IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ДАЛИ ИСУС РЕКОЛ-ЈАС СУМ БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДАЛИ ИСУС РЕКОЛ-ЈАС СУМ БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 28293031>
Автор
Порака
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2010 во 01:30
"zosto priatele ne gi svakaas   vistinskitee vrednosttii co toj citat od   toaa evangeliee sto ti go posociv   mnoguu dobrroo kazuva taa geneologijaa na isus se povrzuvaa so davidd   postoaa   so ishak , abrahaam it.n mnogu dobrroo ni kazuvaa deka vodi poteklo od tiee spomenati verovesnici koi se potomci na prviot covek   i toaa deka e sin na covek ,,
toaa e sosema jasno deka deka sinot covercki   moze da bide samo covekkk, no nee kako sto viee   go imeenuvaate   bog , ili sin nagov.i nee mi odgovorriiiii naa postavenotoo prasanjee?"


Ovoj del ke ti go odgovoram vo sledniot moj post do tebe.




I evreite a i sekoj koj ja sledi liturgijata na Sinot Bozji se moli nautro, kako shto Daniel se molel. Toa ne e samo za muslimanite, i evreite go pravat toa, a moze i nekoj drug go pravi toa. toa ne e nekoj dokaz za ispravno veruvanje ili ne, tuku licen odnos na poedinecot kon Boga.

Sinot Bozji se momel na Boga kako primer i kako shto sveshtenicite pravele, zoshto toj bil sveshtenik i bil primer za lugjeto. Jovan Krstitel go krstil Sinot Bozji, ne deka imalo potreba od toa, toa go znaele i dvajcata, no za da ispolni pishuvanoto. Znaci Sinot Bozji, koj ja dobil titulata vednash posle poronuvanjeto vo voda, a ne koga izlegol od Marija, ja rabotel istata rabota shto i sveshtenicite rabotele dodeka ne doshlo Negovoto vreme. On tocno znael shto pravel. Vo Gecimanija, koga cuvstvuval deka Svetiot Duh go napushtil deka ostanal sam, toa e momentot na Negova licna odluka za da pokaze deka e veren kon Boga. Sinot Bozji mozel vo sekoe vreme da ja koristi nebesnata sila, no se vozdrzuval za da bide kako i drugite sveshtenici, se dodeka Bog ne go zeme. On moral da pokaze deka moze da zivee kako i drugite na greshnata zemja, i toa e lekcija za nas: ako mozel On, mozeme i nie, zoshto DUhot koj go vodel Nego, ni e daden i na nas kako pomoshnik vo sekojdnevniot zivot.



Samiot Bog rekol deka e toa Negoviot Sin koga Sinot Bozji izlegol od mikva, poronuvanjeto pod voda. Toa nikoj ne go dodal, tuku Bog samiot go kazal, i redno e da se pocituvaat Negovite zborovi, zoshto On znae poveke od nas.




"priatelee vo tiee citatii sto ti gi izdvojiiv   kako mozee bee prietelee edno isto dogaganje da ima dva spotivstaveni zborovii
vo edniot stotnikot veli;
a)ovoj covek bese bozji sin...... dodeka vo drugiot
b) ovoj covek bese praveden"

Ova ne e dokaz za toa, tuku dodavanje na dopolnitelen epitet. Jas moze da kazam za tebe deka si dobar, i deka vozish kola, shto ne znaci deka tie moi dve izjavi se kontradiktorni, tuku pokazuvaat poveke detali za tebe.



Tanakot i hristijanskiot star zavet imaat razliki vo prevodite, namerni - za ova ke ti pokazam vo sledniot post koga ke ti odgovoram na prvoto prashanje za da vidish zoshto e toa napraveno. Jas znam deka ima primeni vo noviot zavet i vo ucenjeto od tamu, no ima i vistina. Za da se znae shto e ispravno, a shto ne, treba ucenjeto da se sporedi so Bozjite zborovi, i togash lagata ke izleze na povrshina.


Imam cuvstvo deka islamot e reakcija od hristijanstvoto. I te molam objasni mi neshto...kako neshto shto e 7 veka posle sluckata moze da bide ispravno. Toa e kako jas da tvrdam neshto shto se slucilo vo 1310, bez dopolnitelen svedok, toa se moi misli...i zoshto nekoj mora da gi sledi moite zborovi za koi imam samo dokaz deka se moe. Ne posoti druga potvrda. Zoshto?

[/QUOTE]
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2010 во 19:22
Вие ги вршите делата на татка си.” Ние не сме родени од блудство; имаме еден Татко - Бог.”

42 Исус им рече: „Ако Бог беше ваш Татко, ќе Ме љубевте Мене; зашто Јас од Бога излегов и дојдов; и не дојдов Сам од Себе, туку Тој Ме прати.

43 Зошто не го разбирате Моето зборување? Затоа што не можете да ја слушате Мојата наука.

44 Вие потекнувате од вашиот татко - ѓаволот, и сакате да ги исполнувате желбите на татка си....


