:37
Originally posted by TafTabiT TafTabiT напиша:

znaci koga naracuvas od sajt izborot e tvoj preku kogo sakas da ti stigne . normalno sekoj gleda pobrzo i poeftino
internet sajtovite vo 90 % slucai imaat opsija UPS FEDEX ili DHL , sto da ne se lazeme e naj siguren nacin da ja dobies pratkata
UPS Worldwide Saver

3-5 Business Days Delivery $112.75


FedEx Priority

3-5 Business Day Delivery $192.50


International Express Mail

5-7 Days Delivery $70.25


znaci razlikata megju UPS i FEDEX e ocigledna
a international express mail i ne razmishljaj zs e toa obicnata EMS posta preku makedonski posti bez nikakva garancija dali i koga i kako ke ti stigne !!!



Epa ne znam za tebe, no site pratki od EMS imaat brojce za sledenje, i ne e deka e bez garancija dali ke stigne ili ne. Kako sto kazav, naracav 5-6 pati od B&H so International Express Mail (poslednata vredna preku 2500 USD), i nema nikakov problem
Кон врв
TafTabiT Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TafTabiT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 16:25
sorry druze da ne me svatis pogresno ali jas imam loso iskustvo so EMS za niz makedonija taka da na pamet ne mi pagja da naracam od stranstvo ne deka rabotam vo UPS i za mene vazat istite ceni kako i za site , zborot mi bese za sigurnosta na pratkata i osiguruvanjeto, kolku sto znam pratkite na EMS ne se osigurani nikade dodeka UPS FEDEX DHL i TNT se vatomatski osigurani i nikoj ne ostanal ne obesteten vo slucaj na nezgoda
Кон врв
ognenko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ognenko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 12:00
Здраво!
Ве читам секој ден и супер сте. Еве денес решив и јас некако да се вклучам на форумов од едноставна причина што ми треба некоја информација од вас.
Немем големо(читај НИКАКВО) искуство со купување на опрема од сајт, а веќе решив да се подновам со нова опрема. Сакам да земам КАНОН 40д во кит со објектив EF 28-135mm IS, од B&H Photo. Цената испаѓа 1329 долари, во кои што, нормално, не се вклучени испораката и царината.

1. Дали е неопходно да имаш кредитна картичка за интернет купување или може и со било која друга КРЕДИТНА од нашиве банки? Јас имам VISA od SB, па ако не мора, да не вадам нова.

2. Што се однесува до царињенето, со оглед на тоа што камерата доаѓа во кит, со објектив, дали ќе ми ги царинат камерата и апаратот посебно или се во едно? Ако фотоапаратите се ослободени од данок, а за останатата опрема важи и данок и царина, дали ова значи дека за објективот, ќе морам да платам и данок царина?

3. Дали некој има искуство со други сајтови од типот на B&H Photo? Погоре во текстот реков дека немам никакво искуство со купување на опрема преку интернет и како секој неинформиран страв ми е да не бидам заебен.

Ако некој има попрецизни информации нека пише, ако не ќе барам друго чареЧ)

Поздрав и се најбоље!
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 12:58
Zdravo Ognenko, i dobredojde.
Znaci za kupuvanje od internet ti treba karticka koja moze da raboti i so internet transakcii. Kolku st oznam SB dava posebni karticki od istata smetka koi funkcioniraat samo za internet transakcii. Jas konkretno kupuvam so Master na KB.
Za carinenjeto e kako ke ti se pogodi i kolku e raspolozen carinikot. Teoretski bi trebalo za teloto da platis samo DDV, a za objektivot i carina i DDV.
Za B&H jas sum poracuval samo od niv zatoa sto samo oni nudat international express mail, sto e mnogu poeftino od ostanatite nacini na transport. E sega ne e ni tolku problem cenata na UPS ili DHL, kolku sto e deka za sekoja naracka nad 50 evra mora i carinska deklaracija ili veke ne znam sto, plus lezarina itn... Neka me ispravi taftabit ako gresam, toj raboti vo UPS. E sega dilemi od tipot osigurana li e robata, sigurnost itn, sekogas ima, no jas vo minative 12 meseci poracav preku 6000 USD od B&H i se stigna kako treba so international express mail. Eve vo nedelata mi dojde glava za stativ i nekoi sitnici.

Кон врв
ognenko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ognenko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 13:27
teoretski da, taka bi trebalo da bide - telo samo danok, a za objektiv i danok i carina. No, na koja cea bi mi go carinile objektivot ako jas kupam kit vo koj ne e istaknata cenata na objaktivot posebno, tuku cenata na celiot kit - ako me razbiras sto sakam da kazam. Rabotive se malce nerazjasneti. ke vidam denovive ke se javam i do carina da prasam kako odat tie raboti, mada ne ocekuvam da dobijam soodveten odgovor :)
mislis deka site tipovi na kreditni od KB funcioniraat na internet?
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 14:29
Nina naracuvase telo so kit, pa ona moze da ti kaze kako odi so kit objektiv. Od KB osven maestro site Master "modeli" na karticki rabotat i na internet, znaci i Master standard i Master revolving i SP co-branding rabotat na internet. Uste nesto, prviot pat koga ke naracuvas ke ti baraat scanirana ili faksirana kopija od kartickata (dvete strani) po faks ili mail.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 14:33
Dali moze so debitna karticka da se nracuva od B&H, i ako moze so koja?
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 15:00
BH foto kolku sto znam gi prifaka slednive brendovi na karticki: Master Card,Visa,Discovery i American Express nezavisno dali se kreditni ili debitni.

