IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Kako e dobieno ova
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Kako e dobieno ova

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
loser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2007 во 13:47
Originally posted by mviktor mviktor напиша:

http://www.paulkopeikingallery.com/artists/greenberg/index0.htm
 
Me interesira kako se dobieni fotkite - svetloto i obrabotkata?


Koga na mali deca ke im dades lizavcinja i potoa ke im gi zemes go dobivas toa

P.S.

Svetlo i HDR softver
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2007 во 15:30
Fotografiite kako ekspresija ne mi se dopagjaat. Naprotiv. Da dovedes angelchinja vo takva sostojba, so nivno emotivno potresuvanje, bez nikakva prichina osven za da go eksploatiras toa za profit e krajno nehumano. Nemam nikakov respekt kon taa fotogravka (bi sakal nekoj nea taka da ja fotografira i da gi prodava nejzinite sliki) i kon roditelite na fotografiranite deca.
 
Od tehnichki aspekt, zenava koristi dve svetla od napred, edno od gore (hear light), reflektor na svetlina od dolu (ponekogas e eden reflektor, ponekogas e takanarechena "peperutka"), od pozadi koristi nekogas edno, a nekogas dve svetla i poslednoto e za osvetluvanje na pozadinata. Znachi koga raboti pod "polna parea" ima 6 svetla i edna reflektirachka povrshina.
 
Ne mozham da go vperam prstot vo eden softver ili plugin sto mora da e upotrebuvan, no mene najmnogu mi izgleda kako diskretna upotreba na Lucis vo sklop so neodbegliviot PS za dodatno "poliranje" na imigot.
Кон врв
Igor Kostov Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor Kostov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2007 во 15:46
Имам читано за типкава дека ја обвинувале за работите кои што ги наведе Зоран...
За начинот на добивање не можам да кажам нешто повеќе од она што ќе го прочитам тука. Ама би сакал да прочитам повеќе за "драганизација".
Поздрав
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2007 во 16:21
Igor, draganizacija e nacin na obrabotka na fotografii i go ima dobieno imeto spored tvorecot na finalniot look Andzej (valjda bese taka) Dragan.

Toj obrabotkata ja koristi za portreti koi asociraat na suicidalnost ili bliska smrt sto mene licno mi e odvratno.

Nekoi korisnici koristat, kako sto ja narece Bobi, blaga draganizacija, sto ce rece pravat draganizirana kopija, ja stavaat kako vtor layer, a potoa i go namaluvaat opacity do podnoslivi granici. Ova glavno go koristat kako sredstvo za ufrluvanje na "mood" vo fotografiite i za izvlekuvanje na dopolnitelni detali.

Licno go pretpocitam HDR kako sredstvo za dobivanje na detali. Odzema vreme, no e daleku povece fotografska tehnika od draganizacijata. Ako nisto drugo barem trebalo da namestis se i da odredis adekvatna manuelna ekspozicija za da imas so sto da rabotis ... draganizacija e cist PS.

Ja imam isprobano na nekolku fotografii, no ne mi se dopadja efektot na sozdavanje na "visok" na crni detali. Ako sakas mozam da go iskopam plugin-ot (moze da bese i PS action) i da ti go pratam na mail, pa vidi kako ti se dopadja.



Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2007 во 16:35
mire aj mene prati mi go na mail, bas me interesira kako izgleda...
Кон врв
mviktor Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 73
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mviktor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2007 во 17:37
Blagodaram na site sto oddelija vreme za temava... ocigledno e deka ima mnogu svetla (jas izbrojav 7, a vo portretite na majmunite mnogu podobro moze da se vidat http://www.paulkopeikingallery.com/artists/greenberg/exhibitions/monkeys/works.htm?index=17) a, za plugin-ite (lucis) pojma nemav - go imam prespano toj period koga se diskutiralo na sajtot.
Pozdrav


Изменето од mviktor - 16.Април.2007 во 17:50
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2007 во 18:50
viktor, ne znam kolku imas izgubeno od nepostoechkata diskusija okolu lucis, no mozham da ti kazham deka sekoj plugin ili akcija za PS e samo eventualen "shlag na vrvot na tortata (slikata)". Losha fotografija ne se spasuva so nikakov plugin, a dobra fotografija ne mora da e voopsto "plagirana". Site hokus-pokus raboti vo PS se OK ako se koristat na dobri sliki so merka i soodveten senzibilitet kako dolovuvanje na nekov pokarakteristichen izraz ili "mood", kako sto veke spomna Mire. Nisto poveke i nisto pomalu.
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2007 во 17:24
so kotek i zlostavuvanje !!!!OuchOuchOuchOuchOuchOuchOuch samo taka moze od edno detence takov izraz vo studio da dobies. nema a me iznenadi nekoja afericka ako pukne okolu vakvite slikiWinkAngry
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
ARI(c) Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Март.2007
Локација: Greece
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ARI(c) Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2007 во 19:59
I kako e dobieno ova?
Agencija za Razmena na Informacii (ARI)
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2007 во 07:44
Originally posted by *deemee* *deemee* напиша:

mire aj mene prati mi go na mail, bas me interesira kako izgleda...


Ups, izvini Dimi, nemav zabelezano deka si mi pisal da ti go pratam plug-inot. Ce dzirnam dali go imam tuka negde snimen, ako ne ce ti go najdam za utre.

Pozdrav
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
dejan13 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 122
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejan13 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2007 во 11:47
А мене ме интересира hdr обработката, ке сака ли некој што ја знае да ја објасни подетално.
Имам една идеја, може ли да отвори некој тема со photoshop туторијали, пр. со свои или туги фотографии, мислам тука дека Анакин ке биде главен .         :)
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2007 во 12:24
Dejan, se zanimavas so fotografija, ili so Photoshop Art?

Ako e prvoto vo prasanje, razgovaraj so Bobi, Angel i sl, ako e vtoroto praj muabet so Anakin. Tie dve se sosema razlicni kategorii Wink.

Ako e da se sudi po komentarite na Ari**** togas za HDR samo so Bobi treba da naprais muabet LOL LOL LOL LOL
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
dejan13 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 122
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejan13 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2007 во 13:18
Се започна со photoshop, за после да се навлечам на фотографија, мегутоа дали се занимавам е друго прашање, јас сум почетник но според почетокот дефинитивно  заглавувам во фотографија и се што е поврзано со неа. А тука е неизбежен и мислам неопходен и photoshop.


Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2007 во 13:54
Nekakva, barem minimalna obrabotkla vo PS e neophodna. Po toa prasanje mozes da gi dzirnes i nekoi osnovni, da gi narecam, soveti vo:

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=1689

i

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=2062

Sekako ima eden kup sajtovi koi se zanimavaat so toa, a ima i razlicni priodi, od minimaliskicki do ekstremni obrabotki.

HDR ot e ubava opcija i iako e zastapena vo PS, sepak mislam deka nekoe programce od tipot na Photomatix bi ti zavrsilo povece rabota. Sekako, konecnata obrabotka i tweaking smetam deka najdobro se pravi vo PS, no delot na generiranje na HDR fotografija i Tone Mapping se poednostavni vo Photomatix.

Ako ti treba programceto, mislam deka najdobro ce napravis da go pobaras od Bobi, ili Angel bidejci jas ja koristam, verojatno, najzastarenata verzija...sto da pravime, vecito sum vo fazen zaostatok od  "Pi"/2 zad drugite Tongue Wink
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.