KAKO GI PODRAZBIRAS OVIEE ZBOROVIIII? PRUATELCE

zaremm oviee ne se metaforicno znacenjee na tiee izrazii?

evreitee tvrdat deka se bozji sinovi, odnosno deka se dobri i boga pokorni a isus im vozvrakaa deka se izmamniciii na gavolot predani i deka toj gavolot e samo izmamnik i tatko na izmamnicitee,, a vo bukvalen smisol bes somnevanje nitu bog nitu gavolot nee ime tatko..

sto se odnesuvaa za molenieto na isuss   toaa e nerazirliivooo i ne svatlivoo i kolku da se trudis da dokazis nema    bas nikakva smislaa no toaa e vaseto veruvaanjee
zamenee e nasvatlivoo veke ako poveruvaame deka e bog ili sin negov pa on da mu se moli i toa da mu pagaa na zemja so svoeto lice..kako sakas kazi toaa e samo coveckaa osobinaa ,, i prestavuvaa dokaz deka on bil samo covekk no nee bog nitu sin.a viee kako toaa si veruvatee toaa e vas probleemmm,,a i vase veruvanje , nas k*ran kerim ni nareduvaa da ve povikuvaamee kon sovrsenata vistinaa glasi;kade se imenuvatee kako sledbenici na knigata.
kazi o sledbenici na knigataa(evrei i hristijani)! dojdetee da se sobereme okolu eden zbor, zaednicki za nas i za vas, nikogo osven Allah(bog, jehova,) da ne obozavame, nikogo da ne smetame za ramen nemu i nikoj od nas da zeme drugi gospodari osven allah!, togas ako tiee ne se soglasat vie recetee;
bidete svedoci deka niee sme muslimani(pokorni kon bozjata volja)..
kazetee im,, niee veruvamee vo Allah i vo onaa sto muee objaveno, i na ona sto mu bese objaveno na avram, i na ismail, i na isak , i na jakov, i na vnucite, i vo ona sto mue dadeno na mojsej, i na isus i vo onaa sto muee dadeno na site verovesnici, od nivniot gopsodar, niee ne praveemee nikakva razlikaa megu niv i niee sme na boga pokorni. .










;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Samiot Bog rekol deka e toa Negoviot Sin koga Sinot Bozji izlegol od mikva, poronuvanjeto pod voda. Toa nikoj ne go dodal, tuku Bog samiot go kazal, i redno e da se pocituvaat Negovite zborovi, zoshto On znae poveke od nas.
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

toaa e vase veruvanje i ne vi zameruvaam.
no naseto veruvaanjee e sportivno na toaa sto viee toaa go veruvate , bog ve povikuvaa   da se sobereme okolu eden zbor, zaednicki za nas i za vas, nikogo osven Allah(bog, jehova,) da ne obozavame, nikogo da ne smetame za ramen nemu i nikoj od nas da zeme drugi gospodari osven boga.
ednostavno    kako sakate svatete bog vi praka poraka preku muhamed .a.s da ne preteruvate vo verata vasa и за Аллах само вистина зборувајте! Месих, Иса синот на Мерјем, е пејгамбер Аллахов, Зборот Негов, кој Он го фрли во Мерјем, Дух од Него. Е па, верувајте во Аллах и во пејгамберите Негови, и не зборувајте “тројца” . Престанете, тоа е подобро за вас! Аллах, навистина, е еден Бог. Нека е славен Он! Зарем Он да има дете? Сe што е на небесата и на Земјата е - Аллахово! А Аллах, секако, е Доволен Закрилник,,

О луѓе, доказ, секако, ви дојде. Од Госпопдарот ваш. И светло јасно Ние ви спуштивме.

no viee toaa go negiraatee i za lagaa   go svakaatee,,







;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;"priatelee vo tiee citatii sto ti gi izdvojiiv   kako mozee bee prietelee edno isto dogaganje da ima dva spotivstaveni zborovii
vo edniot stotnikot veli;
a)ovoj covek bese bozji sin...... dodeka vo drugiot
b) ovoj covek bese praveden"

Ova ne e dokaz za toa, tuku dodavanje na dopolnitelen epitet. Jas moze da kazam za tebe deka si dobar, i deka vozish kola, shto ne znaci deka tie moi dve izjavi se kontradiktorni, tuku pokazuvaat poveke detali za tebe
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

da priatelee no da kazes za mene deka sum dobarr a od druga strana da kazes daka sum sin na bog ima golema razlikaa...

priatelce staVOT NA ISLAMOT E JASEN MUSLIMANOT NE TVRDI DEKA POSTOI RELIGIJA SAMA ZA SEBEESII NE e ISLAMOT SEKTA ILI ETNICKA RELIGIJA TAA E ISTATA RELIGIJAA PROPOVEDANAA OD STITE PREDHODNI PROROCI,, OVAA E VISTINAATAA KOJAA E UCENAA I OD ABRAHAAM I OD NUH I MOJSEJ I OD ISUSS I OD MUHAMED,,TAKOV DOKAAZ SE NAOGAA VO k*rAN 42, 13


STO GALSI;
Allah vi propisa o lugee! verata sto ti ja objavi - o muhamed!- a toa e islamot pokoornosta na boga, so taa vera bese zadolzen i nuh, da raboti spored nea i da ja soopsti, i onaa sto im go ostavivme vo amanet na abraham, na mojsej, i na isus, da se vospostavi verata , edinstvoto , poslusnosta, na boga i obozavanjetosamo nego da ne se razedenuvaate vo verata sto vi ja narediv a za mnogu boscite e mnogu nepriatno ona kon sto gi povikuvaas, edinstvoto na boga i iskrenata oddadenost na ibadetot(molitva) na nemu , bog izbira za edinstvoto kogo saka od lugeto i go upravuva da raboti spored poslusnosta kon nego, na onoj koj mu se obraka.











kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2010 во 19:40
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

??? ?? ?????? ?????? ?? ????? ??.” ??? ?? ??? ?????? ?? ????????; ????? ???? ????? - ???.”

