IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ДАЛИ ИСУС РЕКОЛ-ЈАС СУМ БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДАЛИ ИСУС РЕКОЛ-ЈАС СУМ БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 31>
Автор
Порака
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2007 во 17:03
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Тоа што ти не го разбираш (или поточно не сакаш да го разбереш) Тројството и Богочовечката природа на Исус, тоа воопшто не ја тангира Библијата, ниту пак божественоста на Исус.


А оттаму произлегуваат и твоите нејаснотии во Библиските цитати.


 


Samo da nadopolnam: A i nas ne ne tangira!
Кон врв
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2007 во 17:09
koe trojstvo be sto ti e tebe ??

dali veruvas vo museevite zapovedi ??

ako veruvas togas kazimi dali postoi zapoved:

"veruvaj samo vo eden edinstven bog"


sto ke reces na ova????
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2007 во 17:15
Ќе речам дека за разлика од к*ранот, што е дело на неписмени, напишано веројатно за полуписмени и неписмени, Библијата (па така и 10-те Божји (а не Мојсееви) заповеди) се напишани за луѓе, хомо сапиенс, со барем 60 IQ. Значи верувањето во Тројство, не значи дека веруваме во три бога, туку во ЕДЕН БОГ со три манифестации. Исто како што Сонцето е ЕДНО, а има три манифестации: материја, топлина и светлина.

ете попрост пример, можеби ќе го сфатиш. аКО НЕ, ќе одиме со уште попрости. голема%20насмевка
Кон врв
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2007 во 17:20
hehehehehe

more pa zasto togas kazuvas isus bog ??


ako ima eden bog togas toa ne moze da bide isus bideki bbil sepak covek.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2007 во 17:33

Царе, Исус е Богочовек.

А ако не ти е јасно Тројството (Природата на Бог) еве ти едно мало објаснување, прочитај го, ама внимателно...
 

За Природата на Бог

Убеден сум дека човекот не е способен, а најмалку компетентен во целост да ја спознае природата на Бог, и како таков не е способен да даде сеопфатен одговор на прашањето: Каква е природата на Бог?

Со други зборови, колку и да се трудиме, ние не можеме да го сместиме Бог во некоја наша хипотеза, теорија или филозофија. Не можеме да го сведеме Бог во некаков систем на равенки или да го сместиме во епрувета. Обратното верувам е можно, но не и ние Него.

Дефиницијата, математички гледано, претставува ограничување на објектот што го дефинираме од останатата околина. Јасно е дека ние со нашиот ограничен ум не можеме да ограничиме едно безгранично битие како што е Бог. Следствено човекот не може да го дефинира Бог.

Но ако е така, дали тоа значи дека ние не треба ни да се обидеме да дознаеме нешто за Бог? Дали нашиот исконски копнеж за Бог би запрел тука? Не!

Иако ние преку научен метод не можеме да извлечеме многу информации за тоа каков е Бог и каква е Неговата природа (освен тоа дека е совршен дизајнер и плански создател кој со љубов и грижливо го создал светот), сепак Бог благоволил Тој да направи чекор и да ни се објави нам.

Овој начин на откривање на вистината се вика Откровение.

Како христијанин верувам дека Бог ни се објавува во Библијата, каде покрај другите суштински работи, Тој благоволил да ни открие и некои работи за Себе, за Својот карактер и за Својата природа. Барем онолку колку што Тој сметал дека е потребно за нас согласно нашиот умствен капацитет. Сепак верувам дека тоа е доволно за да можеме правилно да комуницираме со Него и правилно да Го обожаваме.

За изненадување на повеќето муслимани овде на форумов, Библијата објавува дека постои само ЕДЕН Бог и дека не постои друг Бог освен Него. Доказ за тоа се следниве стихови од Светото Писмо:

Второзаконие (5 Мојсеева) 6:4; Марко 12:29; Римјаните 3:30; 1 Тимотеј 2:5; 1 Коринт 8:4-6 итн.

Бог е еден, но ни се претставува во множина. (сингуларитет во плуралитет)

Ова ги збунува не само муслиманите, туку и многу млади (во верата) христијани. Одговорот зошто ова не збунува веќе го наведов во воведот погоре.

Уште на првите страници на Библијата, зборот Бог (хебрејскиот збор Елохим) е множина (еднина е Ел или Елоах). На пример:

"На почетокот Бог (Елохим) ги создаде небото и земјата. “ (Битие 1:1)

Интересното тука е тоа што иако зборчето "Бог" е во множина, глаголот "создаде" е во еднина, а не множина "создадоа" како што би очекувале.

