IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Забава > Музика
  Активни теми Активни теми RSS - Hip hop во Македонија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Hip hop во Македонија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
black-eyes Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: -1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај black-eyes Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 17:34
he-he ti si nov?Tongue
Кон врв
krs1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Април.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krs1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2007 во 01:20
da nov sum na forumot no vo hip hop muzikata sum veke nad 10 godini.
krs1
Кон врв
krs1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Април.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krs1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2007 во 01:22
baram komentari od luge za nastapot vo b2 vo sabotata.sekoj 6to bil moze da ostavi svoj koment.jas ne bev vo moznost da prisustvuvam i me interesira kako pominala zurkata.respekat.
krs1
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2007 во 01:27
па кажи која група потчно?LOLLOL
Кон врв
krs1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Април.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krs1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2007 во 22:45
ne za atmosverata i posetenosta me interesira.fan sum inaku na puka.steta sto ne peea.
krs1
Кон врв
krs1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Април.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krs1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2007 во 20:44
NEMA RAP?

krs1
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 23:28
eheee i jas gi sakam puka kozmetika ali i edinstvena opcija moram da kazam i pofalba za lesen udar so Iva ubavo ispadna pesnickata mada da ne mi e bas nekako peenje za taa kombinacija , sto znam sakam po hard eve Saf se nekoi kao legendi posto neormano se povekje g na estrada a i sepak se znae toa e rap bar za men ali i ovi novive grupi ne se lsi sea mora i da se ima povekje , konk*rencija sto za zavist no  i za ucenje LOLLOLLOL

Pozz do site rap Wink
Кон врв
KikoMC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KikoMC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 10:19
Хехе..Одвај ја најдов темава!!Во Македонија има добро развиен рап, не е црнечки далеку од тоа ама не ни сакам еда е црнечки зошто и пошто не сме црнци се разбира!!За оваа тема има многу да се зборува, и пишува ама ќе оставам за другпат!!

http://www.soundclick.com/bands/default.cfm?bandID=527476

Слушнете па коментирајте!!!
Кон врв
KikoMC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KikoMC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 10:24
Ако сакате да научите за македонски рап,обавезно треба да ги слушнете:

АГО, ТАТКОТО НА МАКЕДОНСКИОТ РАП
Темната Страна,
ДНС ЕКИПА
ИСТОК ЗАПАД
The Most Wanted
Парадокс на Нерв
Џака Накот
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2009 во 14:47
DZaka nakot!
Кон врв
dimigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 14:21
Еве нов спот,премиерно на форумов!
Пикси - Имам Сила
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2010 во 16:22
ТОНИ ЗЕН
Постојано сум подготвен за настап

На 31 Март во салата „Борис Трајковски” во Скопје, ќе ја имам честа да ја загреам публиката со 30 минутен настап пред концертот на 50 Cent.

Посебни подготовки пред настапот не правам. Всушност, мојата порака е: „Подобро да бидеш подготвен, отколку да се подготвуваш".

Тони Зен. Постојано свој и постојано прави нешто интересно за публиката. Ненаметлив во комуникацијата, а исклучително наметлив на сцената. Професионализмот е негов прекар, по кој го препознава публиката и новинарите.
Неодамна го објави третиот студиски албум „Во мој стил". Што е заедничко за него со претходните два, а по што се разликува од нив?

Точно така. Третиот албум „Во мој стил" беше промовиран на 10.12.2009. Истовремено го промовирав и спотот за насловната песна од албумот, која воедно е и носечка за овој проект. Заедничко за новиот и претходните два албума е фактот дека имам вложено многу труд и максимално сум внесен во работата. Различно или посебно за новиот албум е квалитетот на звукот, енергијата, зрелоста на текстовите и секако рапуванњето.

По радио станиците и телевизиите веќе се врти насловната нумера и спотот за „Во мој стил”. Како ќе тече понатамошната промоција на новиот албум?

Спотот е одамна пуштен и е доволно промовиран. Тој веќе застаре, хаха. Веќе снимив нов спот за песната „Не ме замарај", кој го изработи Дарко Антоновски (Community pictures). Во контекст на промоцијата на албумот, во план е снимање на уште неколку спота до почетокот на летниот период.