42 ???? ?? ????: „??? ??? ???? ??? ?????, ?? ?? ??????? ????; ????? ??? ?? ???? ??????? ? ??????; ? ?? ?????? ??? ?? ????, ???? ??? ?? ?????.

43 ????? ?? ?? ????????? ????? ?????????? ????? ??? ?? ?????? ?? ?? ??????? ?????? ?????.

44 ??? ??????????? ?? ?????? ????? - ???????, ? ?????? ?? ?? ??????????? ??????? ?? ????? ??....


KAKO GI PODRAZBIRAS OVIEE ZBOROVIIII? PRUATELCE

zaremm oviee ne se metaforicno znacenjee na tiee izrazii?

evreitee tvrdat deka se bozji sinovi, odnosno deka se dobri i boga pokorni a isus im vozvrakaa deka se izmamniciii na gavolot predani i deka toj gavolot e samo izmamnik i tatko na izmamnicitee,, a vo bukvalen smisol bes somnevanje nitu bog nitu gavolot nee ime tatko..

sto se odnesuvaa za molenieto na isuss   toaa e nerazirliivooo i ne svatlivoo i kolku da se trudis da dokazis nema    bas nikakva smislaa no toaa e vaseto veruvaanjee
zamenee e nasvatlivoo veke ako poveruvaame deka e bog ili sin negov pa on da mu se moli i toa da mu pagaa na zemja so svoeto lice..kako sakas kazi toaa e samo coveckaa osobinaa ,, i prestavuvaa dokaz deka on bil samo covekk no nee bog nitu sin.a viee kako toaa si veruvatee toaa e vas probleemmm,,a i vase veruvanje , nas k*ran kerim ni nareduvaa da ve povikuvaamee kon sovrsenata vistinaa glasi;kade se imenuvatee kako sledbenici na knigata.
kazi o sledbenici na knigataa(evrei i hristijani)! dojdetee da se sobereme okolu eden zbor, zaednicki za nas i za vas, nikogo osven Allah(bog, jehova,) da ne obozavame, nikogo da ne smetame za ramen nemu i nikoj od nas da zeme drugi gospodari osven allah!, togas ako tiee ne se soglasat vie recetee;
bidete svedoci deka niee sme muslimani(pokorni kon bozjata volja)..
kazetee im,, niee veruvamee vo Allah i vo onaa sto muee objaveno, i na ona sto mu bese objaveno na avram, i na ismail, i na isak , i na jakov, i na vnucite, i vo ona sto mue dadeno na mojsej, i na isus i vo onaa sto muee dadeno na site verovesnici, od nivniot gopsodar, niee ne praveemee nikakva razlikaa megu niv i niee sme na boga pokorni. .










;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Samiot Bog rekol deka e toa Negoviot Sin koga Sinot Bozji izlegol od mikva, poronuvanjeto pod voda. Toa nikoj ne go dodal, tuku Bog samiot go kazal, i redno e da se pocituvaat Negovite zborovi, zoshto On znae poveke od nas.
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

toaa e vase veruvanje i ne vi zameruvaam.
no naseto veruvaanjee e sportivno na toaa sto viee toaa go veruvate , bog ve povikuvaa   da se sobereme okolu eden zbor, zaednicki za nas i za vas, nikogo osven Allah(bog, jehova,) da ne obozavame, nikogo da ne smetame za ramen nemu i nikoj od nas da zeme drugi gospodari osven boga.
ednostavno    kako sakate svatete bog vi praka poraka preku muhamed .a.s da ne preteruvate vo verata vasa ? ?? ????? ???? ??????? ??????????! ?????, ??? ????? ?? ??????, ? ????????? ???????, ?????? ?????, ??? ?? ?? ???? ?? ??????, ??? ?? ????. ? ??, ????????? ?? ????? ? ?? ???????????? ??????, ? ?? ?????????? “??????” . ??????????, ??? ? ??????? ?? ???! ?????, ?????????, ? ???? ???. ???? ? ?????? ??! ????? ?? ?? ??? ????? ?e ??? ? ?? ???????? ? ?? ??????? ? - ????????! ? ?????, ??????, ? ??????? ?????????,,

? ????, ?????, ??????, ?? ?????. ?? ??????????? ???. ? ?????? ????? ??? ?? ?????????.

no viee toaa go negiraatee i za lagaa   go svakaatee,,







;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;"priatelee vo tiee citatii sto ti gi izdvojiiv   kako mozee bee prietelee edno isto dogaganje da ima dva spotivstaveni zborovii
vo edniot stotnikot veli;
a)ovoj covek bese bozji sin...... dodeka vo drugiot
b) ovoj covek bese praveden"

Ova ne e dokaz za toa, tuku dodavanje na dopolnitelen epitet. Jas moze da kazam za tebe deka si dobar, i deka vozish kola, shto ne znaci deka tie moi dve izjavi se kontradiktorni, tuku pokazuvaat poveke detali za tebe
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

da priatelee no da kazes za mene deka sum dobarr a od druga strana da kazes daka sum sin na bog ima golema razlikaa...

priatelce staVOT NA ISLAMOT E JASEN MUSLIMANOT NE TVRDI DEKA POSTOI RELIGIJA SAMA ZA SEBEESII NE e ISLAMOT SEKTA ILI ETNICKA RELIGIJA TAA E ISTATA RELIGIJAA PROPOVEDANAA OD STITE PREDHODNI PROROCI,, OVAA E VISTINAATAA KOJAA E UCENAA I OD ABRAHAAM I OD NUH I MOJSEJ I OD ISUSS I OD MUHAMED,,TAKOV DOKAAZ SE NAOGAA VO k*rAN 42, 13


STO GALSI;
Allah vi propisa o lugee! verata sto ti ja objavi - o muhamed!- a toa e islamot pokoornosta na boga, so taa vera bese zadolzen i nuh, da raboti spored nea i da ja soopsti, i onaa sto im go ostavivme vo amanet na abraham, na mojsej, i na isus, da se vospostavi verata , edinstvoto , poslusnosta, na boga i obozavanjetosamo nego da ne se razedenuvaate vo verata sto vi ja narediv a za mnogu boscite e mnogu nepriatno ona kon sto gi povikuvaas, edinstvoto na boga i iskrenata oddadenost na ibadetot(molitva) na nemu , bog izbira za edinstvoto kogo saka od lugeto i go upravuva da raboti spored poslusnosta kon nego, na onoj koj mu se obraka.



