Самиот Бог често зборува во прво лице множина. (Битие 1:26; 11:7; Исаија 6:8 итн.).

Но како да го разбереме ова, како може Еден да ни се објавува во множина?

Ако размислиме малку и ако разгледаме наоколу ќе видиме дека тоа и не е толку нелогично и невозможно. Постојат многу творби кои претставуваат еднина од множина, па се чини како Творецот да си ја пресликал оваа особина и врз Своите творби.

Најдобар пример за ова сме ние луѓето. Човекот се состои од дух, душа и тело. Можеби за изненадување на некои, но и човекот е тројство. Што и не е така чудно ако се потсетиме дека човекот е создаден според Божјиот образец. Размисли сега добро: дали во себе гледаш три личности или една?

Телото без дух е мртво. Духот без тело не е човек. Сепак телото не е исто што и духот, ниту пак душата. А сепак сите три заедно сочинуваат не три, туку еден човек.

Друга илустрација можеме да покажеме со јајцето (од кокошка). Тоа се состои од лушпа, белка и жолчка. А сепак немаме три јајца, туку едно јајце.

Ако земеме микроскоп и набљудуваме некој дел од телото ќе видиме дека тоа се состои од милиони живи клетки, од кои секоја е жива сама по себе. Сепак животот на секоја од нив во некоја смисла зависи од телото, од крвта која ги храни. Гледаме како клетките си служат една на друга, како едни органи помагаат други, тие пак трети, едни управуваат, други се управувани. Сепак не станува збор за огромна фабрика на луѓе, туку за само ЕДЕН човек. Колку е тоа чудесно, колку божествено го дизајнирал тоа нашиот Создател.

Бог е Тројство. Татко, Син и Свети Дух. Зборот Тројство е кованица од две зборчиња: Тројца и Единство. Синоними се Троица, Троеден итн. Сепак сите овие ја рефлектираат истата вистина: имено, еден Бог, но во множина од три лица.

Еден од доказите за ова е стихот кој го напиша Миралем: Матеј 28:19.

"..одете и крштевајте ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух.. “

Интересно е што вика "името" (еднина), а не “имињата”.

Има многу докази во Библијата дека Таткото е Бог, дека Синот е Бог и дека Светиот Дух е Бог. Еве неколку стихови кои го потврдуваат тоа:

Таткото е Бог. 1 Коринт 8:6; Ефес 4:6; Римјаните 1:7 итн

Синот е Бог. Јован 1:1,14,1,20,28,31; Римјаните 9:5; Филипјаните 2:6; Тит 2:13; Евреите 1:8; Откровение 1:17,18 итн.

Светиот Дух е Бог. Дела 5:3,4; 2 Коринт 3:18;

Еве неколку стихови кои ги ставаат во тесна спрега лицата на Тројството:

(Христовиот Дух = Светиот Дух)

"..тие (пророците) испитуваа на кое и на какво време посочување Христовиот Дух, кој беше во нив.. “ 1 Петар 1:11

"..ниедно пророштво во Писмото не е од нечие сопствено толкување, зашто никогаш ниту едно пророштво не потекнува од човечка волја, туку луѓе поттикнати од Светиот Дух зборувале од Бога” 2 Петар 1:20,21

(Светиот Дух = Исусовиот Дух)

Тие поминаа низ Фригиската и Галатската земја зашто Светиот Дух им

забрани да го проповедаат словото во Азија. А кога дојдоа спроти

Мисија, се обидоа да отидат во Витанија, но Исусовиот Дух не им дозволи.

Дела 16:6

(Божјиот Дух = Христовиот Дух)

"Но вие не сте телесни, туку духовни, ако Божјиот Дух навистина живее во вас. Но ако некој Го нема Христовиот Дух, не е Негов. “ Римјаните 8:9

Манифестацијата на Светото Тројство е очигледна и во следниве библиски случки и цитати:

Крштевањето на Исус (Матеј 3:16,17)

Големата заповед на Исус (Матеј 28:19)

Благословот на Петар (2 Коринт 13:14)

Несоомнено, сите божествени атрибути (создавањето на светот, сеприсутноста, семоќноста, сезнајноста, итн.) низ целата Библија им се припишуваат еднакво и на Таткото и на Синот и на Светиот Дух.