На 31-ви март ќе настапиш на концертот на светски познатиот хип-хоп артист 50 Cent. На што се должи твојот настап и со што ќе ја почестиш публиката?

Благодарение на „Авалон” продукција нашава нација ќе има чест во живо да го гледа и слуша еден од најголемите хип-хоп артисти 50 Cent. Јас ќе ја имам честа да ја загреам публиката со 30 минутен настап пред него. Се трудам постојано да бидам подготвен и константно да ја задоволувам публиката. И на настапот кој следува ќе се покажам во добро издание.

Како се подготвуваш за настапот, правиш ли некои посебни подготовки?

Како што кажав и претходно, постојано сакам да бидам подготвен, без разлика дали имам голем или мал настап. Значи посебни подготовки немам. Всушност, мојата порака е: „Подобро да бидеш подготвен, отколку да се подготвуваш".

Дали лично ти си фан на 50 Cent и која ти е омилена песна од него?

Без разлика дали јас сум му фан или не, 50 Cent е култен и премногу квалитетен артист во хип хоп индустријата. Неговата појава е многу моќна со самото тоа, тој влегува во категоријата најдобар. Затоа, не можам да одвојам една песна од него, бидејќи ја имам неговата дискографија преслушано и тешко е да се направи избор.

Сигурно ќе има некоја посебност во твојот настап. Само за читателите на ИДИВИДИ откриј некој детаљ?

Немам посебни изненадувања, хаха. Само за читателите на ИДИВИДИ ќе кажам дека и да имам некои изненадувања, не би било убаво да ги откривам. Знаат тие зошто, хаха.

Посебно забележлив беше твојот настап на концертот на Слаткаристика. Тој настан докажа дека рап музиката и хип хоп културата имаат голем број на следбеници во Македонија. Кој е твојот коментар за публиката и нејзините реакции?

Факт е дека до сега не се случило излегување на сцена со „хамер" на нашиве простори, но и пошироко. Не сум тип кој се „лупа у груди“ заради тоа. Тие работи всушност се составен дел од целото шоу. Знам дека се случи спектакл, но ние не остануваме само на тоа. Не сакам да се фалам, да мирувам и живеам на стара слава. Постојано работиме и се трудиме да ја задоволиме публиката, бидејќи ние работиме за публиката, па можеби и затоа ја имаме во голем број. Колку вложуваш толку и ти се враќа. Ние премногу вложуваме и затоа може да се пофалиме дека сме доживеале убави моменти кои ќе останат засекогаш во сеќавање.

Кој или што те инспирира при креирањето на музиката?

Доволен ми е животот во кој имам искусено многу важни работи. Ме инспирира и општеството кое не опкружува, а и информациите кои ги примаме од светот претставуваат најголема инспирација за еден хип-хоп артист.

Која е твоја неостварена желба во кариерата?

До сега ми се оствариле неколку желби во кариерата и на пат сум и другите да ги остварам. Мојот живот е мисловна проекција и во таа димензија желбите се остваруваат. Потребно е само да се придржуваш кон сонот со верба, трпение и волја.

Каков тип на музика приватно слушаш, омилени изведувачи од Македонија и глобално?

Секогаш ги одвојувам The Roots кога ми поставуваат вакво прашање. Сметам дека сум се изнаслушал музика и среќен сум што можам да препознам квалитет. Низ моите уши поминал секаков вид на музика, но сум се одлучил за еден правец кој ќе ми биде приоритетен, а тоа е хип-хоп музиката. Како слушател, дома, кога возам или некое друго место, сакам да го слушам сето она што ќе ги задоволи моите критериуми и моите ушни тапанчиња без разлика на музичкиот правец.

Кон врв
dimigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 00:03
Еве го вистинскиот хип хоп кај нас! Секоја шест за песната и за спотот!
Ќелави глави - Ова е Скопје!
Кон врв
Jovan.74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Jovan.74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 13:16
legijata e najdobra
LD Pistolero a.k.a Demolero
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.