Na brzina go procitav tekstov I mozam da kazam deka ima mnogu vistina, I potreba za nekoi detali da se objasnat. Vo tvoevo pishuvanje ima isti elementi koi I evreite I hrisijanite I muslimanite gi velat deka se taka, no sekoj se krie pozadi cvrsto izgradenata svoja denominacija I gi gleda drugite denominacii kako pogreshni. Zatoa te molam daj mi nekolku dena vreme da napisham odgovor - ke bide malku podolg odgovorot - no te molam I tebe I site na forumov da go procitate, proucite, otvorete go srceto I neka Svetiot Duh da ve vodi, pa da razgovarame potoa.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2010 во 17:25
mir so tebee ,priatelce, islamskoto srce e ogromno , vo toj duh, e i pristapot kon dobriot covek ,
cOvek so covek treba da razgovara treba da se potiknuvaat da gi iskazuvaat svoitee iskreni cuvstva, misli i stavovi pri toa da se pocituva sogovornikot i negoviiot govor, da se bide sirokograden ,

'''''' RAZNOVIDNOTO MISLENJE E BOGATSTVO OD KOE TREBA ZAEDNICKI DA SE CRPI PRAVATA VISTINA'''''''''

NA KRAJ PRIATELE KE ZAVRSAAMM SO k*rANSKATA SURAA; 109 EL KAFIRUN;

1)KAZIIIMM -O MUHAMED- NA ONIEE KOI NE VERUVAAT VO ALAHH(BOG)I VO NEGOVIOT VEROVESNIK---
O VIE KOI NE VERUVATE VO ALLAH!

2)JAS NE GO OBOZAVAM ONA STO VIEE GO OBOZAVATE,
3)A VIE NE GO OBOZAVATE ONA STO JAS GO OBOZAVAM,
4) A I JAS NE GO OBOZAVAM ONA STO VIE GO OBOZAVATE
5)A I VIE NE GO OBOZAVATE ONA STO JAS GO OBOZAVAM,
6) VAM- VERATA VASA, A MENE VERATA MOJA.
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2010 во 21:04
Originally posted by sk sk напиша:


... I evreite I hrisijanite I muslimanite gi velat deka se taka, no sekoj se krie pozadi cvrsto izgradenata svoja denominacija I gi gleda drugite denominacii kako pogreshni. ...


ѕк, во Исус е отелотворена БОЖЈАТА Мудрост, во Исус е отелотворена БОЖЈАТА Милост, во Исус е отелотворено Словото БОЖЈЕ, Тој Единствен Спасителен Мост помеѓу Творецот и творбата, помеѓу Небото и земјата, но и помеѓу различните светови, светогледи, деноминации, филозофии, -логии, ...!
Во Исус е и Совршеното Јудејство, и Совршеното Христијансво, и Совршениот Ислам, и Совршената Духовна Будност (будизам), ... и Совршениот Капитализам, и Совршениот Комунизам ... бидејќи во Него лично е Единствениот Совршен и Се’опфатен БОГ (אֱלוֹהַ‎ - Елоах, ‏الله - Алах) присатен!

Разбираш ли?

Не приоритет на камен, не слика, не книга, ... туку Живиот БОГ во Срцето на Уникатниот ГОСПОД Исус Христос!



ОД ЉУБОВ световите ги создаде
Од ЉУБОВ и ги одржува
Од ЉУБОВ Христа ни го даде
Преку Него ги повржува

За Него пеам
За Него мислам
За БОЖЈИОТ Христос живеам
И Неговиот Совршен Ислам












Изменето од spiros - 23.Декември.2010 во 21:50
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
vase74 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 22.Мај.2014
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vase74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2014 во 09:46
Lujge Brajka .
Ova sto ke vi go napisam glasi za site komentari sto se napisani I ke probam najkratko no objasnitelno da vi napisam I potrudetese da go razberete .
Da pocnam od stariot zavet .
Koga bog go sozdade Adam , Adam bese sozdaden spored Bozjiot lik , znaci Isus bese uste pred toa inace kako bi licel covekot (Adam) vidi GENESIS 1-26:27 znaci Gospod isus postoese .Znaci Isus postoese pred prvite 2000 godini vo vremeto na Noe bog resi da go potopi svetot I sve da unisti osve osum clenoto semejstvo na Noe da gi zacuva I povtorno se razmnozi svetot .
Svetot od 2000 god za vremeto na Noe kako se mnozese taka besneese I povejke ja zasakaa temninata nego svetlinata . I bog po potopot na zemjata za vremeto na Noe resi povejke takvo pogubuvajne da nema I vo vremeto od 2000 do 4000 god se rajga sinot covecki nasiot Gospo Isus Hristos narecen Emanuel .Imeto Isus bog mu go dade kako mnogu slavno ime vo toa vreme bilo , Hristoz znaci Spasitel , a Emanuel znaci Bog e sonas znaci I tuka ima objasnuvajne deka Isus e Gospod Bog .

