IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Kомпарации на некои камери
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Kомпарации на некои камери

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 12>
Автор
Порака
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2007 во 11:24
za Jane - sviram bas vo D'Daltons (koga ke se soberemeCry)
Inace Zoran sto kazuva e sosema vo pravo, ona sto jas go pisav deka ne mozes da prepoznaes 150 od 570, mislev deka so dobar post i color grading mozes da gi doteras, inace na monitor na snimanje 570 so 2/3 CCD e WOW, sepak formatite se losi, zatoa koga imam za snimanje nesto poubavo rentam Digital S so 2 objektivi, posirok i tele, i veke muabetot e drug vo montaza, koga ke go zemes 10bit uncompressed 4:2:2 spie vo postprodukcija, tie 2 bita poveke se mnogu bitni za color korekcii, compositing, grafika. JVC 550 e podobra kamera od 150 - kako opcii sto gi nudi, no zapisot mu e cuden, crvenoto mnogu loso se odnesuva vo post i mnogu e interlaced, mnogu, Sony e pomiren so boite, dinamikata. HVX200 pred 6 meseci ke ja zemev, ama se premisliv. Super e se, ama ne e visoko produkciska, super e za TV emisii, DVD, dokumentarci, mene sega mi se zema nesto prva liga, se dvizat rabotite vo svetov i ne treba da se izbrza, mislam deka do kraj na godinata ke se kristaliziraat rabotite. HVX200 e skapa poradi skapotijata na P2 kartickite i maliot kapacitet, ima opcija od Focus Enhacements za HDD i togas e sosema vo red.
Bitno e da odberes oprema so koja ke ja zavrsis rabotata, ne samo da platis poveke a ne mozes da gi vratis parite na ovoj katastrofa pazar. Kaj nas televiziite se na DV, taka da sto i da pravis dzabe ti e. Da bea Digi Beta, DVCpro50 ili Digital S druga pesna ke bese. Ke se znae koj moze a koj ne moze da vleze vo toj biznis i cenite na izrabotka nemase da bidat tolku dole. Toa se sluci i so svadbarite kaj nas, imam prijateli koi toa go rabotat, i gi slusam cenite, toa e nezamislivo kolku e nisko, ne mozes investicijata da ja vratis, a ne da zarabotis, pari od svadbite pravat foto studijata od printovite kolku sto mozam da razberam.
Za Jane - XL1 ima mnogu malku pixeli na chipot sporedeno so pd150 i zaroa koristi pixel shift tehnologija, vidlivo e vo montaza na kolor korekcii. Xl2 e drug muabet, super e. Za izorot na lekjite? Znam mnogu sto imaat xl1 ama ne znam deka kupile + lekji za nea deka ke stane bezobrazno skupa. Z1 na Sony ima isto problem so pixel shift, toa ide vaka: Za da bide 1920:1080(square pixel) HDV i HDCAM se 1440:1080 so 1:1.33 pixel aspect ratio, znaci pixelite se pravoagolni po horizontala, e sega Z1 ima ccd so 960:1080 (zamisli kolku e losa matematikava poveke po vertikala otkolku po horizontala za 16/9 slika) " Pixel offset technology achieves system resolution of 1440 x 1080" - ova e od sony sajtot ama ne gi pisuva brojkive :), tuka e problemot so aliasing ama mnogu aliasing, zatoa H1 na Canon ima vistinski 1440:1080 chip i zatoa e podobar
Pozdrav na site
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2007 во 11:49

Владимир, значи (гледајќи си за мене) пак некако одам кон Canon XH A1.

Ме замисли со HV20, резултатите што ги имам гледано од него се воодушевувачки. Ме пишнани големината (многу е некако сиќушна), а нашиов народ сепак сака да види нешто по крупно. И верувај дека помеѓу некоја крш VHS и оваа ќе ја го изберат 95% VHS-от.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2007 во 16:17
Aleksandar, sto mislis da rabotis so kamerata?
Vo pravo si za lugjeto sto ke te gledaat cudno, i jas gledav cudno koga prvpat ja vidov SONY VX1000 (prvata DV prosumer camera - toa ti e kako Fender Strat ili Levis 501, cista klasika Smile), ja kupi drugar pred 10 godini i se utepavme rabotejki spotovi, reklami. Sega e malku zaostanata ama uste mu raboti Tongue.
Jas sepak bi odel na G1 ako veke si so Canon, zaradi SDI out, togas nema da snimas HDV na DV lenti tuku so SDI ke vadis signal direkno od chip, e sega toa ne e za teren, svadbi itn. Bara poveke enterier zaradi strujata deka treba so tebe da vleces i kompjuter, ne laptop! deka nemas SDI karticka za laptop, osven Avid Mojo SDI koj e skapicok, mada se isplati ako go rabotis mnogu


