IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПОЧИТУВАЊЕ НА СВЕТИТЕ ИКОНИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПОЧИТУВАЊЕ НА СВЕТИТЕ ИКОНИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6789>
Автор
Порака
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2007 во 20:23

Цитирај

Миралем пријателе, читај и разбери: Во христијанството обожавањето на созданието е остро осудено од страна на Бог и не знам со кој си правел муабет и кој ти ги збркал малце работиве околу оваа тема.
Сепак, доколку сакаш да тврдиш нешто во името на христијанството, најдобро ќе биде да се запознаеш со неговата изворна книга Библијата.
 
Еј, ќе заборавев, добредојде повторно на форумов Smile
Поздрав!
EvAngelos
 
Ke zaboravev i jas. Knigi poveke imam Hristijanska literatura odkolku Islamska.  Vistinata iskreno i od srce sum ja baral i bez predrasudi. I ja najdov,NA KRAJ vo ISLAMOT.
BOG E EDEN,NEMA DRUG BOG OSVEN ALLAH.
Toa e SEHADET. A sirk e prepisuvanje raven na Boga. Kako sin,tatko,majka,brat,sestra....  a kamo li tri Boga,ili makar eden vo tri ili tri vo eden.... BOG E SAMO EDEN I NIKOJ NE MU E RAVEN.
 

KUL-HUVALLAHU EHAD.

RECI-ALLAH JE JEDAN,
 
ALLAHU SAMED.
ALLAH JE UTOCIŠTE SVEMU,
 
 LEM JELID VELEM JULED,
NIJE RODIO I ROÐEN NIJE,
 
VE LEM JEKULLEHU KUFUVEN EHAD.
I NIKO MU RAVAN NIJE.

PS: Dobre mi te najdov. Pozdrav i do tebe i sekoe dobro.

Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2007 во 00:20
Како што гледаш, другар C.B., постои разлика меѓу цртеж, како уметност и цртеж како идол...

Ниеден човек со здрав памет, нема ништо против сликите како уметност, но и те како имаме против против сликите како идоли...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2007 во 00:24
Originally posted by аџија аџија напиша:

ова горново иконче, е баш пример на антинаучноста и антиверодостојноста на иконите...

Евангелистот Лука го црта непознатото бебе и неговата мајка, пази! во Византиски стил што ќе биде измислен едно 700 години подоцна... LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL



adzo brate
se citas li ti sto pisuvas
ako ova ikona e nactana  750 godina
vo koj stil treba da e
luka vo eden stil
a slikata kako predistoriskite crtezi vo pesterite?

nekogas si epten nelogicko zajadliv



Изменето од anakin - 30.Април.2007 во 00:24
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2007 во 00:26
ako ne si me sfatil anakine, prosti sto bev nejasen...

Imeno, samo ukazuvav na kolku naivno e tvrdenjeto deka Luka go nacrtal portretot na Isus, i toa vo Vizantiski stil...

Luka ziveel, patem receno, vo prviot vek... Wink
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2007 во 00:30
abe ti nerazbiras
ako denes nekoj ja nacrta ova slika
i luka kje bide vo modernisticki stil
i isus vo istiot stil
abe ova ne e dokumentarna fotografija nego slika
ti izgleda slabo stois so umetnicki stilovi?
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2007 во 00:30
ti pak ne sfakjas...

a so ke ti objasnuvam ustvari...

veruvaj si po svoe... Wink
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2007 во 00:32
kako sakas
tvoj izbor
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2007 во 15:42

Аџија, толку ли несфакаш...

Лука ја имал онаа колата (time machine) од филмот "Враќање во иднината" и со неа отишол во 8ми век, ја нацртал сликата и се вратил во 1ви век. Толку е просто, не знам зошто не разбираш? LOL
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2007 во 16:08
ма све некои изуми за кои никој не чул... исламоинкубатор, иконоплов... чуда невидени...LOLLOLLOL
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2007 во 14:12
ОД ОФИЦИЈАЛНАТА СТРАНА НА МПЦ голема%20насмевка

Иконите се со двојна позлата, најчесто од 24-каратно злато. Големините на иконите (со еден или два лика) што може да се нарачаат може да бидат следните:
1. А4 формат (20x30 cm; 22x29 cm) -   350 евра лакомост
2. А3 формат (30x40 cm; 32x40 cm) -   700 евра смешен
3. А2 формат (40x60 cm; 44x60 cm) - 1200 евра хипнотизиран
Поштарината не е вклучена во цената.
          
         За икони кои изобразуваат сцени со повеќе ликови (пр. Рождество Христово, Воведение на Пресвета Богородица, сцени од животот на некој светител и други) цената се зголемува за 100 евра по икона.

Кон врв
Gideon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 302
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gideon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2007 во 14:21
Wow se prasuvam dali ima nesto popust za onie vistinskite venici,ili pak za onie so poslaba finanskiska sostojba!!!Koj ne saka da ima zlatana ikona doma!!!намигнувањенамигнувањенамигнувањенамигнување
In God we Trust!
God Bless our Land!
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2007 во 14:27

А и во Стар Завет пишува

Излез: 34-17 „Не прави си леани богови!”

Левит: 19-4 Не обратувајте им се на идолите и не правете си леани богови. Јас Сум Господ, ваш Бог!’

И во ОТКРОВЕНИЕ 9-20

А другите луѓе, кои не загинаа од овие зла, не се покајаа за делата на своите раце, да не им се поклонуваат на бесовите и на златните, сребрените, бронзените, камените и дрвените идоли, кои не можат ниту да гледаат, ниту да слушаат, ниту да одат.. голема%20насмевкане%20вреден
Кон врв
Реакт Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Мај.2007
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Реакт Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2007 во 14:45
Па се си знаете. Браво. Што може повеќе од ова да ви се каже?
Без коментар
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 19:14
Зошто Православието е испреплетено со икони,зошто секое семејство си има свој светец и икона од него ,каде му се моли,демек бил заштитник на семејството итн.Зарем на Бога му требаат посредници за да добре нашата молба до него?

Зарем употребата на икони не е еден вид на современо идолопоклонство?


Дали Библијата говори за иконите и за тоа,да се прави лик на Отецот(во Јован Бигорски на куполата е нацртан старец со бела брада и триаголник околу главата,а кога прашав кој е тој ми рекоа дек бил Господ),од друга страна не постои црква без ликот на исуса,и уште еден куп други икони со ликови од апостолите,таканаречените светци,и што уште не.

Дали здравиот разум и исправната вера во Бога можат да ги прифатат и поимаат овие икони?

Молам за одговор.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6789>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.