1,Prasajne:Zaststo Bog go rajga preku duhot vo Marija Gospod Isus Hristos ?
2,Zasto Isus Kazuva Jas sum , a ne kazuva jas sum bog , Zasto ?
Odgovor;

1, Prasajne ; Gospod Bog ima obeteno deka povejke nema da go unisti svetot kako sto bese unisten vo vremeto na Noe , I zatoa go rajga Gospod Isus Hristos za koj poveruva deka e sin bozi ke bidi spasen , a koj ne poveruva ke bidi unisten odnosno pri svrsetokot na svetot tie sto poveruvaa gospod ke gi voznesi vo rajot a nevernite vo pekolot I ke vi kazam koga ke se sluci .
Momentalno ziveeme vo toa vreme I ima mnogu da se objasnuva no vo kratko kako znaeme da e ova vreme vaka .
Gospod Bog Kazuva vaka ; za mene eden den se kako iljada godini I iljada godini kako eden den, bog sozdade 7 dena od koj 6 dena se rabotni 7 den za odmor, znaci prvite dva dena ili dveiljadi godini se vremeto na noe , tretiot I cetvrtiot den ili triljaditatai cetiriiljaditata godina Isusovoto rajgajne , umirajne I voskresnuvajne, petiot I sestiot den ili petiljaditata I sesiljaditata godina e vreme dadeno od Gospod Bog za narodot od cel svet da pobara pokajanie I priznavajne na isus Hristos Deka e sin bozi na ediniot ziv Bog nas Gospod Isus Hristos , sedmiot den ili sedumiljaditata godina sto vo momentot sne vkezeni so 14 godini e vreme koga nasiot gospod so negovite izbrani slugi da se odmorat od celiot neboznicki svet sto ne macese , a I kratko kazano deka sestata casa od Bozjiot Gnev na zemjava e presusuvajne na rekata Eufrat , kade I NASA se cudi I kazuva deka e biblidko ispolneto od 2006god rekata naglo presusuva I koga presusi sedmata casa ili sedmiot den ili mozes ds kazes vo vremeto koe sega ziveeme na Bozjiot gnev e zborot se SVRSI .
Da ne zaboravite vo stariot zavet bog mu kaza deka izraelovite sinovi ke sluzat kako slugi vo druga zemja a taa zemja e EGIPET 400 godini , ama bog gi izvadi na 430 godini za da mu dokaze na faraonot koj e gospod I zatoa sega gospod na narodot ni dava povejke vreme od dviljaditata godina gledaejki sto povejke da go ptiznaat ediniot bozji din nas gospod Isus Hristos I da bidat spaseni.

ODGOVOR
2,Prasajne ; Isus ne kazuva otvoreno jas sum bog za podle negovoto voskresenie da se vidi koj veruva za da se spasi .
Inace sekoj eden ke veruvaama bog ne saka veruvajne na sila so prljavo srce oti za takvi narod bog ima pripremeno drugo mesto PEKOLOT , a za izbraniot gospodov narod koj veruva e izbran RAJOT zaedno so ediniot ziv Gospod Bog Isus Hristos.
PS: Mnogu vo kratko e napisano no sko go imas prifateno gospod Isus Hristos togas svetiot duh e so tebe I ke go razberes ova sto vi go napisav.
Otiako nee svetiot fuh so tebe togas biblijata ke ja razberes kako obicna kniga ama ne kako Prav Hristijanin oti biblijata ima dve znacajna , razbirajne kako kniga I vtoroto e objasnuvajne sve koga kako kade I sto treba da stane oti e celata pisana vo paraboli .
akosaka nekoj neka me kontaktira preku mojot email I ke dobie odgovor oti ako go razberes ova tuka pisuva I koga e krajot .
v.markovski.transport@gmail.com

Изменето од vase74 - 28.Мај.2014 во 01:41
Кон врв
vase74 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 22.Мај.2014
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vase74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2014 во 11:01
Originally posted by sk sk напиша:

"zosto priatele ne gi svakaas   vistinskitee vrednosttii co toj citat od   toaa evangeliee sto ti go posociv   mnoguu dobrroo kazuva taa geneologijaa na isus se povrzuvaa so davidd   postoaa   so ishak , abrahaam it.n mnogu dobrroo ni kazuvaa deka vodi poteklo od tiee spomenati verovesnici koi se potomci na prviot covek   i toaa deka e sin na covek ,,

toaa e sosema jasno deka deka sinot covercki   moze da bide samo covekkk, no nee kako sto viee   go imeenuvaate   bog , ili sin nagov.i nee mi odgovorriiiii naa postavenotoo prasanjee?"





Ovoj del ke ti go odgovoram vo sledniot moj post do tebe.









I evreite a i sekoj koj ja sledi liturgijata na Sinot Bozji se moli nautro, kako shto Daniel se molel. Toa ne e samo za muslimanite, i evreite go pravat toa, a moze i nekoj drug go pravi toa. toa ne e nekoj dokaz za ispravno veruvanje ili ne, tuku licen odnos na poedinecot kon Boga.