Нека Бог ви даде мудрост да го разберете тоа, или пак доволно вера да го прифатите почитувајќи го авторитетот на Светото Писмо.

Простете ако ова беше предолго.

Поздрав!

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2007 во 19:03

Цитирај Царе, Исус е Богочовек.

 
Taka ke se narekuva naj golemoto Iskusenie,Dedzal-Antihrist... pa cekaj go so rasireni race.Inaku Isus e Bozji pratenik:
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Тоа што ти не го разбираш (или поточно не сакаш да го разбереш) Тројството и Богочовечката природа на Исус, тоа воопшто не ја тангира Библијата, ниту пак божественоста на Исус.
 
Pa tuka sme da ja objasnime,neli.
 
Ona sto vo biblijata moze da se najde od Isusovata usta,se' jasno ni kazuva deka Isus ne e Bog i deka Bog ne e Isus deka Isus e Bozji pratenik,kako i drugite Bozji pratenici... nema nitu eden stih,ako gi citame vo kontext koj upatuva na toa deka Isus e Bog.Naprotiv,se' jasno kazuva deka Isus i Bog nemaat nisto,toa e i normalno za sekoj eden razumen covek koj razmisluva so svoja glava.
 
Цитирај "Boze moj ! Boze moj! Zosto si me ostavil Matej 24:76
 
Osven sto ovoj citat ni dava razlika pomegju Boga i Isus,tuka moze da se primeti i nesto drugo..... sprotivno od uste edna vasa izjava a toa e raspnuvanjeto-spasenieto. Isus OCIGLEDNO nemal poima za toj plan.Ako Isus znael za toa spasenie,nemase da deluva taka i da se vika i da go moli Boga za da go spasi ! ISUS BARA ZA NEGO SPASENIE,ZA NEGO SE MOLI DA BIDE SPASEN.
 
Цитирај .....Se vrakjam pri svojot Otec i vasiot otec,pri svojot Bog i vasiot Bog Jovan 20:17
Sosema logicno.Site sme od Boga i site nemu ke mu se vratime,taka i Isus.
 
Цитирај
.... Oce moj,ako e mozno neka me odmine ovaa casa; no ne kako jas sto sakam,tuku kako Ti  Matej 26:36-39
Ete jasno,nisto ne bilo po negova volja tuku po volja Bozja-Allahova.
 
Цитирај Jovan 1:18  Бога никој никогаш не Го видел.... 
Taka Isus im velel na negovite sledbenici,dodeka site nego go gledale.... Uste im rekol:
Jovan 5:37 И Таткото, Кој Ме прати, Самиот сведочи за Мене. Вие ни го чувте некогаш Неговиот глас, ниту го видовте Неговото лице, ,,,[/quote] Dodeka site nego go slusale.
 
NAJ JASNO:
Цитирај
Jovan 14:28 ....mojot Otec e Pogolem od Mene.
 
Цитирај „…бидејќи јас сум излегол и доаѓам од Бога. Оти не сум дошол сам од себе, а Он ме прати“. (Јован 8:42); 
praten e od BOGA a ne doagja sam i ne e sozdaden sam i ne postoi od sekogas.
Цитирај
Луka 22:42; „… Но нека не биде мојата волја, туку твојата!“;
и во Јован 5:30 „… оти не ја барам волјата моја, а волјата на Отецот, Кој ме пратил.“
 
Sto ti treba tuka pojasno... sive ovie citati za EvAngelos ne se dokaz deka Isus NE E BOG. Dokaz deka Isus e Bog se citatite:
Isus rekol "jas bev" i potoa se pusta na filozofija,kade sto se maci i se maci da izvadi nesto sto bi "dokazalo" a pogore citatot koj e tolku jasen,koj veli "MOJOT OTEC E POGOLEM OD MENE" go prefrla.
Nikoj ne go narekuva BOG. Toma veli "Moj gospod(ine)-mislejki na Isus i Moj Bog,mislejki na Boga. Moj Boze,nikoj nikade.
 
Deka ne gresel,vo smisla bil Pokoren na Boga,znaeme i veruvame. No deka znael se... ke se olabavis malku....
 
Isus bil gladen(gladen bog?)od daleku videl drvo smokvi,od srekja (srekniot bog?)pocnal da trca da kasne nekoja smokva,no koga stignal tamu... se iznenadil (iznenaden bog?) zatoa sto na drvoto NEMALO SMOKVI (se' znajniot bog?)
 