Изменето од D'Dalton - 18.Април.2007 во 16:19
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2007 во 17:02
Eve me pak, ama ke zaboravam ako ne pustam odma, ova se klipovi od HV20

http://www.filefactory.com/file/08a5ad/
http://www.filefactory.com/file/4a878b/
http://www.filefactory.com/file/357866/
http://www.filefactory.com/file/3d100b/

toa se m2t fajlovi znaci direkno od kamera
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2007 во 09:10

Владимир камерата ја земам баш за спотови и реклами, концерти и евентуално за свадби за кои се спремни да платат. Не мислам со таа камера да работам за под 120-тина евра по проект (ден). За поевтини зделки имам друга која е и повеќе од доволна.

SDI во моментов незнам колку би ми затребало, добро е да се размислува во перспектива, но и цената некако бајаги рипа, 50-тина па и кусур %.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2007 во 12:09
Kamerata mislis da ja rentas 120 evra na den? ili sose tebe kako snimatel 120 evra? Iskreno, na pazarov mislam deka e mnogu, super ako ti ide. Za 100 evra na den imam Digital S kamera JVC DY 70 so 2 objektivi ili za 150 GY-HD250U. Z1 ja imam za negde 70 moze i za 50. Za zal toa se cenite kaj nas, zatoa ne planiram da kupuvam tuku da rentam. Ke kupam koga ke mi dojde pogolem proekt, pa mesto da rentam 15-20 dena ke ja kupam. So snimanjeto i montazata taa ke bide minimum 70% vratena od eden proekt. Toa e moeto mislenje za kupuvanje i rentanje. So srekja.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2007 во 13:53

Владимир сосе мене се разбира. Не ми се дава техника друг да ми ја чепка. (Дали мислиш дека за цена сосе мене е висока?) Леле братче многу се радувам за твоето присуство и учество во форумов. (можам со кого да подискутирам и да разменувам искуства)

Ако ми затреба Z1 ќе те барам.Smile
Благодарам, поздрав!
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2007 во 13:55
Aleksandar, dali ce moze namesto vo 3, muabetot za kameri i video da bidat vo 1 topic?

Ovaka cela prva strana se kameri i video, sto bas i ne e celta na forumov, iako e dovolno blisku za da ostane muabetov online Smile
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2007 во 14:06
Мире разговаравме пред некое време со администраторот (преку форум се разбира) и работата беше таква да кога ќе се развие муабетот, т.е. кога ќе созреат работите (мислам дека веќе созреваат работите) ќе се направи нов форум, т.е. подфорум каде што ќе бидат одвоени темите за видео од оние за фотографија.
(за да не се преоптеретува темата оди во повеќе теми.)
Откако ќе се средат работите тогаш мислам дека лесно ќе се префрлат во соодветниот форум (подфорум), може и вие како модератори да проверите до каде е работатаWinkBig%20smile.
Без лутење се надевам дека наскоро се ќе се среди. (знам дека сега малце ви узурпираме простор но искрено се надевам дека не за долго)
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2007 во 14:31
Nema lutenje se e OK Wink
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2007 во 14:36
Поздрав Мире!Wink 5Thumbs%20Up
Благодариме за разбирањето! Embarrassed


Изменето од Александар_А - 19.Април.2007 во 14:53
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2007 во 14:51
Еве нешто од мојата камера. Услови какви што може да се види.
Фоткиве се вадени од Power DVD од веќе изрендан материјал, зголемени по ширина за 1.33 за да не се расипе формата (снимано во формат 16:9) и конвертирано од BMP во (квалитет 70%) JPG. Нема друго ништо чепнато.
 
 
 
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2007 во 16:17
Владимир, како да ги симнам клипчињава од линковиве. Треба ли негде да кликнам или...?
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2007 во 16:37
Ubava prezentacija Aleksandar na tvojata umeshnost da se spravis so kontrasni situacii koristejki kamera so skromen potencijal.

Osven toa ne mozham nisto drugo da recham bidejki, iako vakvoto pokazhivanje i sporeduvanje na kameri preku mali slikichki na internet e moshne popularno, ne znachi skoro nisto. Od onoa iskustvo sto go imam rabotejki so kameri i so nivno testiranje, mozham so 100% sigurnost da ti kazham deka sekoja sporedba e besmislena dodeka testiranite kameri ne se stavat edna do druga, ne se setiraat na nivnite optimalni performansi za dadenite momenti i ne snimaat isti objekti pod apsolutno isti uslovi. Se razbira, slikata treba da se gleda na profesionalno podesen monitor koj ke dade realna slika za boite, shumot i ostrinata na kamerite.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.