Sinot Bozji se momel na Boga kako primer i kako shto sveshtenicite pravele, zoshto toj bil sveshtenik i bil primer za lugjeto. Jovan Krstitel go krstil Sinot Bozji, ne deka imalo potreba od toa, toa go znaele i dvajcata, no za da ispolni pishuvanoto. Znaci Sinot Bozji, koj ja dobil titulata vednash posle poronuvanjeto vo voda, a ne koga izlegol od Marija, ja rabotel istata rabota shto i sveshtenicite rabotele dodeka ne doshlo Negovoto vreme. On tocno znael shto pravel. Vo Gecimanija, koga cuvstvuval deka Svetiot Duh go napushtil deka ostanal sam, toa e momentot na Negova licna odluka za da pokaze deka e veren kon Boga. Sinot Bozji mozel vo sekoe vreme da ja koristi nebesnata sila, no se vozdrzuval za da bide kako i drugite sveshtenici, se dodeka Bog ne go zeme. On moral da pokaze deka moze da zivee kako i drugite na greshnata zemja, i toa e lekcija za nas: ako mozel On, mozeme i nie, zoshto DUhot koj go vodel Nego, ni e daden i na nas kako pomoshnik vo sekojdnevniot zivot.







Samiot Bog rekol deka e toa Negoviot Sin koga Sinot Bozji izlegol od mikva, poronuvanjeto pod voda. Toa nikoj ne go dodal, tuku Bog samiot go kazal, i redno e da se pocituvaat Negovite zborovi, zoshto On znae poveke od nas.









"priatelee vo tiee citatii sto ti gi izdvojiiv   kako mozee bee prietelee edno isto dogaganje da ima dva spotivstaveni zborovii

vo edniot stotnikot veli;

a)ovoj covek bese bozji sin...... dodeka vo drugiot

b) ovoj covek bese praveden"



Ova ne e dokaz za toa, tuku dodavanje na dopolnitelen epitet. Jas moze da kazam za tebe deka si dobar, i deka vozish kola, shto ne znaci deka tie moi dve izjavi se kontradiktorni, tuku pokazuvaat poveke detali za tebe.







Tanakot i hristijanskiot star zavet imaat razliki vo prevodite, namerni - za ova ke ti pokazam vo sledniot post koga ke ti odgovoram na prvoto prashanje za da vidish zoshto e toa napraveno. Jas znam deka ima primeni vo noviot zavet i vo ucenjeto od tamu, no ima i vistina. Za da se znae shto e ispravno, a shto ne, treba ucenjeto da se sporedi so Bozjite zborovi, i togash lagata ke izleze na povrshina.





Imam cuvstvo deka islamot e reakcija od hristijanstvoto. I te molam objasni mi neshto...kako neshto shto e 7 veka posle sluckata moze da bide ispravno. Toa e kako jas da tvrdam neshto shto se slucilo vo 1310, bez dopolnitelen svedok, toa se moi misli...i zoshto nekoj mora da gi sledi moite zborovi za koi imam samo dokaz deka se moe. Ne posoti druga potvrda. Zoshto?



[/QUOTE] Samo vo kratko do tebe prijatele - sk -.
Se gleda nesto si potcitnuval od biblijata no ne dovolno za da ja razberes oti ja razbiras kako kniga obicna a ne kako svetiot duh ja objasnuva.
Prvo sekoj znae deka spored pismata Jovan treba da go krsti Isus no ti kaxi zasto I zasto na 30 godini bese krsten a ne porano I zasto Jovan bese pred Isus hristos roden a ne posle Osus .
I zasto vo stariot zavet koga Bog gi izvadi Izraelovite sinovi od Egipet naredi da se slavi toj den duri postoi svetot so kolejne Jagne na 14 den vecerta od prviot evrejski mesec vo godinata sto znaci ova .
drugo sto znaci isto zasto isus koga go nosea na krstot mu stavia bodlikava bagrenica sto znaci toa.
A jas ke ti odgovoram edno Isus koga bese na krstot toj ne pomisli deka svetiot duh go ostavi tuku mu se obrati na otecot zasto me ostavi , toa ne znaci deka go ostavi tuku eve zaprasajse samiot ako na tvoeto dete taka mu pravay ti sigurno ne bi gi gledal makite tuku ke se zavrtis so grbot od sto ja custvuvas bolkata I makata , mislam go svati odgovorot.
Drugo prijatele kazimi kako znaes ti za Gospod ?
I sto si ti .slobodno kontaktirajme .
v.markovski.transport@gmail.com
Pozdrav
Кон врв
vase74 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 22.Мај.2014
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vase74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2014 во 04:18
God bless you Brother .
ne se zamaraj so nevernici oti isus ima receno do dva pati kazimu I li objasnimu ne povejke oti gabe za ponatamu da mu objasnuvas .
Pozdrav
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2014 во 16:46

Originally posted by vase74 vase74 напиша:

God bless you Brother .
ne se zamaraj so nevernici oti isus ima receno do dva pati kazimu I li objasnimu ne povejke oti gabe za ponatamu da mu objasnuvas .
Pozdrav

Интересно, истото го имам прочитано и од муслиманите.


Значи, ако веруваш (не знаеш, туку само си се венчал за некое верување) во нешто  и не умееш истото да го презентираш како свое сознание за да можат другите тоа да го разберат, тогаш повлечи се со овој универзален изговор: јас (ние) сум супер, а на другите кој им е крив што не се доветни како мене (нас).

Но, факт е дека бегањето е бегање, без обзир како ќе го маскираш.