Marko 11:12-13

13. I videvsi izdaleka smokvu s liscem dodje ne bi li sta nasao na njoj; i dosavsi k njoj nista ne nadje osim lisca; jer jos ne bese vreme smokvama.

Neznael koe godisno vreme e i deka vo taa doba smokvi nerastat ??? Toj e seznaen bog ???? Mani toa,,, (bogot na ljubovta??) ja prokolnal pustata smokva,sto nemala plod a toj (bog) odreduva koga da ima koga da nema......
Ete go seznajniot Bog....
 
Deka dava zivot vecen... Na kogo toa mu dade zivot vecen,ziti zdravje ??? Ili se misli na onoj koj i Mojsie mu go dal na negovite sledbenici,na koi mu go pokazal edinstveniot ispraven pat do Boga ?????????
 
Toa se citatite koi Jasno ni kazuvaat deka Isus bil BOZJI PRATENIK. JASNI I GLASNI,NEDVOSMISLENO.
 
 
[/QUOTE]
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2007 во 19:11
ohohohohohoh   bogocovek dragi forumdzii eve ne nazat vo grckata mitologija eve poftorno polu bog hehehehe



isa go sporeduvas so odisej
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2007 во 00:16
Originally posted by the king the king напиша:

hehehehehe

more pa zasto togas kazuvas isus bog ??


ako ima eden bog togas toa ne moze da bide isus bideki bbil sepak covek.


Има едно сонце или три? Сепак велам Сонце. А велам и сончева светлина, и сончева топлина.

Велам Бог. Еден е или три, ако кажам дека се манифестира како Тројно лице, во три форми (Отец, Син и Св. Дух) а сепак останува Бог?


Него ај да те прашам друго нешто, малку филозофско, тешко дека си дораснат, ама да пробаме... Ако има повеќе совршени и семоќни личности (условно кажано богови), тие ќе се разликуваат ли еден од друг?
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2007 во 00:39
 SVETO EVANGELIE SPORED MATEJA 3.17
  17. I ete, glas od nebesata govorese:"Ovoj e Mojot vozljuben Sin, Koj e po Mojata volja!"
Uste ednas da podsetam deka ne samiot Isus hristos ami Glas od nebesata go proglasil za sin Bozji a so toa i za Bog.
se nadevam deka ne mislite deka pred dve iljadi godini nekoj montiral zvucnici na nekoe visoko drvo, ili mozebi aberdzija se kacil na drvo so megafon
 Moram da go azuriram ova so edno kinejne od smeejne
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење


Изменето од ACELERA - 23.Август.2007 во 01:38
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2007 во 00:46
shto ima toj da vika,....koga zaslepenite luge go pravat toa za nego!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Kleopatra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Септември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 90
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kleopatra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2007 во 02:37
Originally posted by аџија аџија напиша:

Ако има повеќе совршени и семоќни личности (условно кажано богови), тие ќе се разликуваат ли еден од друг?
 
Во центарот сите сме исти, се раликуваме само на површината.
 
Можеш ли да го разбереш ова аџијо и да го протолкуваш?
>правиимгоналуѓетоонаштосакаштиедатигоправаттебе<
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2007 во 02:57
Во центарот сите сме исти, се раликуваме само на површината.
(Патот на Душите 4:21) Погодив? голема%20насмевка
 
Клео, па дај го контекстот на тој стих (што пишува пред и понего) за да може Аџија или било кој друг да си го протолкува.
Уште не сум тркнал до Табернакул и за жал сеуште ја немам таа книга, а баш сакам и јас да си го протолкувам тој стих, доста звучи интересно, некако мудросно, дури чиниш и рима има, иако ја нема намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Реакт Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Мај.2007
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Реакт Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2007 во 11:03
Темата е: што е Исус, а не што сме ние.

Без коментар
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2007 во 11:15
Originally posted by Kleopatra Kleopatra напиша:

Originally posted by аџија аџија напиша:

Ако има повеќе совршени и семоќни личности (условно кажано богови), тие ќе се разликуваат ли еден од друг?
 
Во центарот сите сме исти, се раликуваме само на површината.
 
Можеш ли да го разбереш ова аџијо и да го протолкуваш?


Прашањето го поставив до муслиманите. Ќе чекам прво одговор од нив.

Поздрав.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 31>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.