IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПОЧИТУВАЊЕ НА СВЕТИТЕ ИКОНИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПОЧИТУВАЊЕ НА СВЕТИТЕ ИКОНИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
Автор
Порака
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2007 во 02:02

Evangelos so kakvo razmisluvanje ti dojde do ova tumachenje na jovan 4;23 za so sveshtite,a golema kazna Bog pishi ima za oni koi si priklavaat ili odzemvaat od Svetoto Pismo.75 posto od pravoslavnata tradicija idi od egipitski metologia i babalonian mistika ,ova je fakt pouchi i razmisli.Biblijata veli baraya vistinata od se srce i vistinata ke te oslobodi.

Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
Bronhi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bronhi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2007 во 02:02
Најголем авторитет што се однесува до иконите и ставот на православните кон нив е свети Јован Дамаскин. Оној што сака да дозне нешто повеќе за ова би требало да ги прочита неговите дела.
Земете БРОНХИ полесно се дише
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2007 во 02:13
Bronhi ne ni trebaat drugi knigi da ni kazat za Gospo dosta je Biblijata,oti sekoj moze i ima drugi dodavani i izmisleni knigi.Go velam ova oti nie ke bideme osudeni so Zborot na Boga od Biblijata a ne so drugi pisheni i izmisleni prikazni.Shto ke mu rechish na Gospo ko ke te sudi ,ami vo ovaa kniga pisheshe vaka taka?ami koga Gospo ke ti rechi neti trebashe nikja kniga odsven Biblijata shto ke mu rechite.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
Bronhi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bronhi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2007 во 02:19
Originally posted by rome rome напиша:

Bronhi ne ni trebaat drugi knigi da ni kazat za Gospo dosta je Biblijata,oti sekoj moze i ima drugi dodavani i izmisleni knigi.Go velam ova oti nie ke bideme osudeni so Zborot na Boga od Biblijata a ne so drugi pisheni i izmisleni prikazni.Shto ke mu rechish na Gospo ko ke te sudi ,ami vo ovaa kniga pisheshe vaka taka?ami koga Gospo ke ti rechi neti trebashe nikja kniga odsven Biblijata shto ke mu rechite.


Извини, но навистина ме насмеа. Кој го одреди канонот на книгите коишто ќе ја сочинуваат Библијата? Зарем тоа не беа Вселенските собори = светите отци кои работеа под закрилата на Светиот Дух!?
Извини, не е културно, но морам да те прашам: rome од која секта си?

П.С. Те молам, пишувај кирилица,не јади букви и нека биде на што политературен македонски јазик, а не на дијалект поубаво ќе се разбереме. Благодарам.


Изменето од Bronhi - 18.Април.2007 во 02:22
Земете БРОНХИ полесно се дише
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2007 во 02:34
bronhi izvini zaborajv da ti kazqam Isus mu reche na nikodimus vazi i za nas YOU MUST BE BORN AGAIN znachi mora da si Duhovno preroden za da me razberish ali neje vazno i ti si chedo na BOG golema ljubov od mojata familija do tebe a za kirilica komputerot ne mi pishi i za makedonski probvam no malce mi je krshen jazikot oti sum izlezena od tamu od 11 godini no sepak se trudam da pishuvam na nashe.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
Bronhi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bronhi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2007 во 02:52
Originally posted by rome rome напиша:

bronhi izvini zaborajv da ti kazqam Isus mu reche na nikodimus vazi i za nas YOU MUST BE BORN AGAIN znachi mora da si Duhovno preroden za da me razberish ali neje vazno i ti si chedo na BOG golema ljubov od mojata familija do tebe a za kirilica komputerot ne mi pishi i za makedonski probvam no malce mi je krshen jazikot oti sum izlezena od tamu od 11 godini no sepak se trudam da pishuvam na nashe.