Изменето од Messenger - 27.Јуни.2014 во 23:00
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
vase74 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 22.Мај.2014
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vase74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2014 во 01:09
Otvori na John ( Jovan ) Glava 13-13:14
Isus kazuva deka e gospod I na mnogu drugi mesta kazuva samo vie nemate svet duh toa da go razberete .
A za prorok Isus kazuva deka nee I so toa kazuva deka e Gospod , otvori na Luke ( Luka ) Glava 7-26:27:28
Bidete Blagosloveni .
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2014 во 22:53
Originally posted by vase74 vase74 напиша:

Otvori na John ( Jovan ) Glava 13-13:14
Isus kazuva deka e gospod I na mnogu drugi mesta kazuva samo vie nemate svet duh toa da go razberete .
A za prorok Isus kazuva deka nee I so toa kazuva deka e Gospod , otvori na Luke ( Luka ) Glava 7-26:27:28
Bidete Blagosloveni .

13. Вие Ме нарекувате Учител и Господ; и право велите, бидејќи сум.
Јован, Глава 13:13,14

Исус не тврди дека е Бог, туку дека е учител и господ(ар) (на англиски Lord). Тоа е оној што господари, што поседувауредува и води. Значи тој е прифатен (Исус тоа и го потврдува) како учител, господар и водачнешто највисоко што може човек да биде меѓу луѓето, а не како Бог. 

На повеќе места, кога е прашан дали е Бог, Исус не одговара позитивно, туку вели дека Отецот (Бог) е Еден.  За жал, одамна меѓу луѓето терминот господ (господар) e поистоветен со Бог, па од тука излага недоразбирањето. Иронично е што токму народот често традиционално го нарекува Бог - Господ Бог. А тоа е најдобар показател дена Господ и Бог не се истозначни зборови.


















Изменето од Messenger - 28.Јуни.2014 во 08:05
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2014 во 11:52
Здраво Messenger, поздрав и до сите останати! Случајно налетав на форумов и видов дека сте ја освежиле темава, па си реков ај да дадам свое мислење на некои работи..

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


13. Вие Ме нарекувате Учител и Господ; и право велите, бидејќи сум.
Јован, Глава 13:13,14

Исус не тврди дека е Бог, туку дека е учител и господ(ар) (на англиски Lord). Тоа е оној што господари, што поседувауредува и води. Значи тој е прифатен (Исус тоа и го потврдува) како учител, господар и водачнешто највисоко што може човек да биде меѓу луѓето, а не како Бог. 

Исус не тврди директно дека е Бог, но имплицитно тврдел повеќе пати:

Јас Сум Алфа и Омега”, почетокот и крајот, - вели Господ Бог, Кој е и Кој беше и Кој иде - Сeмоќниот“ (Откровение 1:8, Библијата)

Ако се сомневате дека ова го вели Исус, прочитајте го 1-от, 10-от и 18-от стих од истото поглавје. Еве на пример што вели 18-от стих:
„„Не бој се! Јас сум Првиот и Последниот и Живиот, Бев мртов, и ете, жив сум за сите векови. Амин!“ (Откровение 1:18, Библијата)
Во истиов контекст прочитајте ги и стиховите: Откровение 21:6, 22:13 и 22:16

Понатаму Исус тврдел дека има претчовечко постоење, заради кое „богохулство“ фарисеите се обиделе да го каменуваат:
„Исус им рече: „Вистина, вистина ви велам: Јас постојам уште пред да се роди Авраам.” Тогаш зедоа камења, за да ги фрлат на Него; Исус се сокри и излезе од храмот, “ (ев. Јован 8:58, Библијата)

Подоцна Исус им рекол:
„Исус им одговори: „Многу добри дела ви јавив од Мојот Отец; за кое од тие дела фрлате камења на Мене?” Му одговорија Јудејците, велејќи: „За добро дело камења не фрламе на Тебе, туку за хулење, оти Ти, бидејќи човек, се правиш Бог.”“ (ев. Јован 10:32-33, Библијата)

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

На повеќе места, кога е прашан дали е Бог, Исус не одговара позитивно, туку вели дека Отецот (Бог) е Еден.

Исус никаде не е прашан дали е Бог. Сепак на едно место апостол Тома му се обраќа на Исус со Бог и Исус не го негира тоа...

„Тома одговори и Му рече: 'Мој Господ и Мој Бог'. Исус му рече: 'Поверува, зашто Ме виде. Блажени се оние кои не виделе, а поверувале'“ (ев. Јован 20:28-29, Библијата)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2014 во 17:08
Со сета почит ЕvAngelos, никаде во посочените цитати Исус не вели дека е Бог. 

Исус никогаш не тврдел дека е Бог  и тука застанува паричката што постојано се тркала наоколу...

Откровението, како авторско дело, никогаш не се земало како некакво документирање на Исусови зборови.

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Подоцна Исус им рекол:
„Исус им одговори: „Многу добри дела ви јавив од Мојот Отец; за кое од тие дела фрлате камења на Мене?” Му одговорија Јудејците, велејќи: „За добро дело камења не фрламе на Тебе, туку за хулење, оти Ти, бидејќи човек, се правиш Бог.”“ (ев. Јован 10:32-33, Библијата)

Токму така, тој им јавува многу добри дела од НЕГОВИОТ Отец. Не вели ОД МЕНЕ. Он претходно вели дека тој и Отецот се Едно, што е нешто сосем друго, нешто што непросветлените Јудејци го сфатиле како тврдење дека Исус е Бог. Исус тоа не го тврди, туку вели дека тој (Христова свест) и Бог се Еднобитие, нешто што го повторува неколку пати во Евангелијата.