Vazno e da imas pari i na kartickata da ti stoi logo od gorenavedenive намигнување
Ako gresam nekoj neka me popravi.
Кон врв
ognenko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ognenko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 15:31
добро тогаш, јасно е за кредитните, фала итан.
уште нешто што заборавив да прашам во горните постови, а мислам дека можеш да ми одговориш пошто имаш купувано од интернет.
нашиве цариници според која цена го пресметуваат данокот? според цената на B&H Photo по која си ја платил камерата, или според цената на нивни каталози што ги имаат во царина?

шо да праам, појма немам од овие работи, па морам да прашувам
Кон врв
lazoroski Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 45
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lazoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 17:00
Carina vo princip se presmetuva na fakturnata vrednost na stokata + transportnite trosoci koi isto taka vleguvaat vo osnovica za presmetka na DDV i carina.
http://www.flickr.com/photos/23131621@N07/
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 17:52
Hehehe. Pametni se, a i gi naucile da se zakacat na sajtot na B&H i tamu da si gi proverat cenite. Da, i toa e tocno sto lazaroski go kaza, se plakja na sumata+transport, iako tuka ne rabotat bas pravilno, t.e. treba da se presmeta samo na stokata, a ne i na transportot.
Кон врв
TafTabiT Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TafTabiT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 18:02
Originally posted by itan14 itan14 напиша:

Zdravo Ognenko, i dobredojde.Znaci za kupuvanje od internet ti treba karticka koja moze da raboti i so internet transakcii. Kolku st oznam SB dava posebni karticki od istata smetka koi funkcioniraat samo za internet transakcii. Jas konkretno kupuvam so Master na KB.Za carinenjeto e kako ke ti se pogodi i kolku e raspolozen carinikot. Teoretski bi trebalo za teloto da platis samo DDV, a za objektivot i carina i DDV.Za B&H jas sum poracuval samo od niv zatoa sto samo oni nudat international express mail, sto e mnogu poeftino od ostanatite nacini na transport. E sega ne e ni tolku problem cenata na UPS ili DHL, kolku sto e deka za sekoja naracka nad 50 evra mora i carinska deklaracija ili veke ne znam sto, plus lezarina itn... Neka me ispravi taftabit ako gresam, toj raboti vo UPS. E sega dilemi od tipot osigurana li e robata, sigurnost itn, sekogas ima, no jas vo minative 12 meseci poracav preku 6000 USD od B&H i se stigna kako treba so international express mail. Eve vo nedelata mi dojde glava za stativ i nekoi sitnici.



druze kompletno si vo pravo ..... samo ni nie brzite posti ne sme krivi sto drzavata ima dva arshina za ista dejnost !
znaci ako ti stigne preku international express mail ( citaj makedonski Posti ) golema e verovatnosta deka pratkata ke ja dobies doma na vrata i postarot ke ti pobara nekoja smesna suma na pari , ili ke te viknat vp posta 2 kade sto ke ti kazat deka ke treba da platis nessto posto si naracal skapa igracka .......

opcija 1 - mozes da projdes so nekoe kilo skara od kaj Zlate , posto e najblisku, zavisi koj carinik ke ti se pogodi i kako se raspolozeni ili ...
opcija 2 - da si platis regular carina i DDV na vrednosta na opremata koja si ja naracal , so toa sto foto aparatot ima samo DDV a posto ti e u komplet moze i samo DDv da platis ( zavisi kolku mu teknue na carinikot sto e na smena ) , so toa sto plakjas smesna cena za spedicija i normalno nemas lezarina zatoa sto skladot e na makedonski posti !@

Preku UPS ili FEDEX ili TNT koj i da e , pratkata ke ti stigne na Aerodrom i tamu pocnuva klanicata .....
edna minuta da ti stoi pratkata vo magacinite na Kargo ti se presmetuva pocetna lezarina od 1100 denari ni luk jal ni luk mirisal , a dodeka da ja zavrsis carinsklata procedura , ako si tenok so kes pa nemas dovolno za carina i DDV lezarinata posle pettiot den pocnuva da raste dnevno po kilogram po nekoja si nivna sema koja ni oni ne ja razbiraat .
Carina e prikazna za sebe ...... ke ti napravi 100 proverki , sto e kako e zasto e civo kolku e itd itd
pa ako se fati nekoj carinik da proveruva po sajtovi ( ako znae da se snajde) ako ne prasuva po drugi mesta kolku e i dali e realna cenata , i na kraj ako e se okej i si platis se regular pratkata ke ja dobies za 24 casa po sletuvanje.
Spediciite se dvizat od 1500 denari pa nagore .......

Znaci po carisnki zakon sekoja pratka poskapa od 50 EUR za pravni i 100 EUR za fizicki lica mora da se carini !!! pogotovo za tehnicka roba kako foto oprema mobilni i sl . ali toa vo najgolema mera vazi za site samo ne za Makedonski Posti !

taka da ako ne vi se brza i sakate poevtino da pominete toa e toa > se nadevam deka vi dadov nekoja informacija sto ke vi koristi




pozdrav TafTabiT
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,406 секунди.