Крстен сум, така што СУМ ПОВТОРНО РОДЕН, а што се однесува до компјутерот оди во Контрол панел, Региони и јазици, во делот јазици, додади покрај англиска и македонска тастатура и ќе можеш да пишуваш и на македонски. За промена на тастатурите односно на јазикот користи Shift и Alt истовремено. Промената ќе ја видиш во долниот десен агол каде En ќе се промени во Мк.
    Христос Воскресе!
Земете БРОНХИ полесно се дише
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2007 во 09:05
Orto, што сакаш да кажеш, дека не сум Христијанин? И пази која ти е причината... затоа што не верувам во иконите???? ConfusedConfusedConfused

Знаеш ли што е Символот Верују? Знаеш ли зошто го воспоставиле раните „Отци“? Зар не како тест, секој што го прифаќа да се смета за брат, а секој што го отфрла да се смета како неверник... И сега како можеш ти мене да ме обвинуваш за нешто за кое Црковните Отци не ме обвинвуаат? бидејќи го исповедам Никејското Вероисповедање...


Изменето од аџија - 18.Април.2007 во 09:12
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2007 во 09:09
избришани се постови од rome i bronhi...

држете се до темата, а упатства за кирилица итн., по ЛП!
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2007 во 09:56
скоро во секоја православна куќа си постои т.е си чуваат икона на светецот чија слава ја слават на пр. на Св.Никола, као чувар на куќата бил...ова се граничи и со суеверие.
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2007 во 10:13
Ete vo mojata nema,nemalo nikogash ni vo na baba miWinkpa ni kaj moi rodnini ne sum videlaBig%20smile

Изменето од beleg - 18.Април.2007 во 10:14
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2007 во 10:18
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

скоро во секоја православна куќа си постои т.е си чуваат икона на светецот чија слава ја слават на пр. на Св.Никола, као чувар на куќата бил...ова се граничи и со суеверие.
 
i pak, zar znaes sto e sueverie a sto e da cuvas doma ikona....Confused
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2007 во 10:20
како да знаев кој ке ме цитира Big%20smileLOL
ахам, знам што суеверие, е ама ме читаш...мислат дека Св.Незнам Кој им е чувар на куќата Wink
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2007 во 10:22
Абе Белла нас протестантите не мислат за подолни од нивLOLпопримитивни,демек суеверни,чуваме икони,се занимаваме со  молитви и триста чуда спрема светцитеLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2007 во 10:27
не, таман работа...подолни од нив?!? е ако некој вака размислува што верник ке да беше...јој сите сме исти, ок, само не размислуваме исто..што треба јас секогаш кога ке видам дека некој не се согласува со изворното христијанство да мислам дека ме смета за понизок ранг...башка јас не пишувам за работи на кои немам посведочено..конкретно за икониве, значи мене ама ич не ме тангира дали некој ке се моли ке пали свеки или ке мисли дека Св.Тој и Тој е чуварот на неговите деца , куќа, АМА дека тоа за мене а верувам и по други критериуми е суеверие (во најмала рака) Е...Wink башка како што може беличка од еден пост да изврти суштина тоа е чудо неверојатно Wink
скоро во секоја православна куќа си постои т.е си чуваат икона на светецот чија слава ја слават на пр. на Св.Никола, као чувар на куќата бил...ова се граничи и со суеверие. еве го мојот пост! и тоа бил одговорот на прашањето ЗОШТО ГО ЧУВАТЕ НА ИКОНА ИЛИ ГО СЛАВИТЕ СВЕТИ НИКОЛА - - ЧУВАР НА ДОМОТ И НА СЕМЕЈСТВОТО Big%20smile (ако више идеме во детали мајка мие една од тие која си го чува како заштитник па да не треба да ја сметам сопствената мајка за понизок ранг..или толку знаат луѓево зошто чуваат икони или не им е ни гајле, битно они прават нешто и се чувствуваат ‘заштитени‘ Ouch


Изменето од ACELERA - 18.Април.2007 во 10:36
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.