И тоа е одговорот за следниот цитат:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

„Исус им рече: „Вистина, вистина ви велам: Јас постојам уште пред да се роди Авраам.” Тогаш зедоа камења, за да ги фрлат на Него; Исус се сокри и излезе од храмот, “ (ев. Јован 8:58, Библијата)

На почетокот беше словото и во словото беше С'Е. Во него беше с'е оноа што потоа ќе се материјализира меѓу другото и како Авраам и како сите оние верувања, традиции и заблуди меѓу Јудејците. Христовата свест беше пред сето тоа, а не конкретно Исус како син човеков. среќа

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

„Тома одговори и Му рече: 'Мој Господ и Мој Бог'. Исус му рече: 'Поверува, зашто Ме виде. Блажени се оние кои не виделе, а поверувале'“ (ев. Јован 20:28-29, Библијата)

Тука Тома си говори за себе - колку го почитува Исуса. Hо тоа не вели дека Исус тврди оти е Бог. Многу луѓе во тие времиња велеле дека сенешто за нив било Господ и Бог, па тоа не го земаме како доказ дека е навистина така.

Наместо да претпоставуваме кој што рекол за Исуса и кој што мислел за него, да видиме што самиот тој вели:

19 А Исус му рече: „Зошто Ме наречуваш добар? Никој не е добар, освен Единиот Бог
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЛУКА, Глава  18  

54 Исус одговори: „Ако Јас се прославувам Самиот Себе, Мојата слава е ништо; Мене Ме слави Мојот Татко, за Кого вие велите дека е ваш Бог. 

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН , Глава 8 

40 А сега сакате да Ме убиете Мене, Човекот, Кој ви ја кажа вистината, што ја чув од Бога
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  8   

28 Ако Ме љубите, ќе се зарадувате дека одам при Мојот Татко, зашто Таткото е поголем од Мене. 
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  14 

23 Во оној ден нема да Ме прашате за ништо. Вистина, вистина ви велам: што и да молите од Мојот Татко, во Мое име, ќе ви даде. 
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  16 

46 Извика Исус со висок глас и рече Или! Или! Лама савахтани? А тоа значи: Боже мој, Боже мој, зошто си ме оставил?
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАТЕЈА 27

19 А по разговорот со нив, Господ се вознесе на небо и седна од десната страна на Бога.
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАРКА 16

20 Се враќам при својот Отец и вашиот Отец, при својот Бог и вашиот Бог.
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАНА 20

























Изменето од Messenger - 26.Јули.2014 во 17:49
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2014 во 20:26
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Откровението, како авторско дело, никогаш не се земало како некакво документирање на Исусови зборови.

Откровението е напишано од истиот автор кој го напишал и евангелието по Јован. Ако не му веруваш за првото дело, како можеш да му веруваш за второто? Ако Јован лажел во Откровението, тогаш лажел и во евангелието среќа

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Тука Тома си говори за себе - колку го почитува Исуса. Hо тоа не вели дека Исус тврди оти е Бог. Многу луѓе во тие времиња велеле дека сенешто за нив било Господ и Бог, па тоа не го земаме како доказ дека е навистина така.

Да, Тома му се обраќа на Исус со Бог, а Исус не го негира, не го корегира, не го укорува, туку му вели: „Поверува зашто ме виде“.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Наместо да претпоставуваме кој што рекол за Исуса и кој што мислел за него, да видиме што самиот тој вели:

19 А Исус му рече: „Зошто Ме наречуваш добар? Никој не е добар, освен Единиот Бог
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЛУКА, Глава  18  


Каде тука Исус вели дека не е добар или дека не е Бог?
Напротив, Исус за себе велел дека е добар т.е. дека е добриот Пастир...

„Јас Сум Добриот Пастир. Добриот пастир го дава својот живот за овците.“ (Исус Христос, ев. Јован 10:11, Библијата)

Исус на богатиот дечко заради друга цел му вели „никој не е добар освен Единиот Бог“. Исус му го рекол тоа затоа што го прочитал срцето на дечкото и видел дека во него се крие една голема самоправедност која и самиот тој ја признал во продолжетокот на стихот:

„.. ги знаеш заповедите. Не прељубодејствувај! Не убивај! Не кради! Не сведочи лажно! Почитувај ги татка си и мајка си! Тој пак рече: Сето тоа го запазив од мојата младост!“ (ев. Лука 18:20-21, Библијата)

Како што гледаш овој дечко за себе си мислел дека е доволно добар и дека со таа негова добрина тој ќе го наследи Царството Божјо. Мислел дека нема потреба од Спасител. Дошол кај Исус само за да добие потврда за неговата праведност. Исус на почетокот му ги кажува само вториот дел од Божјите заповеди т.е. оние кои се однесуваат на релација човек-човек, но не и оние на релација човек-Бог. Тоа се првите 4 Божји заповеди, ќе ги напишам во скратена форма:

1. Немај други богови освен Господ.
2. Не си прави идол или слика (со цел да ги обожаваш)
3. Не изговарај го напразно името Божјо.
4. Посвети го 7-от ден (Шабатот) за Господа.

Овие заповеди Исус не му ги спомнал веднаш, а овие заповеди ја истакнуваат љубовта на човекот кон Бог. Затоа Исус не сакал да спори со дечкото околу претходните заповеди и да го убедува дечково дека сепак некогаш излажал, поткраднал, не ги испочитувал родителите, посакал туѓо или сл. туку парафразирано го прашал дали го љуби Бог повеќе од богатството што го има и дали е спремен да продаде се и да го следи Исус. Дечкото, откако го чул тоа, натажено си отишол, бидејќи не бил спремен за тој предизвик. Повеќе го сакал богатството од Бог т.е. од следењето на Исус.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 28293031>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.